• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/09/2023

Καλησπέρα. Ειναι 24 χρόνων και δεν έχω ξανανιώσει τόσο άσχημα στη ζωή μου παρόλο που κουράζομαι πολύ και ξενυχταω και μετά τω πρωί δουλεύω ως το βράδυ δυσκολεύομαι να κοιμηθώ καθώς με πιάνουν κάτι επεξηγήσεις ταχυκαρδίες. Έκανα όλες της εξετάσεις που μπορούσα να κάνω (αίματος,τρίπλεξ καρδιάς,Χόλντερ )και οι γιατροί παθολόγος και καρδιολόγος τα βρήκαν όλα φυσιολογικά πάνω μου εγώ συνεχίζω όμως να μην μπορώ να κοιμηθώ πολλές φορές ..ξέρω ότι δεν είμαι καλά και ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία μου και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό..Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος με κάποιο τρόπο.

25 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας,

    Όταν βιώνουμε καταστάσεις άγχους και ανηχυσίας είναι πιθανό να διαταραχθεί και ο ύπνος μας. Εφόσον έχετε κάνει ιατρικές εξετάσεις και βρέθηκαν όλα φυσιολογικά, θα ήταν βοηθητικό να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ο οποίος μέσα από συνέντευξη μπορεί να εντοπίσει την πηγή της ανησυχίας σας και να σας βοηθήσει να την διαχειριστείτε.

    Γεωργάκης Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας
    Για να κοιμηθείτε, χρειάζεται να είστε νυσταγμένος και όχι κουρασμένος.
    Απαιτείται μια ρουτίνα και υγιεινή ύπνου. Επίσης, διαφαίνεται αγχώδης διαταραχή με βάση την περιγραφή σας.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα απευθυνθειτε σε κάποιον επαγγελματια ψυχικής υγείας προκειμένου να σας υπόστηριξει σε μια εξατομικευμένη θεραπεία.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όλοι μας, σε κάποια φάση της ζωής μας θα βιώσουμε αυτό που βιώνετε εσείς. Η καθημερινότητα μας γίνεται ολοένα και πιο έντονη και απαιτητική. Τα καλά νέα είναι ότι έχουμε πια τα μέσα να την διαχειριστούμε σωστά! Σας ευχαριστώ

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα.
    Όπως το περιγράφεις η πίεση που έχεις καθημερινά, οι υποχρεώσεις, κάποια πρέπει ίσως δεν μπορούν να ξεπεραστούν και να αντιμετωπιστούν με ψυχραιμία και ένα ένα,διότι φέρνεις τον εαυτό σου πιθανόν να τα καταφέρει όλα μαζί και ίσως να μην ξεκουράζεσαι ή εκφράζεσαι όσο θα χρειαζόταν .
    Ο τρόπος σκέψης επηρεάζει τα συναισθήματα καί τό αντίστροφο καί με ην σειρά τους την συμπεριφορά μας.
    Καί αν το άγχος δεν εκφραστεί σωστά, οδηγούμαστε σε έντονες ανησυχίες.
    Ότι χρειαστείς μπορώ να βοηθήσω.
    Καλή εβδομάδα

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πανόρμου

  • Εφόσον οι εξετάσεις δεν δείχουν κάτι παθολογικό και με την προϋπόθεση οτι εμπιστεύεστε στους γιατρούς με τους οποίους συνεργάζεστε έχετε να εξετάσετε και τη ψυχοσυναισθηματική σας κατάσταση. Τι μπορεί να πυροδοτεί το άγχος την περίοδο αυτή στη ζωή σας; Τι σκέψεις κάνετε; Τι συναισθήματα νιώθετε; Συνδιάζεται η σωματική κούραση που περιγράφετε με τη συναισθηματική σας κατάσταση; Ποια είναι η στάση σας γενικά απέναντι στην ασθένεια; Όπως καταλαβαίνετε η προσέγγιση της κάθε κατάστασης είναι ατομική μιας και αφορά τα ατομικά χαρακτηριστικά του κάθε ανθρώπου. Αξίζει να αποταθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή ώστε να μπορέσετε να επικοινωνήσετε το άγχος... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Χρειάζεται σίγουρα να κάνετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως αγχώθηκα και εγώ διαβάζοντας το μήνυμά σας. Ακούγεται όντως όλη αυτή η κατάσταση πολύ άσχημη, πολύ ψυχοφθόρα.. κούραση, ταχυκαρδίες (από το πουθενά!), διαταραχές στον ύπνο.

    Είναι σημαντικό να γίνονται ιατρικές εξετάσεις ώστε να αποκλείονται τυχόν οργανικές αιτίες για τα συμπτώματά σας. Η σωματική σας υγεία είναι μία χαρά. Αυτό που χρειάζεται ρύθμιση είναι ο νους, ο τρόπος σκέψης, νοηματοδότησης, και αντίληψης του εαυτού και της ζωής σας.

    Άγχος είναι. Μπορεί να φαίνεται ανεξήγητο, ωστόσο είναι δεδομένο ότι κάτι το πυροδοτεί. Εξάλλου μάλλον γι' αυτό και απευθύνεστε σε ψυχολόγους μέσω αυτής της
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας 🙂
    Εφόσον έχετε ολοκληρώσει τον απαραίτητο ιατρικό έλεγχο, τότε Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε κάποιον ψυχολόγο για να συζητήσετε όσα σας απασχολούν.

    Κυπραίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Μπορεί να σε βοηθήσει το να δουλέψεις με έναν έμπειρο ψυχοθεραπευτή. Να διερευνήσεις τί είναι αυτό ή αυτά που μπορεί να σε πιέζουν και σου δίνουν, μέσα από τα ψυχοσωματικά συμπτώματα, το σήμα ότι πρέπει να αρχίσεις να παρατηρείς τον εαυτό σου καλύτερα γιατί πιθανώς τον έχεις πιέσει και πρέπει να τον αντιμετωπίσεις πιο συμπονετικά.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,
    Περιγράφετε ένα αρκετά απαιτητικό και εξαντλητικό καθημερινό πρόγραμμα. Από την στιγμή που παθολογικά είσαστε μια χαρά, χρειαζεται να επικεντρωθειτε περισσότερο στον ψυχολογικό παράγοντα. Η επάρκεια σε ώρες ύπνου - ποιότητα του καθημερινου υπνου, καθώς και ένα λιγότερο απαιτητικό πρόγραμμα σε συνδυασμό με άθληση και υγιεινή διατροφή ειναι σημαντικοί παραγοντες που θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας προκειμένου να έχετε βελτίωση στην ποιότητα ζωής σας. Αλλάζοντας την καθημερινότητα , εντάσσοντας σταδιακά και με κατάλληλο τρόπο όλα τα παραπάνω σταδιακά θα παρατηρεισετε μείωση όλων των συμπτωμάτων που αναφέρατε. Με την βοήθεια ειδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • επισκεφθείτε και έναν ψυχολόγο μήπως έχετε άγχος;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Σωστά κάνατε τις ιατρικές εξετάσεις. Αν έχετε πάνω από 3 μέρες αδιάλειπτη ενέργεια και σχεδόν μηδενικό ύπνο, ίσως χρειάζεται να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο καθώς τα συμπτώματα ομοιάζουν με αυτά του υπομανιακού επεισοδίου

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας ,

    Χρειάζεται διερεύνηση παραπάνω για να εκφράσει κάποιος ακριβής γνώμη , ωστόσο οι αυπνίες και το άγχος ασθενείας είναι κάτι που απαντάται με την γνωστικής συμπεριφορική ψυχοθεραπεία πολύ αποτελεσματικά και πιστεύω θα βοηθηθείτε !

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Πιθανον να είναι η υπερένταση. Χρειάζεστε διάλειμμα! Θα πρότεινα να κρατήσετε για 2 εβδομάδες μόνο την δουλειά και έπειτα σπίτι ήρεμα. Αν συνεχίσετε σε αυτούς τους ρυθμούς ο οργανισμός θα αντιδράσει. Ήδη αντιδρά!
    Αν στις 2 εβδομάδες δεν ηρεμείτε, συζητήστε με έναν γιατρό για την χρήση μελατονινης ή βαλεριάνας και αν δεν πιάσει για ακόμη 1 εβδομάδα ούτε αυτό, τότε επισκεφτείτε ψυχίατρο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η υγεία μας επηρεάζεται και από την ψυχολογική μας κατάσταση, τα τραύματα που κουβαλάμε, τις απογοητεύσεις και τις ανησυχίες. Εφόσον έχει αποκλειστεί κάθε παθολογικός παράγοντας, θα πρότεινα να συνεργαστείτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να μπείτε σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας όπου θα μπορέσετε σε ένα κλίμα σφάλειας και αποδοχής να πάρετε τις απαντήσεις που χρειάζεστε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας,
    Από την στιγμή που έχετε αποκλείσει τους παθολογικούς παράγοντες, αξίζει να δείτε και τους ψυχικούς.
    Τα συμπτώματα που αναφέρετε θα μπορούσαν να εξηγηθούν λόγω άγχους.
    Σίγουρα όμως, μια κλινική συνέντευξη με έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα μπορούσε να σας δώσει πιο σίγουρες απαντήσεις.
    Ευχαριστώ.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • χρειάζεται να επισκεφτείτε ψυχίατρο και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεία

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Ελέγξτε και το θυρεοειδή σας εάν δεν το έχετε κάνει ήδη. Μπορεί όμως να είναι ψυχοσωματικο σύμπτωμα και να μην φαίνεται κάτι στις εξετάσεις. Μήπως είναι κάτι που σας αγχώνει αυτή την περίοδο; Εξετάστε το.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χαίρεται. Όταν δεν εμπιστευόμαστε την ιατρική επιστήμη μετά από αρκετές εξετάσεις το ερώτημα είναι αν υπάρχει και πόσο άγχος στη ζωή μας, και τι συντηρεί αυτήν την ένταση που νιώθετε. Θα σας βοηθήσει η επίσκεψη σε έναν ειδικό, Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο. Υπάρχουν στιγμές που το πρόβλημα δεν είναι εκεί που κοιτάμε.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • τα συμπτώματα που νιώθετε οφείλονται σε ψυχολογικά αίτια. Υπάρχει βοήθεια γι αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα, το πρόβλημα της αϋπνίας είναι όντως βασανιστικό όσο λίγα πράγματα. Αν προσέξεις προς το σώμα σου την ώρα των ταχυκαρδιών είναι πολύ πιθανόν να νιώσεις ένα βάρος ή σφίξιμο. Αυτό το σφίξιμο είναι σαν να περιλαμβάνει όλο το άγχος. Με τη μέθοδο focusing μπορούμε να "μπούμε" σε αυτό το σφίξιμο και να χαλαρώσουμε τις "φωνές" του άγχους, φωνές που επειδή δεν έχουν ακουστεί προσεκτικά, εκδηλώνονται με αυτόν τον τρόπο στο σώμα. Αυτό γίνεται μέσα από τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας, οπότε μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον που έχει εκπαιδευτεί σε focusing - σωματικά εστιασμένη ψυχοθεραπεία.
    Ένα τιπ που κάποιοι με ανάλο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται να παρουσιάζετε αγχώδεις εκδηλώσεις και διαταραχές ύπνου, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αν έχετε κάτι να σας απασχολεί αυτό τον καιρό τα επίπεδα του στρες στον οργανισμό σας είναι αυξημένα, αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει με τον τρόπο που περιγραφετε τον ύπνο σας , μια συζήτηση με κάποιον ειδικό θα βοηθήσει πιστεύω , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Ίσως αν προσπαθούσατε για μία περίοδο να ρίξετε τους ρυθμούς είτε της δουλειάς είτε κυρίως από το ξενύχτι; Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να παρατηρήσετε αν αυτό συμβαίνει καθημερινά, ποιες ώρες ακριβώς και αν έρχεται αυτή η αναστάτωση στον οργανισμό σας μετά από συγκεκριμένες σκέψεις. Επίσης πότε παρατηρήσατε να συμβαίνει αυτό; Μετά από κάποια αλλαγή σε κάτι στην ζωή σας; Θέλει να παρατηρήσετε λίγο τον εαυτό σας μήπως βρείτε σε τι οφείλεται όλο αυτό για να μπορέσετε να το διαχειριστείτε είτε μόνος/η σας είτε με κάποιον ειδικό.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος