• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/11/2023

Καλημερα σας. Περναω μια πολύ δύσκολη κατάσταση με κάποιο πρόβλημα υγείας του παιδιού μου. Εχω χάσει το μυαλό μου, το άγχος και η απελπισία που έχω δεν με αφήνουν να στηρίξω το παιδί μου και το άλλο μου παιδί βλέπω ότι επηρεάζεται πολύ. Ο σύζυγός μου είναι συναισθηματικά απών, δεν συζητάει μαζί μου τους φόβους μου, να με καθησυχάσει, κάτι που έχω φοβερή ανάγκη. Εχω τα παιδικά μου τραύματα, αλλά κατά βάση ήμουν πολύ λογικός άνθρωπος. Τωρα όμως ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Πώς μπορώ να μην σκέφτομαι συνέχεια τόσο αρνητικά, να φροντίσω τον εαυτό μου ώστε να μπορέσω να φροντίσω και τα παιδιά μου; ευχαριστώ που με ακούσατε

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Καταλαβαίνω πως διανύετε μια δύσκολη για εσάς περίοδο και πως έχετε ανάγκη να εκφράσετε όλα όσα σας απασχολούν. Μια μορφή φροντίδας έρχεται σίγουρα μέσα από την ψυχοθεραπεία, αφού δίνεται η δυνατότητα να εκφράσει κανείς , να επεξεργαστει και να έρθει αντιμέτωπος με όσα τον δυσκολεύουν και τον απασχολούν. Συχνά, η προσπάθεια να αποφεύγουμε τις αρνητικές σκέψεις περισσότερο δυσκολεύει και πιέζει , παρα βοήθαει. Είναι σημαντικό να αναζήτησετε βοηθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Σταμάτη Λουίζα

    Ψυχολόγος

    Κουκάκι

  • Για την αλλαγή των δυσλειτουργικών και αρνητικών σκέψεων είναι αρκετά βοηθητική και άμεση σαν ψυχοθεραπευτική παρέμβαση η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η υγεία του παιδιού σας είναι η πρώτη σας προτεραιότητα. Ωστόσο, είναι επίσης σημαντικό να φροντίζετε τον εαυτό σας. Όταν φροντίζετε τον εαυτό σας, είστε σε καλύτερη θέση να φροντίσετε και τα παιδιά σας.

    Σχετικά με τον σύζυγό σας, είναι σημαντικό να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε μαζί του και να του εξηγήσετε πώς αισθάνεστε. Μπορεί να μην καταλαβαίνει πώς σας επηρεάζει το άγχος σας. Εάν δεν είναι πρόθυμος να μιλήσει, μπορεί να χρειαστεί να ζητήσετε βοήθεια από έναν θεραπευτή ή έναν σύμβουλο γάμου.

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Στα νοσοκομεία υπάρχει ψυχολόγος που θα μπορούσατε να ζητήσετε να μιλήσετε , μιλήστε για ότι σας φοβίζει μιλήστε για τα συναισθήματα σας , αυτο θα βοηθήσει , αν έχετε την οικονομική δυνατότητα βρείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σας παρακολουθεί για όσο νοιωθετε πως το χρειάζεστε , εύχομαι περαστικα στο παιδί σας , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το παιδί σας και να ξεπεράσει τις δυσκολίες. Αν νοσεί ένα παιδί, σίγουρα ο κάθε γονιός βιώνει μεγάλο άγχος και συνήθως διάφορα δικά του παιδικά βιώματα, έρχονται στην επιφάνεια μέσω αυτής της άσχημης κατάστασης. Αυτό που είναι σημαντικό, είναι να στηρίξετε και να φροντίσετε τον εαυτό σας, όσο μπορείτε περισσότερο, διότι μια από τις παγίδες που ελλοχεύουν σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι να ξεχνάμε να στηρίζουμε τον εαυτό μας και να ερημώνουμε ψυχικά. Μπορείτε να ενδυναμώσετε τον εαυτό σας, σκεπτόμενοι τις νίκες που έχετε στη ζωή σας. Επίσης βοηθάει,, να είστε ανοιχτή στις μικρές χαρές της καθημερι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα σας. Η κατάσταση που περιγράφετε είναι πραγματικά πολύ δύσκολη. Έχετε να αντιμετωπίσετε παράλληλα πολλά κρίσιμα θέματα, όπως η υγεία του ενός παιδιού και η επιρροή της στην οικογένεια, την συναισθηματική απουσία του συζήγου, τα παιδικά σας τραύματα. Το φορτίο σας είναι πολύ βαρύ και η σκέψη σας ότι δεν θα μπορέσετε να φροντίσετε τα παιδιά σας αν δεν φροντίσετε πρώτα τον εαυτό σας είναι σωστή. Καταλαβαίνω ότι έχετε πολύ ανάγκη από κάποιον να σας στηρίξει σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες. Αν δεν μπορείτε να βρείτε αυτήν την στήριξη από τον σύζυγό σας μπορείτε να στραφείτε σε άλλα κοντινά σας άτομα όπως η οικογένεια και οι φίλοι σας. Μπο... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Είναι πράγματι μεγάλη πρόκληση να βλέπουμε αγαπημένους μας να ταλαιπωρούνται, και δεδομένου ότι αισθάνεστε απόμακρο τον σύζυγο νιώθετε να πέφτει πάνω σας όλο αυτό το συανισθηματικό βάρος. Αν υπάρχει η επιλογή, συζητήστε με κοντινά σας πρόσωπα όσα βιώνεται και το πόσο δυσκολεύεστε. Αν δεν υπάρχει κάποιος/α στο περιβάλλον που μπορεί να σας ακούσει και να σας υποστηρίξει, ζητήστε βοήθεια από κάποιο/α θεραπευτή/τρια. Το να φροντήσετε τον ευατό σας θα σας βοήθησει να στηρίξετε ακόμα καλύτερα και τα παιδιά σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνεται είναι πολύ δύσκολο και εύχομαι το παιδί σας να γίνει γρήγορα καλά. Οι άντρες δυσκολεύονται στη διαχείριση των συναισθημάτων τους και έχουν πολλές φορές διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης της αρρώστιας από ότι εμείς οι γυναίκες. Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε μια ψυχοθεραπεύτρια για να σας στηρίξει σε αυτή τη διαδικασία για να μπορέσετε κι εσείς με τη σειρά σας να στηρίξετε τα παιδιά σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλημέρα σας. Καλό είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να διαχειριστείτε όλα αυτά που σας συμβαίνουν. Ακουγεστε πολύ πιεσμένη. Όσο πιο καλά θα είστε εσείς τόσο πιο καλά θα είναι και για τα παιδιά σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι ειλικρινά για αυτό που περιγράφετε. Με κάποιο τρόπο αυτό το πρόβλημα υγείας του παιδιού σας έχει φέρει τα πάνω κάτω σε όλη την οικογένεια. Έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο - οι σκέψεις, οι φόβοι και οι ανησυχίες μοιάζουν να θεριεύουν ανεξέλεγκτες. Λέτε ότι έχετε μεγάλη ανάγκη από κατανόηση και συμπόνια, και ότι δεν μπορείτε να τη βρείτε στον σύζυγό σας.

    Αναζητάτε μία λύση σε όλη αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Μακάρι να μπορούσα να σας πω κάτι μέσω αυτής της πλατφόρμας που να σας ανακούφιζε. Το μόνο που έχω να σας πω είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να μοιραστείτε το μεγάλο βάρος που σηκώνετε καθημερινά. Να βρείτε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η προβληματική υγεία του παιδιού είναι κάτι που φυσικά φοβίζει τον γονιό. Τα παιδιά τα αγαπάμε, είναι ότι πιο πολύτιμο έχουμε στην ζωή. Φαίνεται ότι χρει'αζεστε υποστήριξη και είναι δύσκολο να την βρείτε γύρω σας. ίσως και ο σύντροφ'ος σας να είναι κλεισμένος στον εαυτό του και να αμύνεται με την απουσία του. Έχετε σκεφτεί να ζητ'ησετε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή;

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός