• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Βρέφος με παλινδρόμηση, μεικτή διατροφή δώσαμε AR γάλα στους 2 μήνες. Εμφανής βελτίωση ακόμα κ στα γεύματα θηλασμού χωρίς ξένο. Τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν ( δυσφορία όταν ξάπλωνε, τόξο το σώμα ) . Άνα διαστήματα έβγαζε λίγες γουλιες. 4μιση μηνών δοκιμάσαμε να επανέλθουμε σε κανονικό γάλα και με μόλις 2 μπιμπερο συμπλήρωμα επανήλθαν όλα τα συμπτώματα. Εδώ και 3 μέρες παρόλο που δινουνε πάλι AR υπάρχει ανησυχία από το μωρό. Τόσο πολύ επηρεάστηκε ; Χρειάζεται να κάνουμε κάποιο υπέρηχο ;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΩΣ ΤΕΘΗΚΕ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΜΕΙΚΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ? ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΓΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΓΕΥΜΑΤΑ. ΜΟΙΡΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΕΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΚΟΥ ΓΙΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΒΑΘΜΟΥ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Χρειάζεται μερικές μέρες να διορθωθεί η παλινδρόμηση με το κατάλληλο γάλα. Όμως χρειάζεται επαναξιολόγηση με υπέρηχο.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, σίγουρα πρέπει ένας κλινικός γιατρός να εξετάσει το παιδί από κοντά. Δεν ξέρω το ιστορικό του μωρού, αν πρόκειται για πρόωρο πχ κτλ. Αλλά αφού το παιδί σας είναι ήδη 4,5 μηνών θα πρότεινα να συζητήσετε με την/ τον παιδίατρό σας να ξεκινήσει τις στερεές τροφές και να μειώσετε το γάλα. Φυσικά με τη προληπτική συμπτωματική θεραπεία που αναφέρατε παραπάνω και φυσικά όλες οι αλλαγές σε συνεννόηση με το θεράποντα ιατρό σας.
    Η Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση είναι θεωρητικά μία κλινική διάγνωση που μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις απαιτείται απεικονιστική και όχι μόνο διαγνωστική προσέγγιση. Αν θέλετε περισσότερες και πιο εξειδικευμένες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά