• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Έχω τρες Στρες και στεναχώριες τι πρέπει να κάνω πίνω ένα χάπι

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Έχετε στρες και στενοχώριες. Λαμβάνετε αγωγή, αλλά μοιάζει να μην είναι από μόνη της αρκετή για να σας ανακουφίσει. Θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να δώσετε χώρο στο άγχος και τη θλίψη σας να ακουστούν, να έρθετε σε επαφή με τα συναισθήματά σας και τους παράγοντες που τα πυροδοτούν. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Το να αντιμετωπίζετε στρες και στεναχώρια μπορεί να είναι προκλητικό, και είναι καλό που αναζητάτε τρόπους να το διαχειριστείτε. Ενώ τα φαρμακευτικά μέσα, όπως το χάπι που αναφέρετε, μπορούν να προσφέρουν βραχυπρόθεσμη ανακούφιση, η ψυχοθεραπεία προσφέρει την ευκαιρία να ερευνήσετε και να επιλύσετε τις υποκείμενες αιτίες του στρες και της στεναχώριας σας. Μέσω της ψυχοθεραπείας, μπορείτε να αποκτήσετε εργαλεία και στρατηγικές για να διαχειριστείτε το στρες πιο αποτελεσματικά, να βελτιώσετε την ευεξία σας και να ενισχύσετε την προσωπική σας ανθεκτικότητα. Συνιστώ να συζητήσετε αυτή την επιλογή με έναν ειδικό που μπορεί να σας καθοδηγήσει βάσει... Διάβασε περισσότερα

  • Γεια σας,
    η ηλικία σας, η κατάσταση της συνολικότερης υγείας σας και η οικονομική σας κατάσταση πρέπει να ληφθούν υπόψη για να σας απαντήσει κανείς με μεγαλύτερη υπευθυνότητα. Σε γενικές γραμμές το χάπι ρυθμίζει την βιοχημεία του σώματος, αλλά δεν βοηθάει σε τίποτα σε αλλαγές που χρειάζονται να γίνουν προκειμένου να είστε καλύτερα. Σε αυτό μόνο η ψυχοθεραπεία βοηθάει, σε συνδυασμό ή όχι, με την φαρμακευτική αγωγή.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Η λήψη φαρμάκων χωρίς συμβουλή ενός ιατρού δεν συνιστάται, καθώς μπορεί να υπάρξουν ανεπιθύμητες επιπτώσεις ή αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα που ενδέχεται να λαμβάνετε. Σε περιπτώσεις στρες και στεναχώριας, συνιστάται να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία ή συμβουλευτική για να αντιμετωπίσετε τα αιτία των συναισθημάτων αυτών. Μερικές φορές, η θεραπεία με φάρμακα είναι χρήσιμη, αλλά πρέπει να γίνεται υπό την επίβλεψη ενός ιατρού.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η λήψη ενός χαπιού μπορεί να ανακουφίσει προσωρινά τα συμπτώματα του στρες και της στενοχώριας, αλλά δεν αντιμετωπίζει την ρίζα του προβλήματος. Η αντιμετώπιση του στρες και των συναισθημάτων απαιτεί συνήθως περισσότερα από ένα χάπι. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τις ρίζες του στρες και της στενοχώριας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι