• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Kalispera sas eimai 40 etwn kai mia omorfi mera i kori 14 eton epese katw me spazmous, kai telika exoume neaniki epilepsia🥲Exei alaksi h zwh mou me exei pniksi to anxos kai den me afini.Einai prosfato prin 2 eudomades.Niotho san kati na me pnigi kai ta xeria mou pagonoun otan me piani to anxos.kapios na me voithisi na to kseperaso gia na voithiso thn kori mou euxaristw🙏

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας, , νιώθω τη στεναχώρια σας, συγχρόνως να πω ότι δεν ευθύνεστε εσείς γιαυτο που συνέβη. Θα προτεινα μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπειας

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος που βιώνετε σχετικά με την υγεία της κόρης σας, είναι απόλυτα κατανοητό και αναμενόμενο. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι εκτός από την κόρη σας, εσείς που αποτελείτε τον υποστηρικτικό ιστό χρειάζεστε επίσης φροντίδα και υποστήριξη. Η αναζήτηση θεραπευτικής υποστήριξης μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τις αρνητικές σκέψεις σας, που μπορεί να περιλαμβάνουν ανησυχίες σχετικά με την υγεία της κόρης σας, το μέλλον της οικογένειάς σας και την ικανότητά σας να αντιμετωπίσετε την κατάσταση. Ταυτόχρονα είναι σημαντικό να διαχειριστείτε με λειτουργικό τρόπο τα συναισθήματά σας και να αντιμετωπίσετε το άγχος και τα σωματικ... Διάβασε περισσότερα

    In Therapy - Χώρος Πρόληψης & Προαγωγής Ψυχικής Υγείας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Χρειάζεστε και εσείς υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας, το παιδί θα είναι μια χαρά αν παίρνει την αγωγή του ,υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν μια φυσιολογική ζωή με την αγωγή τους και κανείς δεν ξέρει ότι πάσχουν από επιληψία, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να πάρετε βοήθεια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας. Αυτό που περιγράφεται ακούγεται σαν ψυχοσωματικα συμπτώματα. Όπως φαντάζομαι, ήταν αρκετά τραυματικο το περιστατικό με την κόρη σας και ξεκίνησε όλο αυτό. Με την βοήθεια της θεραπείας θα μπορούσατε να βρείτε τις σκέψεις που προκαλούν το άγχος, και να τις αντιμετωπισετε για να δείτε αν είναι ρεαλιστικές κλπ. Επίσης θα πάρετε κάποια εργαλεία που θα βοηθήσουν στην διαχείριση άγχους

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Αρχικά θα ήθελα να παρατηρήσω τη χρήση του πληθυντικού στο "έχουμε νεανική επιληψία" μιας και η αλήθεια είναι ότι έχει εκείνη, όχι όλοι σας. Φαίνεται ότι ζείτε αρκετά μέσα στη ζωή του παιδιού σας και ίσως για αυτό έχετε πάρει αρκετό από το άγχος του. Επίσης άλλος μπορεί να βοηθήσει εσάς για το θέματα σας και άλλος για να βοηθήσει τη κόρη σας. Μπορεί να απευθυνθεί σε κάποιον επαγγελματία Ψυχικής Υγείας για να τη βοηθήσει. Εσείς το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να της το επιτρέψετε και να την υποστηρίξετε οικονομικά.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Γεια σας. Εφόσον υπάρχει άγχος και αναγνωρίζετε το πρόβλημα αναζητώντας βοήθεια, είναι πολύ καλό για εσάς να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο που θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση του.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Για υο δικό σας θέμα χρειάζεται να επισκεφτείτε ψυχολόγο .

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από ειδικούς υγείας που μπορούν να σας παρέχουν τη σωστή υποστήριξη. Μπορείτε να αναζητήσετε ιατρική συμβουλή για τον έλεγχο της επιληψίας και των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζει η κόρη σας. Επιπλέον, είναι σημαντικό να εξετάσετε επιλογές θεραπείας για το άγχος που αισθάνεστε, ώστε να μπορέσετε να διαχειριστείτε καλύτερα τις καθημερινές σας δραστηριότητες. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες υγείας και ψυχικής υγείας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι λογικό να έχετε αγχος. Είναι κάτι καινούργιο για εσάς και το παιδί σας. Ενημερωθείτε από τον γιατρό που παρακολουθεί το παιδί σας, ακολουθήστε τις οδηγίες που σας δίνει, μάθετε για την πάθηση αυτή ώστε να ξέρετε πως να την διαχειριστείτε. Είναι πολύ πρόσφατο και δυσκολεύεστε να το αποδεχτείτε. Πάρτε λίγο χρόνο κι αν δείτε ότι τα συμπτώματα επιμένουν και δεν μπορείτε να διαχειριστείτε το αγχος σας θα ήταν καλό να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα,
    Περνάτε δύσκολες στιγμές λόγω της νεανικής επιληψίας της κόρης σας. Είναι δεδομένο πως μια τέτοια κατάσταση μπορεί να προκαλέσει έντονο άγχος και ανησυχία. Η αναμενομένη φροντίδα και υποστήριξη της κόρης σας απαιτείται να είναι συνεχής και οργανωμένη.
    Ως ψυχολόγος, θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε στήριξη και καθοδήγηση από επαγγελματίες που μπορούν να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά το άγχος αυτό. Είναι σημαντικό να προσέχετε την ψυχολογική και σωματική υγεία σας, καθώς και να κρατήσετε την αισιοδοξία σας ζωντανή προκειμένου να μπορέσετε να είστε δυνατός και υποστηρικτικός προς την κόρη σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής