• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/12/2023

Πώς μπορώ να πετύχω την απώλεια λίπους συγκεκριμένα, ειδικά σε περιοχές όπως η κοιλιά και οι μηροί μου;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Όσο πολύ και αν επιθυμούμε να χάσουμε λίπος από ένα συγκεκριμένο σημείο του σώματος, δυστυχώς δεν είναι κάτι που μπορούμε να επιλέξουμε και να ελέγξουμε μέσω συγκεκριμένης διατροφής.
    Η εστίαση σε μία περιοχή του σώματος κατά την άσκηση μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη καλύτερου μυϊκού τόνου εκεί, όμως ούτε αυτό σημαίνει ότι θα αφαιρεθεί περισσότερο λίπος από αυτό το σημείο.
    Όταν μειώνεται το λίπος, χάνεται από όλο το σώμα. Οπότε, με υπομονή και επιμονή, κατά τη διάρκεια μίας διατροφής απώλειας βάρους, σίγουρα θα δούμε σταδιακή βελτίωση και στο σημείο που μας ενδιαφέρει!
    Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με σωστή διατροφή μειωμένη σε κορεσμένα λίπη και την κατάλληλη σωματική άσκηση

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Δεν υπάρχει κάποια δίαιτα που μας βοηθά να χάνουμε από συγκεκριμένα σημεία!Ακολουθώντας ένα πρόγραμμα διατροφής , σταδιακά θα χάσετε κ από τα σημεία που θέλετε!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Με διατροφη που στηρίζεται στο θερμιδικό έλλειμα και συνδυασμό αερόβιας άσκησης και βαρών

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Η απώλεια λίπους επιτυγχάνεται με ισορροπημένη - εξατομικευμένη διατροφή ακολουθώντας τούς κανόνες τής μεσογειακής διατροφής όταν απευθυνόμαστε σε φυσιολογικές περιπτώσεις.
    Όπου αποθηκεύει την περίσσεια λίπους ο οργανισμός σας εκεί εντοπίζεται καί η μεγαλύτερη απώλεια αυτού καθ όλη την προσπάθεια σάς.
    Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρετε
    Το ζητούμενο στην απώλεια βάρους είναι να χαθεί λίπος και όχι υγρά-μυϊκή μάζα. Τώρα το από που θα χαθεί το λίπος, ο οργανισμός έχει μια δική του σοφία, η οποία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ένας από τους οποίους το ορμονικό σας προφίλ.
    Κατα κανόνα ο οργανισμός κινητοποιεί αποθέματα λίπους από τις αποθήκες που γέμισε πιο πρόσφατα. Στις γυναίκες νεαρής ηλικίας τα αυξημένα επίπεδα οιστρογόνων τροχοπεδεί την απώλεια λίπους από τη περιοχή της λεκάνης και των μηρών. Όλα αυτά, αν κατορθώσετε να χάσετε λίπος. Σας θυμήζω ότι η ένταξη σε ένα εξατομικευμένο και συστηματικό πρόγραμμα γυμναστικής παράλληλα με ένα ήπια υποθερμιδικό πρόγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Δυστυχώς η απώλεια βάρους λειτουργεί συνολικά και όχι τοπικά
    Δεν υπάρχει καμία διατροφή που να στοχεύει την απώλεια λίπους σε συγκεκριμένες περιοχές. Όταν βρισκόμαστε σε θερμιδικό έλλειμα χάνουμε λίπος από όλο το σώμα.
    Αυτό που θα πρότεινα είναι διατροφή για απώλεια λίπους και ταυτόχρονα γυμναστική με αντιστάσεις για να εστιάσετε στις ειδικές περιοχές

    Κοτσώνη Χρυσή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Η απώλεια βάρους και λίπους σχετίζεται με 4 βασικά στοιχεία : τη διατροφή, την άσκηση, τον ύπνο και τη διαχείριση του στρες. Όσον αφορά τη διατροφή σίγουρα θα πρέπει να είναι υγιεινή και να καλύπτει τις ανάγκες του οργανισμού σου σε θερμίδες και μακροθρεπτικά συστατικά προκειμένου να προστατεύεται η υγεία σου πάνω από όλα και η μυική σου μάζα κατά συνέπεια και να δίνεται έμφαση να χάσει ο οργανισμός από εκεί που δεν χρειάζεται (δηλαδή το λίπος). Όσον αφορά την τοπική απώλεια λίπους σίγουρα βοηθάει η στοχευμένη γυμναστική σε αυτά τα σημεία, αλλά καθώς κάθε σωματότυπος έχει κάποια συγκεκριμένα σημεία που επιλέγει να βάζει λίπος, καθώς θα χάνει ... Διάβασε περισσότερα

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Η απώλεια λίπους σε συγκεκριμένες περιοχές, όπως η κοιλιά και οι μηροί, απαιτεί συνδυασμό διατροφής και άσκησης. Η άσκηση καίει λίπος και ενισχύει τους μύες, ενώ η υγιεινή διατροφή βοηθάει στη μείωση του συνολικού σωματικού λίπους.

    Για να στοχεύσετε τις περιοχές αυτές:

    1) Αερόβια άσκηση: Οι αερόβιες ασκήσεις όπως το τρέξιμο, η ποδηλασία, η κολύμβηση και ο χορός βοηθούν στην απώλεια λίπους σε όλο το σώμα, συμπεριλαμβανομένων και των περιοχών που θέλετε να στοχεύσετε.

    2) Αντίσταση και δύναμη εκπαίδευση: Οι ασκήσεις με βάρη ή οι ασκήσεις αντίστασης (όπως γιόγκα, Pilates) ενισχύουν τους μύες και μπορούν να βοηθήσουν στη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως η απώλεια λίπους γίνεται ομοιόμορφα από όλο το σώμα μας. Η μόνη διαφορά είναι ότι στα σημεία όπου υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα συσσωρευμένου λιπώδους ιστού, χάνεται μεγαλύτερο ποσοστό αυτού. Επομένως, με ένα πρόγραμμα διατροφής και σωματικής άσκησης, θα πετύχετε απώλεια λίπους από την κοιλιά και τους μηρούς, αλλά παράλληλα και από το υπόλοιπο σώμα σας.

    Μποτσιφάρας Ηλίας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα! Για να επιτευχθεί απώλεια λίπους χωρίς απώλεια βάρους, σίγουρα είναι πολύ σημαντική η συμβολή της σωματικής άσκησης. Ωστόσο, δεν υπάρχει κάποιο "μαγικό φίλτρο" το οποίο θα σας βοηθήσει να χάσετε λίπος σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Χρειάζεται ισορροπημένη διατροφή, κατάλληλη γυμναστική και καλή ψυχολογία.

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Η απώλεια λίπους σε συγκεκριμένες περιοχές του σώματος, όπως η κοιλιά και οι μηροί, απαιτεί συνδυασμό διατροφής, άσκησης και υγιεινών συνηθειών. Είναι σημαντικό να έχεις ρεαλιστικές προσδοκίες, καθώς η απώλεια λίπους είναι συνήθως γενική και δεν μπορείς να επιλέξεις ακριβώς πού θα χάσεις βάρος. Ωστόσο, υπάρχουν μερικά βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να ενισχύσεις την απώλεια λίπους σε αυτές τις περιοχές:

    Υγιεινή Διατροφή:
    Επικεντρώσου σε μια ισορροπημένη διατροφή που περιλαμβάνει φρούτα, λαχανικά, ολικά δημητριακά και πρωτεΐνες.
    Περιορίζεις την κατανάλωση υδατανθράκων υψηλής επεξεργασίας και ζάχαρης.
    Πίνεις επα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Δεν υπάρχει διατροφή που να καίει στοχευμένα λίπος.
    Μπορείτε να συνδυάσετε ειδικό διαιτολόγιο και εξειδικευμένο πλάνο εκγύμνασης. Η ομάδα του κέντρου μας μπορεί να σας βοηθήσει και στα δύο.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, η απώλεια λίπους επιτυγχάνεται με την καταλληλη διατροφη με ελεγχομενο προγραμμα και παρακολουθηση απο εμεένα ή όποιον συναδελφο σας εξεπυρετεί και φυσικά με άσκηση, καλό ποιοτικό ύπνο και σωστή ενυδάτωση. είναι προσωπική παρακολούθηση και δεν υπάρχει απάντηση 1 πρότασης. Θα χαρώ πολύ να είμαι δίπλα στην πορεία των βιοχημικών αλλαγών του σώματος σας .

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Η απώλεια του λίπους είναι συνολική από το σώμα σας, ανάλογα που έχει αποθηκευτεί. Μια διατροφή κατάλληλη για απώλεια λίπους συνδυαστικά με συχνό περπάτημα, θα φέρει γρήγορα αυτό το αποτέλεσμα. ανάλογα το ιστορικό σας και τον στόχο σας βέβαια..

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Όταν χάνουμε λίπος, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι το λίπος χάνεται συνολικά απ' όλο το σώμα και όχι επιλεκτικά από κάποια σημεία.

    Συνεπώς, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος, τρόφιμο ή άσκηση που να μπορεί να μειώσει στοχευμένα το λίπος τοπικά σε κάποιο σημείο του σώματος.

    Το καλύτερο αποτέλεσμα για την απώλεια λίπους γενικά φαίνεται να έχει ο συνδυασμός σωστής διατροφής, προπόνησης με βάρη για όλο το σώμα και αερόβιας άσκησης.

    Προσπαθήστε να τρώτε αληθινά και θρεπτικά τρόφιμα, να κινείτε το σώμα σας και δώστε του χρόνο.

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Για απώλεια λίπους στο σώμα σας αρχικά θα πρέπει να ακολουθήσετε μία διατροφή με θερμιδικό έλλειμμα. Δυστυχώς μέσω της διατροφής δεν μπορούμε να επικεντρωθούμε σε συγκεκριμένα σημεία για απώλεια λίπους όπως η κοιλιά και οι μηροί. Πρόκειται να χάσετε συνολικά λίπος από το σώμα σας, επομένως και από τα επιθυμητά σημεία. Θα μπορούσατε να ενισχύσετε το αποτέλεσμα με το να επικεντρωθείτε σε αυτά τα σημεία μέσω της άσκησης. Άλλες συνήθειες που έχουν αποδειχθεί ότι βοηθούν στην καύση λίπους είναι ο ύπνος και η ενυδάτωση.

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Όταν κάνουμε μία διατροφή με σκοπό την απώλεια λίπους, το σώμα μας "καίει" από παντού. Δεν υπάρχει κάποια διατροφή που να λέει στο λίπος να φύγει από ορισμένες περιοχές.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η διατροφή που εστιάζει κυρίως στην απώλεια του κοιλιακού λίπους περιλαμβάνει τροφές με καλής ποιότητας σε λιπαρά και τροφές πλούσιες σε φυτικές ίνες. Η διατροφή που στοχεύει στην απώλεια λίπους των μηρών περιλαμβάνει τροφές υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνες και τροφές χαμηλες σε ζάχαρη και επεξεργασμένους υδατάνθρακες. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει στο σχεδιασμό ενός εξατομικευμένου διατροφικού προγράμματος ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να επιτύχετε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η απώλεια λίπους είναι μια βιοχημική διαδικασία, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει μεμονωμένα σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος. Σκεφτείτε ότι και το λίπος αποτελείται από λιποκύτταρα οπότε είναι λογικό να συμβαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ η απώλεια από όλο το σώμα και δεν μπορεί να σταματήσει από κάποιο άλλο σημείο. Το παν είναι η συνολική απώλεια του λίπους. Το αν φαίνεται κάποιος πιο αδύνατος/η στη μέση η στη κοιλιά η στους μηρούς είναι λόγω γονιδίων και σωματότυπου, σίγουρα πάντως δεν χάνει μόνο από εκείνα τα σημεία.

    Χουτόπουλος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Καισαριανή

  • Το λίπος θα χαθεί από εκεί που υπάρχει, δηλαδή από την κοιλιά και τους μηρούς. Για να χαθεί λίπος τώρα, απαιτείται απώλεια μισού με ένα κιλό την εβδομάδα ανάλογα με τη φυσική δραστηριότητα, όχι παραπάνω, και διατροφή χαμηλή σε λιπαρά.

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Να επισκεφτείτε έναν πλαστικό χειρουργό!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος