• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/03/2024

Καλημέρα. Είμαι 25 χρόνων φοιτήτρια που δε κατάφερα ακόμα να πάρω το πτυχίο μου λόγω οικονομικών δυσκολιών που είχα και έπρεπε να δουλέψω, λόγω τους άγχους μου και της φοβίας μου να μην αποτύχω και λόγω ότι με επηρεάζει πολύ ότι γινεται στο οικογένειακο μου περιβάλλον. Από μικρή θυμάμαι να μου προκαλεί στρες η συναναστροφή με την οικογένειά, να μου βάζουν ιδέες για τον κόσμο γενικά ότι θέλει το κακό μου, να μου δημιουργεί καχυποψία για όλους και να μου δημιουργεί πλέον προβλήματα με τον σύντροφό μου. Έκανα ψυχοθεραπεία για ένα διάστημα και είχε στρώσει η ψυχολογία μου αλλά τώρα τελευταία έχω ξαναγίνει όπως ήμουν .. να πω επίσης ότι κλαίω με το παραμικρό που μου λένε και τα παίρνω όλα πολύ κατάκαρδα όπως μου λένε οι άλλοι ... Δε ξέρω τι να κάνω . Δε μπορώ να συνεχίσω να ζω έτσι .... Από μικρή έκλαιγα με το παραμικρό και ήμουν ευσυγκινητη ...

11 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Γενικά ο "όμιλος" οικογένεια, δεν είναι σπάνιο να αποτελέσει μια "φούσκα" στην πορεία της ζωής η οποία σκάει καθημερινά. Δυστυχώς η επιλογή των προσώπων που μας γεννούν δε γίνεται με τη δική μας επιθυμία και ο άνθρωπος καλείται στην πορεία της ζωής του να προσπαθεί (μάταια) να βρει κοινούς παρονομαστές για να συνεννοηθεί έστω με αυτά. Η θεραπεία θα σας βοηθήσει αφενός να αναδυθεί η θλίψη και όλη η φόρτιση από μέσα σας κι αφετέρου να πάρετε τη δική σας ζωή στα χέρια σας, χωρίς να γίνεστε αντικείμενο χειραγώγησης από άλλους, οι οποίοι εν τέλει είναι μονίμως δυσαρεστημένοι (και) για όλα και δεν έχουν και επίγνωση τη... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Αγαπητή φίλη φαίνεται να περνάτε πολύ δύσκολα. Εφόσον όταν κάνατε ψυχοθεραπεία βοηθηθήκατε ίσως να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να ξαναρχίσετε. Ωστόσο το γεγονός ότι κλαίτε με το παραμικρό και τα υπόλοιπα χρειάζεται να αξιολογηθούν για το αν χρειάζεστε, τουλάχιστον για ένα διάστημα να πάρετε κάτι για να συνέλθετε. Κάντε μια επίσκεψη σε Ψυχίατρο ο οποίος να είναι και ψυχοθεραπευτής ώστε να λάβετε και αξιολόγηση και καθοδήγηση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η νεότητα είναι μία περίοδος πολύ σημαντική καθώς κάποιος καλείτε να μετακινηθεί από το οικογενειακό περιβάλλον προς την αυτονομία και τις κοινωνικές επαφές και σχέσεις . αυτό δημιουργεί εσωτερικές συγκρούσεις και ενοχές που εντείνονται από την οικογένεια . Θα χρειαστεί να μάθετε να εμπεριέχεται αυτές τις συγκρούσεις χωρίς να το παίρνεται προσωπικά κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσουν αρκετά

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Ακούγεστε πολύ πεσμένη ! Σας πιέζει τόσο η αγωνία σας να ολοκλήρώστε τις σπουδές σας όσο και η επιρροή της οικογένειας σας, η οποία σας εμποδίζει να εμπιστευτείτε και να συνεχίσετε τη σχέση σας με τον σύντροφο σας .Επίσης το ότι κλαίτε με το παραμικρό δείχνει πόσο ευσυγκίνητη είστε αυτή την περίοδο. Όμως όπως αναφέρετε αυτό γινόταν ανέκαθεν κάτι που υποδηλώνει ίσως έναν εύθραυστο ψυχισμό.
    Το γεγονός ότι κάνατε ψυχοθεραπεία για ένα διάστημα ,η οποία σας ωφέλησε, δείχνει τη θετική επιρροή που είχε πάνω σας.
    Επειδή κάποιες φορές σταματάμε να κάνουμε ψυχοθεραπεία πρόωρα ή εξαιτίας κάποιων νέων συνθηκών συνειδητοποιούμε ότι χρειαζόμαστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας,
    θα σας πρότεινα ομαδική ψυχοθεραπεία για την περίπτωση σας.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Γεια σας. Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η κατάστασή σας και πόσο σημαντικό είναι να αισθάνεστε καλύτερα. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι μπορείτε να αντιμετωπίσετε αυτά τα προβλήματα με την κατάλληλη υποστήριξη και βοήθεια. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για να αντιμετωπίσετε τα άγχη, τις φοβίες και τα συναισθήματά σας. Ο ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τις ανησυχίες και τις ανασφάλειες που αισθάνεστε, και να αναπτύξετε εργαλεία για τη διαχείρισή τους. Επιπλέον, είναι σημαντικό να έχετε υποστήριξη από τους ανθρώπους γύρω σας. Εάν η οικογενειακή σας κατάσταση σας επηρεάζει αρ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε πάλι ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καταρχάς, θέλω να σου πω ότι είναι πολύ θαρραλέο από μέρους σου να εκφράζεις τα συναισθήματα και τις δυσκολίες σου και να αναζητάς βοήθεια. Οι προκλήσεις που αντιμετωπίζεις είναι σοβαρές και είναι φυσικό να σε επηρεάζουν βαθιά. Πρώτα απ' όλα, είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις τη δύναμη που έχεις δείξει μέχρι στιγμής. Το γεγονός ότι διαχειρίζεσαι τις σπουδές σου ενώ παράλληλα αντιμετωπίζεις οικονομικές δυσκολίες και προσωπικές προκλήσεις αποτελεί ένδειξη εξαιρετικής δύναμης και ανθεκτικότητας.
    Όσον αφορά την ψυχοθεραπεία που έκανες, είναι ενθαρρυντικό ότι βρήκες βοήθεια και ότι αυτό σου προσέφερε ανακούφιση για κάποιο διάστημα. Είναι συχ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Καλημέρα,
    Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε αρκετές δυσκολίες και εσωτερικές συγκρούσεις. Η εμπειρία που έχετε με την οικογένειά σας, σας προκαλεί στρες και άγχος.
    Είναι σημαντικό να αντιληφθείτε ότι δεν είναι λάθος να αντιδράτε σε αυτές τις δυσκολίες και ότι η αντιμετώπισή τους απαιτεί συνεργασία με ειδικό στον τομέα της ψυχικής υγείας για να αντιμετωπίσετε αυτές τις καταστάσεις και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.
    Η ψυχοθεραπεία είναι ένας καλός τρόπος να ανακαλύψετε τις πηγές του άγχους και να αναπτύξετε τεχνικές αυτοδιαχείρισης. Θα σας συνιστούσα να ξανασκεφτείτε την επιστροφή σε ψυχοθεραπεία για να εξετάσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, συγχαρητήρια που ενώ σπουδάζετε εργάζεστε παράλληλα. Είναι αξιοθαύμαστο. Θα πρότεινα μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που βιώνετε. Ενώ αφηγείστε ένα σύντομο ιστορικό της ζωής σας, το θέμα της συναναστροφής σας με την οικογένεια μοιάζει να είναι το κυρίως θέμα για εσάς, αυτό που σας ζορίζει περισσότερο, και αυτό που σας έχει οδηγήσει να είστε όπως ήσασταν παλιά. Σαν να υπάρχει μία αίσθηση αποτυχίας και εδώ, ότι επιστρέψατε στα παλιά παρόλο που είχε φτιάξει για ένα διάστημα η ψυχολογία σας, μέσω της ψυχοθεραπείας. Κατά τ' άλλα, φαίνεται να γνωρίζετε ήδη πολύ καλά τους λόγους που σας ζορίζει η οικογένειά σας, αλλά σαν να μην βρίσκετε τη δύναμη ή τον τρόπο να απαγκιστρωθείτε από αυτά, και αυτό σας πονάει, σας κάνει να τα παίρν... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα