• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Προσπαθώ να χάσω περίπου 5 kg όμως λόγω του θυροειδή δυσκολεύομαι πάρα πολύ και έχω απογοητευτεί… Και ειλικρινά τα γεύματα μου είναι πολύ μικρα

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Εάν η ορμόνη του θυρεοειδούς (TSH) είναι ρυθμισμένη (δλδ εντός φυσιολογικών ορίων), τότε δεν υπάρχει παθολογικό αίτιο για τη μη απώλεια βάρους. Δεν είναι υγιεινό και πολλές φορές δεν είναι και απαραίτητο να πρέπει να καταφύγουμε στη λήψη πολύ λίγης τροφής και ενέργειας. Καλό θα ήταν ένας διαιτολόγος- διατροφολόγος να εξετάσει την περίπτωση σας ολιστικά.

    Με εκτίμηση,
    Τσακίρογλου Ελένη,
    Κλινική Διαιτολόγος- Διατροφολόγος.

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Τα δεδομένα που παρέχετε είναι ελλιπή για μια πλήρη και επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση.

    Η κατανάλωση μικρών σε ποσότητα γευμάτων δεν έχει πάντα ως αποτέλεσμα την απώλεια βάρους και μάλιστα μπορεί να οδηγήσει στο αντίθετο από το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, ίσως σε κάποια διατροφική ανεπάρκεια ή έλλειψη κ.ά.

    Καλό είναι να συμβουλευτείτε, εκτός από τον ιατρό που σας παρακολουθεί και έναν επαγγελματία διαιτολόγο-διατροφολόγο, ώστε να σας καθοδηγήσει κατάλληλα όσον αφορά το διατροφικό κομμάτι κι ενδεχομένως να σας βοηθήσει με τη σύνταξη ενός εξατομικευμένου προγράμματος διατροφής, βάσει του ιατρικού και διατροφικού σας ιστορικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Ειδικό πρόγραμμα διατροφής με μεταβολιστική μελέτη και εξέταση μεταβολισμού και ανάλυση σύστασης σώματος ώστε να ακολουθήσετε ένα τέλειο πρόγραμμα στις ανάγκες σας για τέλειο αποτέλεσμα

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Χαίρετε!
    Αυτά που συνήθως χρειάζονται για την επίτευξη των στόχων σας - δεδομένου ότι ο θυρεοειδής σας είναι ρυθμισμένος και η θυρεοτρόπος (TSH) είναι σε αποδεκτά επίπεδα - είναι:

    1) Άσκηση. Δε χρειάζεται να είναι έντονη αλλά συστηματική και με εναλλαγές.

    2) Διαχείρηση άγχους.Απλοποιείστε όσα είναι δυνατόν να απλοποιηθούν στη ζωή σας. Δεν είναι εύκολο και απαιτεί θυσίες, αλλά αν σας είναι σημαντικό να επιτύχετε τον στόχο βάρους σας, θα πρέπει να τις πραγματοποιήσετε.

    3) Επαρκής ανάπαυση και νυχτερινός ύπνος. Μεγάλο κεφάλαιο! Ισχύουν όλα τα παραπάνω.

    4) Επιμονή και σύστημα στη διατροφική σας προσέγγιση.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλή σας μέρα! Μην απογοητεύεστε, έστω κι αν χρειάζεται χρόνος. Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να επηρεάζουν αυτή τη διαδικασία. Αρχικά, εαν ο θυρεοειδής σας είναι ρυθμισμένος με την κατάλληλη αγωγή ή όχι. Επίσης, εαν κάνετε πρόγραμμα με τη βοήθεια διαιτολόγου ή μόνος/μόνη. Τέλος, η λιπομέτρηση και όχι τα κιλά που αναγράφονται στη ζυγαριά θα δείξει τα αποτελέσματα. Υπάρχουν και πολλά άλλα tips and tricks όπως και το να βρείτε ποια είναι η κατάλληλη για εσάς εξατομικευμένη διατροφή. Καλή επιτυχία!

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η απώλεια βάρους μπορεί να είναι πρόκληση, ιδίως όταν υπάρχουν προβλήματα με τη λειτουργία του θυροειδούς. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η υγιεινή απώλεια βάρους συνήθως απαιτεί χρόνο και συνδυασμό διατροφής, άσκησης και άλλων υγιεινών συνηθειών.

    Εδώ υπάρχουν μερικές συμβουλές που μπορείτε να λάβετε υπόψη σας:

    1. Συνεργασία με ειδικό:
    Συζητήστε με τον γιατρό σας ή διατροφολόγο για μια εξατομικευμένη προσέγγιση. Οι ανάγκες σας μπορεί να διαφέρουν λόγω προβλημάτων με το θυροειδές.

    2. Υγιεινή Διατροφή:
    Επιλέξτε τρόφιμα πλούσια σε θρεπτικά συστατικά, όπως φρούτα, λαχανικά, πρωτεΐνες, και υγιεινές πηγές λιπαρώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Όταν ο θυρεοειδής είναι ρυθμισμένος με κάποιο φάρμακο, δε μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα στην προσπάθεια απώλειας βάρους. Άρα πρώτα θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε κάποιον ενδοκρινολόγο για να σιγουρευτείτε ότι ο θυρεοειδής σας είναι σωστά ρυθμισμένος. Εφόσον λοιπόν είναι ρυθμισμένος, τότε θα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι τα γεύματα που προσλαμβάνετε είναι αυτά που σας ταιριάζουν θερμιδικά και θρεπτικά ώστε να μειώσετε το βάρος σας. Ένα γεύμα μπορεί να είναι μικρό σε ποσότητα αλλά ταυτόχρονα να είναι θερμιδικά πυκνό. Τέλος, λίγο περπάτημα θα βοηθούσε επίσης αρκετά. Είμαι στη διάθεσή σας να σχεδιάσουμε ένα πρόγραμμα διατροφής που... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, έχει μπλοκάρει ο μεταβολισμός σας. Σε συνεργασία με έναν έμπειρο διαιτολόγο θα μπορέσετε να το ξεμπλοκάρετε, αυτά τα θέματα πάντα λύνονται.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Τα πολύ μικρά γεύματα και η συνεχόμενη αίσθηση πείνας τις περισσότερες φορές δεν αποτελούν υγιή στρατηγική για την απώλεια βάρους. Θα σας πρότεινα να κάνετε μία προσπάθεια σε συνεργασία με διαιτολόγο-διατροφολόγο που θα μπορέσει να σας δώσει μία μεθοδευμένη και εξατομικευμένη καθοδήγηση.

    Γκίνη Αφροδίτη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Μην τσιμπολογάτε ενδιάμεσα και περπατήστε ή κάντε μια άσκηση.

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Αν ο θυρεοειδής σας είναι ρυθμισμένος, δεν φαίνεται να δυσκολεύει την μείωση του βάρους..αυτό που μάλλον χρειάζεστε είναι ένα πλάνο διατροφής πάνω στις δικές σας ανάγκες ! Σε γενικές γραμμές, δεν θα πρότεινα την μεγάλη μείωση των γευμάτων σας, χωρίς την συμβουλή διαιτολόγου !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό, να σας παρακολουθεί με μετρήσεις και με τη σύνταξη ενός εξατομικευμένου διατροφικού προγράμματος ανάλογα με τις ανάγκες σας. Η ποιότητα και η ποσότητα στα φαγητά που θα επιλέξετε μέσα στην ημέρα είναι σημαντική στην απώλεια του σωματικού σας βάρους αλλά και στο πρόβλημα του θυρεοειδούς αδένα. Μια διατροφή χαμηλή σε ζάχαρη και λιπαρά και πλούσια σε φυτικές ίνες είναι απαραίτητη να υπάρχει. Ένας ειδικός θα σας βοηθήσει πιο επαγγελματικά ώστε να έχετε το κατάλληλο αποτέλεσμα που εσείς επιθυμείτε.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι