• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/04/2023

έχει πριστει το ουλο μου και με πονάει, είναι στο σημείο που θα ήταν ο φρονιμητης τον οποίο εχω βγάλει πάνω από ένα χρόνο

35 ειδικοί απάντησαν

  • Μια πανοραμικη ακτινογραφια μαζι με μια επισκεψη στον οδοντιατρο σας θα μπορουσε να διαλευκανει την αιτια,ισως απλα να τραυματισατε το σημειο με καποια σκληρη τροφη.Οπως και να χει,μια επισκεψη στον οδοντιατρο σας θα σας διαφωτισει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν ειναι απλα το σημειο που μπορει να εχει μαζεψει πλακα η τραυματιστει απο κατι τοτε απλα το καλυτερο καθαρισμα και η αποφυγη επανατραυματισμου ειναι αρκετα. αν επιμενει πρεπει να υπαρξει κλινικη ή και ακτινογραφικη διαγνωση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Θα χρειαστεί να σας εξετάσει οδοντίατρος στο σχετικό σημείο και να βγει μια οπισθοφατνιακή ακτινογραφία. Μετά από την εξέταση θα κριθεί ο λόγος του πόνου και του πρηξίματος, και το τι πρέπει να γίνει έπειτα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειαζεται κλινικη εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗΣ (ΑΝΩ), ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ .

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε τον οδοντίατρό σας και αν εκτιμήσει κλινικά την κατάσταση καθως μπορούν να υπάρχουν πολλές αιτίες.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Το πρήξιμο των ούλων γύρω από το φρονιμίτη λέγεται περιστεφανίτιδα.Μπορεί να περάσει με παυσίπονα και αντισηπτικό στόματος σε 3-4 μέρες. Εάν υπάρχει μεγάλο οίδημα τότε χρειάζεται αντιβίωση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΦΛΕΓΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΥΛΟ ΣΤΟ ΜΕΤΕΞΑΚΤΙΚΟ ΦΑΤΝΙΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΤΕ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΑ ALGOFREN TΩN 400 mg ,1/8ΩΡΟ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΣΤΥΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩ ΚΛΙΝΙΚΩΣ.

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλο θα ηταν να επισκεφτειτε τον οδοντιατρο να δει τι συμβαινει.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Μπορεί να συμβαίνουν πολλά. Ίσως χτυπάει στο ούλο ο ανταγωνιστής φρονιμίτης αν δεν έχει γίνει εξαγωγή.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Θα χρειαστεί κλινική εξέταση και ίσως μια ακτινογραφία

    Παπαδόπουλος Σωκράτης

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Για την συγκεκριμένη ερώτηση πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις μία πανοραμική ακτινογραφία γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος Φύλακος και έχει δημιουργήσει φλεγμονή η μπορεί το δόντι που είναι στο σημείο δίπλα από το χειρουργείο να έχει κάποια τερηδόνα ή να θέλει Απονεύρωση

    Τάτο Αλβίνα

    Οδοντίατρος

    Κουκάκι

  • Καλημέρα σας, Χριστός Ανέστη. Αν πονάτε και έχετε οίδημα στο σημείο που έχετε κάνει την εξαγωγή μετά από ένα χρόνο καλό θα ήταν να σας να δεί ο γιατρός που σας έκανε την εξαγωγή.

    Πετροπούλου Ευγενία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Μπορεί να υπάρχει εντοπισμένη ουλίτιδα η κάποιο απόστημα στην περιοχή

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δυστυχώς δε μπορώ να σας απαντήσω. Είναι απαραίτητο να γίνει κλινική και ακτινογραφικη εξέταση

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Χρειάζεται να γίνει κλινική εξέταση για να βγει μια γνωμάτευση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΟΥΛΟ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα πρέπει να βγάλετε μια πανοραμική για να δούμε τι συμβαίνει. Σας ευχαριστώ

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον-α οδοντίατρο, ώστε να διερευνηθούν τα αίτια του οιδήματος και να γίνει η κατάλληλη θεραπεία, εφόσον χρειάζεται.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Χρειάζεται να επισκεφτείτε οδοντίατρο. Χρειάζεται η κλινική εικόνα και ακτινογραφικος έλεγχος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχει αφαιρέσει ο φρονιμίτης η ενόχληση πιθανόν προέρχεται από το διπλανό δόντι . Χρειάζεται κλινική και ακτινογραφική αξιολόγηση της περιοχής. Μπορεί , π.χ.να είναι περιοδοντική βλάβη και να χρειάζεται περιοδοντικό καθαρισμό το διπλανό δόντι.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ορισμένες φορές στο σημείο εξαγωγής ενός φρονιμίτη το ούλο αργεί να υποχωρήσει, οπότε ανάμεσα στο τελευταίο δόντι -συνήθως στην κάτω γνάθο- και στο ούλο δημιουργείται μια «τσέπη». Εκεί μπορεί να μαζεύεται τροφή, οπότε η περιοχή φλεγμαίνει και πρήζεται κάποιες φορές. Προσπαθήστε να πλύνετε πολύ καλά, βάζοντας ένα μεσοδόντιο βουρτσάκι μέσα σε αυτή την «τσέπη», ώστε να καθαρίσει την πίσω επιφάνεια του τελευταίου δοντιού, η οποία καλύπτεται από το πρησμένο ούλο. Θα υπάρξει αιμορραγία, αλλα αυτό θα βοηθήσει την περιοχή να αποσυμφορηθεί. Τις περισσότερες φορές με το προσεκτικό καθάρισμα και μόνο, το πρόβλημα υποχωρεί. Σπανιότερα... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Τότε θα αφορά το αμέσως μπροστά δόντι από τον φρονιμίτη που βγάλατε πέρυσι.Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας να το αξιολογήσει κλινικά και ακτινογραφίκα.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας!θα πρέπει να κάνετε ψηφιακή πανοραμική ακτινογραφία και να γίνει έλεγχος από ειδικό.Εως τότε καλό βούρτσισμα και χρήση gel με χλωρεξιδίνη θα σας βοηθήσει!

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Μπορεί να μην είχε καθαριστεί καλά και να υπάρχουν υπολείμματα κύστεως οπότε χρειάζεται ακτινογραφικός έλεγχος από τον οδοντίατρο και καθαρισμός

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Βγαλτε μια πανοραμικη ακτινογραφια.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, σε κάθε περίπτωση, πρέπει να σας δει οδοντίατρος, από εδώ δεν μπορεί να δωθεί σωστή διάγνωση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Θα πρέπει να γίνει κλινικός έλεγχος για πιθανή οδοντογενη μολυνση

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Χρειάζεται μάλλον να δείτε εναν οδοντίατρο

    Ζάχος Χρήστος

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλό θα ήταν να γίνει ακτινογραφικος έλεγχος της περιοχής.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να δω πανοραμική ακτινογραφία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αν έχει γίνει κάτι σαν αντίδραση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορεί να μην είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά καλύτερα θα ήταν να το ελέγξει κάποιος οδοντίατρος.

    Μπέσας Αθανάσιος

    Οδοντίατρος