• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/01/2024

Γεια σας, Καθημερινά εδώ και 4-5 μήνες τα μόνα συναισθήματα που νιώθω είναι αρκετός εκνευρισμός με τους γύρω μου χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο (το περισσότερο μέρος της ημέρας μου), ένα κενό θα έλεγα μέσα μου ενο πάντα ειμουν ένα αρκετά αισιόδοξο άτομο και κλαίω με το παραμικρό. Δεν ξέρω αν περνάω κάποιο είδος κατάθλιψης ή άγχους. Βέβαια υπήρξα σε μια δουλειά που την έκανα με το ζόρι ενο δεν ήθελα να βρίσκομαι εκεί και πιστεύω ότι αυτό με επηρέασε αρκετά. Θα ήθελα να ξέρω πως ακριβώς θα το χαρακτηρίζατε και αν υπάρχει κάποια λύση στο να το αντιμετωπίσω το συντομότερο δυνατόν, διότι είναι αρκετά κουραστικό ψυχικά.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε να βρείτε λύση μέσα από την διαδικασία της ψυχοθεραπείας. Συνεργαστείτε το συντομότερο με έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με κάποια αγχώδη ή καταθλιπτική διαταραχη. Σημαντικό είναι να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για μια πιο ακριβή αξιολόγηση και για να συζητήσετε ένα θεραπευτικό πλάνο. Η ψυχοθεραπεία ή η συμβουλευτική μπορεί να σας βοηθήσουν να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Καλημέρα σας από την περιγραφή σας φαίνεται πως η συμπτωματολογία που αναφέρετε σας επειρεαζει αρκετά την καθημερινότητα. Χρειάζεται να γίνει περαιτέρω διερεύνηση σε αυτό που φαίνεται το πρόβλημα σας έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα πλάνο αποτελεσματικής και άμεσης παρέμβασης. Η έναρξη ψυχοθεραπείας θα ήταν βοηθητική στην αντιμετώπιση των προβλημάτων σας. Η φροντίδας της ψυχικής υγείας είναι σημαντικό και αναπόσπαστο κομμάτι της υγειας μας γενικά.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας,
    Με βάση τα περιγραφόμενα συμπτώματα, φαίνεται να αντιμετωπίζετε κάποια μορφή διαταραχής της διάθεσης. Ο εκνευρισμός, το κενό που αισθάνεστε, καθώς και οι συχνές συναισθηματικές αντιδράσεις, όπως τα κλάματα, μπορούν να είναι συμπτώματα αυτών των διαταραχών. Επίσης, η άσχημη εμπειρία που είχατε στην προηγούμενη εργασία σας μπορεί να συνδέεται με τα συμπτώματα που παρουσιάζετε.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή, ώστε να γίνει μια πιο εξατομικευμένη αξιολόγηση της κατάστασής σας και να προταθεί κάποια θεραπεία. Ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συναισθηματικά προβλήματα που αντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Τι έγινε πριν 5 μήνες ? Ποια είναι η βασική σκέψη σας που παίζει σαν χαλί πίσω από ότι κάνετε ?? Χρειάζεται να το διερευνήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εάν έχετε κάποια δυσκολία στη ζωή σας αυτή την περίοδο όπως η δουλειά σας (όπως αναφέρατε) πιθανόν να είναι αυτό η αιτία που νιώθετε έτσι. Επομένως, καλό είναι να διευθετηθεί άμεσα αυτό το θέμα. Εάν βλέπετε ότι συνεχίζεται αυτή η κατάσταση ενώ έχετε λύσει αυτά που σας απασχολούν, τότε μάλλον πρόκειται για κατάθλιψη. Το σίγουρο είναι ότι αν κάτι δεν σας αρέσει από αυτά που κάνετε και σας χαλάει τη διάθεση, τότε μπορείτε να το σταματήσετε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Όσα περιγράφετε δείχνουν ότι έχετε καταπονηθεί ψυχολογικά και θα πρέπει να φροντίσετε τον εαυτό σας. Οι επιλογές σας είναι δύο. Η θα ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία που θα σας βοηθήσει να τακτοποιήσετε τα συναισθήματα και τις σκέψεις σας και επιπρόσθετα θα βοηθηθείτε να ξαναβρείτε την αισιοδοξία σας. Η δεύτερη επιλογή είναι να επισκεφτείτε ένα/μία ψυχίατρο ώστε να αξιολογήσει την κατάσταση σας και να σας χορηγήσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή αν κρίνει ότι το χρειάζεστε. Εννοείται ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Επίσης θα ήταν καλό να έχετε δικούς σας ανθρώπους κοντά σας ώστε να μην νιώθετε ότι αντιμετωπίζετε την κατάσταση μόνος/... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, αυτό που θα βοηθούσε είναι να κάνετε κάποιες ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες και σύντομα θα νιώσετε καλυτερα

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Τα ψυχοπιεστικά γεγονότα στη ζωή ενός ατόμου παίζουν σημαντικό ρόλο στην καθημερινότητα του και μπορεί να την επιβαρύνουν σημαντικά. Καλό είναι σε τέτοιες στιγμές να απευθύνεστε σε ένα ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου μαζί να εντοπίσετε τις αιτίες και να δουλέψετε ψυχοθεραπευτικά την επίλυση τους.

    Μαντίογλου Νόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σύνταγμα

  • Γεια σας! Ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων επιλέγει πολλές φορές να ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ, κάνοντας μια τυπική δουλειά, δημιουργώντας μια ερωτική σχέση χωρίς να θέλει και πολύ απλά για να υπάρχει και νομίζοντας πως αυτό το μοτίβο ζωής ΠΡΕΠΕΙ να ζει. Εκεί κάπου έρχεται και η πρώτη καμπάνα ότι δεν αισθάνεται και πολύ καλά εξωτερικά, ενώ η όλη κατάσταση είναι εσωτερική. Όντως είναι εξαντλητικό ψυχικά. Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσει ο χαρακτηρισμός και ο τίτλος αυτού που έχετε, διότι μπορεί πολύ απλά να μην περνάτε καλά σε αυτή τη φάση της ζωής σας. Κάτι τέτοιο δεν είναι μη αναστρέψιμο, είναι καθαρά στο χέρι σας και φαντάζομαι τις λύσεις-οδούς τις γνωρίζετε. Σε έναν... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι