• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 18/04/2024

Όταν είμαι στο γυμναστήριο με πιάνει κάτι λες και νιοθω ότι δε μπορω να πάρω βαθιά ανάσα.και μπορεί και να με πιάσει και ταχυπαλμια.και αγχώνομαι πολύ.. έχω πάει σε καρδιολόγο όλα φυσιολογικά έχω πάει σε πνευμονολόγο όλα φυσιολογικά..όλα αυτά ξεκηνισαν μετά από ένα συμβάν στη ζωή μου έντονης στεναχώριας...

14 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, Πιθανώς το συμβάν που αναφέρετε να σας έχει επηρεάσει και να σας βγαίνει με έναν σωματικό τροπο. Σε καθε περίπτωση θα ήταν πολύ χρήσιμο να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας εφόσον έχει αποκλειστεί και κάποιο ιατρικό πρόβλημα.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι συνήθως συνδεδεμένα με το άγχος και το στρες. Η έντονη στεναχώρια που έζησες μπορεί να είχε έναν μεγάλο αντίκτυπο στην ψυχοσωματική σου κατάσταση, και τα συμπτώματα που αντιμετωπίζεις στο γυμναστήριο είναι πιθανό να είναι αποτέλεσμα αυτού του στρες. Είναι καλό που έχεις εξεταστεί από καρδιολόγο και πνευμονολόγο και όλα ήταν φυσιολογικά. Αυτό σημαίνει ότι τα συμπτώματα που αντιμετωπίζεις πιθανότατα οφείλονται σε άλλες παράγοντες, όπως το άγχος και ο στρες. Σε τέτοιες περιπτώσεις, μια καλή προσέγγιση είναι να επικοινωνήσεις με έναν ψυχολόγο ή έναν ψυχοθεραπευτή. Μπορούν να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις και να δ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ιωάννινα

  • Γεια σας! Μήπως δε θέλετε να πάτε στο γυμναστήριο και δεν εκτελείτε στην πραγματικότητα άλλη επιθυμία την οποία θέλετε να πραγματοποιήσετε; Επίσης αυτο-απαντάτε παραπάνω για το συμβάν με την έντονη στεναγχώρια, όπου ουσιαστικά αποτελεί την αφετηρία και όχι την αιτία της κρίσης ή των κρίσεων πανικού. Με την έννοια ότι τα αίτια πιθανόν να είναι βαθύτερα και εντοπισμένα μέσα σας. Πλέον έχει φτάσει ήδη ο καιρός για την επίλυση σε εσφαλμένες ταυτίσεις από τα περιβάλλοντα από τα οποία προερχόμαστε. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Αυτά τα συμπτώματα είναι χαρακτηριστικά κρίσεων πανικού. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα! Μήπως θα έπρεπε να κοιτάξετε να ξεκινήσετε θεραπεία αφού περάσετε ένα δύσκολο γεγονός που σας έχει φέρει αυτή την στεναχώρια.

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Όλα αυτά τα προβλήματα συνήθως ξεκινούν από κάποια γεγονότα που μας τραυμάτισαν. Θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα,
    θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.
    Σημασία έχει να παρατηρηθεί τι κρύβεται πίσω απο αυτό το σύμπτωμα και έπειτα να αντιμετωπιστεί.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Η ταχυπαλμία και τα αναπνευστικά προβλήματα μπορούν να εμφανιστούν συχνά στο πλαίσιο αθλητικών δραστηριοτήτων, ειδικά σε άτομα που εκτίθενται σε υψηλά επίπεδα φυσικής πίεσης.
    Πόσο μάλλον σε εσάς που όπως λέτε έχετε περάσει περίοδο έντονης στεναχώριας.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κατάσταση με τον καλύτερο και τον πιο ωφέλιμο τρόπο για σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας. Τα στρεσογόνα γεγονότα της ζωής συνδέονται με το άγχος που με τη σειρά του προκαλεί και σωματικά συμπτώματα, όπως τη δύσπνοια και την ταχυπαλμία που αναφέρετε. Αυτά τα συμπτώματα εμφανίζονται μόνο όταν γυμνάζεστε όμως ή και σε άλλες συνθήκες; Διότι αν συμβαίνει μόνο στο γυμναστήριο, ίσως σχετίζεται με την ένταση της σωματικής άσκησης.

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Το περιγράφετε σαν μια εμπειρία άγχους και αναπνευστικών δυσκολιών που εμφανίζονται στο γυμναστήριο, ιδίως μετά από ένα έντονο συμβάν στη ζωή σας. Τέτοια συμπτώματα είναι συχνά συσχετισμένα με το άγχος. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι ο εγκέφαλός σας ερμηνεύει τη φυσική δραστηριότητα ως κίνδυνο και προκαλεί τέτοιες αντιδράσεις. Συνιστώ να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο για να εξερευνήσετε τη συνδεσή τους με το συμβάν που αναφερατε και πιθανές τεχνικές αντιμετώπισης τους.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας να το διερευνήσετε και να πάρετε οδηγίες πώς να το αντιμετωπίσετε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί να οφείλεται σε έντονο άγχος το συγκεκριμένο σύμπτωμα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας συμβουλέψει θεραπευτικά για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το γεγονός ότι παρουσιάζετε συμπτώματα όπως δυσκοιλιότητα και ταχυκαρδία κατά τη διάρκεια της προπόνησης στο γυμναστήριο είναι κάτι που μπορεί να οφείλεται σε φυσιολογικές αντιδράσεις του σώματος σε έντονη άσκηση, ιδίως αν έχετε ανησυχία ή άγχος. Η άσκηση μπορεί να επηρεάσει τον ρυθμό της καρδιάς και τον αναπνευστικό σας ρυθμό, και η ανησυχία μπορεί να κάνει αυτά τα συμπτώματα να φαίνονται πιο έντονα. Οι συναισθηματικές εμπειρίες, όπως η έντονη στεναχώρια που αναφέρετε, μπορούν να επηρεάσουν το σώμα και να οδηγήσουν σε ανασταλτικά συμπτώματα, συμπεριλαμβανομένης της αναπνευστικής δυσκοιλιότητας και της αυξημένης καρδιακής συχνότητας. Είναι θε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Παρατηρείτε ότι κάθε φορά που πηγαίνετε στο γυμνασταστήριο, κάτι μέσα σας φαίνεται να διαταράσσει τον τρόπο που λειτουργεί το σώμα σας - σα να μη συνεργάζεται. Παράλληλα μοιάζει να γνωρίζετε ότι αυτό ξεκίνησε μετά από ένα γεγονός που σας προκάλεσε έντονη στενοχώρια. Παρόλο που οι εξετάσεις σας βγαίνουν φυσιολογικές, το σώμα σας για κάποιο λόγο εξακολουθεί να αντιδρά.

    Προσπαθήστε να αναπτύξετε έναν εσωτερικό διάλογο με αυτές σας τις δυσκολίες. Τι λένε; Πώς νιώθουν; Τι ζητούν από εσάς; Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, ώστε να σας δώσει τη δυνατότητα να επεξεργαστείτε σε βάθος τη στενοχώρια που βιώσατε, καθώς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα