• General topics
  • Submitted on 19/04/2023

έχει πριστει το ουλο μου και με πονάει, είναι στο σημείο που θα ήταν ο φρονιμητης τον οποίο εχω βγάλει πάνω από ένα χρόνο

35 specialists answered

  • Μια πανοραμικη ακτινογραφια μαζι με μια επισκεψη στον οδοντιατρο σας θα μπορουσε να διαλευκανει την αιτια,ισως απλα να τραυματισατε το σημειο με καποια σκληρη τροφη.Οπως και να χει,μια επισκεψη στον οδοντιατρο σας θα σας διαφωτισει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Αν ειναι απλα το σημειο που μπορει να εχει μαζεψει πλακα η τραυματιστει απο κατι τοτε απλα το καλυτερο καθαρισμα και η αποφυγη επανατραυματισμου ειναι αρκετα. αν επιμενει πρεπει να υπαρξει κλινικη ή και ακτινογραφικη διαγνωση

  • Θα χρειαστεί να σας εξετάσει οδοντίατρος στο σχετικό σημείο και να βγει μια οπισθοφατνιακή ακτινογραφία. Μετά από την εξέταση θα κριθεί ο λόγος του πόνου και του πρηξίματος, και το τι πρέπει να γίνει έπειτα.

    Παναγιωτοπούλου Άννα

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Χρειαζεται κλινικη εξεταση.

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΦΡΟΝΙΜΗΤΗΣ (ΑΝΩ), ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ .

    KOLIOULI ELENI

    Dentist

    Kypseli

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε τον οδοντίατρό σας και αν εκτιμήσει κλινικά την κατάσταση καθως μπορούν να υπάρχουν πολλές αιτίες.

  • Το πρήξιμο των ούλων γύρω από το φρονιμίτη λέγεται περιστεφανίτιδα.Μπορεί να περάσει με παυσίπονα και αντισηπτικό στόματος σε 3-4 μέρες. Εάν υπάρχει μεγάλο οίδημα τότε χρειάζεται αντιβίωση.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΦΛΕΓΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΥΛΟ ΣΤΟ ΜΕΤΕΞΑΚΤΙΚΟ ΦΑΤΝΙΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΤΕ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΑ ALGOFREN TΩN 400 mg ,1/8ΩΡΟ.ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΣΤΥΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩ ΚΛΙΝΙΚΩΣ.

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Dentist

    Gizi

  • Καλο θα ηταν να επισκεφτειτε τον οδοντιατρο να δει τι συμβαινει.

  • Μπορεί να συμβαίνουν πολλά. Ίσως χτυπάει στο ούλο ο ανταγωνιστής φρονιμίτης αν δεν έχει γίνει εξαγωγή.

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • Θα χρειαστεί κλινική εξέταση και ίσως μια ακτινογραφία

    Papadopoulos Sokratis

    Dentist

    Thessaloniki

  • Για την συγκεκριμένη ερώτηση πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις μία πανοραμική ακτινογραφία γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος Φύλακος και έχει δημιουργήσει φλεγμονή η μπορεί το δόντι που είναι στο σημείο δίπλα από το χειρουργείο να έχει κάποια τερηδόνα ή να θέλει Απονεύρωση

    Tato Alvina

    Dentist

    Koukaki

  • Καλημέρα σας, Χριστός Ανέστη. Αν πονάτε και έχετε οίδημα στο σημείο που έχετε κάνει την εξαγωγή μετά από ένα χρόνο καλό θα ήταν να σας να δεί ο γιατρός που σας έκανε την εξαγωγή.

    Πετροπούλου Ευγενία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ilion

  • Μπορεί να υπάρχει εντοπισμένη ουλίτιδα η κάποιο απόστημα στην περιοχή

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Δυστυχώς δε μπορώ να σας απαντήσω. Είναι απαραίτητο να γίνει κλινική και ακτινογραφικη εξέταση

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • Χρειάζεται να γίνει κλινική εξέταση για να βγει μια γνωμάτευση

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

    Simopoulos Nikolaos

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kerkira (Corfu)

  • ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΟΥΛΟ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Θα πρέπει να βγάλετε μια πανοραμική για να δούμε τι συμβαίνει. Σας ευχαριστώ

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Dentist

    Chalandri

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον-α οδοντίατρο, ώστε να διερευνηθούν τα αίτια του οιδήματος και να γίνει η κατάλληλη θεραπεία, εφόσον χρειάζεται.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Χρειάζεται να επισκεφτείτε οδοντίατρο. Χρειάζεται η κλινική εικόνα και ακτινογραφικος έλεγχος

    Petta Eygenia

    Dentist

    Zografou

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχει αφαιρέσει ο φρονιμίτης η ενόχληση πιθανόν προέρχεται από το διπλανό δόντι . Χρειάζεται κλινική και ακτινογραφική αξιολόγηση της περιοχής. Μπορεί , π.χ.να είναι περιοδοντική βλάβη και να χρειάζεται περιοδοντικό καθαρισμό το διπλανό δόντι.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Ορισμένες φορές στο σημείο εξαγωγής ενός φρονιμίτη το ούλο αργεί να υποχωρήσει, οπότε ανάμεσα στο τελευταίο δόντι -συνήθως στην κάτω γνάθο- και στο ούλο δημιουργείται μια «τσέπη». Εκεί μπορεί να μαζεύεται τροφή, οπότε η περιοχή φλεγμαίνει και πρήζεται κάποιες φορές. Προσπαθήστε να πλύνετε πολύ καλά, βάζοντας ένα μεσοδόντιο βουρτσάκι μέσα σε αυτή την «τσέπη», ώστε να καθαρίσει την πίσω επιφάνεια του τελευταίου δοντιού, η οποία καλύπτεται από το πρησμένο ούλο. Θα υπάρξει αιμορραγία, αλλα αυτό θα βοηθήσει την περιοχή να αποσυμφορηθεί. Τις περισσότερες φορές με το προσεκτικό καθάρισμα και μόνο, το πρόβλημα υποχωρεί. Σπανιότερα... Read more

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Dentist

    Kifisia

  • Τότε θα αφορά το αμέσως μπροστά δόντι από τον φρονιμίτη που βγάλατε πέρυσι.Θα πρέπει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας να το αξιολογήσει κλινικά και ακτινογραφίκα.

    Μανωλιάδης Χρήστος

    Dentist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας!θα πρέπει να κάνετε ψηφιακή πανοραμική ακτινογραφία και να γίνει έλεγχος από ειδικό.Εως τότε καλό βούρτσισμα και χρήση gel με χλωρεξιδίνη θα σας βοηθήσει!

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Μπορεί να μην είχε καθαριστεί καλά και να υπάρχουν υπολείμματα κύστεως οπότε χρειάζεται ακτινογραφικός έλεγχος από τον οδοντίατρο και καθαρισμός

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Βγαλτε μια πανοραμικη ακτινογραφια.

    Χωραφά Γεωργία

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας, σε κάθε περίπτωση, πρέπει να σας δει οδοντίατρος, από εδώ δεν μπορεί να δωθεί σωστή διάγνωση.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Θα πρέπει να γίνει κλινικός έλεγχος για πιθανή οδοντογενη μολυνση

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Χρειάζεται μάλλον να δείτε εναν οδοντίατρο

    Zahos Hristos

    Dentist

    Petroupoli

  • Καλό θα ήταν να γίνει ακτινογραφικος έλεγχος της περιοχής.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Πρέπει να δω πανοραμική ακτινογραφία

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αν έχει γίνει κάτι σαν αντίδραση.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Μπορεί να μην είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά καλύτερα θα ήταν να το ελέγξει κάποιος οδοντίατρος.

    Mpesas Athanasios

    Dentist

    Thessaloniki