• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/05/2023

“Γέννησα τον Σεπτέμβριο του 2022 και έχω ακόμη ένα μωράκι δύο χρονών. Δυστυχώς, φέτος, νιώθω έντονη απογοήτευση, έχασα τον εαυτό μου, νιώθω μόνη κι αβοήθητη. Δυσκολεύομαι πολύ και πιεζομαι με δύο παιδιά. Δεν έχω την συναισθηματική στήριξη που θέλω από κανέναν. Οι φίλες μου , ειδικά η κολλητή μου με ξέχασε εντελώς, στη δουλειά μου φέτος νιώθω κυριολεκτικά άχρηστη, δεν κοιμάμαι καλά λόγω του μωρού, αλλά και στις φάσεις που κοιμάται το μωρό, ξυπνάω από μόνη μου. Νιώθω συνέχεια κουρασμένη. Ειδικά τον τελευταίο μήνα, νιώθω τρομερή θλίψη και δε θέλω να πηγαίνω δουλειά. Δεν ξέρω πώς να γελάσω ξανά και να νιώσω ουσιαστικά καλά. Τι να κάνω;”

41 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή θα ήταν καλή επιλογή. Μέσα από την ψυχοθεραπεία θα ανακαλύψετε τους μηχανισμούς που οδηγούν στη θλίψη σας και θα αποκτήσετε εργαλεία να τη διαχειριστείτε.

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα θλίψης πριν και μετά τη γέννα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,
    Ακούγεστε πολύ ζορισμένη.
    Ο ερχομός ενός νέου μέλους στην οικογένεια είναι μία τεράστια αλλαγή σε πολλά επίπεδα. Αρχικά είναι μία τεράστια αλλαγή στην ζωή της γυναίκας, αλλά και στην δυναμική του ζευγαριού, απο δύο 'ξαφνικά' γίνονται 3,4 κτλ. Αυτό απο μόνο του είναι κάτι που δημιουργεί άγχος και αποδιοργάνωση, και είναι φυσιολογικό.
    Ένα άλλο σημαντικό σημείο που θέλω να σταθώ είναι η έλλειψη ενημέρωσης από τα σόσιαλ αλλά και από γιατρούς, μαίες, και άλλα επαγγέλματα σχετικά με αυτή την πολύ δύσκολη φάση στη ζωή μιας γυναίκας, για τις δυσκολίες που έχει αυτή η περίοδος. Το μόνο που προωθείται είναι 'οι χ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Σαφώς και η κούραση είναι σημαντική και σας επιβαρύνει ψυχολογικά. Καλό θα ήταν να επισκευθείτε ψυχολόγο για να αξιολογηθεί και η πιθανότητα και η σοβαρότητα πιθανής κατάθλιψης. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Αγαπητή κυρία λυπάμαι που καθυστέρησα να σας απαντήσω. Φαίνεστε πολύ μόνη στο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. Είστε παντρεμένη; ζείτε μαζί με τον πατέρα των παιδιών σας; Αν ναι θα πρέπει να μιλήσετε μαζί του γιατί χρειάζεται να μπορεί να συνεργάζεται το ζευγάρι για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα αυτά. Πως είναι η σχέση σας; Από την συνεργασία και την κατανόηση μέσα στο ζεύγος θα πρέπει να αναζητηθεί κοινός τρόπος δράσης και μοιράσματος των ευθυνών που προκύπτουν από την φροντίδα των παιδιών. Μόνη σας θα είναι πολύ δύσκολο χρειάζεστε υποστήριξη από ότι καταλαβαίνω σε πρακτικά ζητήματα, καθώς είστε και εργαζόμενη.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Η περίοδος της λοχείας είναι μια πολυ δύσκολη φάση για μια γυναίκα καθώς αλλάζει η ζωή της βιοψυχοκοινωνικα. Θα χρειαστείτε οπωσδήποτε ψυχολογική υποστήριξη για να προλάβετε μια πιθανή επιλόχειο κατάθλιψη.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω τη δυσκολία σας και λυπάμαι που αισθάνεστε έτσι. Νομίζω πως θα σας βοηθούσε να μιλήσετε με κάποιον/α ψυχολόγο και να μοιραστείτε αυτά που σας απασχολούν και σας δυσκολεύουν.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Να επισκεφθείτε άμεσα έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας , εάν είστε στα Χανιά μπορείτε να με καλέσετε σε κάθε άλλη περίπτωση αναζητήστε έναν επαγγελματία κοντά σας ..

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας, να είναι γερά και δυνατά. Η φάση της λοχείας είναι δύσκολη για κάθε μητέρα. Ειδικά για εκείνες που αισθάνονται μόνες και αβοήθητες. Ζητήστε τη συμβουλή του γυναικολόγου σας, ίσως εκείνος σαν παραπέμψει να μιλήσετε με κάποιον ψυχολόγο και να ανακουφιστείτε.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Η μητρότητα είναι μια πολύ απαιτητική και συχνά δύσκολη συνθήκη. Πολύ συχνά οι μητέρες βιώνουν συναισθήματα σαν αυτά που περιγράφετε. Η ανατροφή των παιδιών μπορεί να εξουθενώσει τους γονείς ιδιαίτερα εκείνους που δεν έχουν πλαίσιο υποστήριξης. Δεν αναφέρετε καθόλου τον σύντροφο και αν τον νιώθετε αρκετά κοντά σας. Θα πρότεινα να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να λάβετε την υποστήριξη που χρειάζεστε. Φροντίζοντας τον εαυτό σας φροντίζετε και τα παιδιά σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φαίνεται πως αυτή την περίοδο της ζωής σας βρίσκεστε σε μια πολύ δύσκολη και πιεστική συνθήκη ( εργαζόμενη ,μητέρα ενός νεογέννητου και ενός νηπίου 2 ετών). Προσπαθείτε να ανταπεξέλθετε παράλληλα σε ιδιαίτερα απαιτητικούς ρόλους και αυτό σας έχει εξαντλήσει.
    Αναφέρετε πως νιώθετε μόνη και αβοήθητη και πως το φιλικό σας περιβάλλον έχει εξαφανιστεί.
    Είναι σημαντικό βήμα το ότι παρατηρήσατε και εκφράσατε αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα και συμπτώματα που αντιμετωπίζετε το τελευταίο διάστημα, και ότι ζητάτε μια συμβουλή.
    Η ύπαρξη υποστηρικτικού περιβάλλοντος στις νέες μητέρες και στις μητέρες μικρών παιδιών είναι καίριας σημασίας για τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σωτηροπούλου Κυριακή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αίγιο

  • Αγαπητή μου, είναι πολλά αυτά που περνάτε και είναι δύσκολο να βρεθεί λύση με ένα μήνυμα. Εισηγούμαι να συμβουλευτείτε ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει λεπτομερώς να κάνετε τα σωστά βήματα για να είστε καλά.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Ακούγεται αρκετά εξουθενωτικό να βιώνετεαυτες τις εμπειρίες χωρίς συναισθηματική στήριξη. Λόγω των καταθλιπτικών σκέψεων, και την ποιότητα ύπνου, διάθεσης και σχέσεων,που περιγράφετε, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, προκειμένου να αρχίσετε σε ένα ασφαλές πλαίσιο, να ανοίγετε τα θέματα.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεται ταιριάζουν με διαταραχή της διάθεσης. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για διερεύνηση των συμπτωμάτων.

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • θα χρειαστεί να μάθετε να μοιράζεστε αληθινά αυτά που νιώθετε . Αυτό είναι διαφορετικό απο το να μεταφέρεται τη νιώθεται λεκτικά. Η σχέση με ενα ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήση πολύ.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας.
    Περιγράφετε μια δύσκολη κατάσταση... μια διαδικτυακή απάντηση δεν φιλοδοξεί να δώσει ουσιαστικές λύσεις στα θέματά σας. Σε κάθε περίπτωση ενεργήστε και κάντε πράξεις, για να μην εγκλωβίζεστε και να κινητοποιηθείτε... η επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει περαιτέρω και περισσότερο...
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας.
    Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας. Οι εγκυμοσύνες και οι γέννες τα τελευταία 2 χρόνια πιθανότατα να έχουν συμβάλλει στο πώς νιώθετε. Επίσης είναι σημαντικό να διερευνηθεί , αν όντως δεν υπάρχει υποστηρικτικό περιβάλλον ή αν αισθάνεστε έτσι εξαιτίας της γενικότερης συναισθηματικής σας κατάστασης.
    Πιθανότατα να σας βοηθούσε η δέσμευση στη ψυχοθεραπευτική διαδικασία με έναν θεραπευτή που (θα) εμπιστεύεστε ,ώστε να κατανοήσετε ποιοί είναι οι πιθανοί λόγοι που σας έχουν οδηγήσει σε αυτό το σημείο όπως και ποιες συμπεριφορές δικές σας ενδεχομένως να δαιωνίζουν το <<πρόβλημα>>.
    Απαραίτητο, βέβαια, είναι να γνωρίζου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέρετε πως γεννήσατε πρόσφατα και από όσο μπορώ να καταλάβω δεν υπάρχει ένα σταθερό υποστηρικτικό περιβάλλον.

    Η περίοδος μετά τη γέννα είναι ιδιαίτερα δύσκολη για τη μητέρα και ειδικά όταν δεν υπάρχει υποστηρικτικό πλαίσιο. Εσείς έχετε ένα ακόμα παιδάκι και επίσης εργάζεστε, στοιχεία που ίσως να κάνουν την προσαρμογή ακόμα δυσκολότερη.

    Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε έναν Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνηθεί τόσο η συναισθηματική σας διάθεση (εφόσον αναφέρετε ότι βιώνετε έντονη θλίψη) όσο και το πλαίσιο σας.

    Καταλαβαίνω ότι πρόκειται για μια πολύ ευαίσθητη περίοδο για πολλούς λό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ευτυχώς ή δυστυχώς, πρόκειται για άλλη μία φορά που η απάντηση δεν είναι απλή σαν ένα "χαπάκι που θα τα αλλάξει όλα". Είναι η ίδια: θα ήταν καλό να βρείτε τη δύναμη να έρθετε σε επαφή με κάποιον πιστοποιημένο από το σύλλογό του ειδικό ψυχικής υγείας για συμβουλευτική, που θα μπορέσει να σας βοηθήσει να βρείτε το δρόμο σας ανάμεσα σε όλα αυτά που σας δυσκολεύουν.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται πως βιώνετε επιλοχεια κατάθλιψη. Δεν ξέρω αν η δουλειά σας σας γεμίζει ούτε αν έχετε κάποιο υποστηρικτικό δίκτυο ( γονείς , συγγενείς ), ούτε αναφέρεστε καθόλου στον σύζυγό σας . Θα βοηθήσει πολύ να έχετε κάποιον άνθρωπο να σας βοηθά η να σας κρατά τα παιδιά ώστε να μπορείτε να έχετε λιγο προσωπικό χρόνο για εσάς. Έχετε εξουθενωθεί από όλες τις ευθύνες που έχετε αναλάβει και δεν κάνετε κάποια δραστηριότητα για να σας αποφορτίζει. Επείγει να βρείτε χρόνο για εσάς και να φροντίσετε το σώμα σας και τις ανάγκες σας. Εντοπιστε τες πρώτα και στη συνέχεια διεκδικήστε τις .

    Βρόντου Μάχη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Επιλοχειος Κατάθλιψη. Ειδική αντιμετώπιση με ψυχιατρική βοηθεια

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ειναι λογικο να εχετε τα συναισθηματα που περιγραφετε...δεν αναφερετε εαν υπαρχει καποια βοηθεια απο τον πατερα των παιδιων...η βοηθεια απο ενα υπιστηρικτικο πλαισιο στη μαμα δυο παιδιων θα ηταν μεγαλη..ομως υπατχπυν γονεις, φιλοι και συζυγος? Αφου θετετε εδω την ερωτηση τι μπορειτε να κανετε , προφανως καταλαβαινετε και νιωθετε οτι χρειαζεστε μια ψυχολογικη υποστηριξη...να ειστε καλα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Βρίσκεστε σε μια αρκετά πιεστική και στρεσογόνα περίοδο αλλά το σημαντικότερο ειναι ότι δεν έχετε βοηθητικό και υποστηρικτικό κοινωνικό περιβάλλον γύρω σας..ίσως αν αρχίζατε την ψυχοθεραπευτική διαδικασία να είχατε πολλαπλά οφελη

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, η εγκυμοσύνη και έπειτα η εμπειρία με τον ερχομό ενός παιδιού αποτελούν ορόσημα για την ζωή ενός ατόμου. Οι συνθήκες αυτές σηματοδοτούν αλλαγές σε κάθε επίπεδο (συναισθηματικό, οικονομικό, καθημερινότητα κτλπ.) Όταν οι αλλαγές αυτές μας δημιουργούν έντονη καθημερινή δυσφορία και νιώθουμε ότι δεν είναι τοσο διαχειρίσιμη, η έναρξη ψυχοθεραπείας είναι αρκετά βοηθητική για να βελτίωση τα επίπεδα της καθημερινότητας που περιγράψατε. Εάν επιθυμείτε μπορούμε να ορίσουμε μια συνάντηση ώστε να επικοινωνήσουμε εκτενέστερα αυτά που φαίνονται να σας απασχολούν.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Καταλαβαίνω ότι καλείστε να διαχειρίζεστε πολλά πράγματα ταυτόχρονα, τα παιδιά, τη δουλειά, το σπίτι, τον εαυτό σας... και πουθενά σε όλο αυτό δεν βρίσκετε κάποια ουσιαστική στήριξη. Είναι επόμενο να νιώθετε θλίψη, κούραση, εξάντληση, να χάνετε τον ύπνο σας από το άγχος. Αναρωτιέμαι, ο άντρας σας υπάρχει στην εικόνα; Θα μπορούσατε ίσως να ζητήσετε κάποια βοήθεια από εκείνον;

    Νιώθω ότι έχετε ανάγκη να επανέλθετε και πάλι στον εαυτό σας. Να αρχίζετε και πάλι να τον φροντίζετε. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να κινηθείτε προς αυτή τη κατεύθυνση. Να ακουμπήσετε όλα όσα σας ταλαιπωρούν κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Περνάτε πολύ δύσκολα και είστε μόνη και εξαντλημένη. Χρειάζεστε υποστήριξη-όπως όλες οι νέες (και όχι μόνο) μαμάδες και λέτε ότι δεν την έχετε από πουθενά. Αυτό είναι πολύ λογικό να σας ζορίζει, να σας απογοητεύει και να σας στενοχωρεί (πολύ πιθανό και να σας θυμώνει). Σκεφτήκατε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να έχετε αυτήν τη στήριξη που χρειάζεστε, για να ξαναβρείτε τον εαυτό σας και τα πατήματά σας? 'Η κάποια ομάδα μαμάδων, που να μπορείτε να μοιράζεστε τις δυσκολίες σας και να αλληλοστηρίζεστε?

    Βέττα Μαριέτα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • χρειαζεστε να επισκεφτειτε αμεσα ψυχιατρο γιανλ τυχον επιλοχεια καταθλιψη και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια, ακομα και διαδικτυακη.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, ακούγεται δύσκολη η περίοδος που διανύετε. Πολλές φορές παρατηρείται συναισθηματική αλλαγή μετά τον τοκετό και οι επιπλέον ψυχοπιεστικές καταστάσεις δρουν αθροιστικά και πολλαπλασιαστικά στην ήδη επιβαρυμένη συναισθηματική κατάσταση, σε συνδυασμό και με την έλλειψη υποστηρικτικού δικτύου. Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία και πολλές φορές η φαρμακευτική αγωγή συνδυαστικά είναι η βέλτιστη βοήθεια που μπορεί να λάβει το άτομο.

    Με εκτίμηση,
    Ξένια Φουρτούνα

    Φουρτούνα Ξένια

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Δάφνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΥΧΝΑ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΔΟΜΗΣΟΥΜΕ ΝΕΕΣ ΙΣΣΟΡΟΠΙΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΕΔΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ, ΣΤΟΧΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΚ ΝΕΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ!!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Χρειάζεται να ζητήσετε βοήθεια απο συναδελφο ψυχικής υγείας , αλλά και απο την οικογένεια σας . Ο ρόλος του γονιού ειναι ο πιο δύσκολος και απαιτητικός ποσό μάλλον αφού έχετε 2 μικρά παιδιά και εργάζεστε. Μην νοιωθετε άσχημα που είστε κουρασμένη και άκεφη οι ενοχές ειναι το μόνο που δεν χρειάζεστε τωρα. Ζητήστε βοήθεια απο όπου μπορείτε, την δικαιούστε ! Ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εμφανίζετε συμπτώματα κατάθλιψης κει υπερκόπωσης . Απευθυνθείτε σε έναν /μια ψυχοθεραπευτή η κατάσταση σας μπορεί να βοηθηθεί με ψυχοθεραπεία και να απολαμβάνετε την ζωη !

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλημέρα και το εννοώ ,εφόσον ξυπνάμε και είναι καλά όλη η οικογένεια μας αυτό από μόνο του είναι ευλογία!
    Θέλω να σου τονίσω ότι είναι μία φάση ( Χρονική περίοδος) Και δεν θα είναι υπόλοιπη ζωή σου έτσι.
    Εφόσον αποφάσισες να γίνεις γονιός εξ’ορισμού έχεις συναινέσει στο να γίνεις δέκτης των καλών αλλά και των δύσκολων καταστάσεων που θα προκύψουν. Το ίδιο ισχύει και για το σύντροφο σου. Μέσα σ’ αυτό είσαστε δύο.
    · Ανέθεσε στο σύντροφο σου ότι πιστεύεις ότι μπορεί να κάνει ώστε να πάρει μερίδιο από τις υποχρεώσεις. Δώστου ευκαιρίες να σε βοηθήσει κι ας μην τα καταφέρει έτσι όπως εσύ ακριβώς θες.
    · Μην έχεις προσδοκίε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα, με αυτά που αναφέρετε καταλαβαίνω ότι βιώνετε μια δύσκολη περίοδο στην ζωή σας. Το πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσετε τα συναισθήματα σας, δώστε χώρο και χρόνο στο εαυτό σας να αναγνωρίσει ότι δεν πειράζει να αισθάνεστε αβέβαιη και ότι είναι μία ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ σε μια αβέβαιη και καινούργια κατάσταση. Εστιάζοντας στις σκέψεις και τα συναισθήματά σας, μπορείτε να κατανοήσετε καλύτερα πώς αισθάνεστε και γιατί. Μια άλλη στρατηγική είναι να κρατάτε ημερολόγιο ή να καταγράφετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας. Αυτό μπορεί να σας βοηθήσει να επεξεργαστείτε τα συναισθήματά σας και να αποκτήσετε σαφήνεια σχετικά με το τι τα προκαλεί... Διάβασε περισσότερα

    Γιάννου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Νάξος

  • Ως έμπειρη μητέρα, έχετε αντιμετωπίσει τις προκλήσεις της ανατροφής ενός παιδιού. Ως νέα μητέρα, καλείστε να ανταπεξέλθετε σε παρόμοιες αλλά και νέες εμπειρίες που σίγουρα σας κουράζουν και σας γεννούν ερωτήματα αν θα τα καταφέρετε. Είναι προφανές ότι χρειάζεστε βοήθεια στο δύσκολο έργο μιας μητέρας με τόσο μικρά παιδιά. Η κατανόηση που έχετε ανάγκη δεν μπορεί ίσως να βρεθεί σε ανθρώπους που δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τις ποικίλες ανάγκες της περιόδου που διανύετε. Με το πέρασμα του χρόνου θα αντιληφθείτε σαφέστερα εάν χρειάζεστε εξειδικευμένη βοήθεια.

    Πετρόπουλος Ελευθέριος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ακούγεται σαν κατάθλιψη αυτό που περιγράφετε. Μπορείτε να κάνετε αλλαγές ώστε να βιώσετε περισσότερη ευχαρίστηση. Όλα αυτά που αναφέρετε είναι σημαντικά ζητήματα και είναι θέματα που πρέπει να δείτε πως θα χειριστείτε. Ζητήστε βοήθεια από ειδικό. Μην μένετε έτσι, με το πόνο και την μοναξιά σας.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Χρειάζεται οπωσδηποτε να δείτε κάποιον για τα συμπτώματα που μου περιγράφετε. <οιάζει σαν κατάθλιψη, και μπορεί να είναι επιλόχεια, ή ίσως και λόγω συνθηκών. Αυτό πρέπει να το συζητήσετε με κάποιον ώστε αυτό πυο θα σας προτείνει να είναι το κατάλληλο για σας. Υπα΄ρχει βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γεια σας. Θα ήταν καλό να βρείτε πρώτα από όλα την στήριξη από το περιβάλλον σας. Ο ερχομός ενός νέου μέλους σε μια οικογένεια είναι μια δύσκολη μετάβαση και πολλές φοράς αποσυντονίζει πολύ την μητέρα. Υπάρχει περίπτωση να πάσχετε και από μιας μορφής επιλογχιας κατάθλιψης. Θα βοηθούσε να συμβουλευτείτε κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας, για να λάβετε την βοήθεια που σας αξίζει

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Γειά σας!

    Δυστυχώς, όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω ακριβείς διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας, είναι φανερό όμως ότι βρίσκεστε σε κατάθλιψη,
    (...νιώθω έντονη απογοήτευση, έχασα τον εαυτό μου, νιώθω μόνη κι αβοήθητη.)και ότι δεν αισθάνεστε ότι υπάρχουν γύρω σας άτομα ικανά να σας καταλάβουν και να σας στηρίξουν σε αυτή την δύσκολη φάση της ζωής σας!

    Είναι απαραίτητο να δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή ψυχοθεραπεία για να σας καθοδηγήσει σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • να σας ζήσουν τα παιδάκια. Επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο μήπως έχετε επιλόχειο κατάθλιψη. Αν όχι, τότε έναν ψυχολόγο για βοήθεια

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Νομίζω πως θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθερσπευτή, εκείνος θα σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός