• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 30/11/2022

Η κόρη μου όταν ήταν 4 χρόνων και στα μετέπειτα χρόνια της έκανε λογοθεραπεία και εργοθεραπεία!Έχει μαθησιακές δυσκολίες!Τώρα είναι 15 χρόνων και πάει γ γυμνασίου!συνεχίζει να έχει μαθησιακές δυσκολίες έχει και έχει περάσει από το Κεδασυ και έχει μπει σε τμήμα ένταξης στο σχολειο λόγω οριακού νοητικού δυναμικού!υπάρχει περίπτωση να έχει αυτισμό;αν και δεν διαγνώστηκε ποτέ να έχει αυτισμο

58 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. φαντάζομαι πως θα είχε γίνει η διάγνωση του αυτισμου αν είχε παρατηρηθεί στις αξιολογήσεις του ΚΕΔΑΣΥ

    Αντωνοπούλου Αθανασία

    Λογοθεραπευτής

    Βύρωνας

  • Αφού έχετε περάσει από κεδασυ αν υπήρχε κάτι τέτοιο θα το είχαν κατά πάσα πιθανότητα βρει και θα σας είχαν κατατοπίσει

  • Καλησπέρα,
    Ένα παιδί με οριακό νοητικό δυναμικό μπορεί να παρουσιάζει γενικές μαθησιακές δυσκολίες. Το ίδιο ισχύει και στον αυτισμό. Θα μπορούσατε να κλείσετε ένα ραντεβού με κάποιον παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολόγο ο οποίος θα μπορέσει να κάνει επίσημα διάγνωση και να σας πει αν το παιδί σας βρίσκεται στο φάσμα. Ελπίζω να σας βόθησε η συμβουλή μου!

    Μυρίδου Λαμπρινή

    Λογοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα σας,
    για να διαπιστωθει αν υπαρχει αυτισμος πρεπει να εξεταστει απο παιδοψυχιατρο παρ ολα αυτα αφου εχει αξιολογηθει απο τα ΚΕΔΑΣΥ και αν εχει κανει WISC θα ειχε διαπιστωθει αν εχει αυτισμο. αν δεν εχει γινει αυτο το τεστ και δεν την εχει δει παιδοψυχιατρος στα ΚΕΔΑΣΥ θα πρεπει να συνεχιστει η διερευνηση.
    Με εκτιμηση.

    Αλατζά Βασιλική

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑΤΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΕΔΑΣΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΟ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ.

    Σφαιροπούλου Ευγενία

    Λογοθεραπεύτρια - Λογοπεδικός

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, καταλαβαίνω ότι έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που κάνατε την ερώτηση σας αλλά το σύστημα μόλις σήμερα με ενημέρωσε. Από τις πληροφορίες που δίνετε δεν είναι εφικτό κάποιο συμπέρασμα. Υπάρχουν ειδικά τεστ όπως το ADOS που δείχνει αν κάποιος είναι στο φάσμα του αυτισμού.

    Λαμπίρη Ειρήνη

    Λογοθεραπευτής

    Μετς

  • Καλησπέρα σας ! Λυπόμαστε για την αργοπορημένη απάντηση. Αν η πρώτη ιατρική σας γνωμάτευση σας γεμίζει αμφιβολίες αναζητήσετε μια ακόμα. Αν και η εικόνα που περιγράφετε είναι χαρακτηριστική των μαθησιακών δυσκολιών, που οφείλονται σε νοητική οριακή ικανότητα.

    Ταξιάρχης Πρότυπο Κέντρο Αναπτυξιακής Παρέμβασης

    Λογοθεραπευτής

    Κορωπί

  • Καλησπέρα σας,

    Το γεγονός ότι έχει μαθησιακές δυσκολίες οι οποίες δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά σε μικρότερη ηλικια δεν σημαίνει ότι έχει αυτισμό . Από το Κεδασυ και από το κέντρο που κάνατε θεραπείες θα σας είχαν ενημερώσει. Καλό είναι να χορηγηθεί η κλίμακα Wisc λόγω οριακού νοητικού δυναμικού . Ευχαριστώ

    Παπαδοπούλου Έλσα

    Λογοθεραπευτής

    Νίκαια

  • Δεν είναι κανόνας ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες να βρίσκεται απαραίτητα σε κάποιο φάσμα του αυτισμού.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Καλημέρα σας!Τώρα είδα την ερώτηση.Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε νευρολόγο παίδων ή ανάπτυξιολογο,πάντως λογικά θα είχε διαγνωστεί αν ήταν κάτι τέτοιο!
    Καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιον παιδοψυχίατρο για να σας καθοδηγήσει.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Εφόσον δεν διαγνώστηκε με αυτισμό, προφανώς η αιτιολογία εστιάζεται στο οριακό νοητικό δυναμικό που αναφέρετε. Βέβαια για πληρέστερη διάγνωση θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε ένα αναπτυξιολόγο ή/και σε ένα παιδοψυχίατρο ώστε να υπάρχει μια ασφαλής διάγνωση, ακόμα και για το οριακό νοητικό δυναμικό και αν αυτό έχει προέλθει από πιθανές φοβίες και άγχος που αντιμετωπίζει το παιδί, ή αν απλά αντικατοπτρίζει το πραγματικό του νοητικό δυναμικό. Η διάγνωση του αυτισμού γίνεται συνήθως στην ηλικία των τεσσάρων ετών περίπου και πάντα οι διαταραχές στο φάσμα του αυτισμού συνοδεύονται και από συγκεκριμένες συμπεριφορές του παιδιού. Το πλέον σημαντικό ε... Διάβασε περισσότερα

    Νέστορος Ιωάννης MD, FRCP(C), PhD Neurophysiology (McGill), IAPCP, LFIBA, LFABI & Συνεργάτες

    Ψυχίατρος, Ψυχοθεραπευτής, Πραγματογνώμων

    Σύνταγμα

  • Ο αυτισμός είναι η πάθηση με πολύ διακριτά σημάδια , είναι δύσκολο να μην το έχουν εντοπίσει , παρόλα αυτά αν ανησυχείτε μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν παιδοψυχολόγο ο οποίος μιλώντας το παιδί θα μπορέσει να το αντιληφθεί . Με εκτίμηση

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Η κόρη σας εφόσον εντάχτηκε σε σχολείο οριακου νοητικού δυναμικού οι αναπτυξιολογοι έδωσαν με βάση εργαλείων και τεστ βρίσκετε σε μια λειτουργική κατάσταση πέρα των δυσκολιών που έχει. Επικεντρώνεται στις μαθησιακές δυσκολίες και πιθανόν όχι σε αυτισμό

    Τζώρτζης Πέτρος

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα σας,

    Έχοντας πολύ εμπιστοσύνη στις διεπιστημονικες ομάδες των ΚΕΔΑΣΥ όπου και αξιολογούν τους μαθητές, στέκομαι στην αγωνία σας για τον προβληματισμό σας.
    Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε έναν αναπτυξιολογο και να συζητήσετε τους προβληματισμούς σας ώστε είτε να καθυσηχαστειτε είτε να προβείτε σε νέα αξιολόγηση.

    Καράμπελα Ηλιάνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Βριλήσσια

  • Καλησπέρα σας,
    Τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ για την αξιολόγηση των μαθητών χρησιμοποιούν το σταθμισμένο και πλέον έγκυρο και αξιόπιστο εργαλείο WISC. Τα αποτελέσματα του παρόντος αντιστοιχούν σε συγκεκριμένη διάγνωση και γνωμάτευση. Ωστόσο, αν επιθυμείτε να το διερευνήσετε περαιτέρω μία επίσκεψη σε παιδοψυχίατρο μπορεί να σας λύσει οποιαδήποτε σκέψη. Φυσικά, μπορείτε να εκφράσετε την ανησυχία σας και να λάβετε την κατάλληλη καθοδήγηση.

    Κέντρο ειδικών θεραπειών Ανάπτυξη Λόγου και Έργου

    Λογοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Η διαδικασία έχει ώς εξής: Θα πρέπει να απευθυνθείτε αρχικά στο Δημόσιο Φορέα ( Κέντρο Ψυχικής Υγείας, Κέντρα Υγείας Παιδιού, Νοσοκομείο Παίδων,) καθώς και ΚΕΔΑΣΥ(αφορά το Σχολείο) και ιδιωτικά με συμβεβλημένους γιατρούς στο ΕΟΠΠΥ (Παιδοψυχίατρος- Αναπτυξιολόγος) ΄ώστε να πάρετε μια επίσημη γνωμάτευση καθώς και θεραπείες για το παιδι σας εάν και εφόσον το κρίνει η διεπιστημονική ομάδα. Εμείς σαν ιδιωτικό κέντρο θεραπειών μπορούμε να αξιολογήσουμε γραπτώς ένα παιδί και να προτείνουμε θεραπευτικό πρόγραμμα. Δεν έχουμε το δικαίωμα να δώσουμε επίσημη γνωμάτευση. Αν θέλετε μπορούμε να κλείσουμε κάποιο προσωπικό ραντεβού για να ενημερωθείτε δια ζώσ... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο ειδικών θεραπειών Ανάπτυξη Λόγου και Έργου

    Παιδοψυχολόγος

    Καισαριανή

  • Αν έχει εξεταστεί από ειδικούς υποθέτω πως θα έχουν αποκλείσει τον αυτισμό. Παρόλα αυτά αν υποψιάζεστε αυτισμό θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικούς που έχουν εξειδίκευση και εμπειρία με τον αυτισμό ώστε να εξετάσουν την κόρης σας.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Προκειμένου να τεθεί επισήμως η γνωμάτευση του Αυτισμού, θα πρέπει η κόρη σας να επισκεφθεί και αξιολογηθεί από Ψυχίατρο. Ωστόσο, αν υπάρχουν ανησυχίες σε σχέση με την κοινωνική της ανταπόκριση, θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε Ψυχολόγο, ο οποίος θα σας κατευθύνει σχετικά και θα είναι σε θέση μέσω εξατομικευμένου προγράμματος να δουλέψει τα κοινωνικά της ελλείμματα, εφόσον υπάρχουν.

    Ευγλωττία - Μπερή Μαρία

    Ψυχολόγος & Λογοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Εαν σας απασχολούν αναπτυξιακά θέματα σχετικά με την κόρη σας θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε αναπτυξιολόγο/ιατροπαιδαγωγικό κέντρο/νοσοκομέιο ¨παίδων¨ και με βάση τους προβληματισμούς σας να σας κατευθύνουν.

    Λέκκου Ελένη Α.

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, σχετικά με το ερώτημα σας, δεν υπάρχει απαραίτητα αιτιακή σχέση ανάμεσα στις δυσκολίες που αναφέρατε και στον αυτισμό και το αντίστροφο. Ωστόσο για να εκτιμηθεί η κατάσταση αυτή χρειάζεται να γίνει αρχικά μια λεπτομερής αξιολόγηση τόσο του ιστορικού όσο και του δυναμικού επίπεδο του παιδιού από κάποιον ειδικό αναπτυξιολόγο γιατρό.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Μπορεί να έχει αυτιστικά στοιχεία. Για να είστε όμως σίγουρη/ος για τη διάγνωση θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κατάλληλα κέντρα ψυχικής υγείας όπου ένας ειδικός θα εξετάσει και θα αξιολογήσει το παιδί και θα σας κατευθύνει ανάλογα.

    Σαρρή Σύλβα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Ευχαριστώ πολύ για το ερώτημά σας. Οι μαθησιακές δυσκολίες δε φανερώνουν αυτόματα την ύπαρξη αυτισμού. Πάντα όμως μια επανεκτίμηση από έναν ειδικό θα ήταν ωφέλιμη.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Μου φαίνεται δύσκολο, από τη στιγμή που έχει αξιολογηθεί από το ΚΕΔΑΣΥ και κάνει και θεραπείες λόγο και έργο. Αν είχε αυτισμό πιθανό να το είχαν διακρίνει οι ειδικοί έως τώρα. Μπορείτε να το συζητήσετε περισσότερο με τους ειδικούς που συνεργάζονται με το παιδί και έχουν εικόνα. Πιθανό να ζητήσετε και μια εκ νέου αξιολόγηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ένα παιδί με αυτισμό διαφέρει από ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες με πολλούς τρόπους. Μία από τις πιο εμφανείς διαφορές εντοπίζεται στον τομέα της επικοινωνίας. Πολλά παιδιά με αυτισμό έχουν δυσκολία στον προφορικό λόγο και μπορεί να μην είναι σε θέση να αναπτύξουν καθόλου την ομιλία. Μπορεί επίσης να δυσκολεύονται να καταλάβουν τι τους λένε οι άλλοι. Αντίθετα, τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες συνήθως δεν έχουν πρόβλημα με τον προφορικό λόγο, αν και μπορεί να έχουν δυσκολία στην ανάγνωση ή τη γραφή. Μια άλλη βασική διαφορά μεταξύ του αυτισμού και των μαθησιακών δυσκολιών είναι στον τομέα της κοινωνικής αλληλεπίδρασης. Τα παιδιά με αυτισμό ... Διάβασε περισσότερα

    Καργάκης Εμμανουήλ - Internus

    Κλινικός Συμβουλευτικός Ψυχολόγος MA - Γνωσιακή - Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας.
    Για μία ορθή επιστημονική αξιολόγηση στο θέμα σας αρμόδιος είναι ο παιδονευρολόγος ή ειδικός αναπτυξιολόγος. Ευχαριστούμε για την ερώτηση.

    Χατζηκωνσταντίνου Παρασκευή

    Φυσικοθεραπευτής

    Σίνδος

  • Χρειάζεται αξιολόγηση στην παρούσα φάση για να αξιολογηθούν οι ανάγκες της.

    Μουντζούρη Ευδοκία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Είναι προτιμότερο να απευθυνθείτε σε δημόσιο φορέα (Παιδοψυχιατρικό Τμήμα Νοσοκομείου ή Κέντρο Ψυχικής Υγείας ή Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Νοσοκομείου) όπου εκεί υπάρχει η δυνατότητα το παιδί να εξεταστεί από διεπιστημονική ομάδα (ομάδα με περισσότερες από μία ειδικότητες) εξειδικευμένη σε διάγνωση διαταραχών του αυτιστικού φάσματος.

    My Mental Health

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέο Ψυχικό

  • Εάν έχετε υποψίες για αυτισμό, θα μπορούσε να γίνει αξιολόγηση και από παιδοψυχιατρο που ειδικεύεται σε αυτό

    Κυπραίου Αρετή

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας ο αυτισμός ειναι μια διαγνωση που δυσκολα τεκμηριώνετα ειδικα στα πρωτα χρόνια του παιδιού . Στην παρούσα φάση το καλύτερο θα ηταν να κάνετε μια επίσκεψη σ έναν παιδοαναπτυξιολόγο για να σας κατευθύνει καλυτερα . Ευχαριστω

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Εφόσον έχει περάσει από επιτροπή είναι δύσκολο να μην έχει εντοπιστεί από τους ειδικούς.
    Εάν υπάρχει αμφιβολία από μέρους σας καλό θα ήταν να απευθυνθείτε εκ νέου για τη διερεύνηση του αιτήματός σας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Η συμβουλή μου είναι να ακολουθήσετε μια πλήρη και ενδελεχή ψυχιατρική εκτίμηση της εφήβου. 'Οταν μιλάμε για αυτισμό μιλάμε στην ουσία για ένα φάσμα διαταραχών με διαφορετικά σε σοβαρότητα
    συμπτώματα. Καταλαβαίνεται πως για να προσδιορισθεί το πρόβλημα χρειάζεται ψυχιατρική εκτίμηση πριν από οποιαδήποτε θεραπεία. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον παιδοψυχίατρο για διάγνωση μαζί με το ιστορικό που έχετε απο τους ειδικούς που έχετε επισκεφτεί κατά καιρούς.

    Μιχαλοπούλου Παναγιώτα-Λαμπρινή

    Ψυχολόγος

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας, για να γίνει διάγνωση αυτισμού θα πρέπει να έχει γίνει η αντίστοιχη αξιολόγηση (με διάφορα στάδια και ερωτηματολόγια). Αν το παιδί δεν έχει τέτοια παρουσίαση οι ειδικοί μπορεί να μην συνεχίσουν την αξιολόγηση. Αν έχετε λόγους να πιστεύετε ότι η κόρη σας μπορεί να είναι στο φάσμα αυτισμού, καλό είναι να μιλήσετε με έναν ειδικό για περαιτέρω αξιολογήσεις.

    Βαλή Ελένη

    Ψυχολόγος - Εικαστική Ψυχοθεραπεύτρια

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Στην ηλικία των 4 ετών, είναι δυνατή η αξιολόγηση του αυτισμού, από την αρμόδια υπηρεσία των ΚΕΔΑΣΥ. Στη βάση του οριακού νοητικού δυναμικού, δικαιολογούνται απόλυτα οι συνεχιζόμενες μαθησιακές δυσκολίες, ειδικά όσο αυξάνονται οι σχολικές απαιτήσεις. Η αξιολόγηση του αυτισμού αφορά σε δυσκολίες στη συμπεριφορά, την κοινωνικότητα και την συναισθηματική έκφραση, ανεξάρτητα των μαθησιακών επιδόσεων. Θα μπορούσατε να πάτε για αξιολόγηση ξανά αν είναι κάτι συγκεκριμένο που σας απασχολεί, αλλά να επισημάνω ότι τα παιδιά σε αυτήν την εφηβική ηλικία παρουσιάζουν αλλαγές και συναισθηματικές δυσκολίες προσαρμογής στα νέα αναπτυξιακά δεδομένα.

    Δούση Σοφία

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Πλατεία Μαβίλη

  • καλημέρα, η διάγνωση για τον αυτισμό γίνεται απο αναπτυξιολόγο η παιδοψυχίατρο συνήθως στην ηλικία των 3 με 4 ετών . Οι μαθησιακές δυσκολίες δεν συνοδεύονται απαραίτητα με αυτισμό πολύ σωστά πηγαίνει σε τμήμα ένταξης η κόρη σας καλη συνεχεια

    Ανδρεαδάκη Καλλιόπη

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλή σας ημέρα, τα Κέντρα που εξειδικεύονται σε θέματα μαθησιακών δυσκολιών είναι τα Ιατροπαιδαγωγικά και Διαγνωστικά Κέντρα. Υπάρχουν πολλές τέτοιες δημόσιες δομές σε όλη την Ελλάδα οι οποίες θα μπορούσαν να προβούν σε αντίστοιχη διάγνωση

    Ιατρική Άσκηση

    Φυσικοθεραπευτής

    Αργυρούπολη

  • Καλημέρα σας,
    Εφόσον οι ψυχολόγοι από το ΚΕΔΑΣΥ δεν κάνουν αναφορά για αυτισμό θεωρούμε πως το παιδί δεν έχει αυτισμό. Εάν όμως θεωρείτε πως η γνωμάτευση που έχετε πάρει από το ΚΕΔΑΣΥ είναι ελλειπής σίγουρα μπορείτε να ζητήσετε και μια δεύτερη αξιολόγηση από ιδιώτη ή νοσοκομείο.
    Με εκτίμηση,
    Mind Esti

    Μind Esti

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαριλάου

  • Η διάγνωση απο τα ειδικά κέντρα οπως το Κεδασύ είναι σε μεγάλο ποσοστό έγκυρες, ενας μεγάλος παράγοντας για τις συμπεριφορικές και γνωστικές λειτουργίες στα παιδιά είναι το οικογενειακό περιβάλλον και οι σχέσεις που εμπλέκεται εκείνο είτε ως θεατής είτε ως εμπλεκόμενο.

    Μερτζάνη Κυριακή - Κέντρο Ψυχοθεραπείας & Συμβουλευτικής "Κοχλίας" (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Λογοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Η συνοσηροτηρα διαφόρων διαταραχών δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Για παράδειγμα, μπορεί να συνυπάρχει ο αυτισμός με τη νοητική υστέρηση και αυτό να προκαλεί μαθησιακές και άλλες δυσκολίες. Ωστόσο, ο αυτισμός, η οριακή νοημοσύνη και οι μαθησιακές δυσκολίες είναι 3 τελείως διαφορετικές διαταραχες, που μπορεί να συνυπάρχουν μπορεί και όχι. Αν κάτι από αυτά που βλέπετε στο παιδί σας, σας κάνουν να υποψιάζεστε ότι μπορεί να έχει αυτισμό και πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να το διαγνώσετε, γιατί έτσι θα μπορέσετε να τη βοηθήσετε πιο ουσιαστικά, τότε θα ήταν ωφέλιμο να απευθυνθείτε σε έναν παιδοψυχιατρο.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Αναφέρετε μαθησιακές δυσκολίες και διεξαγωγή σειράς θεραπειών από λογοθεραπευτή/ εργοθεραπευτή. Έχει δοθεί διάγνωση από τις παραπάνω ειδικότητες; Εάν σας ενδιαφέρει να εξετάσετε περαιτέρω και το νοητικό δυναμικό που αναφέρετε παραπάνω ενδεχομένως να ήταν προτιμότερο να απευθυνθείτε σε παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιακό ψυχολόγο.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, ο αυτισμός είναι μία νευροαναπτυξιακή διαταραχή με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
    Το οριακό νοητικό δυναμικό και οι δυσκολίες στη μάθηση μπορεί να συνυπάρχουν με τον αυτισμό ή και όχι. Αν παρατηρείται επιπλέον δυσκολίες θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον παιδοψυχίατρο ώστε να γίνει παιδοψυχιατρική εκτίμηση. Ωστόσο, επειδή από την ηλικία των 4 ετών συνεργάζεστε με θεραπευτές(λογοθεραπεία, εργοθεραπεία) και έχει γίνει και αξιολόγηση από ΚΕΔΑΣΥ(στο οποίο δεν υπάρχει παιδοψυχίατρος) το πιο πιθανόν είναι ότι θα το είχαν εντοπίσει και θα σας είχαν παρακινείσει να το εξετάσετε.
    Παραμένω στην διάθεσή σας.

    Τσαμίδου Μόνα Ζωή

    Ψυχολόγος MSc

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι νοιάζεστε πολύ για την κόρη σας και ότι προσπαθείτε να κάνετε το καλύτερο για εκείνη. Επιτρέψτε μου να κάνω έναν διαχωρισμό. Αναφέρετε 1) μαθησιακές δυσκολίες, 2) οριακό νοητικό δυναμικό, και 3) αυτισμό, και αυτό με δυσκολεύει να κάνω μία ενημερωμένη εκτίμηση για το προφίλ του παιδιού. Κάθε μία από αυτές τις τρεις κατηγορίες διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους. Όταν ένα παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει οριακή νοημοσύνη, όπως και όταν ένα παιδί έχει μαθησιακές δυσκολίες ΚΑΙ οριακή νοημοσύνη, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει αυτισμό. Ο αυτισμός είναι μία πολύ συγκεκριμένη διαταραχή, για την ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Οι διαδικασίες αξιολόγησης του ΚΕΔΑΣΥ θα είχαν εντοπίσει στοιχεία σχετικά με το φάσμα του αυτισμού και πιθανότατα θα σας είχαν ενημερώσει. Οι μαθησιακές δυσκολίες του παιδιού πολύ πιθανό να σχετίζονται με το νοητικό του δυναμικό, χωρίς ωστόσο αυτό να προδιαθέτει απαραίτητα την ακαδημαϊκή του πορεία.

    Κουρτάνοβιτς Φίλιππος

    Ψυχολόγος-Σεξολόγος

    Πεύκη

  • Καλησπέρα σας, ίσως να είχε διαγνωστεί από τότε που έκανε τις λογοθεραπείες και τις εργοθεραπείες. Ωστόσο πολλές φορές ο αυτισμός συγχέεται με την ΔΕΠΥ. Μπορεί να βρίσκεται κάτω από την ομπρέλα του φάσματος, δηλαδή να έχει κάποια αυτιστικά στοιχεία που να μην σκοράρουν σε τελική διάγνωση αυτισμού. Στο Κεδασυ θα σας είχαν ειδοποιήσει εαν χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Εαν θεωρείται ότι κάτι χρειάζεται να διερευνήσετε ακόμα και δεν είστε σίγουροι συμβουλευτείτε παιδοψυχίατρο που ασχολείται με τον αυτισμό και αναπτυξιολόγο.

    Σαββιδάκη Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Παιγνιοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας και καλό μήνα!
    Υπάρχουν και άλλες ενδείξεις στη συμπεριφορά της, οι οποίες σας προβληματίζουν σχετικά. Εάν όχι, ίσως πρόκειται για άγχος από την πλευρά σας, επομένως θα μπορούσατε να επωφεληθείτε από συμβουλευτική για την κόρη σας.

    Παραμένω στη διάθεση σας για ό,τι χρειαστείτε.

    Εμμανουέλα-Μαρίνα Βιντιάδη
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια MSc

    Βιντιάδη Εμμανουέλα-Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Κηφισιά

  • Γειά σας!
    Ο όρος Αυτισμός είναι πολύ γενικός και περιλαμβάνει πολλά και διαφορετικά συμπτώματα ! Το κύριο κοινό χαρακτηριστικό είναι η δυσκολία επαφής, η δυσχέρεια επικοινωνίας με τους άλλους, το κλείσιμο στον εαυτό!
    Το καλλίτερο για σας θα ήταν να απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στον Αυτισμό για να προβεί σε εξειδικευμένη (ψυχολογικές δοκιμασίες=τέστ, κλπ) αξιολόγηση !

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλημέρα σας.
    Η διάγνωση για αυτισμό δίνεται απο παιδοψυχίατρο ή αναπτυξιολόγο. Αν θέλετε να σας παραπέμψουμε σε κάποιον για να το δείτε μπορείτε να με καλέσετε.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Ο αυτισμός είναι μια νευροαναπτυξιακη διαταραχή ένα φάσμα που τα σημάδια του ξεκινούν από τη πρώιμη παιδική ηλικία και η εικόνα του διαφέρει στο κάθε ατομο τόσο από άποψη χαρακτηριστικών όσο και λειτουργικότητας. Για τη διάγνωση του αυτισμού στα παιδιά προσχολικής ηλικιας υπάρχουν πολλα κριτήρια όπως αυτά που άπτονται στη ψυχοκοινωνική ανάπτυξη, την κοινωνική επικοινωνία τη στερεότυπη συμπεριφορά καθώς και μια ευρεία συμπτωματολογία όπως θέματα αισθητηριακα, καθυστέρηση λόγου, δυσκολία συναισθηματικής κατανοησης και πολλα αλλα. Εννοείται ότι αυτά μπορούν να φανούν από τα πρώτα χρόνια της ζωής αλλά στη πορεία θα φανει και το ποσο επηρεάζουν τη... Διάβασε περισσότερα

    Κισσαμιτάκη Ευαγγελία

    Ψυχολόγος

    Χανιά

  • Το ότι αντιμετωπίζει κάποιες δυσκολίες στη μάθηση, δεν σημαίνει ότι έχει αυτισμό. Δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο. Παρόλα αυτά, θα πρέπει να την δει κάποιος ειδικός για να σας πει τί ακριβώς συμβαίνει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Οι πληροφορίες που αναφέρνετε στην ερώτηση σας δεν είναι αρκετές για να κρίνει κανείς αν η κόρη σας έχει αυτισμό. Η σωστή διαδικασία διάγνωσης του αυτισμού περιλαμβάνει και την παρακολούθηση του παιδιού υπό συγκεκριμένες συνθήκες (επικοινωνίας, επίλυσης βασικών προβλημάτων, παρατήρηση της θεώρησης του νου και του ρίσκου του παιδιού, ιστορικό κλπ). Εισηγούμαι να ζητήσετε αξιολόγηση από ειδικό (κλινικό, εκπαιδευτικό ή σχολικό ψυχολόγο, ή παιδοψυχίατρο). Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω στο κομμάτι της διάγνωσης.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας.
    Καθώς φαντάζομαι ότι παρακολουθείται το παιδί από αναπτυξιολόγο ή παιδοψυχίατρο, εικάζω ότι αν είχε διακρίνει κάτι σχετικό θα σας είχε ενημερώσει.
    Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει η κόρη σας πιθανότατα να σχετίζονται με το οριακό νοητικό δυναμικό που περγράφετε και όχι με διαταραχή αυτιστικού φάσματος.
    Το κυριότερο είναι να έχετε έναν γιατρό που να εμπιστεύεστε και να σας κατευθύνει κατάλληλα , καθώς αυτές οι διαγνώσεις πολλές φορές αλληλοεπικαλύπτονται.

    Εύχομαι να είστε όλο και καλύτερα...
    Είμαι στη διάθεσή σας.

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,
    Μία επίσκεψη εκ νέου σε κάποιον ειδικό ώστε να γίνει επαναξιολόγηση των δυσκολιών που περιγράφετε και της τωρινής της κατάστασης, είναι ο πιο αποτελεσματικός και έγκυρος τρόπος για να σιγουρευτείτε, αλλά και για να την βοηθήσετε.

    Τσίμπρη Πηνελόπη MSc (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αγαπητέ γονέα,
    από το σύντομο ιστορικό της κόρης σας καταλαβαίνω ότι έχετε ανταποκριθεί άμεσα, με ενδιαφέρον αλλά και με κατάλληλο τρόπο στις δυσκολίες της. Οι μαθησιακές δυσκολίες είναι μια ξεχωριστή διάγνωση από την εκτίμηση του νοητικού επιπέδου του παιδιού. Για παράδειγμα: ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες μπορεί να έχει μέτριο ή ανώτερο νοητικό δυναμικό ενώ ένα παιδί με οριακό νοητικό δυναμικό μπορεί να φαίνεται στην πράξη ότι έχει μαθησιακές δυσκολίες. Παρόλα τα σχετικά με τις διαγνώσεις όμως, και επειδή η κόρη σας έχει αρχικά διαγνωστεί με μαθητικές δυσκολίες, είναι σημαντικό να μην παραβλέπουμε πόσο πολύ επηρεάζουν τα παιδιά οι δυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακού Θωμαή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,

    Μπορείτε να απευθυνθείτε για παιδοψυχιατρική εκτίμηση είτε σε δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό είτε ιδιωτικό φορέα, προκειμένου να γίνει η αξιολόγηση και να διαπιστωθεί εάν υπάρχει κάτι άλλο εκτός του οριακού νοητικού δυναμικού.

    Με εκτίμηση,

    Ορέστης Μπάλλας
    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Οι μαθησιακές δυσκολίες και ο αυτισμός είναι διαφορετικες οντότητες. Εάν παρόλα αυτά αμφιβαλλετε για τη διάγνωση, θα μπορούσατε να ζητήσετε την άποψη ενός παιδοψυχιατρου.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Δυστυχώς δεν έχω ειδίκευση σε παιδιά. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ένα παιδοψυχολογο ή σε αναπτυξιολογο. Αν χρειάζεστε κάποια σύσταση στη διάθεσή σας.

    Σίδερης Γεώργιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Πειραιάς

  • Τι είναι αυτό που σας προβληματίζει; Η διαγνωση; Ή αν δεν εχει γινει διαφοροδιαγνωση αυτισμου; Εφόσον λετε οτι εχει περασει αξιολόγηση και ειναι σε οριακη νοημοσύνη και εχει μαθησιακές δυσκολίες δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεται και στο φάσμα του αυτισμου. Εαν πηγαίνει ολα αυτα τα χρόνια σε επανα- αξιολογήσεις και επιτροπές ειναι κάτι που θα είχε βρεθεί. Σε κάθε περιπτωση μπορείτε να απευθυνθείτε στο παίδων για εκ νεου αξιολογηση κι εσεις να ακολουθήσετε κάποια συμβουλευτική γονέων για να βοηθηθείτε περεταίρω. Χρειάζετε ειδικός χειροσμός.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό