• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 05/03/2024

Καλημέρα. Για να διαγνωστεί κάποιος ότι έχει κάποια διαταραχή, οφείλει να επισκεφτεί πρώτα έναν ψυχίατρο για να πάρει μία διάγνωση και μετά να κάνει με ψυχολόγο ψυχοθεραπεία ή μπορεί να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα, δηλαδή επίσκεψη σε ψυχολόγο και συνεργασία με ψυχίατρο..

22 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά να πούμε ότι η διάγνωση χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που χρειάζεται να λάβετε φαρμακευτική αγωγή. Επομένως μπορείτε είτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο κ αν ο/η ψυχολόγος κρίνει ότι χρειάζεται να δείτε και ψυχίατρο θα σας το πει. Είτε να βρείτε ψυχίατρο που δουλευει και ψυχοθεραπευτικά επομένως μπορεί εφόσον χρειάζεται να σας δώσει φάρμακα αλλά να κάνετε κ ψυχοθεραπεία μαζί του.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ιδανικά, τα δύο συνδυάζονται για την καλύτερη αντιμετώπιση των συμπτωμάτων σας. Μην το αμελήσετε ωστόσο, γιατί οι συνέπειες μπορεί να σας επιβαρύνουν παραπάνω.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας. Η πρώτη επίσκεψη, σε περίπτωση που υπάρχει ψυχοπαθολογία, είναι σε ψυχίατρο για επιβεβαίωση της διάγνωσης καθώς και για την πιθανή ανάγκη συνταγογράφησης κάποιας φαρμακευτικής αγωγής. Ωστόσο πλέον οι έρευνες και η κλινική εμπειρία δείχνουν πόσο σημαντικό είναι η παράλληλη και πολύπλευρη θεραπευτική παρακολούθηση καθώς μια αγωγή χωρίς την κατάλληλη στήριξη και ενδύνάμωση του θεραπευόμενου μπορεί να είναι ανεπαρκής. Οπότε και οι δύο διαδικασίες ταυτόχρονα μπορεί να είναι πιθανές για την καλύτερη δυνατή παρακολούθηση του ωφελούμενου.

    Τσαλπατούρου Ξένια

    Ψυχολόγος

    Πάτρα

  • Ευχαριστούμε πολύ για την ερώτησή σας. Όπως, είπατε για να πάρει κάποιος διάγνωση για ψυχική διαταραχή, αυτό χρειάζεται να γίνει από ψυχίατρο. Μπορεί να ξεκινήσει από έναν ψυχίατρο ο οποίος θα τον παραπέμπει σε ψυχολόγο, δίνοντας αν χρειάζεται αγωγή ή και το αντίστροφο. Πιο συγκεκριμένα, από την επίσκεψη στον ψυχολόγο μπορεί να παραπεμφθεί κάποιος σε ψυχίατρο και αυτές οι δυο ειδικότητες συνεργάζονται, όταν είναι απαραίτητο.

    ΑnimaPsyche - Αγγελική Μήτρου

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γουδή

  • Την διάγνωση την δίνει ο ψυχίατρος οπότε θα πρέπει πρώτα να επισκεφθείτε ψυχίατρο. Φυσικά αμέσως μετά μπορείτε να ξεκινήσετε συνεδρίες με ψυχοθεραπευτή. Ο συνδυασμός και των δύο ειδικοτήτων φέρνει το βέλτιστο αποτέλεσμα.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Και τα δύο ή να πάτε σε ειδικό ψυχικής υγείας και αυτός αν διακρίνει στοιχεία θα σας κατευθύνει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Η ορθότερη οδός είναι να γίνει μια ενδελεχής εξέταση και διάγνωση της διαταραχής από ψυχίατρο. Κατόπιν η αντιμετώπιση μπορεί να γίνει με συνεργασία ψυχιάτρου και ψυχολόγου.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Εξαρτάται από το πρόβλημα . Υπάρχουν ψυχιατρικές παθήσεις που χρειάζεται ο θεραπευομενος να πάρει φαρμακευτική αγωγή που χορηγεί μόνο ο ψυχιατρος .Σε κάθε περίπτωση και ο ψυχολογος και ο ψυχιατρος μπορούν η θα έπρεπε να μπορούν να κάνουν διάγνωση και να συστήσουν την κατάλληλη θεραπεία .ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής συνήθως επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα .

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλημέρα,

    Πράγματι, η επίσκεψη σε ψυχίατρο για διάγνωση και η πιθανή συμμετοχή σε ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο είναι και οι δύο έγκυροι δρόμοι προς την κατανόηση και τη διαχείριση των καταστάσεων ψυχικής υγείας. Το ταξίδι του κάθε ατόμου είναι μοναδικό και δεν υπάρχει μια προσέγγιση που να ταιριάζει σε όλους.

    Η διορατικότητά σας αναδεικνύει τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ διαφορετικών επαγγελματιών ψυχικής υγείας, είτε πρόκειται για ταυτόχρονη θεραπεία με ψυχίατρο και ψυχολόγο είτε για διαδοχικές επισκέψεις. Αυτή η συνεργατική προσέγγιση εξασφαλίζει ολοκληρωμένη φροντίδα που αντιμετωπίζει τόσο τις βιολογικές όσο και τις ψυχολο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας, η συνήθης πρακτική είναι η συνεργασία μεταξύ ψυχίατρου και ψυχολόγου. Ο ψυχίατρος μπορεί να διαγνώσει και να προσφέρει φαρμακευτική αγωγή, ενώ ο ψυχολόγος μπορεί να παρέχει ψυχοθεραπεία. Αυτή η συνεργασία επιτρέπει μία ολοκληρωμένη προσέγγιση στη θεραπεία των διαταραχών. Συνήθως, ο ψυχίατρος καθορίζει τη φαρμακευτική αγωγή ενώ ο ψυχολόγος παρέχει την ψυχοθεραπεία και τη συμβουλευτική υποστήριξη.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Αναλόγως σε τι διαταραχή αναφέρεστε. Αν χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή χρειάζεται η επίσκεψη σε ψυχίατρο, αλλιώς και ο ψυχολόγος δίνει διάγνωση και κάνει την ψυχοθεραπεία.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Μπορούν να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Κάποιες φορές μάλιστα μπορεί και ο ψυχολόγος να κάνει διάγνωση εάν δεν είναι έντονο ψυχιατρικό πρόβλημα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας

    Διάγνωση μπορεί να κάνει και ο ψυχολόγος. Μπορείτε να επισκεφτείτε αν θέλετε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία και αναλόγως θα σας πει αν χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή ή μπορεί να σας καλύψει και ψυχίατρος που κάνει και ψυχοθεραπεία. Σαφώς χρειάζεται μία διάγνωση για να σας πουν αν χρειάζεστε και τι είδους ψυχοθεραπεια.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η διάγνωση μείζονος ή ελάσσωνος ψυχικής νόσου γίνεται από γιατρό ειδικότητας ψυχιατρικής, ο οποίος προτείνει και το θεραπευτικό πλάνο που περιλαμβάνει ασφαλώς τις περισσότερες φορές και ψυχοθεραπεία από ανάλογο επαγγελματία ψυχικής υγείας.

    Απατάγγελος Δημήτριος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Οι δρόμοι που μπορούν να ακολουθηθούν εξαρτώνται από την κατάρτιση του ειδικού ψυχικής υγείας και το είδος / βαρύτητα της διαταραχής. Σε κάθε περίπτωση, εάν παραστεί ανάγκη , ο ψυχολόγος θα παραπέμψει σε ψυχίατρο ή το αντίστροφο εφόσον κριθεί απαραίτητο.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί κι ο ψυχίατρος να κάνει ψυχοθεραπεία, μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα, καλό είναι να έχει γίνει διάγνωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Μπορούν να γίνουν με τη σειρά που επιθυμεί

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, όπως πολύ σωστά είπατε για να βγει μια διάγνωση θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο. Ύστερα καλό θα ήταν, πόσο μάλλον αν υπάρχει και κάποια διαταραχή να σας παρακολουθεί και κάποιος ψυχολόγος, ο οποίος θα σας βοηθήσει σχετικά με την αντιμετώπιση της.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,

    Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σειρά που είναι πιο σωστή. Η διάγνωση κάποιας διαταραχής γίνεται σε κλινικό επίπεδο και συνήθως από κάποιο ψυχίατρο. Η ψυχοθεραπεία σαν διαδικασία μπορεί να ξεκινήσει ανά πάσα στιγμή, πριν ή μετά την επίσκεψη στο γιατρό και πάντα ανάλογα με τον κάθε άνθρωπο και τι τον απασχολεί. Οι έρευνες δείχνουν πως τα καλύτερα αποτελέσματα έρχονται με τον συνδυασμό και των δύο, δηλαδή θεραπεία μαζί με ιατρική παρακολούθηση. Υπάρχουν επίσης κάποιοι ψυχίατροι που είναι ταυτόχρονα και ψυχοθεραπευτές, οπότε έχετε διάφορες επιλογές για τι συνδυασμό θέλετε (αν θα είναι ξεχωριστοί οι ειδ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Εξαρτάται από τη φύση της διαταραχής και τις ανάγκες του ατόμου. Σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι χρήσιμο να επισκεφτεί κανείς πρώτα έναν ψυχίατρο για μια αρχική αξιολόγηση και την πιθανή συνταγογράφηση φαρμάκων, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να αρχίσει ψυχοθεραπεία με έναν ψυχοθερευτή.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Γειά σας, η διάγνωση δίνεται από ψυχίατρο. Φυσικά μπορούν να συμβούν συγχρόνως,να επισκέφτεστε ψυχίατρο και ψυχολόγο.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ο ρόλος του Ψυχιάτρου δεν κρίνεται απαραίτητος για να δοθεί μια διάγνωση. Εξαρτάται φυσικά σε ποια κατηγορία διαταραχών αναφερόμαστε. Ωστόσο, ένας ψυχολογος- ψυχοθεραπευτης μπορεί να κάνει διάγνωση και να παρέχει και θεραπεία!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια