• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/02/2024

Παρακαλώ πολύ οσοι γυναικολόγοι μπορούν να με βοηθήσουν! Εχω ελεύθερες επαφές με τον σύζυγο γιατί προσπαθούμε για παιδάκι..στις 18/1 έκανα τεστ Παπ, κολπική καλλιέργεια και υπέρηχο όπου βγήκαν πεντακάθαρα, πέρα από τις πολυκυστικές που έχω..η τελευταία περίοδος ήταν 3/1 και δεν μου έχει έρθει ακόμη αν και δεν με ανησυχεί μιας και καθυστερεί τις περισσότερες φορές λόγω άστατου κύκλου..ο γυναικολόγος στον υπέρηχο μου είχε πει ότι θα καθυστερήσει να μου έρθει και αυτήν την φορά...26/1 λοιπον, εμφανίζω ροζ ανοιχτόχρωμο αίμα μόνο κατά το σκούπισμα το οποίο συνεχίστηκε έως 29/1 όπου σταμάτησε απότομα,με την διαφορά ότι έγινε πιο καφέ..δεν υπήρχε καν ροή, καν θρόμβοι, καν πονοι ή ενοχλήσεις όπως σε κάθε περίοδο που υποφέρω τρελά, οπότε σε καμία περίπτωση δεν ήταν περίοδος. 31/1 έκανα χοριακη και βγήκε αρνητική με τιμή 2.3..ξερω την έκανα νωρίς αλλά είχα κάνει τεστ εκείνη την ημέρα της λεγόμενες ταινίες, και βγήκε μια πολύ άχνη γραμμή στα πλαίσια του χρόνου όπου αναγράφεται, ίσα που διακρινόταν..πίστεψα λοιπόν ότι ήταν αίμα εμφύτευσης...6/2 επανέλαβα χοριακη και βγήκε 0.6 όπου απογοητεύτηκα πιο πολύ...υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και απλά έκανα πολύ νωρίς την χοριακη; ή να μην ελπίζω ούτε αυτόν τον μήνα; σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με οποιος μπορεί, κοντεύω να τρελαθώ...

2 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα τα ενδεχόμενα είναι πιθανά. Αφήστε 10 ημέρες και επαναλάβετε την χοριακη. Αν είναι και πάλι αρνητική τοτε δεν υπάρχει πιθανότητα κύησης. Αν είναι θετική τοτε θα πρέπει να επισκεφτείτε ένα γυναικολογο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Εάν έχουν περάσει 15 ημέρες από την τελευταία επαφή τότε η β χοριακη θα έπρεπε να είναι θετική. Δυστυχώς έχοντας πολυκυστικες ωοθήκες το πρόβλημα συνήθως είναι ότι δεν μπορείτε να ξέρετε πότε κάνετε ωορρηξία και αν κάνετε. Ίσως σε αυτό να πρέπει να επικεντρωθειτε. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου