• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/06/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΝΩ ΤΙΣ 5 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ ΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΣΚΥΨΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΔΕΨΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΤΟΥ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ.. ΜΕΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΖΑΛΑΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΕΣΤΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟ ΚΡΑΝΙΟΥ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΣΥΧΝΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΠΑΤΟΝΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΕΘΙΖΕΤΑΙ Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΤΟΥ ΑΥΤΙΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ..ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΤ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΦΥΓΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΟΤΑΝ ΕΡΙΞΑ ΝΕΡΟ ΚΡΥΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ... ΤΩΡΑ ΝΙΩΘΩ ΠΑΛΙ ΖΑΛΑΔΕΣ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΛΙΓΓΟΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ Ν ΑΜΟΥ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΖΑΛΗ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ ΠΙΑΣΜΕΝΟ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Πιθανόν με την κίνηση που κάνατε να υπήρξε ένας μυϊκός σπασμός στον αυχένα σας και να αποτελεί μια αιτία των συμπτωμάτων σας. Καλό είναι να κρατάτε τον αυχένα σας ζεστό, όλα στο επίπεδο των ματιών χωρίς να σκύβετε ούτε προς τα μπροστά ούτε προς τα πίσω τον αυχένα σας. Σε οξύ άλγος εφόσον δεν έχετε πρόβλημα με την πίεση σας ή με το στομάχι σας ή κάποια αλλεργία, μπορειτε να λάβετε ένα αντιφλεγμονώδες. Σας συστήνω όμως και να επισκεφθείτε έναν νευρολόγο για αποκλεισμό κάποιας αιτιολογίας από το νευρικό σύστημα. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Το πρόβλημα σας είναι αυχενικό. Χρειάζεται ορθοπαιδική εκτίμηση και κατάλληλη θεραπεία. Η θεραπεία θα κρατήσει γύρω στο μήνα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Πολλές οι αιτίες του ιλίγγου , ξεκινάμε με παθολόγο και ΩΡΛ

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αγαπητή μου κυρία, τελειώνοντας η περίοδός σας, και αν νιώθετε να συνεχίζεται το πρόβλημα, πρέπει να με επισκεφτείτε να σας ελέγξω κλινικά και εργαστηριακά. Νομίζω ότι φταίει ο αυχένας σας. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Πρόκειται για καλοήθη ίλιγγο θέσης που προκαλείται από τα αυτιά και θέλει σταθερό κεφάλι και όχι απότομες κινήσεις

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Το θέμα σας είναι μάλλον διπλό άν όχι τριπλό.Οπωσδήποτε οι μπατονέτες πρέπει να πάψουν ,θα σας το πει και ο ΩΡΛ που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείτε για να δούμε τι κάνει ο λαβύρινθος.Ο επόμενος που θα επισκεφθείτε είναι ο γυναικολόγος γιατί ο κεφαλόπονος μπορεί να συνδέεται με ορμονικά θέματα.Και τέλος έχει σειρά ο ορθοπαιδικός με ακτινογραφία και μαγνητική στον αυχένα για διερεύνηση παθολογίας του αυχένα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΘΕΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ΖΑΛΗ-ΙΛΙΓΓΟΣ ΣΕ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΜΠΑΤΟΝΕΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΒΟΥΛΩΣΕΙ. ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΙΝΗΣΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΗΚΕ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΘΛΑΣΗ.ΤΑ ΟΡΜΟΝΙΚΑ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΥΝΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΩΡΛ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΤΕ...

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη