• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 04/03/2024

Καλησπέρα σας, είμαι 33 χρονών 185cm και 75 κιλά. Πρόσφατα έχω ξεκινήσει γυμναστήριο και θα ήθελα να μπορέσω να φτιάξω την διατροφή μου σχετικά με την άσκηση που κάνω καθημερινά. Πόση πρωτεΐνη χρειάζεται να παίρνω και πως θα μπορέσω να κάψω ταυτόχρονα κάποιο περιττό λίπος που έχει στην περιοχή της κοιλιάς (ψωμάκια). Θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποια διατροφολόγο που έχει να κάνει με αθλητισμό;

12 ειδικοί απάντησαν

  • καλησπέρα, σίγουρα χρειάζεστε εξατομικευμένη καθοδήγηση. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται εξειδικευμένη γνώση από έναν επαγγελματία διαιτολόγο για τη περίπτωση σας. Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Χαίρετε
    Γενικά υπολογίστε ότι με τη γυμναστική χρειάζεστε 1,2-1,6 γρ πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους. Φανταστείτε ότι 2-2,5 γρ / kg χρειάζονται οι bodybuilders με βαρύ προπονητικό όγκο. Περισσότερο από αυτό δεν είναι δυνατό να ενσωματωθεί στον οργανισμό - ή τουλάχιστον αυτό αναφέρει η βιβλιογραφία.
    Όσο για την απώλεια του υποδορίου λίπους στην περιοχή της κοιλιάς, πρέπει να συνδυάσετε διάφορα μέσα, όπως:
    - πλήρη αποφυγή της ζάχαρης και των απλών (εξευγενισμένων) υδατανθράκων
    - καλό ύπνο και ξεκούραση
    - αποφυγή υπερβολών στη προπόνηση
    - ελάχιστο ή καθόλου αλκοόλ
    - περιορισμό του stress
    - πολύ ήπια υποθερμιδι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Είστε αθλούμενη & όχι αθλήτρια άρα δεν απαιτείτε κάποια εξειδίκευση στον ειδικό που θα απευθυνθείτε. Επίσης δεν υπάρχει διαττοφη που να καίει τοπικό πάχος! Η πρωτεΐνη που χρειάζεστε είναι συμβουλή που μπορεί να δωθεί μετά από σωστό ιστορικό κ μετρήσεις!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας,

    Ονομάζομαι Θωμάς Βλάχος και είμαι Διαιτολόγος-Αθλητικός Διατροφολόγος. Αδιαμφισβήτητα όσοι αθλούνται έχουν αυξημένες ανάγκες σε κατανάλωση πρωτεϊνών καθώς άλλων θρεπτικών συστατικών προκειμένου να θωρακίσουν την υγεία τους και αφετέρου να μεγιστοποιήσουν την αθλητική τους απόδοση. Οι πρωτεΐνες αντιπροσωπεύουν το 15-20% του σωματικού βάρους και αποτελούν το δομικό συστατικό των μυών και παράλληλα εμπλέκονται σε ανοσολογικές, ορμονικές και άλλες λειτουργίες του οργανισμού.
    Όσο αφορά την ποσότητα της ημερήσιας πρόσληψης πρωτεΐνης που ρωτήσατε, δεδομένου ότι επηρεάζεται και από άλλους παράγοντες (π.χ. εργασία κ.α.), καλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βλάχος Θωμάς

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παλλήνη

  • Ναι Αναλαμβάνουμε τέτοιες περιπτώσεις και εξαρτάται το είδος άσκησης διάρκεια ένταση και ανθρωπομετρικα χαρακτηριστικά ώστε να βγει το ποσοστό και τα γραμμάρια πρωτεϊνης

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας!θα πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο να σας κάνει λήψη ιστορικού να γίνουν οι απαραίτητες σωματομετρήσεις για να βγει ένα πρόγραμμα πάνω στις δικές σας ανάγκες. Δεν είναι η ποσότητα πρωτεΐνης ίδια για όλους τους οργανισμούς

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Καλησπέρα! Θα ήταν πιο σωστό να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο για να σας βγάλει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας! Υπολογίστε ότι 130γρ. πρωτεΐνης τη μέρα είναι αρκετά για να καλύψουν τις ανάγκες που έχετε. Όσον αφορά τη μείωση του περιττού λίπους είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν διατροφολόγο ώστε να σας φτιάξει ένα πρόγραμμα που να καλύπτει τις δικές σας ανάγκες. Θα αναβαθμίσει εντυπωσιακά το αποτέλεσμα κάτι τέτοιο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα, χωρίς να γνωρίζω το φύλο, διατηρούμε ένα φυσιολογικό βάρος με ΔΜΣ 21,9kg/m2, επομένως δεν συστήνεται απώλεια βάρους και υποθερμιδική δίατα. Η διατροφή συμβάλλει κατά 70% στην επίτευξη του αθλητικού σας στόχου και κρίνεται ωφέλιμη η παρέμβαση. Σε φάση μυϊκής υπερτροφίας χρειάζεται να καταναλώνουμε 1,6γρ-2,2γρ πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους, δηλαδή 120-165γρ ημερησίως για το βάρος σας. Η κατανομή του σωματικού λίπους οφείλεται πέρα από τον τρόπο ζωής και σε γενετικούς παράγοντες. Με ένα κατάλληλα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής, συνδυασμό αερόβιας άσκησης και άσκησης με αντιστάσεις δίνοντας βάση στην σύσφιξη και ενδυνάμωση τη... Διάβασε περισσότερα

    Ισαακίδης Ακρίτας - NutriOn

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νεάπολη Θεσσαλονίκης

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και ανάλογα με το τύπο άσκησης που κάνετε. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει ώστε να προσλαμβάνετε καθημερινά την απαραίτητη ποσότητα σε ημερήσια πρωτεινη που χρειάζεστε καθώς και θα φροντίσει ώστε τυχόν περιττό λίπος από οποιαδήποτε σημείο του σώματος σας να εξαλειφθεί με σωστή και ισορροπημένη διατροφή και με τις κατάλληλες μετρήσεις που λαμβάνονται στο γραφείο ενος κλινικού διαιτολόγου.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Οποιοσδήποτε διαιτολογος μπορει να σας βοηθησει!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον και θα σας καθοδηγήσει.

    Πότσης Ιωάννης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός