• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Καλησπέρα, είμαι 32 χρονών. Μετά από χωρισμό (πριν από 2 μήνες) απο σοβαρη σχέση, έπεσα σε κατάθλιψη. Είχα ήδη ιστορικό. Παίρνω έναν μήνα Zoloft και έχει βοηθήσει. Από τη μέση της μέρας και έπειτα είμαι σχετικά οκ, το πρωί όμως συνεχίζω να έχω συμπτώματα: αγχος για το μέλλον, απαισιοδοξία, θλίψη. Να αναμένω οτι θα βελτιωθεί? Και μέχρι ποιο σημείο?

17 ειδικοί απάντησαν

  • καλησπέρα τα φάρμακα από μόνα τους δεν θεραπεύουν απλά βελτιώνουν τα συμπτώματα σε ένα βαθμό.θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Η λήψη της φαρμακευτικής αγωγής από τον ειδικό είναι απαραίτητο να συνοδεύεται από ψυχοεκπαίδευση σχετικά με τον τρόπο που λειτουργεί όχι μόνο η αγωγή, αλλά και ο ψυχισμός εν γένει. Καθώς κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, μόνο ο θεράπων ιατρός μπορεί να απαντήσει σε τόσο εξατομικευμένες απορίες.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι λογικό να λυπάστε μετά από έναν χωρισμό. Ωστόσο, η κατάθλιψη δείχνει ότι ο χωρισμός σας έχει ανακινήσει βαθύτερα ζητήματα που έχουν να κάνουν με τη ζωή σας. Πάρτε συμβουλή και βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να το οριοθετήσετε και να το ξεπεράσετε. Τα φάρμακα είναι χρήσιμα για λίγο, αλλά δεν είναι μακροπρόθεσμη λύση.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Με το φάρμακο μόνο ?? Χρειάζεται θεραπεία συνεδρίες να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας να αλλάξετε τον τρόπο που βλέπετε τον εαυτό σας και τον κόσμο γύρω σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ο χωρισμός είναι ένας μικρός θάνατος. Θα βιώσεις όλα τα στάδια του πένθους: άρνηση, ενοχή, θλίψη, θυμός και στο τέλος αποδοχή. Θέλει χρόνο και θα βελτιωθεί.

    Τσούτσουρα Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μαραθώνας

  • Γειά σας, θα ήταν πολύ βοηθητικό μαζί με την λήψη της φαρμακευτικής σας αγωγής να επισκεφτείτε και κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να διαχειριστείτε και να επεξεργαστείτε και αυτά που σας απασχολούν και σας προκαλούν άγχος και θλίψη. Παίρνοντας μόνο την φαρμακευτική σας αγωγή είναι σαν να προσπαθείτε να θεραπεύσετε ένα σύμπτωμα του οποίου η αιτία είναι και ψυχικής φύσεως.

    Λαγός Μάνος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι αρκετά πρώιμο το στάδιο που βρίσκεστε όσον αφορά την λήψη της φαρμακευτικής αγωγής. Θα χρειαστεί χρόνος. Ιδανικά απευθυνθείτε στον θεράποντα ιατρό σας για διευκρινίσεις.
    Είναι σημαντική η εκκίνηση της ψυχοθεραπείας για την διαχείριση των συμπτωμάτων που αναφέρετε, σε περίπτωση που δεν διενεργείτε ήδη συνεδρίες.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι κατανοητό ότι ο χωρισμός από μια σοβαρή σχέση μπορεί να είναι απίστευτα δύσκολος και δεν είναι ασυνήθιστο που βιώνετε συναισθήματα κατάθλιψης, δεδομένου του ιστορικού σας.

    Είναι θετικό ότι αρχίσατε να παρατηρείτε κάποια βελτίωση στα συμπτώματά σας με την αγωγή. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να χρειαστεί χρόνο για να δράσει πλήρως και δεν είναι ασυνήθιστο να εμφανίζετε υπολειμματικά συμπτώματα, ιδιαίτερα το πρωί.

    Είναι ενθαρρυντικό ότι αισθάνεστε σχετικά καλύτερα καθώς προχωρά η μέρα, γεγονός που υποδηλώνει ότι το φάρμακο έχει κάποιο θετικό αντίκτυπο.

    Εκτός
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Είναι θετικό που αντιμετωπίζετε την κατάθλιψη με τη βοήθεια του Zoloft και που παρατηρείτε βελτίωση στην κατάστασή σας κατά τη διάρκεια της ημέρας. Είναι συνηθισμένο να χρειάζεται χρόνος για να δουλέψει πλήρως το φάρμακο και να επανέλθετε σε ένα σταθερό επίπεδο λειτουργίας. Ωστόσο, είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον γιατρό σας, ο οποίος μπορεί να προσαρμόσει τη δοσολογία ή να προτείνει άλλες θεραπευτικές επιλογές αν χρειαστεί. Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία μπορεί επίσης να είναι χρήσιμη για να αντιμετωπίσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματα που αντιμετωπίζετε. Συνεχίζοντας να τηρείτε τις θεραπευτικές συνεδρίες σας και να συνερ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα! Ένας μήνας είναι ακόμα λίγος για να δείτε αποτελέσματα. Συνήθως στο 3μηνο βλέπει κάποιος το μέγιστο που μπορεί να σας δώσει το φάρμακο. Φυσικά για λεπτομέρειες μιλήστε με τον γιατρό που σας έγραψε την αγωγή. Αυτό αφορά τα συμπτώματα, για πλήρη ίαση θα ήταν καλό να συνδυαστεί με θεραπεία.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον θεράποντα ή την θεράπουσα ψυχίατρο σας. Είναι πιθανό να βελτιωθείτε περεταίρω, αναλόγως πότε ολοκληρώθηκε η τιτλοποίηση της δόσης του Zoloft.

    Δήμητρα Καρυπίδη
    Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Καρυπίδη Δήμητρα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ότι έχετε κατάθλιψη σας το είπε ο γιατρός και σας έδωσε την αγωγή ή είναι κάτι που πιστεύετε εσείς? Μετά από έναν σοβαρό χωρισμό χρειάζεται χρόνος για να νιώσουμε καλύτερα. Ωστόσο εφόσον αναφέρετε ότι υπάρχει ιστορικό και ο χωρισμός επιβάρυνε την κατάστασή σας δώστε χρόνο στον εαυτό σας να δράσουν και τα φάρμακα και σκεφτείτε το ενδεχόμενο της ψυχολογικής υποστήριξης, θα σας βοηθήσει πολύ.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα,

    Φαίνεται αρκετά έντονο όλο αυτό που παίρνατε, έχετε σκεφτεί να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία; Ίσως σας βοηθήσει να καταλάβετε και κατ' επέκταση να αντιμετωπίσετε αυτό που υπάρχει εκεί. Εάν και εφόσον επιθυμείτε υπάρχει διαθεσιμότητα.

    Ευχαριστώ πολύ

    Μακρής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η ανησυχία για το μέλλον, η απαισιοδοξία και η θλίψη, είναι συνήθεις αντιδράσεις μετά από τέτοιες καταστάσεις. Είναι θετικό που το φάρμακο που λαμβάνετε σας βοηθά και νιώθετε καλύτερα κατά τη διάρκεια της μέρας. Συνήθως η θεραπεία με αντικαταθλιπτικά απαιτεί χρόνο για να αποδώσει πλήρως.
    Είναι σημαντικό να έχετε υπομονή και να δώσετε στον εαυτό σας τον χρόνο που χρειάζεται για να αναρρώσει πλήρως. Επίσης θα ήταν βοηθητικό για σας, παράλληλα με την φαρμακοθεραπεία να αναζητήσετε να κάνετε και ψυχοθεραπεία. Με την ψυχοθεραπεία θα αναζητήσετε τις ρίζες των συμπτωμάτων σας και μαζί με τον ψυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Συζητήστε το λίγο με τον θεράποντα ψυχίαυρο. Είναι σημαντικό πως έχετε βελτίωση, δείτε μαζί του αν χρειάζεται αύξηση της δόσης ή να περιμένετε κάποιο χρονικό διάστημα για μεγαλύτερη βελτίωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά μην παραιτείστε. Όλα αυτά που αναφέρθηκαν είναι στοιχεία της κατάθλιψης. Σίγουρα με την φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία θα υπάρχει ανταπόκριση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου