• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 18/09/2023

Καλησπέρα σας. Έχω διαγνωστεί από τον Μάρτιο περίπου με Σύνθετη Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες. Υπάρχουν, ωστόσο, και συνοδά ζητήματα: μείζονα κατάθλιψη (για την οποία λαμβάνω αγωγή και είχα νοσηλευτεί), διατροφική διαταραχή (υπερφαγία), Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή και επίσης έχω σοβαρό πρόβλημα με τον ύπνο μου. Δεν ξέρω τι δρόμο να ακολουθήσω. Τι θα μου προτείνατε;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψη και οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Ο δρόμος θα φανεί καθώς τον περπατάτε στην ψυχοθεραπεία

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Απευθυνθειτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής Υγείας να σας συνοδεύσει σε μια εξατομικευμένη θεραπεία.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να ξεκινήσετε μια υποστηρικτική σχέση με έναν θεραπευτή ψυχολόγο για να καταφέρετε να διαχειρστείτε την καθημερινότητα σας! Σας ευχαριστώ

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα. Πέρα από όλα τα άλλα καλό είναι να ξεκινήσετε συστηματική Ψυχοθεραπεία. Για την Μετατραυματική Αγχώδη Διαταραχή, υπάρχει η μέθοδος EMDR με πολύ καλά αποτελέσματα, ωστόσο όλα όσα αναφέρετε χρήζουν μακροχρόνιας ψυχοθεραπείας πέραν της EMDR, και τακτικές επισκέψεις (όσο ορίσει αυτός) στον θεράποντα ψυχίατρο.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Το μύνημά σας ακούγεται σα μία λίστα διαταραχών, και με κάποιο τρόπο όλες μαζί μοιάζουν να σας οδηγούν σε αδιέξοδο... Λυπάμαι πολύ για το βάρος που σηκώνετε. Θα πρότεινα να συνεχίσετε τη φαρμακευτική αγωγή, αν βλέπετε ότι σας βοηθάει. Παράλληλα σας ενθαρρύνω να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, αν δεν το έχετε κάνει ήδη. Εμπιστευτείτε έναν επαγγεματία ψυχικής υγείας και μοιραστείτε τις δυσκολίες σας, ώστε εν καιρώ να ανακτήσετε και πάλι τον έλεγχο της ζωής σας.

    Παράλληλα, και όσο είναι μέσα στις δυνάμεις σας, σκεφτείτε να εντάξετε τη γυμναστική στη καθημερινότητά σας (έστω και λίγο περπάτημα καθημερινά), αλλά και να εντάξετε ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Θα σας πρότεινα αρχικά να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο για να αποφασίσετε την αγωγή που θα πρέπει να πάρετε.
    Στη συνέχεια θα μπορούσατε είτε να ξεκινήσετε κάποια μορφή θεραπείας τραύματος όπως η θεραπεία emdr ή να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο για να σας κατευθύνει.

    Κυπραίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • να έχετε ψυχίατρο που θα τον επισκέπτεστε τακτικά και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αφού ακολουθείτε ήδη αγωγή και έχετε επισκέψεις σε ψυχίατρο, το καλύτερο είναι να ρωτήσετε το γιατρό να σας συμβουλέψει για την ατομική σας ή ομαδική θεραπεία.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα. Η συννοσηρότητα διαφορετικών ψυχικών διαταραχών, όπως τις περιγράφετε παραπάνω, καθιστούν επιβεβλημένη την, όσο το δυνατόν ταχύτερη, αναζήτηση και έναρξη ψυχοθεραπείας με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεται για την μείζονα κατάθλιψη από την οποία πάσχετε μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής σας, να σας βοηθήσει να δείτε τις καταστάσεις με νέες προοπτικές, να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματά σας και να μάθετε να επικοινωνείτε καλύτερα τις επιθυμίες και τις σκέψεις σας βελτιώνοντας έτσι τις διαπροσωπικές σας σχέσεις. Η ψυχοθεραπεία συνιστά πράγματι ένα μεγάλο ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Σε συνδυασμό με την φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεται πάντα με την συνεργασία του ψυχιάτρου, είναι απαραίτητο να κάνετε και ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να εμπεριέξετε την εμπειρία και το τρόπο που την βιώνετε. Θα σας δώσει το ασφαλές πλαίσιο να ανακαλύψετε τη νέα σας ταυτότητα μετά και πέρα από τις διαγνώσεις. Η φαρμακευτική αγωγή, είναι πολύ σημαντική και κατευνάζει τα έντονα συμπτώματα, όμως μέσα από τη ψυχοθεραπεία θα κατανοήσετε και θα βρείτε απαντήσεις και αυτό είναι πολύτιμο στην ψυχική μας ισορροπία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεστε σίγουρα ψυχοθεραπεία με κάποιον Ψυχολόγο που να ειδικεύεται στα προβλήματα που αναφέρατε. Με τις κατάλληλες ασκήσεις το πρόβλημά σας μπορεί να λυθεί

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να πάρετε βοήθεια να αντιμετωπίσετε αυτό το άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Σίγουρα θέλετε θεραπευτική καθοδήγηση από ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Να μπείτε σε θεραπεία ανοιχτός/η , με καλή συνεργασία με τον σύμβουλο που θα διαλέξετε , μιλήστε ειλικρινά για ότι σας απασχολεί και όλα θα βελτιωθούν , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα, Εφόσον υπάρχει "ενεργό" ακόμα μέσα σας ένα τραύμα, αυτό θα πρέπει να φροντιστεί πρωτίστως ώστε να μην πονάνε τόσο οι μνήμες και οι διάφορες πτυχές του. Θεραπεία για το τραύμα μπορεί να γίνει με την προσέγγιση focusing, την EMDR και γενικά με την ψυχοθεραπεία.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής