• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

ΕΧΩ ΞΕΙ ΣΠΟΝΔΎΛΟΥς ΜΑΤΑΤΟΠΙΣΜΈΝΟΥς ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑ ΤΩΝ ΝΕΎΡΩΝ, ΑΝΑΠΝΟΉΣ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΆΣ, ΣΥΝ ΓΛΑΎΚΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΆΚΤΗ, ΛΓΩ ΗΛΙΚΙΑς ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ Ε ΡΓΑΣΙΑΣ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΘΑΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΙΔΚΑΣΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΦΑΚΕΛΟΥ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ, ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΤΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΜΕ 87, 67 ΚΑΙ 92 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ, ΑΣΧΟΛΙΟΜΟΥΝΑ ΜΕ ΒΑΡΗ, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝΤΕΧΩ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Στον ορθοπεδικό να συντάξει ηλεκτρονικό φάκελο

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Κάνετε αίτηση στο ΚΕΠΑ (γίνεται ηλεκτρονικά) κ στη συνέχεια μιλάτε με το γιατρό που θα κάνει το φάκελο σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα κάνετε αίτηση στο ΚΕΠΑ της περιοχής σας.
    Μετά θα προσκομίσετε εξετάσεις από ορθοπαιδικό και οφθαλμίατρο ΕΟΠΥΥ στο ΚΕΠΑ και θα σας απαντήσουν για το ποσοστό αναπηρίας.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η κυρια παθηση ειναι του ορθοπεδικου.Οταν αυτος ανοιξει φακελο τοτε ο οφθαλμιατρος θα συνταξει τον δευτερευοντα φακελο αναπηριας και μετα θα γινει κριση απο επιτροπη στο ΚΕΠΑ.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Πρεπει να παρετε ολες τις εξετάσεις και να βρείτε ορθοπαιδικό ο οποίος θα ανοιξει ηλεκτρονικό φάκελο ΚΕΠΑ.ΑΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΈΣ ΠΑΘΉΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΦΉΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΌ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΏΣΟΥΝ ΚΑΙ ΆΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΊ/ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΕΣ.

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης