• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/12/2023

Αφού πετύχω τους στόχους μου για απώλεια βάρους, πώς μπορώ να καταφέρω να διαχειριστώ το βάρος μου για να μην ξαναπάρω κιλά;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Η απώλεια βάρους δεν αποτελεί κάτι παροδικό, αλλά ένα ταξίδι γενικής αλλαγής του τρόπου διατροφής και των συνηθειών μας. Μέσω της διατροφικής εκπαίδευσης που έχει ληφθεί κατά την απώλεια βάρους, σχετικά με τους σωστούς συνδυασμούς τροφίμων, την αντιμετώπιση διαφόρων περιστάσεων που αφορούν το φαγητό, κλπ, μαθαίνουμε πως είναι να τρεφόμαστε σωστά και υιοθετούμε ισχυρά θεμέλια που θα μας βοηθήσουν να διατηρήσουμε το βάρος που χάσαμε με επιτυχία. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με ένα ισοθερμιδικό πρόγραμμα διατροφής, ώστε να καταναλώνει το σώμα τις θερμίδες που λαμβάνει διατηρώντας το βάρος σταθερό

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Η διαχείριση του φαγητού και του βάρους χρειάζεται διατροφική εκπαίδευση, κατά τη διάρκεια απώλειας βάρους. Πρέπει να μάθετε πως να κάνετε τις σωστές επιλογές σε τρόφιμα ή γεύματα, πως μπορείτε να αντιμετωπίσετε δύσκολες καταστάσεις π.χ. γιορτές, πως να τρώτε ενσυνείδητα, κ.α.

    Βλασερού Ολυμπία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Με μικρή και σταδιακή αύξηση θερμίδων έτσι ώστε να φτάσω στις θερμιδες που συντηρώ το βάρος στόχο

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Η διαδικασία απώλειας βάρους έχει ώς στόχο να μας διδάξει τούς κανόνες της ισορροπημένης διατροφής ώστε να υιοθετήσουμε έναν Πίο υγιεινό τρόπο διατροφής καί φυσικά περισσότερη υγεία στη ζωή μας.
    Η διατήρηση βάρους λοιπόν είναι η πίο εύκολη υπόθεση τής όλης προσπάθειας σάς.
    Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρετε
    1. Διατηρήστε μακριά τις ανθυγειινές συνήθειες που αποβάλατε. Αφήστε μόνο εξαιρέσεις στον κανόνα.
    2. Συνεχίστε να γυμνάζεστε. Οι μελέτες δείχνουν ότι κατά τη διάρκεια της συντήρησης, χρειάζεται περισσότερη άσκηση (σε χρόνο και ένταση) από ότι κατά τη διάρκεια της απώλειας βάρους.
    3. Μη θεωρήσετε ότι το όποιο πρόβλημα του βάρους λύθηκε ριζικά και ότι τώρα μπορείτε να σιτίζεστε κατά βούληση. Υιοθετήστε έναν πιο φειδωλό τρόπο διατροφής και έναν τρόπο ζωής που να μη περιστρέφεται γύρω από το φαγητό.
    4. Μη χαμηλώνετε τις άμυνες σας μακροπρόθεσμα. Μια ημέρα πλούσιας τροφικής λήψης δε βλάπτει αν συμβαίνει περιστασιακά. Ωστότο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Έχε πίστη στον εαυτό σου
    H πίστη λοιπόν ότι θα καταφέρεις να διατηρήσεις τα κιλά που έχασες, η σιγουριά στον εαυτό σου ότι μπορείς να τα καταφέρεις, είναι η δύναμη που τελικά φέρνει την επιτυχία.
    Μην συνδέεις την επιτυχία και την αξία σου ως άνθρωπος με τα κιλά.
    Είναι αυτοκαταστροφικό.
    Διαχειρίσου το στρες χωρίς το φαγητό στην μέση
    Η ικανότητα να διαχειριζόμαστε στρεσογόνες καταστάσεις είναι ένας ακόμη παράγοντας που βοηθάει.
    Κανείς δεν είπε ότι για την σωστή συντήρηση θα πρέπει να μην ξανασυμβεί τίποτα αγχωτικό στην ζωή σου.
    Όμως ο τρόπος που διαχειρίζεσαι το στρες είναι αυτό που κάνει την διαφορά.
    Άτομα λοιπό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η διατήρηση του βάρους μετά την απώλειά του είναι εξίσου σημαντική με την ίδια την απώλεια. Όταν φτάσουμε τον στόχο μας μπαίνουμε στην φάση της συντήρησης, δηλαδή να διατηρήσουμε τα κιλά που έχουμε χάσει. Η συντήρηση βασίζεται στην αλλαγή διατροφικών συνηθειών τις οποίες ήδη έχουμε χτίσει κατά την διάρκεια της απώλειας των κιλών. Δεν είναι διαφορετικός τρόπος διατροφής από ότι είχαμε συνηθίσει, φτάνει να μην αλλάξουμε τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες που χτίσαμε και να διατηρήσουμε το ενεργειακό ισοζύγιο σε ισορροπία.

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Η διατροφή είναι lifestyle. Η δίαιτα που κάνατε για να πετύχετε τον στόχο σας ολοκληρώθηκε αποτελεσματικά και χάσατε βαρος, τώρα θα πρέπει να κρατήσετε ότι μάθατε από αυτή και να τα εφαρμόζεται σαν γενικό κανόνα στην διατροφή σας.
    Όλα με μέτρο, τίποτα δεν απαγορεύεται.
    Η σωστή δίαιτα είναι αυτή που είναι απόλυτα εξατομικευμένη έτσι ώστε όταν την διακόψουμε να συνεχίσουμε να ακολουθούμε το διατροφικό μοτίβο.
    Αν η δίαιτα είναι κάτι εντελώς έξω από εμάς που απλά το κάνουμε με το ζόρι και με στερήσεις με μόνο σκοπό την απώλεια βάρους, τότε είναι πολύ πιο πιθανό όταν σταματήσουμε να μην μπορούμε να διατηρήσουμε το βάρος μας.
    Το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτσώνη Χρυσή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Μπορεί να σας βοηθήσει ένας διαιτολόγος διατροφολόγος

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,
    Η προετοιμασία για τη διαχείριση του βάρους σας και τη διατροφική σας καθημερινότητας και συμπεριφορά, ξεκινά από τη στιγμή που θα μπείτε στη διαδικασία μείωσης βάρους. Δεν θα μπορούσα να σας δώσω συγκεκριμένη απάντηση με tips και τακτικές που θα ήταν καλό να ακολουθήσετε για να τα καταφέρετε, παρά μόνο να χαθεί το βάρος σας με φυσικό και ήπιο τρόπο! Και τι εννοώ με αυτό; Οι διατροφικές οδηγίες και οι αλλαγές που θα κάνετε στην καθημερινότητά σας με στόχο την απώλεια βάρους να γίνουν αργά, με υπομονή και σύμφωνα πάντα με εσάς (λαμβάνοντας υπόψη και τα τρωτά σας σημεία - τις αδυναμίες σας). Μην εστιάσετε σε παράλογες μεθόδο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Geothrepsis | Βερλέκη Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η αλήθεια είναι ότι για πολλούς ανθρώπους το να χάσουν βάρος το καταφέρνουν, αλλά βρίσκουν δυσκολία στο να το διατηρήσουν. Αυτό ίσως συμβαίνει γιατί κατά τη προσπάθειά τους να ξεφορτωθούν το επιπλέον βάρος, ακολουθούν πρακτικές τις οποίες δεν μπορούν να τις κάνουν εφόρου ζωής και τρόπο ζωής. Η απώλεια βάρους χρειάζεται μία πιο ολιστική αντιμετώπιση. Χρειάζεται να συνειδητοποιήσει αρχικά κάποιος και έπειτα να δουλέψει με τους λόγους που τον κάνουν να "φορτώνεται" κιλά, προκειμένουν η απώλεια να είναι μακροπρόθεσμη. Ελπίζω να βοήθησα!

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Η διαχείριση του βάρους μετά την επίτευξη των στόχων σας είναι εξίσου σημαντική με την ίδια την απώλεια βάρους. Μερικά βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε για να διατηρήσετε το επιθυμητό σας βάρος είναι τα εξής:

    1) Συνεχίστε την υγιεινή διατροφή: Μείνετε πιστοί σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής και διατροφής. Καταναλώστε ισορροπημένα γεύματα με φρέσκα φρούτα, λαχανικά, πρωτεΐνες και υγιεινές πηγές λιπαρών.

    2) Ακολουθήστε ένα πρόγραμμα άσκησης: Η σταθερή φυσική δραστηριότητα είναι σημαντική. Δημιουργήστε ένα πρόγραμμα άσκησης που να σας ταιριάζει και να μπορείτε να το τηρείτε μακροπρόθεσμα.
    3) Παρακολούθηση του βάρους: Ελέγξτε τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να ακολουθήσετε ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής με τις θερμίδες εκείνες που θα σας επιτρέπουν να διατηρήσετε το βάρος σας σταθερό. Είναι θέμα θερμιδικού ισοζυγίου.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Για να καταφέρετε να διαχειριστείτε το βάρος σας και να μην ξαναπάρετε κιλά, θα πρέπει να διατηρήσετε ένα ισοζύγιο ενέργειας. Με πολύ απλά λόγια, θα πρέπει να καταναλώνετε όσες θερμίδες δαπανάτε μέσα στη μέρα σας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να διατηρήσετε όσο μπορείτε τη φυσική σας δραστηριότητα και τις διατροφικές συμβουλές που έχετε λάβει κατά τη διάρκεια της απώλειας του βάρους.

    Μποτσιφάρας Ηλίας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το βάρος επανέρχεται όταν επανέλθει η αιτία. Η αιτία τις περισσότερες φορές είναι κάποιες διατροφικές συνήθειες οι οποίες δεν θα πρέπει να επιστρέψουν για κανένα λόγο για να διατηρηθεί το νέο βάρος.Ενα πιάτο σπιτικο φαγητό (κατά κύριο λόγο ) δεν αποτελεί αιτία αύξησης βάρους ότι και αν είναι αυτό . Άρα για διαχειριση νέου βάρους πρέπει για πάντα να υιοθετηθούν οι νέες διατροφικές συνήθειες που αποκτηθηκαν κατά την διάρκεια της θεραπείας για την απώλεια βάρους , Το νέο βάρος θα σταθεροποιηθεί όταν σταθεροποιηθεί μια καλή σχέση με μας και την διατροφή μας.

    Βρούλου Σοφία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γαλάτσι

  • Συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο για να σας εκπαιδεύσει

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Για τη συντήρηση των κιλών είναι σημαντικό να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας ώστε να μην τα ξαναπάρετε τα κιλά. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία τροφών και σωστούς συνδυασμούς στα γεύματα υπό την καθοδήγηση και παρακολούθηση ενός κλινικού διαιτολόγου είναι απαραίτητη για την πραγματοποίηση του στόχου σας όσον αφορά την συντήρηση του σωματικού σας βάρους.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα, δεν γνωρίζω αν έχετε φτάσει στο στόχος σας ήδη. Αν η απώλεια βάρους δεν έχει επιτευχθεί ακόμα, είναι σημαντικό να ακολουθήσετε ενα πρόγραμμα που δεν θα στοχεύει μόνο στην μείωση των κιλών, αλλά και στο να διορθώνονται σιγά σιγά συμπεριφορές που δεν επέτρεπαν όλο αυτό το διάστημα την επίτευξη του συγκεκριμένου στόχου. Παράλληλα θα πρέπει να δουλευθούν και να κατανοούνται οι συναισθηματικές διακυμάνσεις που μπορεί να υπάρχουν μέσα στην ημέρα και να σχετίζονται με το φαγητό. Έτσι θα καταφέρετε να αλλάξετε το mindset γύρω από τη διατροφή και θα μάθετε να διαχειρίζεστε καταστάσεις που προϋπήρχαν πριν από το πρόγραμμα διατροφής , αλλά θα... Διάβασε περισσότερα

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Η διαχείριση του βάρους μετά την επίτευξη των στόχων σου για απώλεια βάρους είναι το ίδιο σημαντική όσο και η ίδια η απώλεια βάρους. Εδώ είναι μερικές συμβουλές για να διατηρήσεις ένα υγιές βάρος:

    Σταθεροποίηση της Διατροφής:
    Συνεχίζεις να τηρείς μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Κρατάς τη μερίδα σου υπό έλεγχο και επιλέγεις τρόφιμα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά.

    Άσκηση:
    Η σταθερή φυσική δραστηριότητα είναι σημαντική. Ενσωματώνεις την άσκηση στην καθημερινότητά σου και διατηρείς έναν ενεργό τρόπο ζωής.

    Καθημερινές Συνήθειες:
    Διατηρείς υγιείς συνήθειες όπως ο επαρκής ύπνος, η διαχείριση του στρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Εμείς με τους θεραπευόμενους μας βγάζουμε ένα πλανο συντήρησης που να ταιριάζει εξατομικευμένα στον καθένα. Δοκιμάζουμε διαφορετικά πλάνα, με διαφορετικές δομές μέχρι να πετύχουμε κάτι που χωρίς καταπίεση να μπορεί να γίνει τρόπος ζωής. Εκεί ορίζουμε και το πλαίσιο συναντήσεων που ταιριάζει στον καθένα. Σε άλλον ταιριάζει να μας βλέπει για μέτρηση κάθες μήνα , σε άλλον καθε τρεις μήνες, σε άλλον όποτε νιώσει την ανάγκη για συζήτηση, σε άλλον μετά απο κομβικές περιόδους όπως γιορτές διακοπές...

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Το κλειδί για διατήρηση του βάρους μετά από μια επιτυχημένη προσπάθεια απώλειας, είναι να έχω δημιουργήσει έναν τρόπο ζωής που μπορεί να υποστηρίξει και να διατηρήσει την αλλαγή.

    Μέσα από τη διαδικασία απώλειας βάρους δηλαδή, αλλάζω και βελτιώνω τις διατροφικές μου συνήθειες, εντάσσω τη φυσική δραστηριότητα (στο βαθμό που μπορώ) στην καθημερινότητά μου και χτίζω μια ισορροπημένη σχέση με το φαγητό.

    Εστιάζω επομένως κυρίως στη διαδικασία και όχι μόνο στο αποτέλεσμα, έτσι, επενδύω ουσιαστικά στο μέλλον θέτοντας γερά θεμέλια για τη διατήρηση του βάρους μου.

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος