• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/12/2022

Καλησπερα σας εχω ενα γιο 27 ετων υποστηριζει οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ πιθανοτατα απο το υπερβολικο αγχος του χαμηλο βαρος τρωει πολυ μικρες ποσοτητες και φουσκωνει αυτο μπορει να χαρακτηριστει ως νευρικη ανορεξια; Σας ευχαριστω πολυ

43 ειδικοί απάντησαν

  • νευρική ανορεξία
    κατάθλιψη
    δυσφαγία
    στρες
    υπάρχουν πολλές διαταραχές, που όμως δεν μας ενδιαφέρει το όνομα, αλλά το τί βιώνει και το ποια θα είναι η λύση, κάτι που θα δείτε με ένα ψυχολόγο

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • Στα 27 του θα προτείναμε να επικοινωνήσει ο ίδιος με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας της αρεσκείας του, κάποιον που να του ταιριάξει, και μαζί να βρουν την καλύτερη λύση στο πρόβλημά του. Το να απαντούσαμε με μια διάγνωση εδώ, έτσι, θα ήταν ανεύθυνο και επιπόλαιο. Ακόμα κι αν οι ενδείξεις το κατεδείκνυαν, δεν θα ήταν χρήσιμο προς επίλυση, χωρίς κάποια δράση που να αφορά απευθείας τον ίδιο.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ευχαριστώ για το μήνυμα σας. Πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε προσέγγιση από ψυχίατρο ή ψυχολόγο, καλό θα ήταν ο γιος να επισκεφθεί ένα γαστρεντερολόγο για να εξεταστεί αν όλο αυτό είναι κάτι το οργανικό!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Η διάγνωση της ανορεξίας δεν είναι απλή υπόθεση και κανένας δεν μπορεί να σας απαντήσει έτσι πρόχειρα, αν δεν δει το παιδί ο κατάλληλος ειδικός. Μπορείτε να απευθυνθείτε στη μονάδα Διαταραχών Διατροφής στο Αιγινήτειο ή σε έναν ιδιώτη ψυχολόγο ή ψυχίατρο με εμπειρία στις διαταραχές διατροφής για να κάνει την εκτίμηση.

    Restart Coaching & Psycological Solutions

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Kαλησπέρα σας.

    Η ανορεξία είναι μια διατροφική διαταραχή που χαρακτηρίζεται από ασυνήθιστα χαμηλό σωματικό βάρος, έντονο φόβο του ατόμου ότι θα παχύνει, διαστρεβλωμένη εικόνα του σώματος του και μεγάλη ανησυχία για το κατάλληλο σωματικό βάρος του. Μπορεί επίσης να υπάρξουν και αλλαγές στην συμπεριφορά όπως ασυνήθιστα ψέμματα (κατά κύριο λόγω για την ημερήσια πρόσληψη τροφής), χαμηλή λίμπιντο, κοινωνική απόσυρση. Άλλες αιτίες μείωσης ή άρνησης πρόσληψης τροφής είναι το άγχος, το στρες, οι πρόσφατες ή ξαφνικές αλλαγές στην καθημερινότητα του ατόμου ή λόγω τραυματικών γεγονότων που συνέβησαν στο ίδιο το άτομο ή σε κάποιο σημαντικό του π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαϊωάννου Νατάσσα

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Άλιμος

  • Σιγουρα το αγχος προκαλει αυτα τα συμπτωματα,με αποτελεσμα την απωλεια βαρους.Η νευρικη ανορεξια ειναι διατροφικη διαταραχη,που συνοδευεται απο εντονο φοβο του ατομου να μην παχυνει και ειναι πιο συνηθισμενη σε νεαρα κοριτσια προεφηβικης συνηθως ηλικιας.Να επισκεφτειτε καποιον ειδικο.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Η νευρική ανορεξία είναι μία δύσκολη διάγνωση. Αρχικά μιλήστε με κάποιον γαστρεντερολόγο να αποκλείσετε παθολογικά αίτια της δυσπεψίας.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά! Αρχικά δεν μπορώ να πω εάν είναι νευρική ανορεξία εάν δε μιλήσω με τον ίδιο διότι χρειάζομαι πληροφορίες για να κάνω μία διάγνωση. Ωστόσο, εάν αυτή η κατάσταση διαρκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, καλό θα ήταν να μιλήσετε μαζί του και να τον συμβουλέψετε να δει κάποιον ειδικό έτσι ώστε να μπορέσει να τον βοηθήσει στοχευμένα. Μπορεί να βιώνει κάποια στεσογόνα κατάσταση και να μην μπορεί να τη διαχειριστεί και γι' αυτό να χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη. Είμαι στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε!

    Χανή Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πολύγωνο

  • Καλησπέρα. Θα σας πρότεινα να τον δει ένας ψυχιατρος που να εξειδικεύεται στις διατροφικές διαταραχες για να το αξιολογήσει.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά, δε θα ήταν ασφαλές να γίνει διάγνωση μέσω διαδικτύου. Σε όποια περίπτωση καλό θα ήταν να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας με τον γιο σας και να τον ενθαρρύνετε να επισκεφτεί κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, εάν και εφόσον το επιθυμεί και αφού κάνει πρώτα όλες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις προκειμένου να αποκλειστεί ο παθολογικός παράγοντας.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα.

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • Η νευρική ανορεξία ,είναι μια ακραία μορφή , στην πρόσληψη τροφής. Θα πρέπει να έχουμε ένα λεπτομερές ιστορικό, πριν καταλήξουμε στο ένα , 'η στο άλλο συμπέρασμα. Επίσης , όντως, θα
    μπορούσε να συμβαίνει ,σε μια κρίση άγχους, από κάποιο δυσάρεστο συμβάν .
    Θα το παρακολουθήσετε ,- έχει περάσει λίγο διάστημα από τότε που κάνατε την ερώτηση-.
    Συνήθως , το άτομο εκφράζει ένα συναίσθημα, μέσω της σχέσης του με το φαγητό.
    Καλό θα είναι, να επισκεφτεί έναν γιατρό , για να αποκλειστούν παθολογικά αίτια .
    Από την πλευρά σας, η κριτική να είναι απούσα . Εύχομαι να πάνε όλα καλά .!

    Κέντρο Συμβουλευτικής & Ψυχοθεραπείας Λαφαζάνογλου Μαρία & Συνεργάτες

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Ερυθραία

  • Δεν μπορεί έτσι εύκολα να τεθεί η διάγνωση της νευρικής ανορεξίας. Πιθανόν να πάσχει από κάποια αγχώδη διαταραχή ή κάποια διατροφική διαταραχή, αλλά θα ήταν καλό να επισκεφτεί κάποιον ειδικό ώστε να περιγράψει το πρόβλημα και μαζί να προχωρήσουν στη λύση του.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Καλή σας χρόνια.
    Σας συμβουλεύω,να επιλέξετε κάποιον ικανό ειδικό , για να εξετάσει τον γιο σας ώστε να διαπιστωθεί το τι του συμβαίνει.
    Δυστυχώς , πολλοί άνθρωποι ικανοποιούνται με ένα χαρακτηρισμό.
    Το θέμα είναι να βρεθεί το πραγματικό αίτιο που φέρνει αυτό το οδυνηρό αποτέλεσμα και να θεραπευτεί.
    Σύμφωνα με την ολιστική προσέγγιση την οποία πρεσβεύω, δεν με απασχολεί να χαρακτηρίσω εναν ασθενή ή μια ασθένεια ,
    αλλά να εντοπίσω την ρίζα του πρόβληματος και να θεραπεύσω τον πάσχοντα.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Η νευρική ανορεξία έχει συγκεκριμένα κριτήρια διάγνωσης. Πρεπει να γίνει εκτίμηση από ειδικό ψυχίατρο που ασχολείται με διατροφικές διαταραχές.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, δεν μπορεί να γίνει διάγνωση μόνο μέσα από μια σύντομη περιγραφή. Το πρώτο που χρειάζεται να διερευνηθεί είναι σωματικά/βιολογικά ότι είναι υγιής και έπειτα να γίνει διερεύνηση για συναισθηματική διαταραχή με τον κατάλληλο ειδικό (ψυχίατρο, κλινικό ψυχολόγο).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η νευρική ανορεξία είναι μια κατασταση κατά την οποία το άτομο προσπαθεί να επιτύχει ένα χαμηλό σωματικό βάρος αλλά για να φτάσουμε σε αυτή τη διάγνωση απαιτούνται και άλλες πληροφορίες. Θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείτε σε ειδικό.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας, η νευρική ανορεξία συνοδεύεται με χαμηλή αυτοεκτίμηση, λάθος αυτό εικόνα, δυσκολία αποδοχής του σώματος , υπερβολική άσκηση και στέρηση τροφής. Συνδέεται σίγουρα με την κατάθλιψη και το πολύ άγχος. Ίσως θα ήταν καλό μα του προτείνετε έναν ψυχοθεραπευτή για να διαχειριστεί το άγχος του. Εάν δεν θέλει να κάνει κάτι για αυτό θα μπορούσατε να πάτε εσείς ώστε να διαχειριστείτε το δικο σας άγχος σχετικά με τον γιο σας, κάτι το οποίο σίγουρα θα βοηθούσε και εκείνον.
    Με εκτίμηση Γεωργουδακη

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καθώς αναφέρετε πολύ χαμηλό βάρος, αυτό θα πρέπει αρχικά να αξιολογηθεί από κάποιον παθολόγο ή γενικό γιατρό. Το χαμηλό σωματικό βάρος μπορεί να συνοδεύεται από πληθώρα οργανικών προβλημάτων. Έπειτα καλό θα ήταν να πραγματοποιηθεί επίσκεψη σε ψυχίατρο ώστε εκείνος να διαγνώσει εάν πρόκειται ή όχι για νευρική ανορεξία.

    Σε μια τέτοια περίπτωση η παρακολούθηση από ψυχίατρο είναι απαραίτητη ενώ επίσης πολύ βοηθητική έχει φανεί και η ταυτόχρονη οικογενειακή ψυχοθεραπεία (είδος ψυχοθεραπείας κατά την οποία συμμετέχουν όλα τα μέλη της οικογένειας).

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά. Η νευρική ανορεξία για να διαγνωστεί χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση από ψυχίατρο και να λυφθεί υπόψιν ο δείκτης μάζας σώματος BMI. Τα βιαστικά και ανεπίσημα συμπεράσματα μόνο επιπλέον άγχος θα προσθέσουν σε εσάς και τον γιο σας. Το σημαντικό είναι να εντοπιστεί η πηγή του άγχους και να βρεθεί ένας υγειής τρόπος διαχείρισής του. Εάν φοβάστε για κάποιο ψυχολογικό αίτιο καλό θα ήταν να τον παροτρύνετε να επισκεφτεί έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Γεια σας. Αρχικά θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο ώστε να αποκλειστούν παθολογικά αίτια.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά! Θεωρώ ότι πρωτίστως πρέπει να ελεγχθούν τυχόν παθολογικοί παράγοντες. Εάν αυτοί αποκλειστούν τότε πολύ πιθανόν να μιλάμε για κάτι άλλο... ψυχοσωματικής φύσεως.

    Μιχαηλίδου Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος MSc - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!!!
    Καταρχάς και καταρχήν, θα πρέπει να αποκλειστούν βιολογικοί παράγοντες και δυσκολίες του γιου σας. Εφόσον τα βιολογικά προβλήματα δεν είναι τα αίτια αλλά τα αποτελέσματα της κατάστασής του, τότε προκρίνεται η έννοια του άγχους και της ανορεξίας.
    Σαφώς, η επίσκεψη η δική σας σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να κατευθυνθείτε και να κινηθείτε προς μια ολοκληρωμένη στρατηγική, για να βοηθήσετε τον γιο σας.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Οι διαταραχές πρόσληψης τροφής είναι η νευρική ανορεξία και η βουλιμία. Από την περιγραφή σας ο γιός σας δεν πληρεί τα διαγνωστικά κριτήρια για κάποια από τις παραπάνω διαταραχές. Καλό όμως να γίνει εκτίμηση από ψυχολόγο ή ψυχίατρο και να αντιμετωπιστεί έτσι και αυτό που αποκαλείται 'υπερβολικό άγχος'.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Σωματικό βαρος κάτω του φυσιολογικού σε συνδιασμο με την άρνηση λήψης τροφής και στρεσογόνα συναισθηματα θα μπορούσαν να αξιολογηθούν ως ανορεκτικά συμπτώματα.

    Η έγκυρη διάγνωση χρειάζεσαι να γινει απο ψυχίατρο ο οποίος θα σας καθοδηγήσει και ως προς την διαχείρηση / θεραπεία των συμπτωμάτων

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Καλημέρα σας,

    Σχετικά με την νευρική ανορεξία, κοιτάμε πρώτα τον δείκτη μάζας.(BMI) Και αποκλείουμε τους βιολογικούς λόγους για αυτό το φούσκωμα. Αν δεν υπάρχει βιολογικός λόγος, τότε ίσως θα ήταν χρήσιμο να πάρει βοήθεια απο κάποιον ειδικό.

    Καλή Χρονιά!

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά, το άγχος ίσως για η πίεση από κάποιες καταστάσεις να του δημιουργούν καταθλιπτικές τάσεις και να επηρεάζεται με αυτό το τρόπο και η όρεξη του για φαγητό. Η ψυχοθεραπεία είναι μία διαδικασία που μπορεί να βοηθήσει επειδή εκεί μπορούμε να βρούμε έναν χώρο ασφαλή όπου θα εκφράσουμε όσα νιώθουμε χωρίς αγωνία ή φόβο.

    Λέτση Αγγελική (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα σας,
    Η συγκεκριμένη περιγραφή δεν επιβεβαιώνει διαγνωστικά ψυχογενή ανορεξία, αλλά δεν αρκεί. Πρέπει να απαντηθούν και άλλα ερωτήματα. Σε κάθε περίπτωση ο γιός σας πρέπει να εξεταστεί από ειδικό γιατρό γιατί δεν μπορεί να φάει, έχει συμπτώματα που τον ενοχλούν και χαμηλό βάρος, συνεπώς πρέπει να διερευνηθεί ως προς το αίτιο των συμπτωμάτων του και να πάρει θεραπεία για να μην ταλαιπωρείται.

    Μαρινάκης Ευάγγελος

    Παθολόγος - Health Coach

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος μπορεί όντως να επιδράσει σε δυσκολίες που σχετίζονται με τη διατροφή. Δυστυχώς όμως δε μπορώ να αναφερθώ σε διάγνωση μέσω διαδικτύου αφού για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται η διαγνωστική διαδικασία που δεν περιλαμβάνει μόνο τα κριτήρια μιας διάγνωσης, αλλά και την απόκληση άλλων διαγνώσεων. Εισηγούμαι για εσάς μία από τις δύο πιο κάτω διαδικασίες:

    1. Αν είναι συγκεκριμένη η αιτία του άγχους του και είναι παρούσα στη ζωή του γιου σας σε λιγότερο από 2 χρόνια: Επίσκεψη σε εμένα ή άλλο επαγγελματία ψυχικής υγείας για αξιολόγηση και ψυχοθεραπεία.

    2. Αν δεν είναι συγκεκριμένη η αιτία του άγχους του ή είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας, σχετικά με το ερώτημα σας η νευρική ανορεξία ως ψυχική διαταραχή, είναι ένα σύμπλεγμα ψυχοβιολογικων και περιβαλλοντικών παραγόντων. Υπάρχουν τοσο σωματικά οσο και ψυχολογικά και συμπεριφορικα συμπτώματα. Δεν υπάρχει ακριβής αιτία, καθώς όλα τα ανωτέρω με διαφορετική ένταση συμβάλλουν στην διαμόρφωση της κατάστασης. Ο τρόπος αντιμετώπισης ξεκινά με την ιατρική εξέταση και έλεγχο της κατάστασης και συνεπικουρικά συνεχίζεται και με άλλες ειδικότητες (διατροφολόγο, ψυχολόγο κτλπ). Σε πρώτο στάδιο ο ιατρικός έλεγχος, θα συνεκτιμήσει όλους τους παράγοντες και θα μπορέσει να αποφανθεί για το αν υπάρχει η συγκεκριμένη διαταραχή ή εάν ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
    Δυστυχώς με τα δεδομένα που μας έχετε δώσει δεν μπορούμε να σας απαντήσουμε με σαφήνεια διότι δεν γίνεται αναφορά αν ο δείκτης μάζας σώματος είναι στα φυσιολογικά πλαίσια και πως αυτή η συμπεριφορά που έχει ο γιός σας τον επιρρεάζει στην καθημερινότητα του. Η πρόσληψη τροφής είναι πολύ υποκειμενική και μια ποσότητα που εσείς θεωρείτε μικρή μπορεί να είναι ικανοποιητική για κάποιον άλλον. Φυσικά παραμένουμε στην διάθεση σας για περαιτέρω επικοινωία σε ο,τι χρειαστείτε μέσα από το site μας.
    Με εκτίμηση,
    Ομάδα Mind Esti

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου

  • Καλησπερα σας. Για να διαγνωστει νευρικη ανορεξια θα πρεπει να διερευνηθει απο το γιατρο σας η πιθανοτητα οργανικου προβληματος υγειας.

    Ηλιοπούλου Αμαλία

    Ενδοκρινολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Θα πρότεινα σε πρώτη φάση να επισκεφθείτε κάποιον παθολόγο ή γαστρεντερολόγο και να κάνετε εξετάσεις αίματος, για να αποκλείσουμε τυχόν παθολογικά αίτια. Αν δεν βρεθεί κάτι, τότε το πρόβλημα αυτό είναι πιθανότατα ψυχολογικής φύσεως, και μπορεί να οφείλεται σε άγχος, κατάθλιψη, νευρική ανορεξία, ή κάτι άλλο. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται να έχω πρόσβαση σε περισσότερες πληροφορίες για να κάνω μία τέτοια εκτίμηση. Θα πρότεινα να κλείνατε ένα πρώτο ραντεβού μέσω της σελίδας μου για να δω πώς θα μπορούσα να σας εξυπηρετήσω. Να θυμάστε ότι εφόσον ο γιος σας είναι ενήλικος, καλό θα ήταν να προσέλθει στη θεραπεί... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • καλημέρα. Θα πρότεινα να δει κάποιον παθολόγο ή ειδικό ιατρό για το πεπτικό, ώστε να κάνει κάποιες εξετάσεις και να ελέγξει καταρχήν αν πρόκειται για κάτι παθολογικό.

    Πρεβεδουράκη Εβίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Μπορεί να είναι ένδειξη νευρογενούς ανορεξίας, αλλά χρειάζεται ψυχιατρική εξέταση για να επιβεβαιωθεί. Σπάνια μπορεί να υπάρχουν γαστρεντερικά νοσήματα που προκαλούν τέτοιες ενοχλήσεις, αλλά είναι πραγματικά πολύ σπάνια...

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Θα μπορούσε ο γιός σας να απευθυνθεί σε ένα κέντρο, όπως την 'Ανάσα" για τις διατροφικές διαταραχές, σε ψυχίατρο ή σε κάποιον κλινικό ψυχολόγο για μια εκτίμηση? Η κλινική εξέταση θα εκτιμήσει το πρόβλημα, πιθανά ιατρικά ζητήματα που θα πρέπει να αντιμετωπιστούν ώστε να γίνει μια διάγνωση που θα τον βοηθήσει να δεχτεί τη σωστή θεραπευτική αντιμετώπιση. Εαν εκείνος δεν δέχεται μπορείτε εσείς να μιλήσετε με κάποιον ψυχιάτρο ή τον οικογενειακό σας γιατρό για τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθηθούν. Μπορείτε επίσης να απευθυνθείτε στο 'Επιστρέφω¨ Σύλλογο φίλων πασχόντων από διατροφικές διαταραχές.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας η έλλειψη όρεξης μπορεί να είναι σύμπτωμα πολλών διαταραχών μεταξύ αυτών και η νευρική ανορεξία. Η διερεύνηση της γενικότερης εικόνας θα μας βοηθήσει να δούμε τί ακριβώς πυροδοτεί αυτά τα συμπτώματα και να μειωθεί η δυσφορία που νιώθει ο γιος σας ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής του!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπερα, η ανορεξία ειναι μια συνδρομή που χρειαζεται μια καλή εξεταση, καλο θα ηταν να τον δει, αν το δέχεται, ενας γιατρος και να κανει εξετασεις ώστε να γινει τον αποκλεισμό οργανικών παθολογιών πρώτα απο όλα

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,

    Καλό θα ήταν να επισκεφτεί κάποιον ειδικό για να γίνει μια σωστή διάγνωση.

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Μπορεί να είναι, μπορεί και όχι. Οι διατροφικές διαταραχές είναι ιδιαίτερες και δύσκολες, χρειάζονται όμως περισσότερες πληροφορίες για αυτό. Πχ ήταν πάντα έτσι? Το άγχος που λέτε τι σχέση έχει ? Τι αλλά συμπτώματα υπάρχουν ή τι άλλο συμβαίνει αυτή τη περίοδο στη ζωή του? Πάντως το σημαντικότερο είναι να μπορέσει να απευθυνθεί το ίδιο το άτομο σε κάποιον ειδικό.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Να απευθυνθείτε πρώτα σε γιατρό και να του αναφέρετε τα συμπτώματα. Επιπλέον, επειδή ο γιος σας είναι ενήλικος καλό είναι να αναζητήσει ο ίδιος τι έχει, όχι εσείς.

    Συνετός Διονύσιος

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια πολλά.
    Ακούγεται να είστε πολύ δεμένη με τον γιό σας.
    Κάποιες φορές η έλλειψη όρεξης, παρόλο που φαίνεται τρομερά ανησυχητικό σύμπτωμα στην ελληνική κουλτούρα, μπορεί να συμβαίνει χωρίς να συνδέεται με κάποια διατροφική διαταραχή.
    Ενδεχομένως το άγχος της καθημερινότητας, κάποια προβλήματα στις διαπροσωπικές σχέσεις κ.α. είναι μερικοί από τους λόγους που μπορεί να επηρεάσουν την όρεξη για φαγητό αλλά και την γενικότερη όρεξη.
    Χρήσιμο θα ήταν να επικοινωνήσετε την ανησυχία σας μαζί του, και απο κεί και πέρα να του δώσετε την ευκαιρία και δυνατότητα να αναλάβει ο ίδιος τον εαυτό του καθώς είναι ενήλικος
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γειά σας!
    Ναι! Αυτού του είδους τα συμπτώματα μπορούν να αποτελούν μέρος της φάσης έναρξης της νευρικής ανορεξίας , αλλά μπορούν να οφείλονται και σε αλλες παθολογικές καταστάσεις...
    Ξεκινήστε με επίσκεψη στον γαστρεντερολόγο για να αποκλειστεί
    βιολογική αιτιολογία και κατόπιν σε ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά!

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Σίγουρα από μόνα τους αυτά που γράφετε δεν αρκούν για να διαγνωσθεί νευρική ανορεξία !
    Θα σας προτείναμε αρχικά να συμβουλευτείτε έναν παθολόγο σχετικά με τα οργανικ αιτία αλλά και τις επιπτώσεις αυτού και αργότερα σε κάποιον ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή αν κρίνει ο παθολόγος ότι υπάρχει ψυχολογικό αυτό για πιο ουσιαστική βοήθεια

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου