• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες δυσκολίες που αντιμετωπίζω στην εργασία μου. Έχω συνειδητοποιήσει ότι το επάγγελμα που επέλεξα και που έκανα πολύ κόπο για να μπορώ να το ασκήσω, δε με γεμίζει. Δυσκολεύομαι να πάω στη δουλειά μου, ενώ μετά τη δουλειά δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα ουσιαστικό. Καταφεύγω στο φαγητό, για να διώξω αυτό το αίσθημα της μη ικανοποίησης και της δυσαρέσκειας. Νιώθω απόγνωση, καθώς δεν μπορώ να σκεφτώ εναλλακτικές λύσεις. Το να αλλάξω κλάδο απαιτεί χρόνο και οικονομικούς πόρους, στα οποία δυστυχώς δεν υπάρχει πολυτέλεια. Νιώθω ότι κάτι λείπει από τη ζωή μου. Νομίζω αυτά τα συναισθήματα οφείλονται στο ότι δε μου αρέσει η εργασία μου, αλλά να είναι πιο έντονα λόγω της κατάθλιψης. Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας που θα μπορέσετε να διερευνήσετε σε βάθος τη δυσφορία σας και να ανακαλύψετε τα επόμενα βήματα σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας! Όταν είμαστε νέοι, συνήθως υπάρχει μεγάλη αυταπάτη και άγνοια για το τι θέλει κανείς να ακολουθήσει πραγματικά, έπειτα μπαίνει στη μέση, άθελα και μη το "οικονομικό" κομμάτι, με τη σκέψη ότι χρειάζεται και να βιοποριστεί κανείς, "κάπως". Οπότε εκεί είναι που υπάρχει και ο εσωτερικός διχασμός. Αυτό φυσικά το ανακαλύπτει κανείς στην πορεία της ζωής του. Συλλογιστείτε επίσης, πόσοι άνθρωποι αλλάζουν καριέρα και αντικείμενο από τα 35 έτη και πάνω, κάτι σημαίνει αυτό και ποτέ δεν είναι αργά για κανέναν και για τίποτε, θα πω εγώ. Απλώς όσο πιο άμεσα η αλλαγή, τόσο καλύτερα στο "ξεμοντάρισμα" του παλιού. Γενικ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπερα σας. Ενας ειδικός ψυχικής υγείας θα μπορέσει να σας ακουσει προσεκτικά και να σας προτείνει κάποιες οδηγίες. Η ψυχοθεραπεία είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος διαχείρισης δυσκολιών σαν αυτές που αντιμετωπίζετε.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Εκφράζεται μία έντονη δυσφορία για το επάγγελμα σας. Θα σας βοηθούσε να συζητήσετε με έναν ψυχολόγο ποια στοιχεία του επαγγέλματος σας δεν σας αρέσουν πια ενώ παλιότερα σας έδιναν ικανοποίηση. Έγινε κάποιο γεγονός και άλλαξε η επαγγελματική σας εμπειρία ή σταδιακά κουραστήκατε; Επιθυμείτε αλλαγή επαγγέλματος ή επαγγελματικού περιβάλλοντος; Πως είναι η κοινωνική και συναισθηματική σας ζωή καθώς όλα είναι αλληλένδετα. Για να δοθούν συμβουλές πρώτα χρειάζεται να γίνει μια διερεύνηση όλων αυτών των θεμάτων.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Αυτό που θα πρότεινα είναι να κάνετε κάποιες ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες ώστε να συζητήσετε αυτά τα θέματα. Η κατάθλιψη που λέτε μπορεί να αντιμετωπιστεί και σιγά σιγά μπορείτε να αρχίσετε να βλέπετε τα πράγματα πιο θετικα.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Αυτό που μπορεί να βοηθήσει ενδεχομένως είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Θα σας απαντήσω με δύο ρητά που έχουν το ίδιο νόημα, του Κινέζου φιλόσοφου Λάο Τσε “ Αν διαπιστώσεις ότι όλα τα πράγματα αλλάζουν, δεν υπάρχει τίποτα στο οποίο θα προσπαθείς να γαντζωθείς“ και του Έλληνα φιλόσοφου Ηράκλειτου «Δεν υπάρχει τίποτα μόνιμο εκτός από την αλλαγή».

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχουν άλλοι τρόποι να κάνεις την δουλειά σου ώστε να σε γεμίζει χαρά? Ίσως χρειάζεται να βρεις τον δικό σου τρόπο να κάνεις τα πράγματα ή να προσθέσεις κάτι πχ ακουστικά να ακούς μουσική ενώ εργάζεσαι , αν αυτά δεν βοηθήσουν και εξακολουθείς να νοιωθεις άσχημα χρειάζεται να διερευνήσεις την κατάσταση με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Αναφέρατε ότι αισθάνεστε ανασφάλεια και απογοήτευση σχετικά με την εργασία σας. Οι αρνητικές συναισθηματικές καταστάσεις και η απόγνωση που αναφέρετε ισως να συνδέονται με τη δυσαρέσκεια από την τρέχουσα επαγγελματική σας θέση.
    Μια πρώτη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω είναι να εξετάσετε τον λόγο για τον οποίο επέλεξατε αυτό το επάγγελμα. Άραγε πληροί τις προσδοκίες και τις αξίες σας; Εάν δηλαδή το επάγγελμα αυτό δεν είναι συμβατό με τα προσωπικά σας ενδιαφέροντα και τις φιλοδοξίες σας, τότε μπορεί να χρειαστεί να εξετάσετε το ενδεχόμενο μιας επαγγελματικής αλλαγής.

    Προκειμένου να αποφασίσετε εάν πρέπει να αλλάξετ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής