• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/12/2023

Καλησπέρα σκέφτομαι μερικές φορές ότι θέλω να με χτυπήσει αμάξι. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι σημαίνει αυτή η σκέψη σε ένα βαθμό ;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτή η σκέψη κρύβει μέσα της αρκετό πόνο και θα ήταν άδικο να κάνουμε εύκολες ερμηνείες. Το να θέλετε, συνειδητά ή ασυνείδητα, να κάνετε κάκό στον εαυτό σας είναι ένα πολύ σημαντικό μήνυμα που θέλει το μυαλό και το σώμα σας να ακούσετε σχετικά με το πόσο τα αγαπάτε και τα φροντίζετε. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσει να καταλάβετε περισσότερο αυτή τη σκέψη, να την αλλάξετε, αν θέλετε, αλλά και να ανακαλύψετε τρόπους να φροντίζετε, να ακούτε και να αγαπάτε περισσότερο τον ευατό σας όταν το έχει ανάγκη.

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Η σκέψη σας αυτή μπορεί να σημαίνει πολλά και να γεννιέται για πολλούς λόγους οι οποίοι είναι καλύτερο να συζητηθούν από κοντά με μια/ έναν ψυχολόγο μιας και οποιαδήποτε εξήγηση προσπαθήσουμε να δώσουμε από εδώ μπορεί να είναι άστοχη. Εαν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου να το συζητήσουμε.

    Κατσούλη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι χρήσιμο να γίνει λεπτομέρης αξιολόγηση από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, κατά προτίμηση ψυχίατρο ώστε να λάβετε οδηγίες για την αντιμετωπίση των ζητημάτων που σας απασχολούν

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας,
    Η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, αλλά και η ψυχοθεραπεία μέσα από τις τέχνες -αν σας ταιριάζει, βοηθάει πολύ στην κατανόηση.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Σημαίνει ότι έχετε άγχος και πιθανό καταπιεσμένο θυμό. Αν εχετε συχνά αυτήν ή παρόμοιες σκέψεις καλό θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Έχετε αυτοκτονικες σκέψεις, πράγμα που σημαίνει ότι πάσχετε από κατάθλιψη. Όταν κάνετε αυτές τις σκέψεις καλό είναι να μιλάτε με κάποιον ή να παίρνετε τη γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης. Επίσης, μπορείτε να βγαίνετε για περπάτημα ή να κάνετε κάτι που να αποσυντονιζει από αυτές τις σκέψεις

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εάν έχετε τέτοιες σκέψεις πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσετε ΑΜΕΣΑ, με κάποιον ειδικό ψυχικής υγειας!

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Για να απαντηθεί αυτή η ερώτηση θα πρέπει να έχω και άλλα δεδομένα. Έτσι δεν μπορώ να δώσω απάντηση γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να μην είναι σωστή, οπότε να σε πάω σε λάθος μονοπάτια. Αν θέλεις μπορούμε να τα πούμε από κοντά και να διερευνήσουμε το τι ακριβώς συμβαίνει.

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Προφανώς εί ναι μια αυτοκαταστροφική σκέψη. Τι σας κάνει να σκέφτεστε έτσι; Καλό θα είναι να δείτε ψυχοδυναμικά προσανατολισμένο ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δεν γνωρίζω αν έχετε κάποιες ενοχές για κάτι που έγινε ή έχετε άγχος και στενοχώριες για κάτι συγκεκριμένο, μιλήστε με ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Κάποιοι τα ονομάζουν intrusive thoughts αυτά που περιγράφετε, δηλαδή σκέψεις που "περνάνε" από το μυαλό σας χωρίς να μπορείτε να τις ελέγξετε. Θα ήταν σημαντικό να σκεφτείτε άμα αυτό που περιγράφετε είναι απλές σκέψεις ή κάτι παραπάνω, δηλαδή μία ορμή να κάνετε αυτήν τη σκέψη πραγματικότητα. Τέτοιου είδους σκέψεις περνάνε από το μυαλό όλων, αλλά δύσκολα τις παραδεχόμαστε (ακόμα και στον εαυτό μας) γιατί είναι πολύ τρομακτικές άμα είναι αληθινές, οπότε το να τις αγνοούμε βοηθάει σε αυτό. Υπάρχει όμως μία πολύ ξεκάθαρη γραμμή ανάμεσα από μία απλή σκέψη και την προμελέτη για κάτι. Στην πρώτη περίπτωση, είναι κάτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • με τι είστε θυμομενος/η ? τι σας έχει απογοητεύει ? ποιον θέλετε να προσελκύσετε να σας προσέξει? αναζητήστε να κάνετε ψυχοθεραπεία

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • γεια σας, είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για φοβία. Σε αυτή την περίπτωση μια ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να αποκαλύψει το αίτιο ή τα αίτια που την δημιουργούν.

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια