• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/02/2024

Ενώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον ύπνο μου, το τελευταίο διάστημα (2 μήνες) ξυπνάω στις 5 ώρες ύπνου , νωρίτερα από το ξυπνητήρι με πολύ άσχημα συναισθήματα και ένταση. Η αναστάτωση αυτή διαρκεί μέχρι και το μεσημέρι. Έχω κάνει καρδιολογικές εξετάσεις και ήταν καλές. Πρέπει να απευθυνθώ σε ψυχολόγο ή ίσως σε υπνοθεραπευτή?

28 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός ότι αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τον ύπνο και ξυπνάτε νωρίτερα από ό,τι συνήθως με άσχημα συναισθήματα και ένταση μπορεί να είναι ένα σημάδι ότι κάτι σας ενοχλεί και επηρεάζει την ποιότητα του ύπνου σας. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του άγχους, του στρες ή άλλων ψυχολογικών παραγόντων.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας.
    Παρακαλώ καλέστε με προκειμένου να δούμε την κατάσταση ποιο σφαιρικά.
    Με βάση αυτά που μου περιγράφεται μία βραχεία ψυχοθεραπευτική παρέμβαση είνια απαραίτητη.
    Επίσης είναι σημαντικό να διερευνηθεί η προέλευση αυτού του επεισοδίου.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Ακούγεται να έχετε άγχος, η προτεινόμενη αντιμετώπιση είναι η ψυχοθεραπεία, οπότε βρείτε έναν ψυχολόγο που να έχει εκπαιδευτεί σε κάποιο μοντέλο ψυχοθεραπείας. Υπάρχουν πολλά μοντέλα, μπορείτε να κάνετε μια έρευνα να δείτε τι σας ταιρίαζει περισσότερο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • φαίνεται να υποφέρετε από άγχος καλό θα ητν να επισκεφτείτε ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι σημαντικό να εξετάσετε το ενδεχόμενο να συνεργαστείτε με έναν ειδικό για να εξετάσετε τα προβλήματα ύπνου που σας δυσκολεύουν. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τυχόν συναισθηματικούς παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν τον ύπνο σας, ενώ ένας υπνοθεραπευτής μπορεί να παρέχει εξειδικευμένη βοήθεια για τη διαχείριση και την αντιμετώπιση των προβλημάτων ύπνου. Εξετάζοντας τις επιλογές και συζητώντας τις ανησυχίες σας με τον γιατρό σας, θα μπορέσετε να βρείτε τον κατάλληλο τρόπο για την αντιμετώπιση του προβλήματος σας, στην διάθεση σας.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • πηγαινετε σε εναν ειδικο να το συζητησετε και αυτος θα κρινει εαν ειναι απαραιτητη ψυχοθεραπεια και εαν υπαρχει καποιο θεμα που ελοχευει εξω απο την συνειδηση και σας δημιουργει αυτο το προβλημα

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Το πιο πιθανό σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ύπαρξη συγκρούσεων που υπάρχουν μέσα μας για πολύ καιρό, συνήθως κρυμμένες κι απωθημένες. Αυτές οι συγκρούσεις ενεργοποιούνται συνήθως από κάποια σκέψη, γεγονός, συμπεριφορά κλπ γύρω μας που συνήθως μπορεί και να μην έχουμε αντιληφθεί ότι μας έχει επηρεάσει. Όλη αυτή η σύγκρουση που συμβαίνει εγείρεται κυρίως κατά την ώρα του ύπνου καθώς το λογικό μας βρίσκεται σε μια καταστολή, δεν υπάρχει λογοκρισία και υπάρχει η δίοδος της αποφόρτισης. Όσο αφορά στην ένταση και στα καρδιολογικά συμπτώματα, είναι οι περιοχές εκτόνωσης ενός ασυνείδητου άγχους που δεν μπορεί να εκδηλωθεί ακόμα λεκτικά. Η ψυχοδυναμι... Διάβασε περισσότερα

    Τζατζαδάκη Ματρώνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Αν περνάτε αγχωδη περίοδο στην ζωή σας σε ψυχολόγο αν δεν έχει αλλάξει κάτι σε ιατρείο ύπνου , έχει να κάνει πάντως με ορμονικές αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα μας , με άγχος , με κακή πρακτική έχουμε ξερυθμισει το βιολογικό μας ρολόι, με την ηλικία κλπ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Συνήθως η πρώιμη αφύπνιση υποδηλώνει την παρουσία άγχους. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας (ψυχολόγος/ ψυχίατρος) είναι ο αρμόδιος για την αντιμετώπισή του.
    Η ύπνωση (υπνοθεραπεία) είναι απλά μια τεχνική χαλάρωσης με διφορούμενα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα όσον αφορά στη θεραπεία του άγχους.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η διαταραχή του ύπνου που περιγράφετε, με ξύπνημα μετά από περίπου 5 ώρες ύπνου και την αίσθηση έντασης και αναστάτωσης που διαρκεί μέχρι το μεσημέρι, μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες, συμπεριλαμβανομένων στρεσογόνων καταστάσεων, αγχωτικών περιστάσεων, ψυχολογικών ζητημάτων, ή ακόμα και σωματικών προβλημάτων που δεν έχουν ακόμη διαγνωστεί. Είναι καλό που έχετε ήδη εξεταστεί καρδιολογικά και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

    Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο, για να συζητήσετε τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε εάν υπάρχουν ψυχολογικοί παράγοντες που σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Και οι 2 ειδικότητες θα σας βοηθούσαν και θα μπορούσαν να λειτουργήσουν συμπληρωματικά. Θα σας πρότεινα να επικοινωνούσατε με κάποιον ειδικό, να κάνετε μια έρευνα με το πως δουλεύει και στη συνέχεια να διαλέγατε αυτό που σας ταιριάζει καλύτερα την δεδομένη χρονική στιγμή.

    Πόπορη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας, ο ύπνος είναι από τα πρώτα πράγματα που πλήττονται όταν ο εαυτός μας έρχεται αντιμέτωπος με κάποια δυσκολία. Είμαι ψυχολόγος και υπνοθεραπεύτρια και μπορείτε να δοκιμάσετε την ψυχοθεραπεία της υπνοθεραπείας στην οποία έχω εκπαιδευτεί, για να εντοπιστούν βιωματικά οι πλευρές αυτές του εαυτού σας που είναι για κάποιο τρόπο δυσκολεμένες και εκφράζουν τη δυσκολία τους αυτή μέσω του συμπτώματος της πρώιμης αφύπνισης. Η ύπνωση είναι το βασικό εργαλείο και μέσω του μηχανισμού εσωτερικής εστίασης θα βιώσετε σε όλη τη διάρκεια της θεραπείας, που είναι σύντομη, μια ευχάριστη εμπειρία χαλάρωσης, η οποία θα δώσει λύσεις στο πρόβλημα του ύπν... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλημέρα σας! Θα προτεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο/ ψυχοθεραπευτή.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Η ποιοτητα του υπνου ειναι πολυ σημαντικη για την ψυχολογικη και σωματικη μας υγεια. Και φυσικα ο υπνος δεν μενει ανεπηρεαστος απο το αγχος μας..ο διαταραγμενος υπνος, η δυσκολια να κοιμηθουμε η ο διακεκομενος υπνος ειναι ενδειξη μεγαλου στρες.Καλως απευθυνθηκατε στον ιατρο σας για εξετασεις. Αναγνωριζετε ομως την ενταση που εχετε αρα και τις δυσκολιες που αντιμετωπιζετε το τελευταιο αυτο διαστημα, τα οποια σας προκαλουν τη δυσφορια και τα αρνητικα αυναισθηματα που αναφερετε.Θα σας βοηθουσε να μιλησετε σε εναν ψυχολογο για να επεξεργαστειτε την πιεση που νιωθετε, να διετευνησετε τα προβληματα που αντιμετωπιζετε, τις δυσκολιες που οσο παραμενο... Διάβασε περισσότερα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να δείτε τους λόγους της έντασης και των δυσάρεστων συναισθημάτων σας. Οι διαταραχές του ύπνου αποτελούν έκφραση και συνέπεια των ζητημάτων που σας απασχολούν. Είναι λογικό το πρωί να αισθάνεστε πιο έντονα τα συναισθήματα αυτά. Ο εαυτός σας ωστόσο σας δίνει την ευκαιρία να τον φροντίσετε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Σε ψυχολόγο εφόσον έχετε κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις. Ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε από που προέρχεται η αναστάτωση αυτή ώστε να οδηγηθειτε στην επίλυση. Καθετί άλλο πιστεύω θα είναι επιφανειακό

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλό θα ήταν να ξεκινήσετε με έναν ψυχολόγο,να γίνει η απαραίτητη διερεύνηση και να σας καθοδηγήσει κατάλληλα!
    Επίσης θα σας πρότεινα να μιλήσετε και με το παθολόγο σας για περισσότερες ιατρικές εξετάσεις ,ίσως θυρεοειδούς, ορμονολογικές κτλ!

    Σωτηροπούλου Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ειδικότητα υπνοθεραπείας. Από την στιγμή που θα δείτε πως δεν είναι κάτι παθολογικό θα ήταν καλό να μιλήσετε σε κάποιον αρμόδιο της ψυχικής υγείας. Από την στιγμή που αναφέρεστε σε συναισθήματα κ ένταση.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή ώστε να σας βοηθήσει να βρείτε τι είναι αυτό που σας αναστατώνει και δημιουργεί την πρόωρη αφύπνιση. Έτσι θα μπορέσετε να το διαχειριστείτε και να επανέλθετε στα φυσιολογικά επίπεδα του ύπνου σας.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας, η ψυχοθεραπεία ενδύκνειται σε περιπτώσεις σαν αυτήν που αναφέρετε.

    Αλτανοπουλος Φίλιππος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • γειά σας! η ρουτίνα του ύπνου μπορεί να διαραραχθεί για διάφορους λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και η ψυχική σας υγείας. Μια συνάντηση με έναν ψυχολόγο θα βοηθούσε στο να δείτε αν ενδεχομένως αυτό το σύμπτωμα συνδέεται με κάτι που συνδέεται με την ψυχική σας κατάσταση.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Σοφία Απέρη, είμαι Ψυχολόγος και βλέπω ψυχοθεραπευτικά ενήλικες. Από την στιγμή που έχουν αποκλειστεί ιατρικοί λόγοι είναι βοηθητικό να το δείτε με ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή. Το πιθανότερο είναι με αφορμή κάποιον εκλυτικό παράγοντα να έχει πυροδοτηθεί η ένταση και τα άσχημα συναισθήματα. Χρειάζεται όμως να γίνει μια αξιολόγηση από ώστε να συζητηθεί με κάποιον ειδικό πώς θα μπορούσατε να το δουλέψετε μαζί. Παραμένω στην διάθεση σας και τηλεφωνικώς αν θελήσετε να το συζητήσετε ή και να προγραμματίσουμε κάποια συνάντηση που θα έχουμε περισσότερο χώρο και χρόνο να το διερευνήσουμε.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλοθέη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, μπορεί να έχετε άγχος και στενοχώρια αυτή την περίοδο και να δυσκολεύεστε στον ύπνο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας

    Καλό θα ηταν να απευθυνθειτε σε εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο. Θα πρεπει να γινει διαγνωση και ίσως χρειαστεί φαρμακευτική αγωγη.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αυτή η αλλαγή στα ώραρια ύπνου και οι δυσάρεστες συναισθηματικές επιπτώσεις που αναφέρετε είναι σημαντικές και θα μπορούσαν να επηρεάσουν την καθημερινή σας λειτουργία και ευεξία. Αν και οι καρδιολογικές εξετάσεις ήταν καλές, είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα αυτά με τη βοήθεια ενός ειδικού.
    Συνιστάται να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να εξετάσετε τα αίτια και τις επιπτώσεις αυτής της αλλαγής στον ύπνο να έρθετε σε βαθύτερη επαφή με τα συναισθήματά σας, και να αναπτύξετε στρατηγικές για να βελτιώσετε την ποιότητα του ύπνου και την καθημερινή λειτουργικότητα σας.
    Επιπλέον, αν η ανησυχία για τον ύπνο σας είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Οι δυσκολίες στον ύπνο είναι ένα κυρίαρχο σύμπτωμα άγχους και στρες. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να διερευνήσετε την προέλευση αυτού του συμπτώματος.

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα σας,
    Θεωρώ ότι η πλέον κατάλληλες ειδικότητες για το πρόβλημα που περιγράφεται είναι είτε νευρολόγος, ειτε ψυχίατρος.

    Καραγιώργης Γεώργιος

    Νευρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αυτή η αλλαγή στο ύπνο σας προκαλεί άγχος, άσχημα συναισθήματα και ένταση. Είναι θετικό που έχετε κάνει εξετάσεις και είναι καλές.
    Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήταν σκόπιμο να επικοινωνήσετε με έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή για να εξετάσετε πιθανές ψυχολογικές αιτίες που ενδέχεται να επηρεάζουν τον ύπνο σας. Ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να εντοπιστούν οι πηγές του άγχους και μαζί να μπορέσετε να το διαχειριστείτε βελτιώνοντας έτσι την ποιότητα του ύπνου σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής