• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 20/04/2023

Κρίση πανικου εινε θεραπευσημη πως να την αντιμετοπιαω

28 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι θεραπευσιμη μέσω της ψυχοθεραπείας και αν είναι αρκετά σοβαρές οι κρίσεις τότε θα χρειαστείτε και φαρμακευτική αγωγή παράλληλα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Οι κρίσεις πανικού καθώς και η διαταραχή πανικού είναι διαχειρίσιμες με την ψυχοθεραπεία. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Θα χρειαστείτε θεραπεία συμπεριφοράς, ίσως και φαρμακευτική αγωγη. Εξαρτάται απο τη βαρύτητα.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Βέβαια μπορεί να θεραπευτεί με την βοήθεια ψυχολόγου αλλά και με την δική σας προσπάθεια.

    Ιακώβου Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Ερυθραία

  • Η κρίση πανικού είναι ένας εσφαλμένος συναγερμός του οργανισμού σε στιγμές που βιώνονται ως ιδιαίτερα απειλητικές. Χρειάζεται να δείτε μέσω μιας ψυχοθεραπευτικής διαδικασία ποιες είναι οι απειλές και για ποιο λόγο το άγχος, που είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα γενικά, φτάνει σε τέτοια επίπεδα.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίζονται με ψυχοθεραπεία κάποιες φορές με ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας (Ψυχολόγο/ ψυχίατρο) πριν περάσετε αρκετό καιρό με κρίσεις.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Φυσικα και ειναι ! Πολλοι απο τους αναλυομενους μου ηρθαν με το ιδιο αιτημα !ξεκινηστε απλως ψυχοθεραπεια

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της. Θα προτείναμε την επίσκεψή σας σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας με γνώση Συμβουλευτικής, προκειμένου να επικοινωνήσετε τα συμπτώματα και να σας βοηθήσει να επιλέξετε την απντηση στο πρόβλημά σας.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι , χρειάζεται συνεδρίες με ψυχολόγο για την θεραπεία του άγχους

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Η ΚΕΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΛΥ ΠΙΕΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΥΣ ΣΥΝΗΘΩΣ. Η ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΣΑΣ ΠΙΕΖΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΣΥΧΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΙ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Τα συναισθήματα μας σωματοποιείούνται.
    Θα πρέπει να αναζητήσεις υποστήριξη από κάποιον θεραπευτή για να μπορέσεις να αναγνωρίσεις το αίτιο που προκαλεί το σύμπτωμα της κρίσης πανικού. Βεβαίως και είναι θεραπεύσιμη αρκεί να αποφασίσεις να ασχοληθείς ουσιαστικά με τον εαυτό σου. Όλοι δικαιούμαστε μία ποιότητα ζωής και πρέπει να παλέψουμε γι’ αυτό. Δίνουμε σημασία στα μηνύματα που στέλνει το σώμα μας γιατί αυτά είναι τα μηνύματα της ψυχής μας.

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Χρόνια σας πολλά. Η κρίσεις πανικού είναι εκδηλώσεις ακραίου άγχους που αφορά είτε την απομάκρυνση από ασφαλές σημείο είτε την αίσθηση της παγίδευσης - εγκλωβισμού (κυριολεκτικά και ψυχολογικά-συμβολικά). Η πιο κατάλληλη αντιμετώπιση αφορά στην Ψυχοθεραπεία και σε μερικές περιπτώσεις χορηγείται και φαρμακευτική αγωγή κατά περίπτωση. Εν συντομία, δεν πρόκειται να θεραπευτεί από μόνη της, χρειάζεται να δράσετε και να δεχτείτε ψυχοθεραπευτική βοήθεια. Ίσως να σας βοηθούσαν ορισμένα βιβλία αυτοβοήθειας αλλά συνήθως καλύτερη αποτελεσματικότητα έχει η ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Από μόνος σας είναι δύσκολο, χρειάζεται ψύχραιμη ματιά από ειδικό , μαζί να βρείτε που δυσκολεύεστε και γιατί, ώστε να κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές σε σκέψεις και συνήθειες , υπάρχει λύση πιστέψτε το και βρειτε αυτόν που θα νοιώσετε άνετα να δουλέψετε μαζί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Οι κρίσεις πανικού είναι αντιμετωπίσιμες, ή τουλάχιστον απόλυτα διαχειρίσιμες. Υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα και οδηγίες για αυτό. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο προκειμένου να σας κατευθύνει σχετικά. Να έχετε στο νου σας ότι υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να λάβετε και κάποιου είδους φαρμακευτική αγωγή για ένα πρώτο διάστημα. Σημαντικό είναι να γνωρίζετε ότι η υγεία και η ακεραιότητά σας δεν διατρέχουν απολύτως κανένα κίνδυνο κατά τη διάρκεια των κρίσεων.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Οι κρίσεις πανικού είναι ένα μεγάλο άγχος που συσσωρεύτηκε και κάποια στιγμή κορυφώθηκε.

    Είναι ένα "καμπανάκι" που μας λέει ότι θα πρέπει να του δώσουμε προσοχή.

    Επισκεφθείτε έναν Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή. Θα μπορέσει να σας βοηθήσει και να σας κατευθύνει.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Είναι θεραπεύσιμη, συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!

    Οι κρίσεις πανικού, όχι μονο είναι θεραπεύσιμες αλλά ειναι για τον ψυχολόγο ότι είναι το συνάχι για τον παθολόγο!

    Η διαταραχή πανικού. μπορεί να έχει σημαντικό αντίκτυπο στη ζωή του ατόμου, οδηγώντας σε αίσθημα ντροπής, ενοχής και απομόνωσης.

    Η γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία (cognitive-behavioral therapy ή CBT στα αγγλικά) είναι η πρώτη επιλογή, η πιο αποτελεσματική θεραπεία, για την διαταραχή πανικού, (κρίσεις πανικού & την αγοραφοβία που συνήθωςτιςακολουθεί!) Η αποτελεσματικότητα της ξεπερνά το το 95% οπως έχει αποδειχθεί σε πάμπολλες ερευνητικές μελέτες !

    Κατά τη διάρκεια της CBT, οι α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Η κρίση πανικού είναι συχνά ψυχογενής (αν και υπάρχουν και ιατρικοί λόγοι που είναι λιγότερο συχνοί) και δεν είναι σχεδόν ποτέ επικίνδυνη. Είναι συνήθως εύκολα θεραπεύσιμη αν ο ψυχοθεραπευτής με τον οποίο θα συνεργαστείς έχει τη σωστή εκπαίδευση. Αυτό δεν σημαίνει πως αν υπάρχουν υποβόσκοντα προβλήματα θα είναι το ίδιο εύκολα θεραπεύσιμα όμως.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Ναι, η κρίση πανικού είναι θεραπεύσιμη.

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας,

    Ναι είναι αναστρέψιμη πλήρως. Αναζητήστε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να σας κατευθύνει.

    Καλό σας απόγευμα.

    Στέλιος Γκανάς

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας.
    Βεβαίως και είναι θεραπεύσιμη.
    Εμπιστευτείτε και συνεργαστείτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να διερευνήσετε και να αντιμετωπίσετε τη δυσκολία σας.
    Χρειάζεστε στήριξη για τη ρύθμισή σας, εφόσον μόνη / μόνος δεν μπορείτε να την αντιμετωπίσετε.
    Με εκτίμηση,
    Ι. Πράπας

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η κρίση πανικού οφείλεται κατά κύριο λόγο σε εσωτερικές συγκρούσεις. Ναι, είναι θεραπεύσιμη με τη βοήθεια συμβούλου ψυχικής υγείας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας, ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει ! Είναι πλήρως θεραπεύσιμη με κατάλληλη θεραπεια
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλημέρα σας, γενικά στις αγχώδης διαταραχές όπως αυτή που αναφέρατε βοηθητική είναι η γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία. Εάν οι δυσκολίες που μας προκαλεί στην καθημερινότητα είναι συχνές και έντονες, θα ήταν βοηθητική η έναρξη ψυχοθεραπειας έτσι ώστε να γνωρίσουμε τι είναι αυτό το οποίο συμβαίνει και πως μπορουμε να το αντιμετωπίσουμε. Σε κάθε περίπτωση εάν επιθυμείτε περαιτέρω διερεύνηση, μπορείτε να κλείσετε κάποιο ραντεβού και να έχουμε μια από κοινού επικοινωνία.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Η κρίση πανικού είναι θεραπεύσιμη με ψυχοθεραπεία και ενίοτε και με μια κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, αν και εφόσον χρειαστεί. Πρέπει να δείτε κάποιον ώστε να σας προτείνει τί είναι κατάλληλο για σας. Σε πολλές περιπτώσεις μόνο η ψυχοθεραπεία είναι βοηθητική ενώ σε άλλες χρειάζονται και ελαφρά αγχολυτικά

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • με ψυχιατρο και ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • φυσικα και ειναι. ΕΠισκεψη σε ψυχολογο ή ψυχιατρο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι