• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Καλησπέρα. Βρίσκομαι σε μια δύσκολη κατάσταση, νιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου σκορπίζοντάς τον.. Έχω τόσο ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον για όλα αυτά που με προβληματίζουν.. Βρίσκομαι σε ενα σταυροδρόμι και δεν ξέρω ποιον δρόμο να διαλέξω καθώς είμαι μπερδεμένη και πλέον δεν μπορώ να δω καθαρά τι θέλω...

27 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας πρότεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες με κάποιον ψυχολόγο αρχικά για να γίνει λίγο πιο ξεκάθαρο μέσα σας τι είναι αυτό που θέλετε και μετά να αποφασίσετε να αποφασίσετε αν θέλετε να προχωρήσετε σε ψυχοθεραπεία ή να αντιμεωτίσετε αυτά που θα έχετε καταλάβει για εσάς μόνη σας

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Όλοι έχουμε βρεθεί σε σταυροδρόμια. Το σημαντικό είναι όταν κάποιος το αναγνωρίζει και αναρωτιέται τι να κάνει. Σίγουρα σε δύσκολες περιόδους βοηθάει να μιλήσουμε σε κάποιον, όπου με ψυχραιμία και υπομονή θα μπορέσει να μας βοηθήσει να βρούμε ξανά τον δρόμο μας. Σκεφτείτε να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό.

    Πόπορη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό θα σας ανακουφιζε και θα βοηθούσε να επεξεργαστείτε το συναίσθημα της δυσκολίας που βιώσετε και της ανάγκης σας να το επικοινωνήσετε σε κάποιον

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα σας! Το ταξίδι της ψυχοθεραπείας πολλές φορές είναι αυτό που μας βγάζει από τέτοιου είδους ''σταυροδρόμια'' και μας δείχνει κάποια επιπλέον μονοπάτια τα οποία δεν είχαμε δει μέχρι στιγμής. Μέσω της συζήτησης και των ερωτήσεων που απαντώνται στη διαδικασία της ψυχοθεραπείας πολλές φορές βρίσκουμε τις απαντήσεις σε όσα μας προβληματίζουν. Ίσως λοιπόν και για σας ,ένα τέτοιο θεραπευτικό ''ταξίδι'', οδηγήσει σε απαντήσεις στα ερωτήματα που σας απασχολούν.

    Μαρασλή Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα σας. Θα ήταν πολύ βοηθητικό να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να ξεμπερδέψουν τα πράγματα μέσα σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Είναι σημαντικό να μας ακούσει κάποι@ ειδικά όταν βρισκόμαστε σε σταυροδρόμια και σημαντικές αποφάσεις της ζωής μας. Μπορείτε να υποστηριχθείτε από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γειά σας, ακούγεται ότι η επικοινωνία με κάποιον επαγγελματία θα σας ανακούφιζε και θα σας δινόταν ο χώρος και ο χρόνος να εκφράσετε ελεύθερα τις ανησυχίες σας.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας
    Αναφέρετε ότι αισθάνεστε σαν να έχετε χάσει την σύνδεση με τον εαυτό σας και ότι σκορπιζεστε.
    Αυτή η αίσθηση με τι έχει να κάνει?
    Το πιθανότερο είναι κάποιες δυσκολίες που δυσκολεύεστε να αντιμετωπίσετε σας έχουν δημιουργήσει συγχιση ως προς την διαδρομή σας ή συμπεριφερεστε με τρόπους που είναι δυσλευτουργικοι ως προς την ικανοποίηση των αναγκών σας.
    Θα ήταν πολύ χρήσιμο να επισκεφτείτε ψυχολόγο ψυχοθεραπευτη προκειμένου να εντοπίσετε τι ακριβώς συμβαίνει και να το αντιμετωπίσετε λειτουργικά

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Είστε σε μια μεταβατική φάση ζωής που χρειάζεται να προσδιοριστεί πιο είναι το νόημα της ζωής σας και τι είναι το σημαντικό σε σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει σε αυτό

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μπορείτε να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο και να του εκφράσετε αυτά που σας προβληματίζουν.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα,

    Φαίνεται αρκετά έντονο όλο αυτό που παίρνατε, έχετε σκεφτεί να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία; Ίσως σας βοηθήσει να καταλάβετε τι είναι αυτό που υπάρχει εκεί. Εάν και εφόσον επιθυμείτε υπάρχει διαθεσιμότητα.

    Ευχαριστώ πολύ

    Μακρής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Χολαργός

  • Καλησπέρα Η επικοινωνία με έναν θεραπευτή θα σας δώσει μία πιο ξεκάθαρη αντίληψη σχετικά με την κατεύθυνση της ζωής και την επικεντρωση σας στο παρόν!

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας,

    Πολλές φορές έρχονται καταστάσεις στη ζωή μας που για διάφορους σημαντικούς λόγους μας απομακρύνουν από τις ανάγκες του εαυτού μας
    και μας μπλοκάρουν συναισθηματικά με
    αποτέλεσμα να έχουμε μια αίσθηση αποκερματισμου για τον ιδιο μας τον εαυτό. Με την κατάλληλη βοήθεια μέσα σε μια θεραπευτική σχέση ασφάλειας θα ανακτήσετε τον έλεγχο, θα γνωρίσετε και θα ενώσετε τα κομμάτια του εαυτού σας καθως επίσης θα εμπιστευτειτε τις δυνάμεις σας.

    Μαυρίδη Αφροδίτη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Καλημερα σας. Σιγουρα με την βοηθεια ενος ειδικου θα καταφερετε να ξεκλειδωσετε τους προβληματισμους σας καθωςθα σας δοθει χωρος και χρονος.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Γεια σας! Πολλές φορές όταν οι άνθρωποι βρίσκονται σε ένα "σταυροδρόμι" όπως το λέτε κι εσείς μεταξύ του παλιού και του νέου, πιο απλοϊκά οι άνθρωποι τυγχάνει να βρίσκονται με το ένα πόδι στο παλιό και με το άλλο στο νέο, εκεί είναι και το σημείο όπου εφελκύεται η κρίση στον άνθρωπο. Η κρίση σημαίνει και αλλαγή. Ναι μεν οι αλλαγές είναι "τρομακτικές", ωστόσο είναι ελκυστικές, δημιουργικές και ελεύθερες. Τα "εργαλεία" είναι διαθέσιμα για το πέρασμα στο νέο. Είμαι στη διάθεσή σας, σχετικά με αυτό. Ανακαλύπτοντας πάμε σε αυτή τη ζωή. Μαθαίνουμε συνεχώς πως να μαθαίνουμε. Για οτιδήποτε, μη διστάσετε να επικοινωνήσουμ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Οι περίοδοι σύγχυσης που περνάμε όλοι οι άνθρωποι είναι δύσκολοι και επίπονοι. Άρα καταλαβαίνω πως ούτε για εσάς είναι εύκολο, αυτό που βιώνετε. Αυτό που έχω παρατηρήσει από την κλινική μου εμπειρία είναι, πως αυτοί οι περίοδοι είναι πολύ χρήσιμοι, διότι αναγκαζόμαστε να κοιτάξουμε μέσα μας και να λάβουμε αποφάσεις και να πάρουμε ρίσκα. Και μην ξεχνάτε πως κάθε αλλαγή μέχρι να ολοκληρωθεί, περιέχει πάντα ένα στάδιο που είναι ασταθές.

    Με εκτίμηση,
    Γιάννης Αγγελής

    Αγγελής Ιωάννης

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα.Πολύ ενδιαφέρουσα η αποτύπωση της κατάστασης που βιώνεις στο σήμερα.Το σταυροδρόμι που βρίσκεσαι δηλώνει ότι τουλάχιστον έχεις πολλές επιλογές.Δεν είναι εύκολη η ανάληψη της ευθύνης που απαιτούν οι επιλογές που καλούμαστε να πάρουμε για την ζωή μας. Τα διλήμματα και τα ρίσκα είναι πάντα εκεί.Ιεράρχησε τις προτεραιότητες στη ζωή σου και επανεξέτασε τις αξίες που έχεις θέσει για τον εαυτό σου. Οραματίσου πως θα ήθελες να σε δεις στο μέλλον.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Χρειάζεται να μιλήσετε σε κάποιον, οπως το είπατε. να σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε τα πράγματα που αυτή τη στιγμή μοιάζουν να είναι μπερδεμένα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,

    Ελπίζω αυτό το μήνυμα να σας βρίσκει καλά.

    Φαίνεται ότι διανύετε μια δύσκολη περίοδο και θέλω να ξέρετε ότι δεν είστε μόνη/ος Μπορώ να σας ακούσω και να σας προσφέρω υποστήριξη στο σταυροδρόμι της ζωής σας.

    Το να αφιερώσετε χρόνο και να μιλήσετε για όσα σας απασχολούν θα βοηθήσει στο να αποκτήσετε σαφήνεια και να βρείτε μια πορεία προς τα εμπρός. Όποτε είστε έτοιμη/ος, είμαι εδώ για να σας ακούσω και να σας προσφέρω οποιαδήποτε βοήθεια ή καθοδήγηση χρειάζεστε.

    Να θυμάστε, δεν πειράζει να αισθάνεστε μπερδεμένη/ος και αβέβαια/ος μερικές φορές. Μαζί μπορούμε να επεξεργαστούμε αυτά τα συναισθήματα κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Κατανοώ τα συναισθήματα σας! Η περιγραφή που δίνετε δείχνει έναν άνθρωπο που θέλει να αλλαξει που έχει την απόφαση αλλά δεν ξέρει τον τρόπο! Στη διάθεσή σας για να ξεκινήσει αυτό το ταξίδι της αλλαγής!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα. Το μήνυμά σας μεταφέρει μία έντονη αίσθηση απόγνωσης.. Λυπάμαι πολύ. Νιώθετε ότι έχετε χάσει τον εαυτό σας, ότι βρίσκεστε σε σταυροδρόμι, ότι είστε μπερδεμένη, ότι έχετε χάσει την επαφή με τις επιθυμίες σας. Όλο αυτό μοιάζει με ένα πελώριο βουνό που με κάποιο τρόπο χρειάζετε να σηκώνετε καθημερινά, και φαντάζει σκοτεινό και ανυπέρβλητο.

    Αναγνωρίζετε την ανάγκη να μιλήσετε σε κάποιον για όλα όσα στροβιλίζουν στο μυαλό σας και δεν το αφήνουν να γαληνέψει. Θα έλεγα ότι η αρχή μίας ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας είναι η καλύτερη επιλογή για εσάς αυτή τη στιγμή. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Νομίζω θα σας βοηθούσε πολύ να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία . Θα σας δοθεί χώρος για να μιλήσετε για όλα όσα σας απασχολούν και τα πράγματα θα ξεμπερδευτούν μέσα σας και θα δείτε καθαρά τι θέλετε.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας,
    όλα αυτά που γράφετε δεν είναι ζητήματα που απαντώνται μέσα από ένα κείμενο. Θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε σταθερά ψυχοθεραπεία τόσο για να βρείτε τι θέλετε όσο και για να μην σκορπίζεται τον εαυτό σας και την ζωή σας.

    Τζάκου Μελίνα & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας. Απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει να αποφασίσετε το καλύτερο για εσάς.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα, πολλές φορές μπορεί να έχουμε βρεθεί σε ένα σταυροδρόμι, να έχουμε πολλές σκέψεις και πολλά συναισθήματα που μπορεί να μας μπερδεύουν. Η συζήτηση με έναν ειδικό σίγουρα θα σας βοηθήσει

    Κουρουπάκη Χρύσα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Είναι ανάγκη λοιπόν να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει να βρείτε τον δρόμο σας και την καλύτερη για εσάς λύση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, η κατάσταση που περιγράφετε είναι μία συνθήκη που πολλοί άνθρωποι θα βρεθούν ή έχουν βρεθεί στην ζωή τους. Σκοπός της ψυχοθεραπείας είναι να βοηθήσει τους ανθρώπους να ανακουφιστούν από τον συναισθηματικό πόνο και η διευκόλυνση εύρεσης νοήματος στην ζωή τους στο εδώ και τώρα, συνδέοντας το με τις πιο πρώιμες εμπειρίες τους.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια