• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 29/11/2022

Ποιες θεραπείες υπάρχουν για τις πολυκυστικες

70 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας κυρίως με αντισυλληψη αντιμετωπίζεται. Ωστόσο και με απώλεια βάρους υπάρχει πιθανότητα να εξαφανιστούν οι πολυκυστικες!

    Καρίνου Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Εκτός από την κλασική ιατρική και τις θεραπείες που υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση προτείνεται να γίνει και μια λιπομέτρηση καθώς και μέτρηση του σπλαχνικού λίπους ώστε να αξιολογηθούνε με σκοπό ένα μακροπρόθεσμο πλάνο και πρόγραμμα διατροφής.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν γυναικολόγο για φαρμακευτική αγωγή. Όσον αφορά στη διατροφή κάτι που θα βοηθούσε είναι η απώλεια περιττού βάρους με μία ισορροπημένη διατροφή και η άσκηση!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αναλόγως τα συμπτώματα που έχετε ο γιατρός σας ενδέχεται να σας προτείνει κάποια αγωγή. Εάν πάλι έχετε ήπιες πολυκυστικές χωρίς σημαντικά συμπτώματα που χρήζουν αγωγής, η διατροφική προσέγγιση - θεραπεία εστιάζει στην μείωση των απλών σακχάρων και στη ρύθμιση του σωματικού βάρους.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Καλησπέρα,
    ειδικός να σας απαντήσει είναι γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος.

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την ερώτηση.
    Για τις πολυκυστικές ωοθήκες έχουν προταθεί διάφορα διατροφικά σχήματα που φαίνεται να βοηθούν στην ύφεση των συμπτωμάτων.
    Η επιλογή του κατάλληλου διατροφικού σχήματος είναι ωστόσο μια διαδικασία που λαμβάνει υπόψη διάφορους παράγοντες, όπως οι τιμές των αιματολογικών εξετάσεων (επίπεδα χοληστερόλης, γλυκόζης αίματος κ.λπ.), πιθανές συννοσηρότητες, και φυσικά τον τρόπο ζωής του ανθρώπου.
    Η ρύθμιση του σωματικού βάρους είναι επίσης ευεργετική στην ύφεση των συμπτωμάτων.
    Συνολικά η υιοθέτηση υγειών διατροφικών συνηθειών και η ρύθμιση του σωματικού βάρους επιδρούν ευεργετικά στην ύφεσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γάτσιου Αικατερίνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Για γυναικολογικά θέματα μπορείτε να απευθεινθείτε σε έναν γυναικολόγο. Η διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους, η υγιεινή διατροφή και η άσκηση λειτουργούν θετικά στην αντιμετώπιση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών.

    Μπουντούρη Ελευθερία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Η κυρια θεραπεια των πολυκυστικων ειναι τα αντισσυληπτικα.

    Οικονομίδου Χριστίνα

    Ενδοκρινολόγος

    Καρδίτσα

  • Για τη θεραπεία των πολυκυστικών ωοθηκών θα πρέπει να απευθυνθείτε στο γυναικολόγο σας. Ωστόσο φαίνεται ότι υπάρχει συσχέτιση των ωοθηκών και κακής ρύθμισης του σακχάρου, οπότε και μία διατροφή που να ελέγχει τα επείπεδα σακχάρου σας και να μην κάνει απότομα σκαμπανεβάσματα μέσα στην ημέρα, θα ήταν βοηθητική.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Από πλευράς διατροφής, υπάχει θεραπευτική προσέγγγιση για το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών. Υστερα από επίσκεψη στον Διαιτολόγο-Διατροφολόγο, σύμφωνα με τις ανάγκες σας και λαμβάνοντας αναλυτικό ιστορικό της κατάστασης της υγείας σας, σωματομετρήσεων, αιματολογικών εξετάσεων, φαρμακευτικής αγωγής κ.λ θα βγει και το κατάλληλο πρόγραμμα διατροφής που θα βοηθήσει στην θεραπευτική προσέγγιση των πολυκυστικών.! Φυσικά, θα πρέπει να γίνουν αναλυτικές εξετάσεις και σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σας θα ύπαρξει και η αντίστοιχη αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Περλεπέ Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ίλιον

  • μια ισορροπημένη διατροφή προσφέρει οφέλη στην υγεία μας. συγκεκριμένα, για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών υπάρχουν πρωτόκολλα που ακολουθούμε ωστε να επωφεληθείτε πλήρως κάνοντας μία διατροφή χωρίς στερήσεις πάντα σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας.
    θα χαρώ να συνεργαστούμε και να φανώ βοηθητική
    Σοφία Κανέλλου

    Εργαστήρι Συνειδητής Διατροφής - Σοφία Κανέλλου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θησείο

  • Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ρύθμισή τους. Μια ισορροπημένη διατροφή μπορεί να βελτιώσει σημαντικά τις τιμές των ορμονών. Εκτός απο την ειδικότητα του διατροφολόγου, μπορείτε να συμβουλευτείτε και έναν ενδοκρινολόγο για πιθανή λήψη φαρμακευτικής αγωγής παράλληλα.

    Κριτσίνη Όλγα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλύτερα να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο ή τον ενδοκρινολόγο σας, από πλευράς διατροφής, φαίνεται πως η ισορροπημένη διατροφή μπορεί να βοηθήσει και προλάβει.

    Δημητρούλης Μάνος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στον γυναικολόγο σας ώστε να σας παραπέμψει στην κατάλληλη θεραπεία για εσάς εάν κρίνεται αναγκαίο για την περίπτωση σας. Η διατροφή σε αυτήν την περίπτωση λειτουργεί μόνο συμπληρωματικά.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Τις πολυκυστικες ωοθήκες διατροφικά τις αντιμετωπίζουμε όπως αντιμετωπίζουμε τους διαβητικούς ασθενείς τύπου 2.
    Δίνεται έμφαση στα προϊόντα ολικής αλέσεως, σε τρόφιμα πλούσια σε φυτικές ίνες και αποφεύγεται η ζάχαρη, η περίσσεια αλατιού καθώς και όλα τα επεξεργασμένα τρόφιμα.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η θεραπεία διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα. Μετά από τον ολοκληρωμένο έλεγχο ο γιατρός θα αποφασίσει ποια είναι η κατάλληλη αγωγή.
    Κυρίαρχα στοιχεία της θεραπείας είναι η απώλεια βάρους, η υγιεινή διατροφή καθώς και η συστηματική άσκηση.
    Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να περιλαμβάνει αντισυλληπτικά, προγεστερόνη, μετφορμίνη και άλλα.
    Η ρύθμιση των ορμονών μπορεί να ελαττώσει τον κίνδυνο ενδομήτριου καρκίνου, αιμορραγιών, ανεπιθύμητης τριχοφυΐας και ακμής.
    Συνδυαστικά, για την αντιμετώπιση της ανεπιθύμητης τριχοφυΐας μπορεί να χρησιμοποιηθεί Laser αποτρίχωσης ή και άλλες μεθόδου.

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εξαρτάται από τη σοβαρότητα της νόσου. Υπάρχουν ήπιες θεραπείες, καθώς και πιο εντατικές. Η θεραπεία εκλογής είναι τα αντισυλληπτικά, αλλά χρειάζεται ενδελεχής έλεγχος πριν δοθεί τέτοια αγωγή. Όλες οι θεραπείες προϋποθέτουν συνοδό διατροφή και άσκηση. Χωρίς αυτές, καμιά θεραπεία δεν είναι πλήρης.

    Κουτσάκη Μαρία

    Ενδοκρινολόγος

    Καισαριανή

  • Υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο που εφαρμόζεται για τη διαχείριση του υπέρβαρου/παχυσαρκίας αλλά και της ινσουλινοαντίστασης για τη αντιμετώπιση των πολυκυστικών ωοθηκών.

    Παναγιωτοπούλου Μαρία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κάτω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας! Θα πρέπει να απευθυνθείτε πρώτα στον/ην γυναικολόγο σας να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή (αν κρίνεται απαραίτητη) και σε δεύτερο χρόνο να επισκεφθείτε ένα διαιτολόγο αν οι πολυκυστικές έχουν επηρεάσει και το βάρος σας! Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Γεια σας. Η θεραπεία των πολυκυστικών είναι δουλειά γυναικολόγου. Παρ ολ αυτά, είναι πολύ σημαντικό να ακολουθείτε μια ισορροπημένη διατροφή με επαρκές νερό, χαμηλά και καλά λιπαρά και τρόφιμα πλούσια σε φυτικές ίνες όπως τα προιόντα ολικής, τα φρούτα και τα λαχανικά, αποφεύγοντας παράλληλα αναψυκτικά και επεξεργασμένες τροφές όπως το κίτρινο τυρί, τα αλαντικά και σε κάποιες περιπτώσεις, το γάλα.

    Μέξης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Διατροφής - Διαιτολόγος

    Αθήνα

  • Αυτό που φαίνεται να είναι αποτελεσματικό είναι ένας συνδυασμός άσκησης με κατάλληλη διατροφή, ώστε να μειωθεί η αντίσταση στην ινσουλίνη που ενισχύει το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Αυτή η ερώτηση καλό είναι να απαντηθεί από κάποιον γυναικολόγο ή ενδροκρινολόγο. Ο διαιτολόγος εδώ μπορεί να βοηθήσει στην απώλεια βάρος, το οποίο μπορεί να συνοδεύει τις πολυκυστικές ωοθήκες. Σας ευχαριστώ πολύ!

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • καλησπερα σας, δεν υπαρχει ειδκη διατροφικη θεραπεια για τις πολυκυστικες. Απλα εαν πασχετε από παχυσαρκία , συνιστάτατι η απώλεια του περιττου σωματικού βάρους και φυσικά μία θεραποευτική διατροφή για την ισορροπία του ορμονικού συστήματος. Προσωπικά έχω αναλάβει αρκετά περιστατικά με γυναικολογικές διατατραχές ,μέχρι και περιστατικά που δεν΄είχαν έμμηνο ρήση και σε μερικούς μήνες υπό την παρακολούθηση μου , όλα κύλισαν φυσιολογικά με κανονική πλέον έμμηνο ρήση. Σας ευχαριστω.

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας!

    Για το Σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών, υπάρχουν διάφορες θεραπευτικές επιλογές, για τις οποίες αρμόδιος να σας καθοδηγήσει είναι ο γυναικολόγος ή/και ο ενδοκρινολόγος σας.
    Σε σχέση με τη διατροφή και το σωματικό βάρος, λόγω της ινσουλινοαντίστασης που μπορεί να υπάρχει, είναι σημαντικό να ακολουθεί ένα διατροφικό πλάνο με κατάλληλη πρόσληψη υδατανθράκων, ποιοτικά και ποσοτικά, και ενδεχομένως να εξεταστεί η απώλεια σωματικού βάρους σε περίπτωση υπέρβαρου ή παχυσαρκίας. Τέλος, η υιοθέτηση σωματικής άσκησης είναι ευεργετική τόσο στη σύσταση σώματος όσο και στη ρύθμιση ορμονών και της γενικότερη ευεξία που νιώθει το ά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αυγεράκη Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • καλησπέρα. Την φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να την συζητήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας. από εκεί και πέρα ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο και συμπλήρωμα διατροφής θα βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση της υγεία σας. Είμαι στην διάθεση σας.

    Με εκτίμηση,
    Νίκος Καφετζόπουλος

    Καφετζόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Γλυφάδα

  • Υπάρχει στενή σχέση μεταξύ του βάρους και των πολυκυστικών ωοθηκών. Ακολουθείστε μια σωστή διατροφή με έμφαση στην ποιότητα των υδατανθράκων και των λιπαρών

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Πολλές γυναίκες στην σημερινή εποχή έχουν διαγνωστεί με πολυκυστικες οωθηκες. Ο σημερινός τρόπος ζωής με κακής ποιότητας διατροφή, αυξημένο σωματικό βάρος, μειωμένη σωματική δραστηριότητα, κατάχρηση σε αλκοόλ, κάπνισμα, πολύ στρες και άγχος μπορούν να συμβάλλουν σημαντικά στην εμφάνιση αυτού του προβλήματος. Καλό θα είναι τουλάχιστον όσον αφορά τη διατροφή να συμβουλευτείτε ως θεραπεία έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει στο κομμάτι αυτό. Να συνταχθεί ένα ισορροπημένο διατροφικό πρόγραμμα με μειωμενους υδατάνθρακες και μειωμένα λιπαρά κυρίως, μειωμένη ζάχαρη και να ενταχθούν τροφές αντιοξειδωτικές και αντιφλεγμονώδεις ώστε να βοηθήσο... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η διατροφη σας και ένα ειδοσ Διατροφής που σας ταιριάζει παίζει σημαντικό ρόλο στην βελτίωση της συμπτωμάτων των πολυκυστικών ωοθηκών!

    Σπανού Ευαγγελία -The Nutrition Project (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Αρχικά θα μιλήσετε με το γιατρό σας για να σας παρακολουθεί.
    Διατροφικά μειώστε τη κατανάλωση ζάχαρης και λιπαρών. Δώστε έμφαση στη διαχείριση του βάρους σας και αυξήστε όσο μπορείτε την κίνησή σας. Υπάρχουν και φαρμακευτικές λύσεις αλλά αυτές θα πρέπει να τις συζητήσετε με το γιατρό σας

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Διατροφικά η μειωμένη κατανάλωση υδατανθράκων βοηθάει σημαντικά στα πρηξίματα, στην κατακράτηση υγρών και επίσης στην μείωση του πόνου κατά την περίοδο.
    Συμβουλευτείτε το γυναικολόγο σας - για το αν απαιτείται φαρμακευτική θεραπεία.

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Αναλόγως αν έχετε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών ή απλά απεικόνιση πολυλυστικών ωοθηκών στο υπερηχογράφημα

    Dr Τραϊανός Αλέξανδρος

    Γυναικολόγος - Εμβρυομητρικός - Ειδικός Αναπαραγωγικής Ιατρικής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα. Η μέθοδος της θεραπείας εξαρτάται απ' την συνολική κατάσταση του ορμονικού και νευρικού συστήματος,της ασθενούς. Η αρχική διάγνωση μέσω ιριδολογιας, θα μας δώσει τις πληροφορίες που χρειαζόμαστε για να δημιουργηθεί το σωστό εξατομικευμένο πρωτόκολλο συνδυαστικής θεραπείας.

    Μαρκάκη Χαρά

    Ομοιοπαθητικός Βελονίστρια

    Μοσχάτο

  • Το σύνδρομο περιγράφεται από ποικίλα συμπτώματα όπως:διαταραχές στην ωοθυλακιορρηξία, φαινοτυπικά χαρακτηριστικά υπερανδρογονισμού, υπογονιμότητα, ευκολία στην πρόσληψη βάρους και δυσκολία στην απώλειά του,παχυσαρκία και κατάθλιψη.

    Η αιτιοπαθογένεια του PCOS παραμένει άγνωστη. Θεωρείται σε γενικές γραμμές αποτέλεσμα τόσο γενετικής προδιάθεσης όσο και επίδρασης περιβαλλοντικών παραγόντων. Η σχετικά πρόσφατη σύνδεση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών με το μεταβολικό σύνδρομο άνοιξε νέους ορίζοντες τόσο για τη διερεύνηση της αιτιοπαθογένειας και των μακροχρόνιων επιπτώσεων του συνδρόμου, όσο και για τη θεραπευτική του προσέγγιση. Σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένη θεραπεία για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών αλλά η διαχείριση βασίζεται στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων καθώς και από το αν η γυναίκα επιθυμεί εγκυμοσύνη στο άμεσο μέλλον. Βασικές αρχές της θεραπείας είναι η απώλεια βάρους στις παχύσαρκες ασθενείς, η καθημερινή άσκηση και η σωστή διατροφή με τα οποία θα επιτευχθεί σημαντική βελτίωση των συμπτωμάτων και πιθανόν αποκατάσταση της ωορρηξίας.

    Για την αποκατάσταση της περιόδου μπορεί να χορηγηθούν αντισυλληπτικά δισκία ή προγεσταγόνα. Για την ακμή και την υπερτρίχωση χορηγούνται αντισυλληπτικά μαζί με αντι-ανδρογόνα. Τέλος για γυναίκες που επιθυμούν να μείνουν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πασχαλίδου Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Χαλάνδρι

  • Διάφορες. Αλλά πάνε πάντα κατα πραξιν και περίπτωση που εξατομικεύει τα θεραπευτικά πρωτόκολλα αναλογως.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Η βασική θεραπεία που φαντάζομαι κάνετε με τον γυναικολόγο σας έχει να κάνει με την χρήση ορμονών. Τώρα άν ρωτάτε από την ομοιοπαθητική σκοπιά σε όλα τα χρόνια προβλήματα όπως το δικό σας η θεραπεία είναι εξατομικευμένη για τον κάθε ασθενή και αποσκοπεί στην καλύτερη ρύθμιση και λειτουργία του οργανισμού σας ώστε αυτός να εξαλείψει τις δυσλειτουργίες που υπάρχουν.

    Μαράκος Γεώργιος

    Ομοιοπαθητικός γιατρός

    Νέο Ηράκλειο

  • Οι θεραπείες είναι πολλά, αλλά η επιλογή εξαρτάται από το σύμπτωμα των πολυκυστικών ωοθηκών που επιθυμούμε να θεραπεύσουμε. Άλλη αγωγή δίνουμε για την ρύθμιση του βάρους, του σακχάρου, του κύκλου, της τριχοφυΐας, της ακμής ή της γονιμότητας. Συνεπώς θα πρέπει με τον γιατρό μας να συζητήσουμε τι μας απασχολεί και μαζί να επιλέξουμε αυτό που ρυθμίζει καλύτερα το πρόβλημά μας.

    Παπαρώδης Ρόδης

    Ενδοκρινολόγος

    Πάτρα

  • Οι πολυκυστικές είναι ένα σύνθετο θέμα κ ορμονικό που πρέπει να ψαχτούμε πολλές ορμονικές εξετάσεις είμαστε στη διάθεσή σας να σας γράψουμε όλο τον έλεγχο και να δούμε με τον υπέρηχο τι ακριβώς συμβαίνει

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει διατροφή που βελτιώνει τα συμπτώματα τους και ρυθμίζει καλύτερα τις ορμόνες τους. Το αποτέλεσμα εξαρτάται από το δικό σας ιστορικό υγείας και την γυναικολογική θεραπεία που ακολουθείτε (αν ακολουθείτε).

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • καλησπερα σας

    Ο συνδυασμος αυξηση της φυσικης δραστηριοτητας ,βελτιωση της διατροφη ( επιλογη τροφων χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη ) θα βοηθησουν στην βελτιωση των συμτωματων.
    Εξατομικευμενα με τον γιατρο σας και η φαρμακευτικης αγωγη

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΩΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΛΗΨΗΣ ΜΕΤΦΟΡΜΙΝΗΣ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΟΛΙΓΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗ ΔΙΑΙΤΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ 3ΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΤΕ ΕΝΑΡΞΗ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ.

    Δάσου Αικατερίνη

    Ενδοκρινολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Στο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών συστήνεται η υιοθέτηση της Μεσογειακής Διατροφή με παράλληλη μείωση του σωματικού βάρους, αν αυτό δεν είναι στα όρια του φυσιολογικού. Συγκεκριμένα δίνεται έμφαση στην κατανάλωση φρούτων, λαχανικών, οσπρίων, ψαριού και ολικής άλεσης προϊόντων, ενώ προτείνεται η μείωση της κατανάλωσης κόκκινου κρέατος, επεξεργασμένων προϊόντων και ζάχαρης. Φυσικά δεν ξεχνάμε τη σωστή ενυδάτωση μέσα στην ημέρα.

    Γιαζιτζή Κατερίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αιγάλεω

  • καλησπέρα σας. Αυτό εξαρτάται απο το τι προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε, διαταραχές κύκλου ή υπογονιμότητα, ενώ αν δεν υπάρχουν συμπτώματα δε χρειάζεται καποια θεραπεία.

    Κλεάνθης Χρήστος

    Consultant in Reprodructive Medicine Care Fertility, London, UK-Γυναικολόγος Αναπαραγωγής

    Μαρούσι

  • Όσον αφορά τη διατροφή:

    Το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών αποτελεί μια από τις συνηθισμένες ενδοκρινικές διαταραχές στις γυναίκες, η οποία και επηρεάζει τον τρόπο λειτουργίας των ωοθηκών. Συχνά, οι γυναίκες με PCOS παρουσιάζουν αντίσταση στην ινσουλίνη ενώ, ένα ακόμα χαρακτηριστικό του συνδρόμου είναι η αυξημένη παραγωγή ανδρογόνων.

    Τα συμπτώματα του συνδρόμου μπορεί να περιλαμβάνουν:

    1. Διαταραχές της εμμήνου ρύσεως (ακανόνιστοι κύκλοι ή απουσία έμμηνου ρύσεως).
    2. Ανεπιθύμητη τριχοφυΐα, ιδιαίτερα στο πρόσωπο, στο στήθος, την κοιλιά, στην πλάτη ή και αραίωση τριχωτού της κεφαλής.
    3. Ακμή και λιπαρότητα δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σωτηρίου Μάλαμας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα χρειαστεί να ακολουθήσετε συγκεκριμένη διατροφή με έμφαση στην αποφυγή της ζάχαρης, κορεσμένων λιπαρών, αύξηση πρόσληψης φυτικών ινών μέσω της διατροφής, αυξηση φυσικής δραστηριότητας!

    Δραγανιδάκη Λουκία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πεδίον του Άρεως

  • Οι θεραπειες υπαρχουν αλλα δεν ειναι ιδιες για ολουσ τουσ αθενεις

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Συνήθως οι πολυκυστικες ωοθήκες συνδέονται με ινσουλινοαντισταση! Μια ειδική διατροφή μαζί με άσκηση θα βοηθήσει στη θεραπεία και της ινσουλινοαντιστασης και κατεπεκταση των πολυκυστικων! Επιπρόσθετα, η απώλεια βάρους και ιδιαίτερα του σπλαχνικου λίπους φαίνεται από έρευνες ότι βοηθά ακόμα περισσότερο στη θεραπεία των πολυκυστικων ωοθηκών.

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Είναι ανάλογα εάν σχεδιάζουμε μια εγκυμοσύνη ή αν απλά θέλουμε να φτιάξουμε τον κύκλο. Συνήθως είναι φαρμακευτική με αντισυλληπτικά

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας. Για τις πολυκυστικές έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα από τη μείωση στην πρόσληψη απλών υδατανθράκων μέσω της διατροφής. Έπισης στη περίπτωση που υπάρχει αυξημένο βάρος η μείωση του έχει συχνά ως αποτέλεσμα την θεραπεία των πολυκυστικών

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αρχικά να διευκρινίσουμε οτι δεν υπάρχει ίαση για το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών, αλλά αντιμετώπιση. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης του συνδρόμου, ανάλογα με τα συμπτώματα που εκδηλώνεται και τους στόχους. Σίγουρα το κυριότερο για κάθε περίπτωση είναι η απώλεια βάρους και η άσκηση. Συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας για εξατομικευμένη αντιμετώπιση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Δεν είναι τοσο εύκολο να απαντηθεί αυτή η ερώτηση. Χρειαζόμαστε ιστορικό και κλινική εξέταση. Οι θεραπείες του συνδρομου των πολυκυστικών ωοθηκών εξατομικεύονται ανάλογα το στόχο και το κυρίαρχο προβλημα της κοπέλας (διαταραχες κύκλου, τριχοφυία/ακμή, γονιμότητα, μεταβολισμός).

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι

  • Μία βασική αρχή διατροφής για πολυκυστικές, είναι χαμηλή πρόσληψη απλών υδατανθράκων και ισορροπία στα υπόλοιπα μακροθρεπτικά.

    Δρ. Κολομβότσου Αναστασία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας,
    Το ΣΠΩ είναι μια πολύ συχνή ενδοκρινολογική διαταραχή.
    Η διατροφική τους αντιμετώπιση (παράλληλα με την κατάλληλη αγωγή) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η ηλικία, το βάρος και ο τρόπος ζωής.
    Αν υπάρχει υπερβάλλον βάρος, η απώλεια βάρους θα βοηθήσει πολύ στην καλύτερη γλυκαιμία του οργανισμού έως και μπορεί να ρυθμίσει την έμμηνο ρύση (αν υπάρχει διαταραχή). Οι διατροφές που μπορούν να ακολουθηθούν σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι πολλές ωστόσο εξατομικεύονται αναλόγως την περίπτωση.

    Nutrimed Ζωγράφου - Υπεύθυνος Παξιμαδάς Χρήστος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ζωγράφου

  • Καλημέρα σας,
    Είναι απαραίτητο να γίνει ενας πλήρης γυναικολογικός έλεγχος με λήψη ιστορικού και διενέργεια υπερηχογραφήματος και ορμονολογικών εξετάσεων, προκειμένου να διαπιστώσουμε το είδος των πολυκυστικών ωοθηκών. Αφού τεθεί σίγουρη διάγνωση πολυκυστικών ωοθηκών υπάρχουν διάφορες θεραπευτικές επιλογές.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών είναι μία πολυσύνθετη κατάσταση χωρίς συγκεκριμένη αιτοπαθογένεια. Χαρακτηρίζεται από ινσουλινοαντίσταση και η απώλεια βάρους μπορεί να βοηθήσει. Ενδοκρινολογικά, υπάρχουν κάποιες θεραπευτικές επιλογές αλλά είναι ένα ζήτημα που χρειάζεται ολιστική προσέγγιση.

    Κουτουλογένης Κωνσταντίνος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • υπάρχει διατροφική θεραπεία γαι τον περιορισμό των πολυκυστικων ωοθηκών. η οποία δυστυχώς εχει χαμηλό γλυκαντικό δείκτη και αρκετά προσεγμένη όσον αφορά τους υδατάνθρακες.

    Νικολουδάκης Εμμανουήλ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αργυρούπολη

  • Δεν υπάρχει οριστική θεραπεία. Ανάλογα με τα συμπτώματα που ταλαιπωρουν την κάθε ασθενή προτείνουμε εξειδικευμενες λύσεις.

    Αμπατζή Χριστίνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Οι θεραπείες είναι αρκετές αναλογα με τα συμπτώματα και τη βαρύτητα του συνδρόμου. Απευθυνθείτε σε Ενδικρινολογο για περαιτέρω οδηγίες.

    Κατσιβέλη Πηνελόπη

    Ενδοκρινολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Υπαρχουν και φαρμακευτικη θεραπεια αλλα και μη φαρμακευτικες και κυριως η θεραπεια ειναι αναλογα με το κλινικο προβλημα που θελουμε να θεραπευσουμε.

    Παντατοσάκης Εμμανουήλ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται από την αιτιολογία στην πραγματικότητα, πάντως πρέπει να γίνει ολιστική αντιμετώπιση.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Σήμερα, υπάρχει τρόπος θεραπείας για τις πολυκυστικές ωοθήκες, με φάρμακα ή χειρουργική επέμβαση. Η θεραπευτική προσέγγιση για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών εξαρτάται από τα συμπτώματα κάθε γυναίκας και τον πρωτεύοντα στόχο στη δεδομένη χρονική στιγμή της ζωής της, π.χ. θεραπεία ακμής ή υπερβολικής τριχοφυΐας, θεραπεία υπογονιμότητας, αντιμετώπιση άλλων προβλημάτων υγείας λόγω του συνδρόμου.Για τις γυναίκες που προσπαθούν να επιτύχουν μία εγκυμοσύνη, η επίτευξή της, με ή χωρίς πρόκληση ωορρηξίας, είναι ό,τι χρειάζεται. Για τις γυναίκες που ταλαιπωρούνται από τα παραπάνω συμπτώματα, η ενδεδειγμένη θεραπεία θα αποφασιστεί μετά από την διεξαγ... Διάβασε περισσότερα

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να διαχωρίσουμε το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών από την «πολυκυστική απεικόνιση» στον υπέρηχο. Εφόσον τεθεί η διάγνωση του συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών (η οποία δεν τίθεται μόνο βάση της υπερηχογραφικης εικόνας αλλά έχει συγκεκριμένα κριτήρια ) η σύσταση είναι απώλεια βάρους κυρίως με αερόβια γυμναστική, σωστή και ισορροπημένη διατροφή και ρύθμιση του κύκλου με φαρμακευτική υποβοήθηση κατά κύριο λόγο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια αγωγή που να θεραπεύει το σύνδρομο μέχρι σήμερα.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, οι θεραπείες είναι συνάρτηση πολλών παραγοντων, και κυρίως τι διαταραχή προκαλεί στον κύκλο σας.

    Χουρσόγλου Σωτήριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΥ

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ- ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ ΓΙΑ ΕΣΑΣ! Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΠΟΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ, ΛΗΨΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ+ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • καλησπέρα σας.
    ανάλογα με τα συμπτώματα σας και σε ποια φάση της ζωή σας είστε, όσον αφορά τη γονιμότητα σας υπάρχουν εξατομικευμένες θεραπείες, ορμονικές και μη.

    Οικονόμου Ζήνων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, ένα από τα βασικά βήματα για τη θεραπεία του Συνδρόμου Πολυκυστικών είναι η διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους και η άσκηση. Επιπλέον ανάλογα με το ιστορικό, βαρύτητα και προφίλ της ασθενούς υπάρχουν διαθέσιμες ασφαλείς ορμονικές ή μη φαρμακευτικές θεραπείες.Ευχαριστω πολυ

    Κουρκούτη Χρυσούλα

    Ενδοκρινολόγος

    Μαρκόπουλο

  • Καλησπέρα. Οι πολυκυστικές ωοθήκες έχουν ένα μεγάλο φάσμα συμπτωμάτων από γυναίκες που έχουν κάποιες ήπιες διαταραχές στον κύκλο τους εως γυναίκες που εκφράζουν όλα τα συμπτώματα του συνδρόμου. Σαν γενικός κανόνας ισχύει, αφού φυσικά είμαστε σίγουροι ότι μια γυναίκα έχει διαγνωστεί σωστά, ότι εντοπίζουμε τα συμπτώματα του συνδρόμου που είναι πιο "ενοχλητικά" και προσπαθούμε να τα αντιμετωπίσουμε με τα εργαλεία που έχουμε στη διάθεση μας (αλλαγή τρόπου ζωής, απώλεια βάρους, φαρμακευτική αγωγή). Συμπερασματικά, η θεραπεία των πολυκυστικών ωοθηκών εξατομικεύεται για κάθε κορίτσι ή γυναίκα και δεν είναι μία και μοναδική. Ελπίζω να βοήθη... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • υπαρχουν κατι παραφαρμακευτικα σκευασματα με αμφιβολα αποτελεσματα σιγουρα οχι Αντισυλληπτικα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • τεραστιο θεμα! η θεραπεια προσαρμοζεται στο προφιλ της γυναικας, την ηλικα κλπ και τα συμπτωματα που την ενοχλουν (πχ διαταραχες κυκλου, ακμη, τριχοφυια, προσπαθεια για μωρο, αυξημενο βαρος κλπ).

    επιγραμματικα: αντισυλληπτικα, μετφορμινη, ινοσιτολη (inofert)
    παντα ξεκιναμε ομως με αεροβια ασκηση και διατροφη.

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη