• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 03/06/2023

Οι κρίσεις πανικού διαρκούν πολλες ώρες πως να τις αντιμετωπίσω ;

23 ειδικοί απάντησαν

  • Η κρίση πανικού έχει μικρή διάρκεια. Η κρίση άγχους έχει μεγάλη διαρκεία. Ψυχοθεραπεία!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,
    Οι κρίσεις πανικού συνήθως διαρκούν 10 λεπτά. Οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα νιώθει το άτομο μετά από τα 10 λεπτά είναι τα 'απομεινάρια' της κρίσης πανικού ή ο φόβος ότι θα πάθει ξανά το άτομο κάποια νέα κρίση πανικού.
    Το γεγονός ότι νιώθετε πως για ώρες έχετε συμπτώματα κρίσης πανικού δείχνει το μέγεθος της έντασης και ταραχής που βιώνετε.
    Είναι σημαντικό να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε τρόπους διαχείρισης αυτών των συμπτωμάτων καθώς και τους λόγους που σας συμβαίνει αυτό. Οι κρίσεις πανικού παρόλο που είναι πολύ δυσάρεστες και τρομαχτικές, λειτουργούν σαν 'καμπανάκι' για να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Προκειμένου να μάθετε πώς να διαχειρίζεστε αυτές τις καταστάσεις απευθυνθείτε σε γνωσιακό-συμπεριφορικό θεραπευτή (ψυχολόγο). Υπάρχουν θεραπευτικές τεχνικές και εργαλεία, κατάλληλα για τις κρίσεις πανικού.

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλο θα ηταν να συμβουλευτειτε εναν ειδικο σε θεμματα ψυχικης υγειας ( ψυχολογο -ψυχιατρο )

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Χρειάζεται να δουλέψετε τη σκέψη σας και να μάθετε να ελέγχετε τα σωματικά συμπτώματα. Όλα αυτά απαιτούν τη βοήθεια από κάποιον ειδικό και την καθοδήγησή του. Μην το αμελείτε.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Υπάρχουν πολλοί τρόποι, σε μια συμβουλευτική διαδικασία θα τους μαθαίνατε, αλλά μπορεί να λυθεί αν βρεθεί η βαθύτερη αιτια

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Έχετε δοκιμάσει να κάνετε ψυχοθεραπεία για αυτές; Οι κρίσεις πανικου έρχονται Να μας πούνε κάτι έχοντας βαθύτερα αίτια. Είναι ένα σύμπτωμα που χρειάζονται την προσοχή μας

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Συνεδρία να μιλήσετε και να εκπαιδευτειτε , μακάρι να γινόταν με ένα μήνυμα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Συνήθως οι κρίσεις πανικού διαρκούν λεπτά και όχι ώρες. Είστε σίγουρη/ος ότι πρόκειται για κρίσεις πανικού; Πριν καταλήξουμε σ' αυτό πρέπει να αποκλείσουμε πιθανό βιολογικό παράγοντα. Στην πορεία αν όντως πρόκειται για ψυχοσωματικό σύμπτωμα προτείνεται να απευθυνθούμε σε ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο, ψυχίατρο, ψυχοθεραπευτή/τρια).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Οι κρίσεις πανικού εξ ορισμού δεν διαρκούν πάνω από 10-20'. Είναι γνωστό ότι από την φύση τους κρατάνε λίγο. Έτσι δεν ξέρω τι εννοείτε όταν λέτε ότι κρατάνε πολλές ώρες... είναι κρίσεις πανικού ή εννοείτε βαρύ άγχος; Θα πρέπει να μιλήσετε με κάποιον ειδικό δηλαδή Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ο οποίος αφού λάβει το ιστορικό σας θα σας κατευθύνει στην σωστή κατεύθυνση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Οι κρίσεις πανικού διαρκούν συνήθως λίγα λεπτά. Εάν έχετε ταχυκαρδία, πιθανόν να οφείλεται σε γενικευμένο άγχος και όχι κρίσεις πανικού. Καλό θα είναι να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο όμως για να δείτε τί ακριβώς σας συμβαίνει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Με φαρμακευτική αγωγή η ψυχοθεραπεία η και τα δυο

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας! Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία είναι πολύ αποτελεσματική στις κρίσεις πανικού.

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Γειά σας!

    Όταν θέλετε να μάθετε να οδηγείτε αυτοκίνητο τι κάνετε;
    Δείτε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ξεκινήστε θεραπεία!
    Ίσως χρειαστεί να πάρετε και φάρμακα αλλά αυτό θα αποφασιστεί αργότερα από κοινού με τον είδικο!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας,

    Βρίσκεστε σε συνεργασία με κάποιον Ψυχίατρο ή Ψυχολόγο;

    Εφόσον βιώνετε κρίσεις πανικού θα χρειαστεί να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Είναι σίγουρα ανακουφιστικό να μάθετε τρόπους διαχείρισης των κρίσεων όταν αυτές έρχονται αλλά περισσότερο σημαντικό είναι να διερευνηθεί η αιτία που τις προκαλεί.

    Οι κρίσεις πανικού αποτελούν ένα καμπανάκι που μας χτυπάει όταν το άγχος έχει συσσωρευτεί για πολύ καιρό. Προκύπτουν για να μας πουν να δώσουμε την προσοχή μας στον εαυτό μας.

    Δοκιμάστε να επισκεφθείτε κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή. Θα μπορέσει να σας βοηθήσει στην διερεύν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • θα πρέπει να μαθετε να φέρνετε τον εαυτό σας στο εδώ και τώρα με την βοήθεια κάποιυ ειδικού.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Στο συγκεκριμένο ερώτημα η ένταση των κρίσεων πανικού κορυφώνεται σταδιακά μέσα σε ένα διάστημα περίπου δέκα λεπτών ενω η διάρκεια της κυμαίνεται ανάλογα και άλλων παραγόντων. Σε ένα γενικό πλαίσιο η διακύμανση της δεν μπορεί να ξεπεράσει σε ένταση περίπου τα 20 με 30 λεπτά. Ένας από τους πιο επαρκής τρόπους για να την αντιμετωπίσει τέτοιων καταστάσεων είναι η έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπείας. Μέσω αυτής μπορεί κανείς να αναδομησει τις βαθύτερες πεποιθήσεις και σκέψεις που εδραιώνονται και προκαλούν ένα φαύλο κύκλο άγχους, φόβου και πανικού και να αντιμετωπίσει ικανότερα και αποτελεσματικότερα αυτή τη συνθήκη. Είμαι στην διάθεσή ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • με ψυχοθεραπεία

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Χρειάζεστε βοήθεια για να τις αντιμετωπίσετε. Πρέπει να αναζητήσετε την βοήθεια ειδικού

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας.
    Η κρίση πανικού διαρκεί για λίγο, περίπου 5 λεπτά.
    Τα αποτελέσματα διαρκούν πολύ.
    Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και η έκθεση της δυσκολίας σας, θα σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε την κατάσταση και να στηριχτείτε οργανωμένα και συστηματικά.
    Με εκτίμηση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό, ακούγεται αρκετά τρομακτικό.. Οι κρίσεις πανικού είναι σπάνιο να διαρκούν πολλές ώρες. Το πιθανότερο είναι να "έρχονται" και να "φεύγουν" πολλές φορές μέσα στη μέρα. Εκτός αν δεν πρόκειται για κρίσεις πανικού, αλλά για γενικευμένο άγχος.

    Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για μία πρώτη αξιολόγηση. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε την ακριβή ψυχοπαθολογία για να τη προσεγγίσουμε θεραπευτικά όσο πιο κατάλληλα γίνεται. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να λειτουργήσει πολύ ανακουφιστικά.

    Για τον ίδιο λόγο, δεν θεωρώ φρόνιμο να σας δώσω συμβουλές μέσω αυτής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα