• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/09/2023

Καλησπερα τις τελευταίες δυο μερες συνεχομενα χω μια έντονη δύσπνοια, νιωθω πως μου τελειωνει ο αερας μαζί με ταχυκαρδίες ( φυσικά ν αναφερω πως περσυ εχασα τον μπαμπα μου ξαφνικα και δεν καπνιζω κΙ οι εξετάσεις οι γενικες που έκανα ηταν μια χαρα)!! Πλέον με ποιανει και στον ύπνο ...τι να κανω?

26 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας,

    Εφόσον οι ιατρικές εξετάσεις σας ήταν καλές, υπάρχει περίπτωση τα συμπτώματα που αναφέρετε να είναι ψυχολογικής φύσεως. Θα σας βοηθήσει μια επίσκεψη σε κάποιον ψυχιάτρο ο οποίος θα κάνει την κατάλληλη αξιολόγηση και θα σας προτείνει πιθανές λύσεις.

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γεια σας, αυτο που περιγραφετε ειναι συμπτωματα κρισης πανικου. Ειναι καλο που αναφερετε το πιθανο κυριο αιτημα που να σας οδηγει σε αυτα τα συμπτωματα, ωστοσο χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα, αναλυση των καταστασεων τοσο τωρα οσο και πιο παλια στην ζωη σας, ωστε να μπορειτε εσεις και ο θεραπευτης σας να εισαστε σιγουροι οτι θα δουλεψετε στοχευμενα προς αυτο το θεμα που σας απασχολη (μαζι και με αλλα που εμφανιζονται μεσω συνεδριων). Θα σας προτεινα θεραπεια CBT (Γνωσιακη Συμπηρεφορικη Θεραπεια) , αν ειναι κατι που δεν σας αρεσει σαν προσεγγιση μπορει να σας ειναι αποτελασματικη και η Προσωποκεντρικη θεραπεια (καλο ειναι να αναφερουμε σε θεματα... Διάβασε περισσότερα

    Τσουτσάνης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος

    Κουκάκι

  • Ένας πρώτος ιατρικός έλεγχος χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση. Εάν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος θα χρειαστεί να διερευνηθεί το άγχος στην παρούσα φάση.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Χρειάζεται να επεξεργαστείτε και άλλο τον θάνατο του πατέρα σας μέσα άκου ων διαδικασία της ψυχοθεραπείας

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Χαίρεται. Σαν κατάσταση άγχουςπου προσπαθεί να κρυφτεί, θα ήταν καλό να τη φέρεται στην επιφάνεια με έναν Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Φαινεται οτι ειναι ψυχοσωματικη αντιδραση απτο αγχος και το πενθος. Καλο ειναι να ξεκινησετε ψυχοθεραπεία για τη διαχειριση του ή και βελονισμο συνδιαστικά που εχει πολυ καλα αποτελεσματα.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Αν συνεχίζει να σας πιάνει και να σας ενοχλεί μπορεί να είναι κρίση πανικού ή διαταραχή πανικού. Χρειάζεται διερεύνηση . Να μην ταλαιπωρήστε θεραπεία εκλογής σε τέτοιες περιπτώσης είναι η γνωστική συμπεριφορική .

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Με όσα αναφέρετε μαλλον θα σας βοηθούσε να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή να λάβετε βοήθεια για τις κρίσεις άγχους που περιγράφετε. Εφόσον οι εξετάσεις σας και η εκτίμηση του γιατρού σας είναι καλή, τα συμπτώματα που περιγράφετε καλό θα ήταν να τα συζητήσετε με τον ψυχοθεραπευτή.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας , από αυτά που περιγράφετε παραπάνω φαίνεται ότι έχετε χαρακτηριστικά που υπάρχουν στις κρίσεις πανικού.Αν και χρειάζεται περισσότερο διερεύνηση ως προς την συχνότητα και τα αλλά πιθανά χαρακτηριστικά που υπάγονται σε αυτή την κατηγορία, μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι όλα αυτά που περιγράφετε είναι συμπτώματα και όχι η αιτία. Διαβάζω ότι έχετε περάσει και μια σημαντική απώλεια . Άραγε πως το έχετε βιώσει όλο αυτο? Σίγουρα το να παίρνετε σωστές αναπνοές βοηθάει σε ένα επίπεδο, αλλά πολύτιμη θα είναι η βοήθεια ενός ειδικού για να μπορέσετε να αναγνωρίσετε τα πραγματικά άιτια που συμβάλλουν στην εκδήλωση και στην διατήρηση αυτής της... Διάβασε περισσότερα

    Χασιώτη Ζέτα

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Αν οι ιατρικές εξετάσεις δεν "εξηγούν" τα συμπτώματα,θα δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά και στις ψυχογενείς σωματικές διαταραχές!
    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα,
    είναι η πρώτη προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και στο σώμα μας!
    (=Αντιστρέψιμες Λειτουργικές διαταραχές! Πχ: νευρόπονοι, υπέρταση, ταχυκαρδία, αϋπνία! κλπ)
    Αν δεν κάνουμε ότι χρειάζεται για να επαναφέρουμε την ισορροπία στον οργανισμό μας (ομοιόσταση) και ξεπεράσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Αν έχουμε αφαιρέσει τον παθολογικό παράγοντα μέσω ειδικών εξετάσεων, τοτε πιθανόν να είναι άγχος. Θα ήταν ωφέλιμο για εσάς να αναζητήσετε ψυχοθεραπευτική βοήθεια για να αντιμετωπίσετε την συπτωματολογία που αναφέρετε.

    Σαμαρά Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Προτείνω έναρξη ψυχοθεραπείας για αξιολόγηση και θα σας πει ο ειδικός αν χρειάζεται και ψυχιατρική παρακολούθηση.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα. Νομίζω γνωρίζετε ήδη πως δεν είναι κάτι παθολογικό αυτό που έχετε.
    Αυτό που επισημαίνετε πως σας πιάνει στον ύπνο επιβεβαινει το γεγονος ότι κάτι υπάρχει μέσα σας, που χρησιμο θα ειναι να βρείτε το χρόνο στη συνειδητή σας κατάσταση να επεξεργαστείτε. Μια σκέψη μου ειναι πως τις στιγμές που ίσως χαλαρώνετε
    και αφήνεστε στον ύπνο τότε βρίσκει τη διέξοδο να εκφράστε αυτό που ίσως κάποτε καταπιεστηκε.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • όταν βιώνουμε πένθος είναι αναμενόμενο το σώμα μας να εκφράσει το θρήνο, την δυσφορία, την αγωνια που μια απώλεια γεννά. Θα πρότεινα να επεξεργαστείτε την εμπειρία της απώλειας του πατέρα σας και όλες τις μορφές με τις οποίες εκφράζεται το πένθος σας με έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ακούω έντονη δύσπνοια, ταχυκαρδία, άγχος τις βραδινές ώρες.. πρέπει να είναι κουραστικό, τρομακτικό. Σα να πηγαίνει κάτι λάθος με το σώμα σας, την ίδια στιγμή που οι εξετάσεις βγαίνουν μια χαρά!

    Ακούγεται σαν κρίσεις πανικού. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, να μοιραστείτε το βάρος αυτό, να ανακουφιστείτε, και να αναζητήσετε λύσεις και τρόπους διαχείρισης. Αν θέλετε μπορείτε να εξετάσετε και τη λήψη φαρμακευτικής αγωγής με ψυχίατρο, ωστόσο προσωπικά σε πρώτη φάση δεν θα πρότεινα κάτι τέτοιο.

    Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Στην περίπτωση που έχουν αποκλειστεί όλα τα οργανικά ζητήματα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκύπτουν από το άγχος, όπως αναφέρετε.
    Αποτελεσματικότεροι άμεσοι χειρισμοί θεωρούνται κάποιοι συμπεριφορικοί χειρισμοί (πχ διαφραγματικες αναπνοές σε κατάσταση ηρεμίας για εξάσκηση και εφαρμογής τους τη στιγμή της κρίσης, ταυτόχρονα σφίξιμο και χαλάρωση μυών για κάποια δευτερόλεπτα με την ίδια λογική, εστιαση σε πραγματικά ερεθίσματα όπως αντικείμενα / άτομα / δραστηριότητα, εστίαση στο Σώμα και αντίστροφη μέτρηση, εξασκηση και εξοικείωση με όλα τα παραπανω)
    Είναι σημαντική η καταγραφή των περιστατικών για πιθανή ευρεση μοτίβων που πυροδοτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μίχου Εφραιμία

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Τεχνικές mindfulness ή/και διαλογισμού ενδεχομένως να σας βοηθήσουν στη διαχείριση των συμπτωμάτων. Από 'κει και πέρα, η συζήτηση με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας, στα πλαίσια της κατανόησης των αιτιών εμφάνισης των συμπτωμάτων που περιγράφετε ή/και ώστε να αποκτήσετε τα εργαλεία αντιμετώπισης αυτών.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Χρειάζεται να δείτε ψυχοθεραπευτή, γιατί αυτό πυο περιγράφετε είναι πολύ άγχος.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν έχετε κάνει τον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο και έχει αποκλειστεί η πιθανότητα να οφείλεται η δύσπνοια και τα παραπάνω συμπτώματα σε κάτι οργανικό , τότε πιθανόν οφείλονται σε κρίσεις πανικού . Σε μια κατάσταση πένθους μπορεί να εκδηλωθούν κρίσεις πανικού, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας . Για περαιτέρω πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σας .

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Φαίνεται μάλλον πως θα σας βοηθούσε να ξαναθυμηθείτε τον πατέρα σας, να μιλήσετε γι αυτόν με έναν ειδικό η με έναν φίλο....θέμα διεργασίας του πένθους σας

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας.
    Παρότι πρόκειται για μια κατάσταση ανησυχίας, βιώνεται διαφορετικά από τον καθένα μας και σίγουρα ως απειλή.. θα ήταν ίσως βοηθητικό αν κάνατε μια νοερή απεικόνιση (εικόνα) που σας δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα, σκέψεις. Ωστόσο η συνεργασία με έναν ειδικο και η ψυχοεκπαιδευση μαζί με συμπεριφορικους χειρισμούς θα είχε θετικά αποτελέσματα.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Κρίσεις πανικού. Αν είναι μόνο 2 μέρες, με κάποιες ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες κι ένα ελαφρύ αγχολυτικό για λίγες μέρες μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα. Αν περάσουν κάποιες εβδομάδες με κρίσεις πανικού, θα χρειαστεί η λήψη αντικαταθλιπτικού συστηματικά.

    Ντούρος Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Πυλαία

  • Έχετε πολύ άγχος για κάτι αυτό τον καιρό ? Ζείτε την ζωή που θέλετε για τον εαυτό σας ? Μιλάτε όταν κάτι σας ενοχλεί?? Κάντε μια συνεδρία με ειδικό ψυχικής υγείας πιστεύω θα σας βοηθήσει να βρείτε άκρη , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό μοιάζει με κρίση άγχους, αν είχε και απώλεια ελέγχου της κατάστασης θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και για κρίση πανικού. Η εμπειρία της απώλειας του πατέρα σίγουρα επηρεάζει την κατάσταση. Υπάρχουν πολλές τεχνικές για την αντιμετώπιση αυτών των κρίσεων αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει να βρεις αυτές που δουλεύουν σε σένα με τη βοήθεια κάποιου ειδικού. Κάτι από τα πολλά που μπορείς να δοκιμάσεις είναι όταν νιώθεις ότι πάει να σε πιάσει αυτό να κρατήσεις σφιχτά στο χέρι σου ένα παγάκι για ένα ολόκληρο λεπτό, αυτό κάποιες φορές και σε κάποιους ανθρώπους διακόπτει την κλιμάκωση της κρίσης.
    Αν αποφασίσεις και κάνεις ψυχοθεραπεία με κάποιον θ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτό που περιγράφεται μοιάζει με κρίση άγχους, επισκεφτείτε ειδικό ψυχόατρο ψυχοθεραπευτή για να σας συμβουλέψει για την θεραπεία σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός