Doctoranytime
Αριθμός αδείας: ΑΠ:Υ/1059
Η Παπαδοπούλου Έλσα είναι Λογοθεραπεύτρια – Ειδική Φωνοθεραπεύτρια και είναι πτυχιούχος λογοθεραπείας του Α.Τ.Ε.Ι Ιωαννίνων, όπου αποφοίτησε από την σχολή με άριστα το 2004. Το 2010, ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές της σπουδές με εξειδίκευση στην παθολογία φωνής, στο University College of London (UCL) της Αγγλίας. Στην παρούσα φάση, είναι Υποψήφια Διδάκτωρ στην Ιατρική Σχολή Αθήνας, όπου εκπονεί την διδακτορική της διατριβή με τίτλο «Η συμβολή της λογοθεραπείας στη βελτίωση της σχετιζόμενης με τη φωνή ποιότητας ζωής των ασθενών με καρκίνο του λάρυγγα, μετά από μερικές λαρυγγεκτομές». Έχει συμμετάσχει σε πλήθος ιατρικών και λογοθεραπευτικών συνεδριών ως ομιλήτρια, στην Ελλάδα και το εξωτερικό και έχει εξειδικευθεί σε μεθόδους αποκατάστασης φωνής και νευρολογικών διαταραχών όπως: το LSVT Loud (για ενήλικες και παιδιά), Integrated Voice Therapy- Voicecraft, Accent Method, Laryngeal Manual Therapy, κ.α. Τα τελευταία 10 έτη, διατηρεί δύο ιδιωτικά κέντρα ειδικών θεραπειών με την επωνυμία «Efamillon - Κέντρο Ειδικών Θεραπειών» στην Νίκαια Αττικής και τον Πειραιά, στα οποία μπορούν να απευθυνθούν ενήλικες και παιδιά. Τέλος, το επαγγελματικό της ενδιαφέρον στρέφεται στην αποκατάσταση των διαταραχών φωνής σε ενήλικες καθώς και στην αποκατάσταση του λόγου και της ομιλίας σε ενήλικες μετά από εγκεφαλικά επεισόδια και νευρολογικές διαταραχές.
Τα κόστη είναι ενδεικτικά. Ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές κατά την επίσκεψη ανάλογα το περιστατικό.
Επιβεβαιωμένες αξιολογήσεις από πραγματικούς ασθενείς
Η αξιοπιστία και η διαφάνεια στις αξιολογήσεις είναι η βασική μας προτεραιότητα και για τον λόγο αυτό ελέγχουμε ξεχωριστά κάθε αξιολόγηση ώστε να διασφαλίσουμε ότι συμφωνεί με την Πολιτική Διαχείρισης Αξιολογήσεων.
Από 7 αξιολογήσεις
Σπουδές
Επαγγελματική εμπειρία
Μέλος συλλόγων
Συμμετοχή σε συνέδρια
Ξένες γλώσσες
καλησπέρα ο γιος μου είναι στο φάσμα του αυτισμού 3μισι χρονών ακόμα δεν μιλάει υπάρχει περίπτωση να μην μιλήσει ποτέ? κανει και λογοθεραπεια και εργοθεραπεια μιμείτε διαφορά κλπ
Δεν μπορώ να σας δώσω ακριβή απάντηση στο ερώτημα σας διότι δεν έχω εικόνα του παιδιού . Θα πρέπει την ίδια ερώτηση να την κάνετε στον γιατρό που τον παρακολουθεί και στους θεραπευτές του .
Παπαδοπούλου Έλσα
Καλησπέρα! Είμαι 28 ετών και νομίζω ότι έχω συμπτώματα αυτισμού (άσπεργκερ). Πώς μπορεί να γίνει διάγνωση σε αυτό;
Καλησπέρα σας,
Η διάγνωση πιθανού Asperger σε αυτήν την ηλικία μπορεί να γίνει από ψυχίατρο εξειδικευμένο σε τέτοιες διαταραχές για ενήλικο πληθυσμό . Θα πρέπει να σας χορηγηθούν και κάποια κατάλληλα σταθμισμένα τεστ .
Ελπίζω να βοήθησα.
Παπαδοπούλου Έλσα
Η κόρη μου όταν ήταν 4 χρόνων και στα μετέπειτα χρόνια της έκανε λογοθεραπεία και εργοθεραπεία!Έχει μαθησιακές δυσκολίες!Τώρα είναι 15 χρόνων και πάει γ γυμνασίου!συνεχίζει να έχει μαθησιακές δυσκολίες έχει και έχει περάσει από το Κεδασυ και έχει μπει σε τμήμα ένταξης στο σχολειο λόγω οριακού νοητικού δυναμικού!υπάρχει περίπτωση να έχει αυτισμό;αν και δεν διαγνώστηκε ποτέ να έχει αυτισμο
Καλησπέρα σας,
Το γεγονός ότι έχει μαθησιακές δυσκολίες οι οποίες δεν αντιμετωπίστηκαν σωστά σε μικρότερη ηλικια δεν σημαίνει ότι έχει αυτισμό . Από το Κεδασυ και από το κέντρο που κάνατε θεραπείες θα σας είχαν ενημερώσει. Καλό είναι να χορηγηθεί η κλίμακα Wisc λόγω οριακού νοητικού δυναμικού . Ευχαριστώ
Παπαδοπούλου Έλσα
Το περιεχόμενο των απαντήσεων είναι αυστηρά ενημερωτικό και δεν πρέπει να θεωρηθεί υποκατάστατο ιατρικής συμβουλευτικής
Συμπλήρωσε το email που χρησιμοποιείς στο doctoranytime και θα λάβεις σύνδεσμο για τη δημιουργία νέου κωδικού
Για να εξασφαλίσουμε ότι:
είναι απαραίτητο για εμάς να συλλέγουμε και να επεξεργαζόμαστε τα προσωπικά σου δεδομένα στο βαθμό που μας επιτρέπεις.
Γι αυτό το λόγο θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι τηρούμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία των προσωπικών σου δεδομένων, σύμφωνα με τον Νέο Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (“GDPR”), τους όρους της Πολιτικής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων του doctoranytime (τους οποίους μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά εδώ) και τις προϋποθέσεις της νομοθεσίας.
Για οποιαδήποτε απορία αναφορικά με την προστασία της ιδιωτικότητας σου από τo doctoranytime ή εάν επιθυμείς να ασκήσεις τα δικαιώματα που σου παρέχει ο GDPR ως προς τα προσωπικά σου δεδομένα (ενημέρωση, πρόσβαση, διόρθωση, διαγραφή, περιορισμός της επεξεργασίας, φορητότητα των δεδομένων σου, εναντίωση και δικαίωμα υποβολής καταγγελίας στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα) μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Data Protection Officer του doctoranytime στο e-mail: [email protected].
Η εγγραφή σου ολοκληρώθηκε.
Περισσότερες από 100 ειδικότητες σε περιμένουν στη συσκευή σου για να κλείνεις ραντεβού anytime, σε ένα περιβάλλον φτιαγμένο ειδικά για εσένα! Δες περισσότερα