• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/01/2024

Καλησπέρα σας!Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον λαιμό μου εδώ και έναν μήνα περίπου μετα από αμυγδαλεκτομή. Εναν μήνα μετά την εγχείρηση αισθάνθηκα έναν "κράκ" στον λαιμό μου χωρίς ιδιαίτερο πόνο και για κάποιες ώρες αισθανόμουν τον λαιμό μου αρκετά υγρό!Την επόμενη μέρα η αίσθηση ότι ο λαιμός μου είναι υγρός έφυγε αλλά από τότε κατά την κατάποση κυρίως του σάλιου η κάποιες φορές και μετά το φαγητό, αισθάνομαι συνεχώς ένα κριγμό στον λαιμό μου σαν "ήπιο κρότο" που νιώθω ότι ξεκινάει από την αρχή του λαιμού μου κυρίως αριστερά και φτάνει περίπου μέχρι την μέση του λαιμού μου. Το παράξενο είναι ότι μέσα στην μέρα στην αριστερή πλευρά στην αρχή του λαιμού μου μπορεί να το νιώθω σαν έντονο σφίξιμο που μου φέρνει δυσφορία και μετά επανέρχεται αυτός ο κριγμος! Εκανα ενδοσκόπηση αλλα δεν βρέθηκε κατι στον λαιμό μου!Δεν έχει υποχωρήσει καθόλου και είναι αρκετά ενοχλητικό διοτι το αισθάνομαι όλη μέρα!Να επισημάνω ότι στην περιοχή των αμυγδάλων υπάρχουν μετεγχειρητικες αλλοιώσεις (δεν γνωριζω αμα εχουν καποιο ρολο σε ολο αυτο)!Με συγχωρείτε πολυ για την τοσο αναλυτική εξηγηση αλλα ειναι μια κατάσταση που δεν μπορω να την εξηγησω διαφορετικα και η αίσθηση αυτη σαν "κριγμοι " δεν υποχωρούν!Παρακαλώ πολύ αμα γνωρίζει κάποιος ειδικός τι μπορεί να συμβαίνει!Μπορει να είναι κάτι ανησυχητικό για τον λαιμό μου? ή καποια διαταραχή απο "μηχανικής" άποψεως οταν καταπίνω στον λαιμό μου? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

2 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΥΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΙΝΗΣΗ Ή ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΟΦΗ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΤΕ..ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ.

    Γιώτη Ιωάννα

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Γαλάτσι

  • ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ . ΜΗΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΚΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΩΛΗΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΝΑΡΚΩΣΗ? ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη