• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Είμαι 37 χρονών και δουλεύω δάσκαλος τα τελευταία 14 χρόνια. Δεν μου αρέσει καθόλου η δουλειά μου διότι δυσκολεύομαι σε πολύ μεγάλο βαθμό να πειθαρχώ μαθητές. Κάθε φορά στα σχολεία που πηγαίνω δημιουργείται πρόβλημα και η κατάσταση ξεφεύγει. Έχω κάθε μέρα άγχος, αυπνίες, με επηρεάζει σε όλες τις πτυχές της ζωής μου, κοινώς δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Είμαι μόνιμα θλιμμένος με εξαίρεση τα καλοκαίρια που τα σχολεία είναι κλειστά. Τι να κάνω; Είμαι ένας άνθρωπος ικανός. Θα μπορούσα να εργαστώ σε πολλές δουλειές, εκτός από αυτή του εκπαιδευτικού...

21 ειδικοί απάντησαν

  • Δείτε τη δυνατότητα να απασχοληθείτε σε διαφορετικό αντικείμενο. Δεν ταιρίαζουν όλα σε όλους κι αυτό είναι εντάξει. Η ευημερία είναι πιο σημαντική από ένα επάγγελμα, βρείτε κάτι που να σας ταιριάζει περισσότερο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, θα προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Οι ανησυχίες σας σχετικά με τη δυσκολία στο να διαχειριστείτε τη συμπεριφορά των μαθητών μπορεί να απορρέουν από αρνητικές πεποιθήσεις, όπως η αντίληψη ότι δεν είστε ικανός να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά καταστάσεις. Η αναγνώριση και αναδιαμόρφωση αυτών των αρνητικών πεποιθήσεων με την βοήθεια ενός εξειδικευμένου ψυχολόγου ,μέσω της διαδικασίας της κοινωνικής υποστήριξης, της ψυχοεκπαίδευσης και της εφαρμογής τεχνικών όπως η αντικατάσταση σκέψεων και η διαχείριση του στρες θα μπορούσε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε πιο λειτουργικά την δυσκολία που αντιμετωπίζετε. Επιπλέον, είναι σημαντικό να εξετάσετε επιλογές καριέρας που να ανταποκρίνο... Διάβασε περισσότερα

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ή βρίσκετε άλλη δουλειά που να σας αρέσει ή παρακολουθείτε κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού, αυτό θα σας μάθει πώς να βάζετε σε τάξη τους μαθητές σας και να είναι συνεργάσιμοι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να μην αρέσει σε κάποιον η δουλειά του,κάτι που προκαλεί συναισθήματα απαξίας και άγχους. Ίσως να έχετε ήδη εκπαιδευτεί σε τρόπους διαχείρισης των μαθητών ,αλλά να δυσκολεύεστε να τα εφαρμόσετε.Η περιγραφή της ψυχολογικής σας κατάστσασης, δείχνει πως υποφέρετε σε μόνιμη βάση.
    Έχετε κάποιο ιδιαίτερο λόγο και επιμένετε να κάνετε αυτή τη δουλειά ; Με τι άλλο θα μπορούσατε να απασχοληθείτε ;Είναι πολύ θετικό που αναγνωρίζετε τις δυνατότητες σας και την διάθεση σας να εργαστείτε σε άλλες δουλειές. Αφού αισθάνεστε ικανός, ίσως χρειάζεται να σκεφτείτε πως σε άλλες χώρες είναι το πλέον σύνηθες οι πολίτες να αλλάζουν δου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Καλημέρα σας. Όντως ακούγεται πολύ δυσκοό αυτό που βιωνετε. Θα μπορούσατε να ξεκινήσετε θεραπεία για να μάθετε την σωστή οριοθέτηση μ, διεκδίκηση, και να ερευνήσετε επίσης μήπως ταιριάζει κάτι άλλο στον χαρακτήρα σας για να εργαστείτε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλημέρα σας. Εφόσον νιώθετε ότι η εκπαίδευση δεν είναι κάτι που σας ταιριάζει μπορείτε με βάση τις γνώσεις και τις δεξιότητές σας να κατευθυνθείτε σε ένα άλλο επαγγελματικό πεδίο, που θα είστε καλά μέσα σε αυτό. Θα σας βοηθήσει μετά και στις υπόλοιπες πτυχές της ζωή σας να περνάτε καλύτερα και με λιγότερο άγχος. Αν ενδιαφέρεστε συνεργαστείτε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να έχετε την ψυχολογική υποστήριξη που απαιτείται για να κάνετε την αλλαγή!

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Έτσι όπως το αναφέρετε, φαίνεται πως το θέμα προκύπτει από την επιλεγμένη εργασία, που δε σας ταιριάζει ή δεν ήταν αυτό που θέλατε πάντα να κάνετε. Ίσως αξίζει να σκεφτείτε τι όνειρο είχατε να γίνεται και να ψάξετε το κομμάτι του επαγγελματικού προσανατολισμού.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Πραγματικά η δουλειά σας έχει πολλές προκλήσεις. Την ίδια στιγμή όμως σας δίνει την αφορμή να διερευνήσετε τους παράγοντες που σας κάνουν να δυσκολεύεστε να επιβληθείτε στους μαθητές σας. Συζητήστε το θέμα με έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Πρέπει να εξετάσετε εναλλακτικές, και να ζητήσετε βοήθεια ειδικού

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γεια σας. Ακούγεται σαν μια πραγματικά δύσκολη κατάσταση και καταλαβαίνω πόσο στρεσογόνα μπορεί να είναι για εσάς. Η συνεχής αντιμετώπιση προβλημάτων στον εργασιακό σας τομέα μπορεί να είναι εξαιρετικά κουραστική και επιρρεπής στο να επηρεάσει την ψυχολογική και συναισθηματική σας κατάσταση. Πρώτα απ' όλα, συνιστώ να σκεφτείτε να ζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από έναν ψυχολόγο. Ένας εξειδικευμένος επαγγελματίας μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσετε το άγχος και θλίψη που αντιμετωπίζετε και να σας παρέχει τις κατάλληλες στρατηγικές για να διαχειριστείτε αυτήν τη δύσκολη κατάσταση. Μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν λύσεις για τα προβλήματα που αν... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να διερευνήσετε τί είναι αυτό που σας προκαλεί αυτό το στρες με τη δουλειά. Κάπου έχει τη βάση του αυτό . Χρειάζεται μα γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας είτε για να γίνετε πιο αποτελεσματικός με τους μαθητές σας είτε για να επαναπροσδιορίσετε τα θέλω σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Ακούγεται σαν ένα στρεσογόνο περιβάλλον εργασίας αυτό που αντιμετωπίζετε. Είναι σημαντικό να εξετάσετε τις επιλογές που έχετε. Αρχικά, μπορεί να συνιστάται να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να αντιμετωπίσετε το άγχος και τη θλίψη που αισθάνεστε. Επιπλέον, εξετάστε τις εναλλακτικές επαγγελματικές επιλογές που αναφέρατε. Μπορεί να είναι καιρός να εξερευνήσετε άλλες δουλειές ή επαγγελματικούς τομείς που σας ενδιαφέρουν και σας ευχαριστούν περισσότερο. Η επαφή με έναν επαγγελματικό σύμβουλο μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τις επιλογές σας και να βρείτε μια κατεύθυνση που σας ταιριάζει περισσότερο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή να σας συμβουλέψει θεραπευτικά πριν αλλάξετε επαγγελματική κατεύθυνση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Εάν σας δυσκολεύει τόσο πολύ η δουλειά σας, μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε κάτι διαφορετικό. Έχει σημασία να περνάμε καλά στην εργασία μας, γιατί παίζει σημαντικό ρόλο στην καθημερινότητά μας και στη ζωή μας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας.. Η διδασκαλία είναι μια πολύ ανταποδοτική και ζωτικής σημασίας δουλειά. Ωστόσο, δεν είναι όλα ρόδινα και η προκλητική συμπεριφορά στην τάξη, μπορεί αρκετές φορές να είναι δύσκολα διαχειρίσιμη .. Δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις, αλλά εάν καταφέρετε με τη βοήθεια ειδικού, να δουλέψετε με τα συναισθήμα σας και να εκπαιδευτείτε στις στρατηγικές διαχείρισης προκλητικής συμπεριφοράς στην τάξη, θα είστε σε θέση να χαίρεστε την καθημερινότητα σας και κατ’ επέκταση να παρέχετε στους μαθητές σας την εκπαίδευση που χρειάζονται..

    Κουτσογιώργου Μάνια

    Ψυχολόγος

    Μαρούσι

  • Θεωρώ μεγάλο προτέρημα να μπορείτε συνειδητά να μιλήσετε με ειλικρίνεια αλλά και συνειδητά να ξέρετε τι δεν σας αρέσει. Εάν αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια σίγουρα θα καταφέρετε να ορίσετε τα δικά σας θέλω και όχι των μαθητών σας!στη διάθεσή σας

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Η αντίφαση είναι ότι κάνετε κάτι που δεν αναδεικνύει την ικανότητα σας όπως το λέτε. θα χρειαστεί να εργαστείτε ψυχολογικά γύρω από το φόβο της αλλαγής και να μάθετε να ζητάτε βοήθεια ως ψυχολογικά ενήλικας. Κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσουν

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Βρίσκεστε σε μια ψυχική αναστάτωση λόγω της δυσκολίας που αντιμετωπίζετε στο να διαχειριστείτε τους μαθητές σας. Η ανησυχία, η αϋπνία και η συνεχής αίσθηση θλίψης επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σας και σας κάνουν να αναρωτιέστε πώς μπορείτε να βρείτε ξανά χαρά και ικανοποίηση στη ζωή σας.
    Καθώς αναφέρετε ότι είστε ένας ικανός άνθρωπος που θα μπορούσε να εργαστεί σε πολλές δουλειές, εκτός από το ρόλο του εκπαιδευτικού, μήπως είναι καιρός να εξερευνήσετε νέες επιλογές επαγγελματικής απασχόλησης; Μια αλλαγή στο επαγγελματικό πεδίο μπορεί να σας φέρει νέα προοπτική και να αναζωογονήσει τη ζωή σας.
    Παράλληλα, θα πρότεινα να σκεφτε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Κάπως μοιάζει να υπάρχει μία σιγουριά μέσα σας για το ότι δεν σας αρέσει η δουλειά σας. Δυσκολεύεστε να πειθαρχήσετε τους μαθητές και η κατάσταση τείνει να φεύγει εκτός ελέγχου. Και σα να μην ήταν αρκετό όλο αυτό από μόνο του, μοιάζει να σας έχει καταβάλλει, να μη σας επιτρέπει να αντλήσετε χαρά και απόλαυση από τίποτα. Υπάρχει μία μόνιμη θλίψη η οποία βέβαια φεύγει μόνο όταν δεν εργάζεστε. Ακούγεται σα να νιώθετε εγκλωβισμένος, σα να βρίσκεστε σε ένα σκοτεινό τούνελ χωρίς να μπορείτε να διακρίνετε κάποιο φως. Αναγνωρίζετε ότι είστε άνθρωπος με ικανότητες, αλλά με κάποιο τρόπο σα να μην υπάρχει κάποια λύση που θα σας επιτρέψει ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα