• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Εδώ και λίγες μέρες νιώθω αδυναμία και σύγχιση. Νιώθω το μυαλό μου μπλοκαρισμένο και ότι δεν λειτουργεί με το σώμα . Σαν διάσειση. Νιώθω σαν να λειτουργώ μηχανικά.Είναι ανησυχητικό?

6 ειδικοί απάντησαν

  • υτά τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως αδυναμία, σύγχυση και αίσθηση μπλοκαρίσματος στο μυαλό, μπορεί να είναι ανησυχητικά, ειδικά αν είναι πρόσφατα και αναπτύχθηκαν ξαφνικά. Αυτά τα συμπτώματα μπορούν να συνδέονται με διάφορες καταστάσεις, όπως ο στρες, η έλλειψη ύπνου, η αναξιοποίητη αγωνία, ή ακόμα και οι καταστάσεις υγείας.

    Ωστόσο, αν αυτά τα συμπτώματα συνεχίζονται ή επιδεινώνονται με τον χρόνο, είναι σημαντικό να συμβουλευτείς έναν επαγγελματία υγείας για μια πιο ακριβή αξιολόγηση. Ένας ιατρός ή ένας ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει να κατανοήσεις τι μπορεί να προκαλεί αυτά τα συμπτώματα και να σου προτείνει κατάλληλη αντιμετώπιση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλό είναι πρώτα να το διερευνήσετε παθολογικά και αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας διότι τότε θα είναι ψυχολογικής φύσεως.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Όχι δεν είναι κάτι ανησυχητικό γιατί το χρονικό διάστημα είναι πολύ μικρό (λίγες μέρες)

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Αν αποκλειστεί οτιδήποτε παθολογικό, μάλλον έχετε πολύ στρες. Έχετε σκεφτεί να ζητήσετε βοήθεια;

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η αδυναμία, η σύγχυση και η αίσθηση διάσεισης, μπορούν να είναι ανησυχητικά, ειδικά αν δεν είναι παροδικά ή επιδεινώνονται με την πάροδο του χρόνου. Μπορεί να σχετίζονται με διάφορους παράγοντες, όπως η έλλειψη ύπνου, η ένταση, η άγχος ή άλλα προβλήματα υγείας.
    Είναι σημαντικό να παρακολουθείτε την εξέλιξή τους και να συμβουλεύεστε έναν ειδικό υγείας, όπως έναν γιατρό ή έναν ψυχολόγο, για περαιτέρω αξιολόγηση, εξετάσεις και συμβουλές. Μπορεί να είναι χρήσιμο να συζητήσετε τα συμπτώματά σας και να εξετάσετε τυχόν παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν σε αυτά τα συμπτώματα.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Αντιμετωπίζοντας εκδηλώσεις αδυναμίας και σύγχυσης, αρκετοί άνθρωποι περιγράφουν μια κατάσταση που είναι συγκρίσιμη με την αίσθηση μιας διάσεισης ή μιας μηχανικής λειτουργίας, όπου φαίνεται πως το μυαλό δεν είναι σε θέση να συνεργαστεί αρμονικά με το σώμα.
    Αυτή η αίσθηση της διαχωριστικής γραμμής μεταξύ σκέψης και δράσης μπορεί να προκληθεί από πολλαπλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων ψυχολογικού στρες, σωματικής κόπωσης, ή ακόμα και διαταραχών στον ύπνο. Είναι σημαντικό να κατανοηθεί ότι αυτά τα συμπτώματα, ενώ μπορεί να είναι ανησυχητικά, συνήθως είναι αντιμετωπίσιμα με την κατάλληλη θεραπεία.
    Η αναζήτηση ψυχολογικής βοήθειας από
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής