Doctoranytime
Η κυρία Μπονίκου Ειρήνη είναι Κλινική Κοινωνικη Λειτουργός και Ψυχοθεραπεύτρια και διατηρεί το ιδιωτικό της γραφείο στο Κουκάκι. Είναι απόφοιτη του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας της Σχολής Διοικητικών Οικονομικών & Κοινωνικών Επιστημών, ενώ έχει ολοκληρώσει την παρακολούθηση πλήθους μετεκπαιδευτικών προγραμμάτων και σεμιναρίων. Ενδεικτικά αναφέρονται: Εγκαιρη Παρέμβαση στην Ψύχωση Α΄ Ψυχιατρική Κλινική, ΕΚΠΑ & ΕΠΙΨΥ, Μετεκπαιδευτικό Σεμινάριο Κλινικών Δεξιοτήτων στην Ψυχοπαθολογία, Α΄ Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ & ΕΠΙΨΥ., Αξιολογική Ψυχοσωματική Συμβουλευτική Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, κ.α. Παράλληλα, έχει παρακολουθήσει πλήθος συνεδρίων, διημερίδων/ημερίδων και έχει στο ενεργητικό της ομιλίες σε επιστημονικές εκδηλώσεις και συνέδρια. Αξίζει να αναφερθεί οτι η κυρία Μπονίκου εργάστηκε στη γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης 10306, μόνιμης πια υπηρεσίας του υπουργείου Υγείας, παρέχοντας τις υπηρεσίες της για τις επιπτώσεις της πανδημίας Covid-19 αλλά και σε όσους έχασαν δικούς τους ανθρώπους στο δυστήχημα των Τεμπών. Στο διαδίκτυο μπορεί κανεις να βρει πλούσια αρθρογραφία σχετικά με τα παραπάνω. Στην παρούσα φάση εργάζεται στην Μονάδα Έγκαιρης Παρέμβασης στην Ψύχωση στο Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγιεινής Ε.Π.Ι.Ψ.Υ. Στο γραφείο της αναλαμβάνει πλήθος περιστατικών, έχοντας πάντα στο επίκεντρο την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση των εξατομικευμένων αναγκών κάθε ανθρώπου που αναλαμβάνει.
Η Ψυχοθεραπεύτρια έχει εξιδείκευση στις Αγχώδεις διαταρραχές έχοντας αντιμετωπίσει πλήθος περιστατικών κατα τη διάρκεια της εργασίας της στην Εθνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306 Πρόγραμμα Βραχείας Ψυχοθεραπείας και μετέπειτα στο Ιδιωτικό της Γραφείο.
Μετεκπαιδευτικό Σεμινάριο Κλινικών Δεξιοτήτων στην Ψυχοπαθολογία << Παναγιώτης Ουλής>>. Α΄ Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ & το ΕΠΙΨΥ. Κοινωνιολογία και Ψυχολογία της Υγείας Πανεπιστήμιο Αιγαίου. ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΦΗΒΟΥ. Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Διαχείριση Χρόνου και Άγχους Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ( ΕΚΠΑ). Εξειδικευση στην Παιδοψυχολογία .Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας - Διαλεκτική Συμπεριφορική Θεραπεία. Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ). Αξιολογική Ψυχοσωματική Συμβουλευτική. Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ). Μετεκπαιδευτικό σεμινάριο «ΕΓΚΑΙΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ». Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στις Γνωσιακές Ψυχοθεραπείες "Ιωάννης Παπακώστας" ΕΠΙΨΥ και Α Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ. September 26th, 2023 is hereby granted the title of Certified PANSS RaterTM. Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στις Γνωσιακές Ψυχοθεραπείες "Ιωάννης Παπακώστας" ΕΠΙΨΥ και Α Ψυχιατρική Κλινική ΕΚΠΑ.
Τα κόστη είναι ενδεικτικά. Ενδέχεται να υπάρξουν αλλαγές κατά την επίσκεψη ανάλογα το περιστατικό.
Επιβεβαιωμένες αξιολογήσεις από πραγματικούς ασθενείς
Η αξιοπιστία και η διαφάνεια στις αξιολογήσεις είναι η βασική μας προτεραιότητα και για τον λόγο αυτό ελέγχουμε ξεχωριστά κάθε αξιολόγηση ώστε να διασφαλίσουμε ότι συμφωνεί με την Πολιτική Διαχείρισης Αξιολογήσεων.
Από 9 αξιολογήσεις
Σπουδές
Επαγγελματική εμπειρία
Μέλος συλλόγων
Συμμετοχή σε συνέδρια
Καλησπερα, εχω διαγνωστει με αγχωδη διαταραχη. Εδω και 8 μηνες παιρνω seroxat 45mg. Τον τελευταιο 1μιση χρονο εχω δυσπνοια οταν κανω μια μικρη προσπαθεια, οπως περπατημα, σαν να μην μου φτανει ο αερας. Περυσι εκανα stress echo και σπειρομετρηση και ηταν ολα καλα. Θεωρειται οτι ειναι ψυχογενης δυσπνοια ή να επαναλαβω μια σειρα εξετααεων; ειμαι 46 ετων, ανδρας
Καλησπέρα σας! Εφόσον έχετε ολοκληρώσει τον εργαστηριακό έλεγχο και δεν υπάρχουν κλινικά ευρήματα και συνυπολογίζοντας την διάγνωση σας με Αγχώδη Διαταραχή τότε η δύσπνοια είναι πιθανό να προκαλείται απο το άγχος. Όταν έχουμε άγχος, οι μυϊκές συσπάσεις στον αυχένα, την κοιλιά και γενικά σε όλο το σώμα μας δεν μας επιτρέπουν να χαλαρώσουμε το θώρακα και το διάφραγμα. Αυτό επηρεάζει την εκπνοή μας, καθώς δεν τελειώνει στο ίδιο σημείο. Συχνά, αυτό προκαλεί δύσπνοια. Θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή, ώστε η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με την φαρμακευτική σας αγωγή να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε το άγχος και να απαλλαγείτε απο ...δυσφορικά συναισθήματα. Για ό,τι χρειαστείτε βρίσκομαι στην διαθεσή σας. Διάβασε περισσότερα
Μπονίκου Ειρήνη
Εδώ και 3 χρόνια ζω σε ένα ακατάστατο δωμάτιο πεταμενα πραγματα δεξια και αριστερα.δεν εχω κουραγιο να το συμαζεψω.δεν έχω κουράγιο να πλύνω τα δόντια μου,να κάνω μπάνιο.ουτε να βγω από το σπίτι.σπανια βγαίνω έξω περνάω την ώρα μου κλεισμένος στο δωμάτιο με το κινητο.20 ώρες την μέρα.αυτο τι μπορεί να είναι?
Καλησπέρα σας. Απόσυρση, εκπτωση λειτουργικότητας και παραμέληση ατομικής υγιεινής υποδεικνύουν καταθλιπτικόμορφα συμπτώματα. Σίγουρα δεν είναι ασφαλές να πάρετε μια γνώμη ή πόσο μάλλον διάγνωση χωρίς κλινική εξέταση. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε άμεσα και δια ζώσης σε ειδικό ψυχικής υγείας. Για ό,τι χρειαστείτε βρίσκομαι στην διαθεσή σας.
Μπονίκου Ειρήνη
Καλησπέρα εδώ και 1 μήνα πάσχω από ότι μου είπε η ψυχίατρος με κατάθλιψη χωρίς ψυχωσικά συμπτώματα ως απόρροια της ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής εδώ και 10 χρόνια και δεν είχα μιλήσει πουθενά που ενώ τυχαίνει να έχω και θυρεοειδή σε καλά επίπεδα ελεγμένο Εδώ και ένα μήνα οι σκέψεις μου είναι αυτοκτονικές δυσφορία υπερβολικά έντονο άγχος στρες με έπιασε και αποπραγματοποιηση για μια εβδομάδα παράλληλα κάθε μέρα μου περνάνε έντονες σκεψεις μήπως είμαι διπολικος έχω σχιζοφρένεια διαταραχή προσωπικότητας και ότι διαταραχή υπάρχει τέτοια ενώ είχα και σωματικά συμπτώματα φαγούρα στην κεφαλή μούδιασμα και όλα αυτά σε αυτόν τον μήνα που αρνούμαι να πάρω φάρμακα ..Πήγα και σε κλινικό ψυχολόγο και μου είπε πως πρέπει να πάρω αντικαταθλιπτικό ήπιο που μου έγραψε ο γιατρός αλλά και πάλι δεν μπορώ να το διαννοηθω ότι πρέπει να πάρω φάρμακο για να γίνω καλά ..Το θέμα είναι πως και το βράδυ όπου πέφτω για ύπνο πριν κοιμηθώ ακούω κάτι ελαφρούς ήχους σαν κλείσιμο πόρτας η βλέπω φιγούρες όταν κλείνω τα μάτια μου και όλα αυτά στο δεύτερο στάδιο ύπνου που έχω τις αισθήσεις ενώ το στρες και το άγχος είναι στα ύψη ενώ χτυπάει και η καρδιά ...Οπότε με λίγα λόγια ένα χάος ..Αν δεν πάρω φάρμακα υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι πιο σοβαρό διαταραχή ύπνου η οτιδήποτε βλέπω μέσα και λέω να έχω αυτό να έχω εκείνο να έχω το άλλο ;
Καλησπέρα σας. Θα σας συστήσω να απευθυνθείτε στον θεράποντα ιατρό σας και να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας για την φαρμακευτική αγωγή και τα συμπτώματα που περιγράφετε. Εαν έχετε αυτοκτονικό ιδεασμό, όπως αναφέρετε, να απευθυνθείτε άμεσα σε εφημερεύον τμήμα ψυχιατρικού νοσοκομείου. Για ότι χρειαστείτε βρίσκομαι στην διαθεσή σας.
Μπονίκου Ειρήνη
Το περιεχόμενο των απαντήσεων είναι αυστηρά ενημερωτικό και δεν πρέπει να θεωρηθεί υποκατάστατο ιατρικής συμβουλευτικής
Συμπλήρωσε το email που χρησιμοποιείς στο doctoranytime και θα λάβεις σύνδεσμο για τη δημιουργία νέου κωδικού
Για να εξασφαλίσουμε ότι:
είναι απαραίτητο για εμάς να συλλέγουμε και να επεξεργαζόμαστε τα προσωπικά σου δεδομένα στο βαθμό που μας επιτρέπεις.
Γι αυτό το λόγο θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι τηρούμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία των προσωπικών σου δεδομένων, σύμφωνα με τον Νέο Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (“GDPR”), τους όρους της Πολιτικής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων του doctoranytime (τους οποίους μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά εδώ) και τις προϋποθέσεις της νομοθεσίας.
Για οποιαδήποτε απορία αναφορικά με την προστασία της ιδιωτικότητας σου από τo doctoranytime ή εάν επιθυμείς να ασκήσεις τα δικαιώματα που σου παρέχει ο GDPR ως προς τα προσωπικά σου δεδομένα (ενημέρωση, πρόσβαση, διόρθωση, διαγραφή, περιορισμός της επεξεργασίας, φορητότητα των δεδομένων σου, εναντίωση και δικαίωμα υποβολής καταγγελίας στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα) μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Data Protection Officer του doctoranytime στο e-mail: [email protected].
Η εγγραφή σου ολοκληρώθηκε.
Περισσότερες από 100 ειδικότητες σε περιμένουν στη συσκευή σου για να κλείνεις ραντεβού anytime, σε ένα περιβάλλον φτιαγμένο ειδικά για εσένα! Δες περισσότερα