• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Πολες φορές έχω έντονο άγχος και σκέφτομαι πολύ και αυτό επηρεάζει τον ύπνο και την ημέρα έχω εξάντληση

13 ειδικοί απάντησαν

  • Το πιο πιθανό σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ύπαρξη συγκρούσεων που υπάρχουν μέσα μας για πολύ καιρό, συνήθως κρυμμένες κι απωθημένες. Αυτές οι συγκρούσεις ενεργοποιούνται συνήθως από κάποια σκέψη, γεγονός, συμπεριφορά κλπ γύρω μας που συνήθως μπορεί και να μην έχουμε αντιληφθεί ότι μας έχει επηρεάσει. Όλη αυτή η σύγκρουση που συμβαίνει εγείρεται κυρίως κατά την ώρα του ύπνου καθώς το λογικό μας βρίσκεται σε μια καταστολή, δεν υπάρχει λογοκρισία και υπάρχει η δίοδος της αποφόρτισης. Η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία είναι απ'τις κατάλληλες μεθόδους που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιες καταστάσεις.

    Τζατζαδάκη Ματρώνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας, η ψυχοθεραπεία ενδύκνειται σε περιπτώσεις σαν αυτήν που αναφέρετε.

    Αλτανοπουλος Φίλιππος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι πολύ λογικό αυτό που αναφέρετε. Η έλλειψη επαρκούς ύπνου επιφέρει εξάντληση και δημιουργώντας έναν φαύλο κύκλο, εγείρει περαιτέρω αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις. Θα σας έλεγα να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας με έναν ψυχοθεραπευτή και να εντοπίσετε τι σας απασχολεί, ώστε να το διαχειριστείτε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Γειά σας, το άγχος συχνά πυροδοτείται από σκέψεις και το αντίστροφο, αντιλαμβάνομαι ότι έχει αρχίσει να επηρεάζεται η καθημερινότητα σας με αίσθημα κόπωσης και προβλήματα ύπνου. Θα σας πρότεινα να δείτε έναν ψυχολόγο για να διερευνήσετε την προέλευση του άγχους και την αντιμετώπιση του.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Το άγχος που αισθάνεσαι είναι μια φυσιολογική αντίδραση του εγκεφάλου σε καταστάσεις πίεσης. Ωστόσο, όταν το άγχος γίνεται χρόνιο και επηρεάζει την καθημερινότητά σας, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στον ύπνο και να οδηγήσει σε συνεχή αίσθηση εξάντλησης.
    Θα σας συνιστούσα να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή για να εξερευνήσετε μαζί τις πηγές του άγχους σας και να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης του αποκτώντας έτσι έναν πιο ισορροπημένο και υγιή τρόπο ζωής.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Κάτι τέτοιο είναι απόλυτα κατανοητό, διότι το βράδυ ηρεμούν τα πάντα κι ο άνθρωπος έρχεται σε άμεση επαφή με τις σκέψεις του, ακόμα και με έναν εσωτερικό διάλογο, ο οποίος κουράζει αρκετά. Συνδυαστικά περιπλέκεται με τον ψυχαναγκασμό ότι ΠΡΕΠΕΙ να κοιμάται κατάλληλες ώρες, συγκεκριμένες, επομένως ρομποτοποιείται το στρες για τον ιδανικό ύπνο (τρομερά αγχωτικό). Κάτι τέτοιο δεν είναι ακατόρθωτο να αλλάξει και να βελτιωθεί με τον κατάλληλο τρόπο. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλό είναι να μάθετε τεχνικές χαλάρωσης και κάνετε ασκήσεις που θα σας φέρνουν στο εδώ και τώρα ώστε να αποσυμφορηθεί το άγχος , επόμενο βήμα να βρείτε λύσεις για ότι πρόβλημα σας αγχωνει ! Μην αναμασατε το πρόβλημα κάντε focus στις λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • To άγχος είναι ένας σημαντικός παράγοντας που μπορεί να μας κάνει να νιώθουμε εξάντληση. Σίγουρα πρέπει πρώτα να το δείτε παθολογικά για να είστε σιγουρός/η και μετά αν είναι όλα καλά μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να ζητήσετε βοήθεια να το αντιμετωπίσετε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • H διαχείριση του άγχους είναι στα χέρια σας, με τη βοήθεια του θεραπευτή σας. Υπάρχουν απλές τεχνικές που μπορούν να σας βοηθήσουν άμεσα, ενώ παράλληλα θα ήταν σκόπιμο να συζητήσετε τα θέματα που σας απασχολούν με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας προτείνει θεραπευτικές λύσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Έρευνες έχουν δείξει ότι η υπερβολική σκέψη και η ανησυχία μπορούν να προκαλέσουν δυσκολίες στον ύπνο και να οδηγήσουν σε αίσθημα εξάντλησης και κούρασης κατά τη διάρκεια της ημέρας. Σημαντικό είναι να αντιμετωπίσετε την πηγή του άγχους και να χρησιμοποιήσετε τεχνικές χαλάρωσης ή πρακτικές που μπορούν να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε καλύτερα το άγχος στην
    καθημερινότητά σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Το άγχος που επηρεάζει τον ύπνο σου και σου προκαλεί εξάντληση κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι ένας φαύλος κύκλος που πολλοί άνθρωποι βιώνουν. Οι επιπτώσεις του άγχους στην καθημερινότητα μπορούν να είναι αποδιοργανωτικές, αλλά υπάρχουν βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να αντιμετωπίσεις αυτή την κατάσταση:

    Τεχνικές Χαλάρωσης: Μάθε και εφάρμοσε τεχνικές χαλάρωσης πριν τον ύπνο, όπως βαθιές αναπνοές, διαλογισμός, ή προοδευτική μυϊκή χαλάρωση.

    Καθορισμένο Πρόγραμμα Ύπνου: Διατήρησε σταθερό πρόγραμμα ύπνου, πηγαίνοντας για ύπνο και ξυπνώντας την ίδια ώρα κάθε μέρα, ακόμα και τα σαββατοκύριακα.

    Φυσική Δραστηριότη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Θα βοηθούσε να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι