• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 05/11/2023

Γειά σας! Είμαι εδώ και έναν μήνα με συχνές κρίσεις πανικού, έντονο άγχος και ανησυχία άνευ λόγου. Όλο αυτό μου προκαλεί γαστρεντερικα προβλήματα(διάρροια) και παίρνω χάπια για να μπορέσω να ηρεμησω(ιμοντιουμ). Το άγχος με ακολουθεί παντού, στο σούπερ μάρκετ, στο κομμωτήριο, στον καφέ, στο αμάξι. Οτιδήποτε κάνω εκτός σπιτιού με ταράζει και έχω έρθει σε μια φάση που δεν βγαίνω απ το σπίτι μου. Νιώθω ότι είναι το ασφαλές μου μέρος. Κάνω ψυχοθεραπεία αλλά νιώθω πως δεν με βοηθάει. Προσπαθώ να ακολουθώ τις συμβουλές της ψυχολόγου μου, μα είναι μάταιο. Είμαι σε απόγνωση, τα βράδια κλαίω και νιώθω πως δεν θα επανέλθει ποτέ η ζωή μου στην κανονική ροή της. Δεν ξέρω αν χρειάζομαι κάποια φαρμακευτική θεραπεία. Φοβάμαι λίγο τέτοιου είδους χάπια αλλά πλέον δεν αντέχω. Ψάχνω τρόπους διαφυγής.Είμαι κοπέλα, 25 χρόνων. Ξέχασα να το αναφέρω.

19 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεια είναι μια μακρόχρονη διαδικασία και χρειάζεται χρόνος. Ωστόσο, η ψυχοθεραπευτική σχέση οφείλει να διακατέχεται από αισθήματα εμπιστοσύνης και ελευθερία στην έκφραση. Είναι χρήσιμο να συζητηθούν οι προβληματισμοί σας με το θεραπευτή σε πρώτη φάση ώστε να αποφασίσετε ποια είναι η καλύτερη αντιμετώπιση.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Σπάνια οι κρίσεις πανικού είναι άνευ λόγου. Είναι ο ύστατος τρόπος που έχει το σώμα μας να μας πει ότι κάτι που κάνουμε, ή που συμβαίνει στη ζωή μας δεν λειτουργεί καλά για εμάς. Επίσης περιγράφετε και ψυχοσωματικά που έρχονται ως αποτέλεσμα του έντονου στρες. Συζητήστε το με τον ειδικό που συνεργάζεστε και προσπαθήστε να εντοπίσετε το γιατί, θα δώσει σημαντική ώθηση τόσο στην ψυχοθεραπεία σας όσο και στην μείωση του έντονου στρες.

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα! Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Μοιάζει σαν να σας κυνηγάει μόνιμα μία κακόβουλη σκιά, και χωρίς εσείς να γνωρίζετε τον λόγο ύπαρξής της. Σας ακολουθεί παντού. Έχει πλέον επηρεαστεί και το ίδιο σας το σώμα.

    Επιτρέψτε μου να μην απαντήσω στα ερωτήματά σας, αλλά αντιθέτως να σας ενθαρρύνω να τα απευθύνετε στη ψυχολόγο σας. Ομολογώ πάντως ότι μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε, ότι οι συμβουλές της δεν βοηθάνε, καθώς ο ρόλος του ψυχολόγου σπάνια είναι να δίνει συμβουλές. Ίσως χρειάζεστε έναν διαφορετικό επαγγελματία, ή που να ακολουθεί διαφορετική προσέγγιση. Ίσως να σας ταιριάζει καλύτερα κάτι άλλο.

    Προτού εξετάσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας. Θα σας πρότεινα να κάνετε μια επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο ο οποίος πιθανώς να σας δώσει μια αγωγή και να σας ανακουφίσει από τα έντονα δυσφορικά συμπτώματα που νιώθετε. Η μείωση της έντασης αυτών ίσως σας βοηθήσει να εμβαθύνετε περισσότερο στην ψυχοθεραπεία σας που είναι και η πλεον ενδεδειγμένη θεραπεία για αυτό που αντιμετωπίζετε.
    Τέλος χρειάζεται να γνωρίζετε και να υπενθυμίζετε στον εαυτό σας οτι δεν είστε η μόνη που αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα και πως υπάρχουν τρόποι να νιώσετε καλύτερα. Αν αναζητήσετε βοήθεια να ειστε σίγουρη πως το μέλλον σας θα είναι πολύ πιο φωτεινό. Σας εύχομαι ολόψυχα να νιώσετε καλύτερα το συντομό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Δεν ξέρω πόσο χρόνο κάνετε ψυχοθεραπεία. Μπορεί να χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να έχετε αποτέλεσμα. Σίγουρα κάποια γεγονότα έχουν πυροδοτήσει αυτό που νιώθετε. Θα πρέπει στην ψυχοθεραπεία να εστιάσετε σε αυτό

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλό θα ήταν να δώσετε χώρο και χρόνο στις συμβουλές και στις καθοδηγήσεις από την ψυχολόγο σας και να εντοπίσετε σε βαθύτερο επίπεδο τι είναι αυτό που σας αγχώνει και γιατί χρειάζεστε το σπίτι σας για να νιώσετε ασφάλεια. Το παν είναι να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας ότι θα τα καταφέρετε και ότι αξίζετε να ζήσετε ευτυχισμένη και να ευχαριστηθείτε τη ζωή. Οι αλλαγές για να γίνουν ορατές χρειάζονται χρόνο και όπως με όλα τα πράγματα καλό θα είναι να υπάρχει σταθερότητα και συνέπεια σε ό,τι επιλέγετε να αλλάξετε. Μη τα παρατάτε όταν κάτι δε σας βγαίνει όπως θα θέλατε, αλλά δοκιμάστε ξανά την επόμενη ημέρα. Τα φάρμακα δεν είναι για να τα φοβά... Διάβασε περισσότερα

    Νικολιδάκη Ελένη

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας! Δεν μπορεί να είναι άνευ λόγου! Σίγουρα υπάρχουν βαθειά αίτια που δεν τα γνωρίζετε, είναι ασυνείδητα. Σε μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πηγαίνει εις βάθος , όπως η ψυχανάλυση θα τα μάθετε και το άγχος θα μαλακώσει. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-Ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα εάν βλέπεις ότι η ψυχοθεραπεία δεν έχει αποτελέσματα θα μπορούσες να ζητήσεις από την ψυχολόγο σου να αλλάξετε τον τρόπο αν και πάλι δεν βοηθάει καλό θα ήταν να αλλάξεις ψυχολόγο δεν είναι καθόλου κακό δεν δουλεύουν όλες οι θεραπευτικές σχέσεις.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Αυτό που θα βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Γεία σας! από την στιγμή που μιλάτε ήδη με ψυχολόγο, σας προτρέπω να συζητήσετε όλες αυτές τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς μαζί της. Αν νιώθετε ότι θέλετε να υποστηριχτείτε και φαρμακευτικά, μπορείτε. Εσείς γνωρίζετε τα όρια σας καλύτερα και εσείς βιώνετε την δυσφορία. Ακόμα και αν πάρετε φαρμακευτική αγωγή, η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη. Ίσως συνδυαστικά να μπορέσετε να λάβετε περισσότερα οφέλη και μέσα από την διαδικασία της ψυχοθεραπείας, αλλά όπως προανέφερα, μιλήστε για όλα αυτά παραπάνω με την/ον ειδικό που συνεργάζεστε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ίσως να πρέπει να δοκιμάστε και με άλλον συνάδελφο αν δεν βλέπετε βελτίωση ίσως δεν έχετε την σωστή χημεία με την ψυχολόγο σας , συμβαίνει αυτό κάποιες φορές , μοιάζει να έχετε τάση για αγοραφοβία καλό είναι να μη το αφήσετε να χρονισει , ψάξτε για άλλον θεραπευτή , επίσης αν χρειάζεται να πάρετε κάποιο φάρμακο δεν είναι κακο ούτε θα σας δημιουργήσει κάποιο εθισμό , τα φάρμακα νέας γενιάς είναι πολύ ασφαλή , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αγαπητή κυρία, καταλαβαίνω το πόσο άσχημα περνάτε. Σκέφτομαι ότι θα πρέπει να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ώστε να ξεκαθαρίσει το τι εννοείτε λέγοντας ότι εδώ και ένα μήνα έχετε συχνές κρίσεις πανικού. Οι κρίσεις πανικού χαρακτηρίζονται από συγκεκριμένα συμπτώματα και αν πράγματι πληρούνται τα κριτήρια τότε πιθανόν να έχετε διαταραχή πανικού κάτι που είναι πολύ σοβαρό και δεν είναι εύκολο να αντιμετωπιστεί μόνο με ψυχοθεραπευτικές μεθόδους. Τι σας λέει το πρόσωπο με το οποίο κάνετε ψυχοθεραπεία; Από πλευράς μου αν βλέπω ότι ένας πελάτης μου με τέτοια συμπτώματα δεν βελτιώνεται με την ψυχοθεραπεία είμαι δεοντολογικά υποχρεωμένος να τον παραπέμψω... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Η αντίδραση που περιγράφετε φαίνεται να σας δυσκολεύει πολύ στην καθημερινότητά σας. Οι δυσκολίες μας πολλές φορές προκειμένου να ησυχάσουν, πρώτα μας ζητούν να τις αντέξουμε. Το ότι είστε σε θεραπεία είναι πολύ θετικό σημάδι καθώς βρίσκεστε σε ένα ασφαλές πλαίσιο και λαμβάνεται φροντίδα. Θα πρότεινα να συζητήσετε όλα αυτά που περιγράφετε με την ψυχολόγο σας ανοιχτά, μέσα στα πλαίσια της σχέσης εμπιστοσύνης που έχετε οικοδομήσει, προκειμένου να βρείτε τη λύση μαζί.

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Υπάρχουν μέσα μας δυμάνεις που πολλές φορές αγνοούμε, με αποτέλεσμα να νιώθουμε αβοήθητοι και εκτεθιμένοι σε κάθε γεγονός που μπορεί να μας φέρει σε δύκολη κατάσταση. Είμαι σίγουρη πως, ανακαλύπτοντας τις δυνάμεις σου θα καταφέρεις να ελέγξεις τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγη

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, είναι πιθανόν πέρα από ψυχοθεραπεία να χρειάζεστε και φαρμακευτική θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Χρειάζεστε αμέσως εκτίμηση από ψυχίατρο όπου θα σας δώσει λογικά φαρμακευτική αγωγή. Όπως περιγράφετε την καθημερινότητα σας κρίνω πως χρειάζεστε φαρμακευτική καθώς δεν είστε λειτουργική. Ενημερώστε και την ψυχολόγο που σας παρακολουθεί για τις ανησυχίες σας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η αγωγή με φάρμακα θα βοηθήσει, αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει μακροπρόθεσμα, ιδιαίτερα η ψυχαναλυτικού τύπου ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Λυπάμαι πολύ που περνάς αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Είναι σημαντικό να συνεχίσεις να επικοινωνείς με τη ψυχολόγο σου και να της διηγείσαι αναλυτικά τα συναισθήματα και τις ανησυχίες σου. Ενδέχεται να απαιτείται περαιτέρω προσαρμογή της θεραπείας σου.

    Όσον αφορά τη φαρμακευτική θεραπεία, είναι καλό να συζητήσεις αυτήν την επιλογή με τον ψυχίατρο σου. Τα φάρμακα μπορεί να είναι χρήσιμα σε ορισμένες περιπτώσεις και να συμβάλλουν στην ανακούφιση από τα συμπτώματα.

    Επιπλέον, δοκίμασε να εφαρμόσεις τεχνικές αυτοφροντίδας για τη μείωση του άγχους, όπως η βαθιά αναπνοή, η άσκηση, και η ημερήσια πρακτική της ηρεμίας.

    Είναι σημ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς