• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/11/2023

Καλησπέρα,όλη μέρα ειχα ένα αίσθημα ημικρανίας σαν βράδυ κεφάλι και αίσθηση ναυτίας. Το βράδυ που ξάπλωσα να κοιμηθώ όταν έκλεισα τα μάτια μου το κεφάλι μου το ένιωθα ακόμα πιο βαρυ και όταν πήγαινε να νε πάρει ο ύπνος πεταγόμουν με ένα αίσθημα πίεσης στο κεφάλι που ανέβαινε σιγά σιγά λες και θα λιποθυμήσω,νε ταχυπαλμία και εφίδρωση και μετά τρέμουλο.. Γενικώς τους τελευταίους 5 μήνες έχω διαφορα συμπτώματα όπως ζάλη,αίσθημα παλμών τάση λιποθυμίας και τινάγματα στον ύπνο μου…Έχω κάνει πολλές αιματολογικές,μαγνητική εγκεφάλου και αυχενικής μοίρας που ήταν καθαρές εκτός από μια δισκοκηλη αυχένα,τριπλεξ καρωτίδων,καρδιογράφημα,τριπλεξ και διαφορα άλλα.. Όσοι γιατροί έχω απευθυνθεί το αποδίδουν σε άγχος.. Ποια είναι η γνώμη σας;

26 ειδικοί απάντησαν

  • Μου ακούγεται σαν μια περίπτωση χρόνιου άγχους . Ίσως και αγχώδους διαταραχής. Αν θέλετε ελάτε σε επαφή για να το δούμε μαζί και να κάνουμε αξιολόγηση των θεμάτων ώστε να ξέρετε με τι έχετε να κάνετε . Εάν όντως πρόκειται για χρόνιο άγχος ή για διαταραχή άγχους η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει σίγουρα σε κάποιο βαθμό. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωβσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε παραπέμπουν σε κρίσεις άγχους ή πανικού. Πολύ καλά κάνατε και διερευνήσατε το ενδεχόμενο να υπάρχει καποιου τύπου παθολογία. Από την στιγμή που δεν υπάρχει ίσως να σκεφτείτε το ενδεχόμενο επίσκεψής σας σε κάποιον ψυχίατρο προκειμένου να σας χορηγήσει κάποιο σκεύασμα που θα σας βοηθήσει με τα συμπτώματα. Ως πιο βοηθητική λύση σε βάθος χρόνου ενδείκνυται η ψυχοθεραπεία μέσα από την οποία καθίσταται δυνατό να αναζητηθούν και επεξεργαστούν οι αιτίες που προκαλούν αυτά τα συμπτώματα.
    Τέλος χρειάζεται να γνωρίζετε και να υπενθυμίζετε στον εαυτό σας οτι δεν είστε η μόνη/ος που αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα και πω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό και οι γιατροί σας λένε ότι είναι άγχος, τότε καλό θα ήταν να δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία έχει αποδειχτεί ωφέλιμη και βοηθητική στο άγχος και στα συμπτώματα που εκείνο φέρει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας
    Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει.
    Χρειάζεται χρόνος και επένδυση.
    Ασχολείτε με υπευθυνότητα απέναντι στη δυσκολία σας.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Απ ότι αναφέρετε σας έχουν ενημερώσει πλήρως οι γιατροί. Η γνώμη μου θα ήταν να τους εμπιστευτείτε και να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς για τα συμπτώματά σου και ότι έχεις δυσκολευτεί να βρεις μια εξήγηση για αυτά.

    Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η ζάλη, το αίσθημα παλμών, η τάση λιποθυμίας και τα τινάγματα στον ύπνο, μπορεί να οφείλονται σε διάφορες αιτίες, συμπεριλαμβανομένου του άγχους, της κατάθλιψης, της δισκοκήλης αυχενικής μοίρας, και άλλων ιατρικών παθήσεων.

    Το γεγονός ότι οι αιματολογικές εξετάσεις, η μαγνητική εγκεφάλου και αυχενικής μοίρας, το τριπλεξ καρωτίδων, το καρδιογράφημα και το τριπλεξ ήταν καθαρά, υποδηλώνει ότι δεν υπάρχει κάποια σοβαρή ιατρική πάθηση που να προκαλεί τα συμπτώματά σου.

    Ωστόσο, το γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται αρκετά δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Μοιάζει να έχει αναστατωθεί όλη σας η ζωή από το πουθενά. Ζητάτε τη γνώμη μου για το αν τελικά όλο αυτό προκύπτει από το άγχος ή είναι κάτι άλλο. Εφόσον οι εξετάσεις σας είναι καθαρές, είναι πιθανό να οφείλεται όντως στο άγχος. Όμως χωρίς να σας γνωρίζω καλύτερα, δεν μπορώ να δώσω μία υπεύθυνη απάτηση στο ερώτημά σας. Θα πρότεινα να δοκιμάσετε να ξεκινήσετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω τί ακριβώς είναι αυτό που πυροδοτεί το άγχος σας και τις κρίσεις αυτές. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Όσα προαναφέρατε είναι συμπτώματα που εμφανίζονται στις αγχώδεις διαταραχές. Από την στιγμή που έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αιτία χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Όπως τα αναφέρετε, είναι μια σημαντική πιθανότητα.
    Υποθέτω ότι θα σας έχουν δώσει ή προτείνει κάποια θεραπευτική προσέγγιση

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Γνωρίζουμε ό, τι συχνά το άγχος, η υπερβολική ανησυχία και η παρατεταμένη πίεση στην καθημερινότητα μας , είναι δυνατό να προκαλέσει σωματικά συμπτώματα όπως οι πονοκέφαλοι, οι ζάλες ακόμα και λιποθυμίες. Εφόσον εξαντλήσουμε κάθε ιατρικό παράγοντα τότε μπορούμε να απευθυνθούμε σε κάποιον ψυχολόγο.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Αν έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις και είστε υγιής τότε όλο αυτό εινσι σπο πίεση και στρες . Θα σας βοηθούσε να ξεκινούσατε συνεδρίες με ασκήσεις mindfulness για το άγχος και το στρες. Πιστεύω ότι θα σας βοηθούσε.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα!
    Με όσα περιγράφεις πιθανό να πέρασες μια κρίση πανικού.
    Είναι λογικό όταν υπάρχει έντονο άγχος αλλά είναι κάτι που με σωστή και σταθερή διαδικασία μπορεί να ξεπεραστεί.
    Για ότι χρειαστείς, μην διστάσεις!

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας!Εφόσον έχουν αποκλειστεί οργανικοί-ορμονικοί λόγοι που μπορεί να συντρέχουν για τα συμπτώματα που εμφανίζεται,θα πρέπει να αναζητήσετε την αιτία μέσα σας.Στην ψυχή και τον νου σας.Συμβαίνει πολύ συχνά,γεγονότα τα οποία μας πιέζουν να τα κρύβουμε καλά μέσα μας,ως ένα τρόπο άμυνας απέναντι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε.Έτσι, η ψυχή μας μας δίνει σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά,μέσω του σώματος.Μας "χτυπάει καμπανάκια",προκειμένου να την "ακούσουμε" και να πάρουμε τα μέτρα μας,ώστε να βρούμε άλλους τρόπους διαχείρισης του καθετί που μας απασχολεί!Σας προτείνω να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο,καθώς θα σας βοηθήσει... Διάβασε περισσότερα

    Ματαλιωτάκη Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας! Πρόκειται προφανώς για σωματοποιημένο άγχος. Μην ξεχνάτε πως το σώμα μας ένα ομιλούν σώμα και όχι μόνον οργανισμός. Είναι χαραγμένη πάνω του η ιστορία της ζωής μας. Θα ήταν καλό να ψάξετε τις αιτίες με μια θεραπεία που πηγαίνει εις βάθος.
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχοθεραπευτής- ψυχαναλυτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Καλημέρα σας,

    Από τη στιγμή που έχετε υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις και ο οργανικός παράγοντας έχει αποκλειστεί χρειάζεται ίσως να διερευνηθεί το ψυχοσυναισθηματικο κομμάτι. Η σωματική μας υγεία εξαρτάται από την ψυχική και το αντίστροφο.
    Η συμπτωματολογία που αναφέρετε είναι κοινή με αυτήν του άγχους.
    Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία είναι περισσότερο αποτελεσματική θεραπεία (βάσει ερευνών) στις αγχώδεις δυσκολίες.

    Παραμένω στη διάθεσή σας για ο,τι χρειαστείτε.

    Καναβάρου Αθανασία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, από τη στιγμή που οι ιατρικές εξετάσεις δεν καταλήγουν σε κάποια διάγνωση, είναι πολύ πιθανό, και δυστυχώς πολύ συχνό φαινόμενο, τα συμπτώματα που βιώνεται να είναι σωματοποίηση του άγχους σας. Αυτό βέβαια θα πρέπει να ερευνηθεί και σε ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο ώστε να αναγνωριστούν οι πηγές του άγχους, να μπορέσετε να απαλλαγείτε από αυτο και ως αποτέλεσμα και από τα συμπτώματα που αναφέρετε. Ότι χρειαστείτε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, όταν γίνονται όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και δεν υπάρχει ιατρική αιτία τότε υποψιαζόμαστε ότι μπορεί να προέρχεται απο κάποια άλλη ψυχική διαταραχή που φυσικά μπορεί να αφορά το άγχος. Υπάρχουν κατάλληλα πρωτοκολλα θεραπείας που διερευνούν την κατάσταση , τις σκέψεις που μπορούν να προκαλούν έντονο άγχος , συνεπώς και σωματοποιημένα συμπτώματα για να σας υποστηριξουν.

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Ακούγεται αρκετά δύσκολο και φαντάζομαι πως τους τελευταίους μήνες έχετε ταλαιπωρηθεί. Φυσικά, το πρώτο πράγμα που διερευνάμε όταν υπάρχουν σωματικά συμπτώματα, είναι τα οργανικά αίτια. Εφόσον έχετε κάνει τις σχετικές εξετάσεις και έχουν αποκλειστεί τα παραπάνω, όπως σας επισήμαναν και οι ιατροί, είναι πολύ πιθανό να οφείλεται σε ψυχικούς παράγοντες. Το άγχος συνηθίζεται να σωματοποιείται και μάλιστα τα συμπτώματα που αναφέρετε περιγράφουν μια τυπική εικόνα των συμπτωμάτων του στρες. Θα σας παρότρυνα να φροντίσετε την ψυχικη σας υγεία αναζητώντας βοήθεια από κάποιον ειδικό που μπορεί να σας κατευθύνει αναλόγως.

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα η κήλη στον αυχένα μπορεί να προκαλέσει αυτά τα συμπτώματα κοίταξε λίγο και την ενυδάτωση σου και αν το πάρεις απόφαση ξεκίνησε ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Είναι σωματοποιημένο άγχος. Θα σας βοηθήσει η ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να συνειδητοποιήσετε και να εκφράσετε, να βάλετε δηλαδή σε λόγια αυτό το άγχος, ώστε να μην εκφράζεται μέσα από το σώμα σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Φαίνεται να είναι ήπια επεισόδια πανικού σε συνδυασμό με συμπτώματα γενικευμένου άγχους χρειάζονται περισσότερες πληροφοριες

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Εφόσον έχουν αποκλειστεί οργανικά αίτια, τα συμπτώματα που αναφέρετε, με παραπέμπουν σε κάποια κρίση άγχους ή επεισόδια προσβολής πανικού, τα οποία σε εσάς περιλαμβάνουν καρδιακά (ταχυπαλμία,αίσθηση ζάλης, τάση λιποθυμίας), γαστρεντερικά (αίσθηση ναυτίας) και μυϊκά συμπτώματα (τινάγματα, τα οποία είναι είτε υπναγωγικά,δηλαδή κατά την έλευση του ύπνου είτε υπνοπομπικά, κατά τη διαρκειά του). Σε αυτές τις περιπτώσεις και δεδομένου ότι τα συμπτώματα εκδηλώνονται εδώ και 5 μήνες, είναι σχεδόν βέβαιο ότι το σύστημά σας αναγνωρίζει κάποια "απειλή"-απειλητικη κατάσταση( και προετοιμάζεται μέσω των συμπτωμάτων για να δώσει μά... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Αγαπητέ/η το σημαντικό είναι το ποια είναι η δική σας γνώμη. Αν όλοι οι γιατροί σας λένε ότι τα συμπτώματα σας οφείλονται σε άγχος, και εφόσον έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις, υπάρχει κάποιος λόγος που σας κάνει να αμφιβάλλετε για αυτό που σας λένε οι γιατροί;
    Το άγχος κάνει παράξενα πράγματα που για κάποιον που δεν γνωρίζει φαίνονται ως σωματικές παθήσεις. Υπάρχει ακόμα ένα είδος γιατρού που θα μπορούσατε να δείτε και να βοηθηθείτε δηλαδή να πάτε σε ψυχίατρο ο οποίος θα εκτιμήσει το επίπεδο του άγχους και θα καταλήξει για την πιθανότητα να έχετε κάποιας μορφής αγχώδη διαταραχή. Το άγχος αντιμετωπίζεται είτε με ψυχοθεραπευτικές μεθόδους ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να καταδεικνύουν πίεση και άγχος. Μπορεί να ειναι και εκδηλώσεις μιας κρίσης πανικού. Το καλύτερο θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό. Ψυχίατρο πρωτίστως για φαρμακευτική αγωγή και ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας! Τα παραπάνω συμπτώματα που αναφέρεται μπορεί να συνδέονται με το άγχος ωστόσο χρειάζεται παραπάνω διερεύνηση. Θα σας πρότεινα την διαδικασία της ψυχοθεραπείας λόγω ότι έχει αποκλειστεί ο παθολογικός παράγοντας. Θεωρώ ότι η Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε πλήρως καθώς ειδικεύεται στο άγχος.

    Λώνα Ελισάβετ

    Ψυχολόγος

    Ομόνοια

  • Αγαπητή αναγνωστρια
    Κάνατε πολύ καλά που κάνατε τον ιατρικό σας έλεγχο! Εφόσον αποκλείεται κάτι παθολογικό θα συμφωνήσω με τους γιατρούς. Το πιο πιθανό είναι να έχετε πάθει κρίση πανικού που προκύπτει από έντονο στρες και άγχος. Χρειάζεται να ξεκινήσετε να μιλάτε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι