• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/03/2024

Πως θα βρω ενδιαφέροντα; Φοβάμαι να κάνω το βήμα να ξεκινήσω κάτι. Μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια βέβαια, αλλά φοβάμαι να πηγαίνω κάπου μόνη μου μακριά. Πως θα ξεμπλέξω το κουβάρι μέσα μου;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Η στέρηση της απόλαυσης μετατρέπεται σε ανάγκη για απόλαυση. Η αναστολή του φόβου για μακρινά ταξίδια είναι συχνή, ωστόσο συλλογιστείτε αν αυτός ο φόβος είναι και τόσο υπαρκτός/πραγματικός. Αυτό το ρωτώ διότι σε όλες τις χώρες υπάρχει η κατάλληλη ιατρική περίθαλψη, στα μέσα μεταφοράς και πόσο μάλλον στο αεροπλάνο υπάρχει ιατρική περίθαλψη κι επίσης υπάρχει επαρκές προσωπικό για να σας βοηθήσει σε περίπτωση που κάτι συμβεί. Όμως ο πανικός είναι η υπενθύμιση ενός τμήματος του Εαυτού μας, που μας υπενθυμίζει κάτι. Κάντε εσωτερικό διάλογο με αυτό το κάτι και δείτε που μπορεί να σας ωφελήσει και που όχι. Το "τιμόνι" της δική σα... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Παρακαλώ ξεκινήστε ψυχοθεραπεία άμεσα. Θα αλλάξει η ζωή σας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πολλά ερωτήματα και δεν μπορεί κανείς να σου δώσει μια στεγνή απάντηση! Προσπάθησε να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία και να ανακαλύψεις τι είναι αυτό που σε κρατάει πίσω! Εσυ ξέρεις τον εαυτό οσυ και ο ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει στο να τα βάλεις σε μια σειρα΄!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Ακούγεστε αρκετά διστακτική στο να κάνετε το πρώτο βήμα και να ξεκινήσετε να κάνετε πράγματα που σας ενδιαφέρουν. Αυτό σας περιορίζει και σας μπερδεύει .Ίσως στο παρελθόν να είχατε δοκιμάσει να κάνετε κάποια σχετικά βήματα και να απογητευτήκατε.
    Θα ήταν χρήσιμο λοιπόν να συζητούσατε με κάποιο ψυχολόγο σχετικά με τις αναστολές σας και την δυσκολία σας να βρείτε ενδιαφέροντα ώστε να καταλάβετε ποια είναι η πηγή όσων σας προβληματίζουν και να υποστηριχτείτε τόσο στο να βρείτε ενδιαφέροντα όσο και να τα κάνετε κομμάτι της ζωής σας .
    Εύχομαι να ξεμπερδέψετε σύντομα το κουβάρι μέσα σας !
    Να είστε καλά !

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας. Η εξερεύνηση των ενδιαφερόντων είναι μια προσωπική υπόθεση. Η αναζήτηση ενδιαφερόντων προκύπτει μέσα από μια διαδικασία εσωτερικής εξερεύνησης και πειραματισμού με πλαίσια και δραστηριότητες που μας κάνουν να νιώθουμε ζωτικότητα και ευχαρίστηση. Πολλές φορές η δυσκολία δεν είναι στην εύρεση αυτών αλλά στο να καταλάβουμε και να δώσουμε νόημα στους φόβους μας και στα εμπόδια που βάζουμε στο να αφεθούμε σε αυτή την διαδικασία εξερεύνησης. Ένας από τους στόχους της θεραπείας είναι η νοηματοδότηση αυτών των φόβων και η σταδιακή προσθήκη νέων προσαρμοστικών σχημάτων.

    Καλτσούνη Χαρά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πάτρα

  • Η επιθυμία σας να ανακαλύψετε νέα ενδιαφέροντα και η αγάπη σας για τα ταξίδια αποτελούν υπέροχο σημείο εκκίνησης για την προσωπική σας ανάπτυξη. Το αίσθημα του φόβου που αναφέρετε είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο, ειδικά όταν εξετάζουμε νέες εμπειρίες ή αλλαγές. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να προσφέρει έναν ασφαλή χώρο για να διερευνήσετε τις πηγές του φόβου σας, να αναγνωρίσετε τα εμπόδια που σας εμποδίζουν να προχωρήσετε και να αναπτύξετε στρατηγικές για να ξεπεράσετε αυτές τις προκλήσεις. Μέσω της διαδικασίας αυτής, μπορείτε να αποκτήσετε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και να βρείτε τη δύναμη να κάνετε το πρώτο βήμα προς τις επιδιώξεις σας, ενώ παράλλη... Διάβασε περισσότερα

  • Με ψυχοθεραπεία, χωρίς αμφιβολία.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Είναι εντελώς φυσιολογικό να νιώθετε φόβο ή ανασφάλεια όταν σκέφτεστε να ξεκινήσετε κάτι νέο ή να αναλάβετε ένα νέο βήμα, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι που είναι εκτός της ζώνης άνεσής σας. Ωστόσο, η ανάπτυξη και η εξερεύνηση νέων ενδιαφερόντων μπορεί να είναι μια συναρπαστική και εκπληκτική εμπειρία που μπορεί να σας εμπλουτίσει σε πολλά επίπεδα. Σε περιπτώσεις όπου ο φόβος είναι ιδιαίτερα έντονος και επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή σας ζωή, μια συνεδρία με έναν ψυχολόγο μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τους φόβους σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για να τους ξεπεράσετε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα!
    Το αναφέρετε και μόνη σας, δεν είναι ότι δεν ξέρετε πως, απλά ο φόβος σας μπλοκάρει.
    Μπορείτε είτε μόνη σας να αρχίσετε να αναρωτιέστε τι χρειάζεστε ώστε να ξεκινήσετε σιγά σιγά να κάνετε βήματα προς την επιθυμητή κατεύθυνση ή με την βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας.
    Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό, μέσα σας υπάρχουν όλοι οι πόροι για να κάνετε τα βήματα που πραγματικά θέλετε.
    Με εκτίμηση.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε το φόβο σας και να γνωρίσετε τον εαυτό σας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Ένας καλός τρόπος για να βρείτε ενδιαφέροντα είναι να εξερευνήσετε δραστηριότητες που σας ενδιαφέρουν και που θα σας κάνουν να αισθάνεστε άνετα. Για παράδειγμα, αν σας αρέσουν τα ταξίδια, μπορείτε να εξερευνήσετε οργανωμένα ταξίδια με ομάδες ή να συνδυάσετε τα ταξίδια με δραστηριότητες που σας αρέσουν, όπως εκδρομές σε φύση, πολιτιστικά events κλπ. Εφόσον αισθάνεστε εσωτερικό μπέρδεμα ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να βοηθήσει πολύ σε αυτήν τη διαδικασία. Ένας ψυχολόγος ή ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας καθοδηγήσει να εξερευνήσετε τα συναισθήματα, τις σκέψεις και τις ανησυχίες σας, βοηθώντας σας να κατανοήσετε καλύτερα τον εαυτό σας και τους τρόπους... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η φόβος που αισθάνεστε για να ξεκινήσετε κάτι νέο είναι απολύτως φυσιολογικός και συχνά συναντάται σε πολλούς ανθρώπους. Ίσως η ιδέα του να ταξιδέψετε μόνη σας να είναι ανησυχητική λόγω της άγνωστης πρόκλησης που θα αντιμετωπίσετε.
    Ως ψυχολόγος, θα ήθελα να προτείνω μερικά βήματα για να αντιμετωπίσετε αυτό το φόβο.
    Πρώτα από όλα, είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι ο φόβος για το άγνωστο είναι φυσιολογικός και μπορεί να ξεπεραστεί σιγά σιγά. Ταξιδέψτε σε κοντινούς προορισμούς αρχικά και στη συνέχεια ανεβάστε τον πήχη σιγά-σιγά.
    Επιπλέον, μπορείτε να αξιοποιήσετε πρακτορεία που προσφέρουν ταξίδια για μόνους ταξιδιώτες ή να επιλέξε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σκεφτείτε τι σας ευχαριστεί και σιγά σιγά θα το δρομολογήσετε.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι