• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/02/2024

Γεια σας είμαι 19 χρόνων και από πολύ μικρή ηλικία έχω βιώσει πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα λόγω έντονου άγχους και τραυματικών εμπειριών αρχικά στα 6 με τον θάνατο του παππού μου νομίζοντας πως έφταιγα εγώ ξεκίνησα να βρίσκομαι σε συνεχή πανικό τόσο για τον δικό μου θάνατο όσο και για των γύρω μου έπειτα στα 11 συνεχίστηκε με εξανθήματα και κοκκινίλες σε όλο μου το σώμα ιδιαίτερα επώδυνο, έπειτα λίγο μεγαλύτερη είχα δύσπνοια και από τα 15 και έπειτα καθημερινώς βιώνω κοιλιακά άλγη, πρέπει συνεχώς να πηγαίνω στην τουαλέτα πονάει το στομάχι και η κοιλιά μου νιώθω ναυτία και καούρα σε σημείο που δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω του φαγητού με φίλους και οικογένεια λόγω άγχους έχω πάρα πολλές φοβίες και με αποτρέπουν από το να είμαι λειτουργική στην καθημερινότητα μου. Εχω φόβους υγείας και θανάτου, πως θα πέσω θύμα βιασμού ή ότι θα μείνω εντελώς μόνη δεν αξιοποιώ ευκαιρίες διότι σκέφτομαι το χειρότερο σενάριο που θα μπορούσε να συμβεί ντρέπομαι και φοβάμαι να κάνω σχεδόν οτιδήποτε, ποτέ σχεδόν δεν βρίσκομαι σε ηρεμία και καθημερινώς με κόπο προσπαθώ να βγαίνω διότι αλλιώς θα καθόμουν σπίτι συνεχώς ενώ μαρεσει η ζωή και είμαι ευγνώμων για αυτή έχω απίστευτο τρόμο για τα πάντα σχεδόν ακόμα και για ένα απλό τηλεφώνημα έχω ταχυκαρδίες, έχω κουραστεί πολύ να ζω έτσι και δεν νομίζω ότι μου αρκεί αυτό από την ζωή μου αλλά δυστυχώς ποτέ δεν κάνω ένα βήμα να γίνει καλύτερη ενώ συνειδητοποιώ την ανάγκη και την βοήθεια που χρειάζομαι! Ακόμα και ένα ραντεβού βιντεοκλήσης με ψυχολόγο φαντάζει βουνό.Θα ήθελα βοήθεια με το πώς μπορώ επιτέλους να κάνω το πρώτο βήμα και να βελτιώσω την ποιότητα ζωής μου γιατί δεν θέλω να περάσω άλλα τόσα χρόνια ακόμα με αυτόν τον τρόπο!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καταρχάς, θέλω να σε συγχαρώ για το γεγονός ότι αναγνωρίζεις την ανάγκη για βοήθεια και ότι είστε πρόθυμος/η να κάνετε το πρώτο βήμα προς τη βελτίωση της ποιότητας ζωής σου. Η αναζήτηση βοήθειας είναι ένα σημαντικό βήμα προς την αντιμετώπιση του άγχους και των άλλων προβλημάτων που αντιμετωπίζετε. Επιπλέον, η υποστήριξη από αγαπημένα πρόσωπα είναι επίσης σημαντική εάν και εφόσον υπάρχει. Ήδη η αποστολή αυτής της ερώτησης σε ειδικούς είναι ένα βήμα μπροστά. Θυμηθείτε ότι κάνοντας το πρώτο βήμα για την αναζήτηση βοήθειας, προχωράτε προς την κατεύθυνση της επίλυσης των προβλημάτων σας και της βελτίωσης της ποιότητας ζωής σας. Συνεχίστε να είστε ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Όλα αυτά που περιγράφεται είναι πολύ δύσκολα κι ενώ συνειδητοποιείτε την ανάγκη σας για υποστήριξη, φοβάστε να την ζητήσετε. Όμως το ότι γράφετε για τις δυσκολίες σας εδώ σε εμάς είναι ένα πρώτο βήμα που δείχνει ότι είστε πιο κοντά στο να ζητήσετε βοήθεια. Όταν το αποφασίσετε, θα δείτε ότι θα σας ανακουφίσει και θα αισθανθείτε αμέσως καλύτερα. Είσαστε πολύ νέα και γρήγορα θα δείτε αλλαγές στον τρόπο που σκέφτεστε και στον τρόπο που βιώνεται την πραγματικότητα. Χρειάζεστε λίγο ακόμη κουράγιο για να μιλήσετε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Είναι πολύ δύσκολα και κουραστιkά και βαριά όσα περιγράφετε. Είναι σημαντικό να βρείτε το κουράγιο και την δύναμη να παλέψετε για τη ζωή σας που βρίσκεται όλη μπροστά σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει πολύ να αφήσετε σταδιακά όλα τα βάρη και τα βαρίδια που κουβαλάτε από το παρελθόν, θα σας βοηθήσει πολύ να ονειρευτείτε και να αγωνιστείτε για την ζωή που επιθυμείτε. Σας αξίζει μια ζωή που δεν κατακλύζεται απο φόβο. Καμιά φορά τα μικρά βήματα έχουν τεράστια δυναμική!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζετε πάρα πολλές προκλήσεις οι οποίες με τη βοήθεια της ψυχοθεραπείας μπορούν να ανακουφιστούν και να ανακτήσετε τις δυνάμεις και το κέντρο σας ώστε να δομήσετε εκ νέου μια υγιή και λειτουργική καθημερινότητα. Η τόλμη να κάνετε το πρώτο βήμα θα διαπιστώσετε ότι αξίζει και πως θα σας ανακουφίσει πολύ περισσότερο από όσο περιμένετε.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καταλαβαίνω ότι σας είναι δύσκολο να εμπιστευτείτε κάποιον ψυχολόγο και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Όμως, εάν το τολμήσετε και βρείτε τον κατάλληλο για εσάς θα δείτε ότι δεν ήταν τίποτα και μόνο οφέλη θα έχετε από όλη την διαδικασία.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα,

    Πρέπει να τα βιώνετε πολύ έντονα όλα αυτά σε σημείο που σας ακινητοποιούν. Είναι καλό να λάβετε μέτρα αυτοπροστασίας όπως ασκήσεις αναπνοής για ηρεμία αλλά και διαλογισμό στο σπίτι. Είναι επίσης σημαντικό να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να κατανοήσετε το αίτιο που σας τα προκαλεί όλα αυτά και να ανακουφιστείτε.

    Θα μπορούσα να σας παράσχω τη βοήθεια και την στήριξη που χρειάζεστε.

    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, η αντιμετώπιση του άγχους και των φόβων είναι μια σημαντική διαδικασία, και είναι θετικό που θέλετε να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.
    Ένα πρώτο βήμα μπορεί να είναι να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό υγείας, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή. Μπορεί να αναζητήσετε οργανισμούς που προσφέρουν δωρεάν ή φθηνές υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης στην περιοχή σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι οι επαγγελματίες υγείας είναι εκεί για να σας βοηθήσουν και να σας υποστηρίξουν στη διαδικασία ανάρρωσης.
    Επίσης, μια καλή ιδέα είναι να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε με ένα φίλο ή ένα μέλος της οικογένειάς σας που εμπιστεύεστε για ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός ότι πήρατε τον χρόνο να καταγράψετε εδώ τισ δύσκολες διεργασίες που αντιμετωπίζετε αποτελεί το πρώτο βήμα στην κατεύθυνση της αυτο-βοήθειας και αυτο-φροντίδας. Είναι απόλυτα κατανοητό ότι έχετε κουραστεί σωματικά και ψυχολογικά από αυτά που περιγράφετε. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να έρθετε πιο κοντά στον πραγματικό σας ευατό. Στη διάθεσή σας εάν επιθυμείτε να κλείσετε κάποιο ρανταβού.

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • μόλις έκανες το πρώτο βήμα, το μοίρασμα της δύσκολης κατάστασης είναι αυτό που βοηθά να δούμε τη ζωή διαφορετικά. Αυτό το μοίρασμα θα σε ελαφρώσει εφόσον τελικά κάνεις το βήμα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Καλή δύναμη

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Μπράβο για την ανοιχτή σας συνειδητοποίηση. Πιστέψτε με το πρώτο βήμα έγινε, το επόμενο είναι η επαφή, όπου μιλώντας πάντα ρεαλιστικά, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζεστε. Το συνεχές νοητικό κόλλημα, αναιρεί την ορθή δράση για πράξη και για απόλαυση της ζωής με ό,τι φέρει αυτό. Δε χρειάζεται τόσος διχασμός ανάμεσα στο νου και στην καρδιά, αυτά τα δύο μπορούν να γίνουν ένα. Είμαι στη διάθεσή σας για να γίνει η αρχή, καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρετε, σωματικά, ψυχολογικά περιορίζουν τις δραστηριότητες σας, επομένως θα ήταν σημαντικο να συζητήσετε με έναν ειδικο, ώστε να σχεδιαστεί η κατάλληλη θεραπεία.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου