• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 27/03/2024

Άντρας ετών 61. Πρόσφατα διαπιστώθηκα με πίεση (περ. 90/160) και οι μετρήσεις ήταν: ολική 248, hdl 80, ldl 144, τριγλυκεριδια 120, σάκχαρο 94. Με προτροπή γιατρού ξεκίνησα υπερτασικά και στατίνες εδώ και 20 ημέρες περίπου. Θέλω να ρωτήσω αν στην από δω και πέρα διατροφή μου χωράνε τα...πολλά ζυμαρικά έστω ολικής αλέσεως. Καταναλώνω αρκετά από αυτά.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο να σας συμβουλέψει ώστε υιοθετήσετε μια διατροφή στα μέτρα σας η οποία θα έχει κάποια καρδιοπροστευτικά χαρακτηριστικά.

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μπορείτε να καταναλώνετε, αλλά με μέτρο.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Καλησπέρα σας. Δεδομένου ότι δεν είναι τόσο υψηλά τα τριγλυκερίδια και ότι οι εξετάσεις του σακχάρου σας είναι εντός των ορίων (σάκχαρο και γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη) θα μπορούσατε να καταναλώνετε ζυμαρικά ολικής. Ωστόσο, αυτό που έχει πολύ σημασία είναι να τα καταναλώνετε έως 2 φορές την εβδομάδα με σκοπό να μη λείπουν από το εβδομαδιαίο σας διαιτολόγιο άλλα φαγητά που εντάσσονται στο πρότυπο της Μεσογειακής διατροφής και πρέπει να τα καταναλώνετε για τη μείωση της χοληστερόλης όπως για παράδειγμα λαδερά και όσπρια. Επίσης, εκτός από το είδος των ζυμαρικών μας (λευκά ή ολικής), πρέπει να προσέχουμε και την ποσότητα που σερβίρουμε στο πιάτο... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας,
    Τα ζυμαρικά και ιδιαίτερα τα ζυμαρικά ολικής αλέσεως αποτελούν κομμάτι μιας ισορροπημένης και υγιεινής διατροφής. Δεν χρειάζεται να αποκλειστούν. Θα μπορούσαμε όμως να πούμε ότι χρειάζεται να μαγειρεύονται ελαφρά (για παράδειγμα με τομάτα, λαχανικά, άπαχο κιμά, κοτόπουλο ή ψάρι) και να συνδυάζονται σωστά μέσα σε ένα συνολικά ισορροπημένο διαιτολόγιο. Ιδανικότερα μπορείτε να συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία διαιτολόγο - διατροφολόγο, ώστε να κάνει πλήρη αξιολογήση των αναγκών σας και να σας προτείνει την κατάλληλη διατροφή.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Χαίρετε
    Η δική μου συμβουλή είναι να περιορίσετε λίγο τις ποσότητες των μερίδων σας. Ναι, ακόμα και στα ζυμαρικά. Ότιδήποτε τρώτε που αυξάνει την έκκριση ινσουλίνης, επηρεάζει έμεσα και το λιπιδαιμικό σας προφίλ.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλημέρα σας
    Τα ζυμαρικά δεν επηρεάζουν την αρτηριακή πίεση ωστόσο μία ισορροπημένη διατροφή σε ποιότητα και ποσότητα καθώς και η επιλογή ζυμαρικών ολικής άλεσης θα σας βοηθήσουν αρκετά ώστε να έχετε ένα καλό αποτέλεσμα στα προβλήματα που αντιμετωπίζετε. Ένας καλός σχεδιασμός διαιτολογίου από έναν ειδικό θα σας λύσει πολλά θέματα στο τομέα της υγείας σας και στην ποιότητα της ζωής σας

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω εξατομικευμένα. Γενικώς καλό θα ήταν αν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης του σωματικού σας βάρους να το προσπαθήσετε με τη βοήθεια επαγγελματία διαιτολόγου, να εντάξετε μια φυσική δραστηριότητα στην καθημερινότητα σας αν δεν έχετε ήδη. Τα ζυμαρικά δεν είναι οι κύριοι "ένοχοι" για την υπέρταση, η υπερκατανάλωση τους όμως μπορεί να επιβαρύνει το σωματικό σας βάρος. Καλή συνέχεια!

    Παρμαξίδου Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Πολλά ζυμαρικά καλό θα είναι να μην καταναλώνετε συχνά και σημαντικό ρόλο παίζει ο τρόπος που τα συνδυάζετε τα ζυμαρικά και σε τι ποσότητα τα καταναλώνετε. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας βοηθήσει να μειώσετε μέσω μιας σωστής και ισορροπημένης διατροφής όλες τις βιοχημικές εξετάσεις σας που είναι υψηλές.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλό θα είναι η διατροφή σας να περιέχει: λευκό κρέας (κοτόπουλο, γαλοπούλα), ψάρι, ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο, όσπρια, ρύζι καστανό, πατάτες, άγουρα φρούτα και λαχανικά και λιγότερα ζυμαρικά . Να αποφύγετε να καταναλώνεται συσκευασμένες τροφές που είναι πλούσιες αλάτι, κορεσμένα λιπαρά και ζάχαρη.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Το σάκχαρο σας είναι φυσιολογικό, δεν ξέρω βέβαια η γλυκοζυλιωμένη σας πόσο είναι, επίσης τα ΤΓ σας είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Αυτό που θα πρέπει να κάνετε είναι να περιορίσετε τα κακά λιπαρά όπως τα πολύ λιπαρά τυριά, το λιπαρό κρέας, σφολιάτες, μπισκότα κλπ. Μακαρόνια ολικής μπορεί να έχετε από 1 - 2 φορές τη βδομάδα. Βέβαια εάν μπορούσατε να επισκεφθείτε ένα διαιτολόγο για να σας συντάξει μία εξατομικευμένη διατροφή θα ήταν πολύ καλύτερα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας! Το πρωτεύον σύμφωνα με τις εξετάσεις σας είναι να διατηρήσετε ένα υγιές σωματικό βάρος (ή να αποκτήσετε αν έχετε αυξημένο βάρος) και να αποφύγετε τα κορεσμένα λιπαρά (Τηγανιτά, γλυκά, λιπαρά κρέατα και τυριά). Σε αυτό το πλαίσιο τα μακαρόνια ολικής μπορείτε να τα καταναλώνετε χωρίς πρόβλημα. Τα κιλά σας να προσέχετε και όλα καλά!

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί