• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/01/2024

Καλησπέρα. Έχω κάνει 3 επεισόδια οξειας παγκρεατιτιδας σε 5 βδομάδες μέσα. Η διάγνωση έγινε κατόπιν εξέτασης αιματος επί πόνου. Η αμυλαση ορού και ούρων ήταν πολύ αυξημενη. Δεν μπορώ να βρω όμως τι προκαλει τη παγκρεατιτιδα. Εκανα υπέρηχο άνω κοιλιας, αξονικη με ενδοφλεβιο και από το στομα σκιαγραφικο και μαγνητικη με ενδοφλεβιο σκιαγραφικο και mrcp. Δεν είδαμε τίποτα. Η διαγνωση ηταν "το παγκρεας απεικονιζεται διαχυτα οιδηματωδες με ομοιγενη ενταση σηματος, χωρις εστιακη βλαβη. Διαχυτο οιδημα παρατηρειται στο περιβαλλον οπισθοπεριτωνιακο λιπος. ο παγκρεατικος πόρος εχει φυσιολογικο ευρος στην κεφαλή και στο σώμα με κυστικες διατασεις των κλαδων του αντιστοιχα με την ουρα. Παρουσια επικουρικου πορου santorini. Δεν παρατηρουνται εστιες με παθολογικη διαχυση η παθολογικος εμπλουτισμος. δεν απεικονιζονται παθολογικες επασβεστωσεις". Αυυο ηταν το πορισμα. Ούτε πέτρες ούτε τίποτα. Τι μπορεί να φταίει? 3 επεισόδια σε 5 βδομάδες δεν είναι και λίγα. Ένας μου είπε ότι μπορεί να σφηνωνει πέτρα μικρή και να φεύγει μετά από λίγο. Επισης ενας αλλος μου ειπε να τεσταρω την iGg4 για αυτοανοση παγκρεατιτιδα. το αποτελεσμα ηταν 6,7 με φυσιολογικες τιμες 0.02-2.01. Αρα θετικο. Αυτο το θετικο αποτελεσμα ειναι τοσο ισχυρο ωστε να πουμε οτι μιλαμε για αυτοανοση παγκρεατιτιδα? ξεκινησα και κορτιζονη σημερα το adelcort 3 χαπια την ημερα (συνολο 15mg) για 2 μηνες και θα κανω παλι μια επαναληπτικη σε 2 μηνες την iGg4 για να δουμε τοτε τι θα βγει. Εντωμεταξύ προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή μου τον τελευταίο μήνα. Ελάχιστα λιπαρά και μικρά και συχνά γεύματα. Γνώμη κάποιου ειδικού σας παρακαλω? Είμαι 33 χρόνων και δεν έχω όρεξη από τα επεισόδια να κάνω χρόνια παγκρεατιτιδα με ότι και αν αυτό συνεπάγεται!

1 ειδικός απάντησε

  • υπάρχει πιθανότητα όντως να έχετε αυτοάνοση παγκρεατίτιδα λόγω της τιμής της IgG4, από την άλλη η ύπαρξη επικουρικού παγκρεατικού πόρου αντιστοιχεί σε δισχιδές πάγκρεας το οποίο προδιαθέτει σε εμφάνιση οξείας παγκρεατίτιδας

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος