• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 14/05/2023

Νιωθω πολύ χάλια συνέχεια σαν χαμένη νιωθω οτι τρελαίνομαι κ δν μπορώ να ηρεμήσω τι να κανω σας παρακαλώ

30 ειδικοί απάντησαν

  • Ψυχοθεραπεια

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι αντίστοιχα προβλήματα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν μπορώ να γνωρίζω τους παράγοντες για τους οποιούς αισθάνεστε έτσι. Εισηγούμαι να πάτε σε κάποιο ψυχοθεραπευτή για να μελετήσετε το πρόβλημα σας και παράλληλα ψυχίατρο για να αξιολογήσει τη πιθανότητα το πρόβλημα σας να προέρχεται από αλλού.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο αρχικά και μετά προχωρήστε σε ψυχοθεραπεία. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Επισκεφθείτε ψυχοθεραπευτή ή και ψυχίατρο

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Συμβουλευθείτε ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον τα συναισθήματά σας είναι αρνητικά και υπάρχει γενικό αίσθημα δυσθυμίας και δυσφορίας πάνω από 2-3 εβδομάδες, θα ήταν πολύ βοηθητικό για εσάς να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να εκθέσετε τα θέματά σας και να βρείτε από που πηγάζουν και τρόπους να τα αντιμετωπίσετε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Τι θα λέγατε να επιστεφτείτε ένα Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ώστε να εκτιμήσει το πρόβλημα και ανάλογα να πράξετε;

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Δεν μπορώ να καταλαβω πολλά απο μια φράση. Ίσως καλύτερα να δείτε κάποιον ειδικό.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Υπάρχει λύση και δρόμος να τα δεις όπως είναι τα πράγματα.
    Οι αρνητικες σκέψεις δεν μας αφήνουν και σκεφτόμαστε με το συναίσθημα. Υπάρχουν βήματα που με καθοδήγηση το άγχος μειώνετε.
    Παραμένω στην διάθεση σας για περισσότερες πληροφορίες

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Μπορείτε να επισκεφτείτε έναν ειδικό ώστε να συζητήσετε τι σας απασχολεί και να διερευνήσετε μαζί τα παρόντα προβλήματα αξιολογώντας την κρισιμότητα τους. Μην δίνετε χώρο σε ό,τι δεν σας αφήνει να ηρεμήσετε και βλάπτει την ψυχική σας υγεία..

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Γεια σας. Λυπάμαι που αισθάνεστε έτσι και καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο. Δε μπορώ να σας πω πολλά αν δε γνωρίζω ακριβώς περί τίνος πρόκειται αλλά νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον/α ψυχολόγο να συζητήσετε οτιδήποτε σας απασχολεί και να σας κατατοπίσει περαιτέρω αν χρειαστεί.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλο θα ηταν να επιτρεψετε στον εαυτο σας να δεχτει βοηθεια απο εναν ψυχολογο η ψυχιατρο ..οσο και να νιωθετε οτι δεν μπορειτε να κανετε τιποτα..ενας ειδικος μπορει να σας βοηθησει να βγειτς σπο συτη τη δυσκολη κατασταση αβοηθησιας που βρισκεστε

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Να επισκεφθείτε άμεσα έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας αλλά να κάνετε και ένα γενικό check up και να κοιτάξετε επιπλέων μην τυχών έχετε σημαντικές ελλείψεις στον οργανισμό σας από βιταμίνες ιχνοστοιχεία , μέταλλα , αμινοξέα κλπ

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • χρειαζεστε ψυχιατρο και αμεσα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας,

    Δεν μας δίνετε πολλές πληροφορίες, ακούγεται όμως πως έχετε την ανάγκη να μιλήσετε σε κάποιον.

    Σας συνέβη κάτι δύσκολο τον τελευταίο καιρό και αισθάνεσθε έτσι;

    Δοκιμάστε να μιλήσετε σε κάποιον Ψυχοθεραπευτή. Αποτελεί μια πολύ σοφή επιλογή όταν αισθανόμαστε πως κάτι έχει μπερδευτεί και χρειαζόμαστε μια "τακτοποίηση" στο μυαλό μας για να ηρεμήσουμε.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Μπορείτε να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Καλησπέρα σας, νιωθω ότι από αυτά που αναφέρετε είναι μια συνθήκη που σας απασχολεί και σας δυσχεραίνει την καθημερινότητα. Η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης είναι αρκετά βοηθητική στην βελτίωση αυτών των συμπτωμάτων και της γενικής ψυχοσυναισθηματικης μας κατάστασης. Σε περίπτωση που το επιθυμείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε για να συζητήσουμε εκ νέου και εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί και να δομησουμε από κοινού ένα πλάνο παρέμβασης και συνεργασίας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Να απευθυνθείτε σε συνάδελφό άμεσα γιατί υπάρχει θεραπεία δεν χρειάζεται να υποφέρετε μόνοι σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αρχικά αποδεχτείτε με ο,τι τρόπο μπορείτε να σκεφτείτε το βίωμα🤍 το βίωμα όσο απαίσιο και αν είναι όταν το πολεμάμε μας πολεμάει.. πιο έντονα! Η πρώτη πράξη αποδοχής είναι να το επικοινωνήσετε σε κάποιον αλλα και αναλογως τη κλίμακα να απευθυνθείτε σε έναν ειδικο. πηγαίνετε σε έναν ψυχίατρο ώστε να σας καθοδηγήσει βασει της έντασης του βιώματος ποια κατεύθυνση θα πρέπει να ακολουθήσετε.. Όσο πιο άμεσα τόσο το καλύτερο αν δε μπορείτε μόνος/η ζητήστε τη συνοδεία ενός κοντινού σας προσώπου 🤍

    Κισσαμιτάκη Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Χανιά

  • Ελάτε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη δωρεάν συνεδρία. Θα χαρώ να βοηθήσω . Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης. MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Χρειάζεται να αναζητήσετε ην κατάλληλη βοήθεια από ειδικό, έτσι ώστε να μπορέσει να ηρεμήσει ο νους σας από το άγχος και την κατάθλιψη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δυστυχώς το μόνο που μπορώ να σας πω είναι να σκέφτεστε τα θετικά που συμβαίνουν στη ζωη σας. Θετικές σκέψεις, βαθιές αναπνοές και μικροί στόχοι για την επόμενη μέρα. Αν χρειάζεστε βοήθεια να μιλήσετε απευθυνθείτε σε κάποιο φίλο ή ακόμα καλύτερα κλείστε ένα ραντεβού σε έναν ψυχολόγο.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας με τον οποίο θα μπορέσετε να επεξεργαστείτε όσα νιώθετε και σταδιακά να νιώσετε καλύτερα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας!

    Δεν χρειάζεται να παρακαλάτε.Χρειάζεται να δείτε ένα ειδικο!
    Δείτε ένα ψυχολόγο ή ψυχίατρο ώστε να γίνει η σωστή αξιολόγηση της κατάστασης την οποία βιώνετε!
    Οπως καταλαβαίνετε, δεν επιτρέπεται, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να κάνω διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία και φαρμακευτική αγωγή

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Να κλεισεται μια συναντηση με ενα ψυχοθεραπευτή άμεσα. Η επικοινωνία και η γείωση αυτων που σκεφτεσται θα κάνει μεγαλη διαφορά.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο να σας βοηθήσει

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι ειλικρινά για αυτό. Θεωρώ απαραίτητο να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να αρχίσετε να μιλάτε για το πρόβλημά σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να ακούσετε τον εαυτό σας, τις δυσκολίες του, τις ανάγκες του, και έπειτα να αναζητήσετε τρόπους διαχείρισης.

    Θα ήταν επίσης φρόνιμο να απευθυνόσασταν σε έναν ψυχίατρο προκειμένου να λάβετε φαρμακευτική αγωγή για ένα σύντομο χρονικό διάστημα, παράλληλα με τη ψυχοθεραπεία.

    Θα μπορούσα να σας δώσω κάποιες έτοιμες λύσεις, αλλά δεν νομίζω να είχαν κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα στη παρούσα φάση. Ακούγεται σαν να χρειάζεστε κάποιον να ακούσει την ιστορία σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας συστήσει θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός