• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/04/2023

Καλησπέρα, η κόρη μου είναι 16 και πάει Β λυκείου. Πάντα διάβαζε και είχε καλούς βαθμούς, αλλά φέτος το εξώθησε στα άκρα. Διάβαζε στα διαλείμματα, στο μάθημα, και ξυπνούσε 5:00 το πρωί για επανάλειψη. Δυστυχώς, πλέον δεν μπορεί να ανοίξει βιβλίο χωρίς να πάθει κρίση. Το ιδανικό είναι να ξεκουραστεί, αλλά ενώπιον εξετάσεων λίγο δύσκολο. Εσείς τι προτείνετε;

28 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν ηρεμήσει υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πετύχει στις εξετάσεις. Εφόσον είναι ανήλικη δικαιούστε από το κράτος να λαμβάνετε 120€ για ψυχοθεραπείες. Είναι αναγκαίο να λάβει θεραπείες το παιδί.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας
    Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση στην απάντηση μου. Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται αρκετά σοβαρή και χρειάζεται να απευθυνθείτε σε παιδοψυχολόγο για να λάβει η κόρη σας την κατάλληλη υποστήριξη, καθώς βρίσκεται σε κίνδυνο. Το άγχος, ιδιαίτερα όταν εκδηλώνεται σε τόσο υπερβολικό βαθμό, όπως περιγράφετε, μπορεί να αποτελέσει σημαντικό παράγοντα επικινδυνότητας τόσο για την ψυχική όσο και για τη σωματική υγεία και τη γενικότερη ευημερία του ατόμου.
    Η κόρη σας χρειάζεται συστηματική υποστήριξη για να μπορέσει βήμα βήμα να ανακτήσει τη χαμένη ισορροπία. Προς την κατεύθυνση αυτή, χρειάζεται να αποσαφηνιστούν οι αιτίες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Το παιδί εμφανίζει σοβαρό άγχος οπότε και η ξεκούραση δεν αρκεί για να υφεθούν τα συμπτώματα. Χρειάζεται θεραπεία για να εκτονώσει το υπάρχον άγχος και να μάθει να ελέγχει αυτό που θα έρθει μέχρι τις εξετάσεις.Μην διστάσετε να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπερα σας. Το άγχος προσμονής και το άγχος επίδοσης των εφήβων πριν τις πανελλήνιες είναι πολυ επιβαρυντικό. Χρειάζομαι τα ο πολυ και υποστηρικτικό δίκτυο, ξεκουραση, καλή διατροφή και άλλες δραστηριότητες για εκτόνωση και άντληση ευχαρίστησης. Όταν υπάρχει ανάγκη, και είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, κατα προτιμηση να εξειδικεύεται σε αγχωδεις διαταραχες, όπως ενας θεραπευτής συμπεριφοράς.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Σας απαντάω ένα μήνα αργότερα από την ερώτησή σας και εύχομαι να είναι καλύτερα τα πράγματα. Όπως και να έχει καλό θα ήταν να μιλήσει με κάποιο παιδοψυχολόγο ώστε να ενισχυθεί η εμπιστοσύνη στον εαυτό της και να εκπαιδευτεί στη διαχείρηση του στρες. Είναι σημαντικό τα παιδιά μας να πετυχαίνουν στο σχολείο και σε ότι άλλο τα ενδιαφέρει, αλλά είναι επίσης σημαντικό να είναι θωρακισμένα όσο γίνεται ψυχικά/ συναισθηματικά. Η εφηβεία είναι μια περίοδος με έντονες προκλήσεις τόσο σε βιολογικό όσο και σε συναισθηματικό επίπεδο και συχνά η υποστήριξη από ειδικό κρίνεται απαραίτητη.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Οπωσδήποτε παύση και μέτρο. Η ψυχική της υγεία προέχει από όλα! Αν "χαλάσει" αυτό δεν θα είναι ποτέ η ίδια... Θα μπορέσει να θεραπεύσει ίσως αν χειροτερέψει κάνοντας μετά αγωγή αλλά το έδαφος θα είναι πάντα για μία ζωή έφορο στο να κάνει relapse...μεγάλη προσοχή λοιπόν!!!!!!

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Το να "καιγόμαστε" σε κάποια προσπάθεια δεν μας δίνει επιλογή χρόνου πάντα. Το ερώτημα επανέρχεται στο τι είναι το πιο σημαντικό στη ζωή μας. Το ίδιο και στη ζωή του παιδιού μας. Το σώμα δεν ψεύδεται ποτέ.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ίσως κρύβεται ένα συσσωρευμένο άγχος ..Θα πρότεινα να επισκεφθει έναν ψυχολόγο να της δείξει πως να διαχειρίζεται το άγχος της

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΑΣ ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΥΡΟΔΟΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗ ΣΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΩΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΜΕΝ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙ, ΔΕ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΝΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Το ιδανικό είναι να αντιληφθεί ότι Έχει δικαίωμα στο λάθος. Θα πρέπει να γίνει ξεκάθαρο από σας ότι την αποδέχεστε και δεν έχετε από αυτήν καμία απαίτηση για τις επιδόσεις της. Ότι θα την αγαπάτε Άνευ όρων και δεν θα αλλάξει η γνώμη σας και η στάση σας απέναντι της σε καμία των περιπτώσεων. Ότι θα είστε δίπλα της και θα την υποστηρίζετε. Αγάπη σημαίνει αποδοχή.
    Προφανώς το παιδί έχει μπει σε μία διαδικασία προετοιμασίας πανελληνίων εξετάσεων όπου εκεί τα παιδιά θεωρούν ότι κρίνονται όλα. Κορυφώνεται το άγχος και οι πεποιθήσεις τους για το αποτέλεσμα που θα έχουν.
    Οι πεποιθήσεις μας και οι προσδοκίες μας δεν θα πρέπει να επηρεάζουν τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Προκειμένου η κατάσταση να μην εξελιχτεί σε μια πραγματική ψυχική διαταραχή (αν δεν έχει γίνει αυτό ήδη) θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε παιδοψυχολόγο εφ όσον είναι ακόμα ανήλικη. Χρειάζεται να συζητήσει με κάποιον ειδικό ώστε να αναζητηθεί το νόημα της συγκεκριμένης κατάστασης και να υπάρξει η κατάλληλη αντιμετώπιση. Μην το καθυστερήσετε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ψυχολογική βοήθεια άμεσα.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Να μιλήσει με συνάδελφο , όλο αυτό μοιάζει με υπερβολικά μεγάλες προσδοκίες από τον εαυτό της , χρειάζεται να αντιληφθεί πως η αριστεία δεν είναι τρόπος να κυνηγήσουμε τα όνειρα μας και την ευτυχία , πολύ ψυχοφθόρο επίσης ευκαιρίες έχουμε ξανά και ξανά στην ζωή μας , ούτε αρχίζει ούτε τελειώνει κάτι με τις πανελλήνιες είναι απλώς μια διαδικασία στην πορεία της ζωής μας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Είναι πολύ πιθανό αυτή η αλλαγή που παρατηρείτε στη κόρη σας να προκύπτει ως αντίδραση για κάτι άλλο που συμβαίνει ή που άλλαξε στη ζωή της, ή ακόμα και τη ζωή τη δική σας. Κάποια ανησυχία, κάποιος φόβος, τον οποίο προσπαθεί να ελέγξει και για τον οποίο προσπαθεί να αναπληρώσει με το διάβασμα.

    Ακούω όμως και ότι η αυξημένη μελέτη έχει ως αποτέλεσμα να παθαίνει κρίσεις. Το ιδανικό είναι όντως να ξεκουραστεί. Ακόμα πιο ιδανικό, αν η κατάστασή της πιστεύετε ότι επείγει, είναι να μην δώσει καθόλου εξετάσεις και ενδεχομένως να χάσει τη σχολική χρονιά, προκειμένου να επικεντρωθεί στη ψυχική της υγεία και τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας,

    Η συγκεκριμένη περίοδος είναι πράγματι αρκετά ψυχοπιεστική για τους εφήβους.

    Εφόσον έχουν ήδη εκδηλωθεί κρίσεις (πανικού φαντάζομαι πως εννοείτε), θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον παιδοψυχολόγο ή ψυχολόγο που να αναλαμβάνει και εφήβους).

    Η κρίση πανικού είναι ένα "καμπανάκι" ότι κάτι δεν πάει καλά.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ξεκούραση όσο είναι δυνατόν, καλή διατροφή, λήψη βιταμινών.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Προφανώς όλες οι υπερβολές ,ακόμα κ οι αποδέκτες όπως το διάβασμα ,υποκρύπτουν παθολογικές καταστάσεις , οι οποίες χρήζουν διερεύνησης κ αντιμετώπισης. Η αντιμετώπιση τους είναι αυτή που θα αποφορτίσει και θα ξεκουράσει ψυχικά το παιδί σας βραχυπρόθεσμα αλλά κ μακροπρόθεσμα. Ευχαριστώ.

    Κωνσταντοπούλου Φρίντα

    Παιδοψυχίατρος

    Δροσιά

  • Γειά σας!

    Η κόρη σας πρέπει να μάθει εκτός των άλλων, να ελέγχει το στρες- άγχος των εξετάσεων, το οποίο αποτελεί μία επί μέρους εκδήλωση του άγχους επίδοσης.

    Κυρίως όμως πρέπει να μάθει ότι ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις εξετάσεις, σαν να κρέμεται όλη της η ζωή απο αυτές, (γιατί άραγε;) είναι σίγουρη συνταγή αποτυχίας!

    Ζητήστε άμεσα την συμβουλή ενός έμπειρου ψυχολόγου γιατί, δυστυχώς,
    πίσω από αυτή την ακραία αντιμετώπιση των εξετάσεων, υπάρχουν περισσότερα από αυτά που φαίνονται...!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα. Φαίνεται ότι η κόρη σας αντιμετωπίζει υψηλό επίπεδο άγχους και πίεσης σχετικά με την επίδοσή της στο σχολείο. Παρακάτω αναφέρονται μερικές προτάσεις για να την βοηθήσετε να αντιμετωπίσει αυτήν την κατάσταση:
    1. Συζητήστε μαζί της: Προσπαθήστε να συζητήσετε με την κόρη σας τα συναισθήματά της και τον φόβο της για τις εξετάσεις. Βοηθήστε την να κατανοήσει ότι είναι φυσιολογικό να νιώθει πίεση, αλλά ότι υπερβολικός φόβος και άγχος μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την απόδοσή της.
    2. Διδάξτε της τεχνικές αναπνοής και χαλάρωσης: Βοηθήστε την να μάθει τεχνικές αναπνοής και χαλάρωσης, όπως τη βαθιά αναπνοή, την προσοχή, ή τη γιόγκα, π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Αγαπητή μου, η κόρη σας χρειάζεται συναισθηματική στήριξη και καθοδήγηση. Αυτό μπορεί να γίνει από εσάς, με η χωρίς τη βοήθεια ψυχοθεραπευτή, ή κατευθείαν με άμεση βοήθεια από ψυχοθεραπευτή. Εισήγηση μου είναι η στήριξη να γίνει από εσάς με τη βοήθεια ψυχοθεραπευτή πρώτα, και έπειτα, όταν έχουν τελειώσει οι εξετάσεις, να κάνει ατομικές συνεδρίες μέχρι την επόμενη της εξεταστική περίοδο.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλημέρα σας.
    Οι προφανείς απαντήσεις δεν είναι προφανείς για την κόρη της. Αυτό σημαίνει ότι επιφανειακές λύσεις δεν βοηθούν, πόσο μάλλον εξ αποστάσεως και μέσα από διαδικτυακούς χώρους. Η κόρη σας έχει ανάγκη από συμβουλευτική και ψυχοθεραπευτική υποστήριξη και ρύθμιση. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα βοηθήσει σε αυτό. Μην ξεχνάτε ότι για παιδιά αυτής της λειτουργίας και νοοτροπίας το διάβασμα είναι πηγή του άγχους αλλά και διέξοδος από αυτό την ίδια στιγμή...
    Με εκτίμηση,
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Μερικές συνεδρίες mentoring ή συμβουλευτικής θα βοηθούσαν την κόρη σας να διαχειριστεί το άγχος της και θα την έθεταν στην πορεία για να επιτύχει τους στόχους της.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας, ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να την βοηθήσει να διαχειριστεί το άγχος της και το ενδεχόμενο burn out !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλημέρα σας, σχετικά με αυτα που περιγράφετε είναι σημαντική η περαιτέρω διερεύνηση για να βρεθούν οι αγχογονοι παράγοντες που φαίνεται να οδηγούν σε αυτήν την συμπεριφορά. Σε περίπτωση που και η ίδια επιθυμεί μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού για να έχουμε μία πιο αναλυτική συζήτηση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Να ξεκινήσει άμεσα ψυχοθεραπεία με παιδοψυχολόγο ειδικό σε θέματα αγχους

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπερα. Είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τα παιδιά. Ενδεχομένως να τη βοηθήσει μια αναπλαισιωση της κατάσταση. Να δει τις εξετάσεις με ένα αλλο μάτι. Έχει επενδύσει πολλά. Έχει εξαντληθεί σωματικά και ψυχικά. Η αγωνια της είναι τεράστια γιατί το βλέπει όλο αυτο σαν μονόδρομο. Χρειάζεται να κατανοήσει μέσα της πως δεν είναι αυτή η μοναδική ευκαιρία στη ζωή της και πως τιποτα δεν είναι τελεσίδικο. Ο λόγος που την πιανει κρίση είναι, πιθανά, διότι θεωρεί πως τωρα παίζεται όλο της το μέλλον. Πως όλη της η ζωή εξαρτάται από τα δυο επόμενα χρόνια. Μπορείτε να την βοηθήσετε με το να βρείτε παραδείγματα ανθρώπων που διέπρεψαν σε μεγαλύτερες ηλικίες... Διάβασε περισσότερα

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • θα πρέπει να καταλάβετε γιατί έχει τόσο άγχος με την απόδοσή της, και κυρίως να το συνειδητοποιήσει η ίδια. Τί είναι αυτό που τηνανησυχεί τόσο πολύ; Ίσως δεν είναι εύκολο να το απαντήσει και η ίδια. Πολύ πιθανόν να χρειαστεί βοήθεια για να καταλάβει το νόημα του άγχους της και να μπορέσει να αποδεσμευετεί

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός