• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 16/06/2023

Καλησπέρα πηγενα τουαλέτα και με έπιασε να ζαλίζομαι ενιοσα κάτι στο κεφάλι μου μουντιασανε τα χέρια μου μου έχουνε πει έχω κρίσης πανικού αλλά αυτό πρώτη φορά το ένιωσα δεν το είχα ξανά νιώσει άγγελος το όνομα μου

18 ειδικοί απάντησαν

  • Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία για διερεύνηση και παρέμβαση.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα Άγγελε,
    Ναι έχεις δίκιο ακούγεται σαν κρίση πανικού και τα συμπτώματα διαφέρουν από φορά σε φορά και από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Θα ήταν καλό να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να διαχειριστείς αυτές τις κρίσεις και να πάψουν να υπάρχουν έτσι ώστε να έχεις μία πιο ήρεμη και ευτυχισμένη ζωή.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέρετε λίγες πληροφορίες οι οποίες αφορούν κυρίως σωματικά συμπτώματα. Έχετε διερευνήσει πιθανές παθολογικές αιτίες με κάποιον παθολόγο ή γενικό γιατρό;

    Κάτι σας κάνει να υποθέτετε κρίση πανικού, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα.

    Οπότε εάν έχετε αγχώδη συμπτώματα (η κρίση πανικού επί της ουσίας αποτελεί το ξέσπασμα ενός μεγάλου άγχους), θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε και κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνηθεί περαιτέρω.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Μπορείτε να μας βρείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο:
    https://c
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Η κρίση πανικου αντιμετωπίζετε πλήρως με ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα Άγγελε η συγκεκριμένη συμπτωματολογία που ανέφερες θα μπορούσε να σχετίζεται τόσο με ψυχολογικους όσο και με σωματικούς παράγοντες. Για να εκτιμηθεί η κατάσταση εκτενέστερα και να ερμηνευτεί αν πρόκειται για κάποια συμπτωματολογία πανικού ή κάτι διαφορετικό θα ήταν βοηθητικό αρχικά να απευθυνθείς σε κάποιον προσωπικό σου γιατρό ο οποίος θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Χρειάζεστα ψυχοθεραπεία και ίσως και φαρμακευτική αγωγη για να α ντιμετωπίσετε το άγχος που προκαλεί τις κρίσεις πανικού

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα, διαβάζοντας την ερώτησή σας θέλησα να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κρίση πανικού και πως αυτή μπορεί να αξιολογηθεί σε ένα αρχικό επίπεδο. Δεν αποτελεί διάγνωση απλά μία πρώτη επαφή με το τι ακριβώς είναι η κρίση πανικού.
    Η κρίση πανικού είναι μια ξαφνική και έντονη επίθεση άγχους που συνοδεύεται από σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα. Οι κρίσεις πανικού, γνωστές επίσης ως "panic attacks" στα αγγλικά, μπορούν να είναι πολύ επιβλαβείς και συνήθως δημιουργούν έντονη ανησυχία για την υγεία και την ευεξία του ατόμου που τις βιώνει.
    Κατά τη διάρκεια μιας κρίσης, μπορεί να παρουσιαστούν συμπτώματα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτανίδου Χαρά

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά

  • Επομένως έχετε δει κάποιο γιατρό; είναι απαραίτητο πριν αποδώσουμε τα συμπτώματα σε άγχος να έχουμε αποκλείσει την πιθανότητα βιολογικού παράγοντα. Αν αυτός έχει αποκλειστεί τότε καλό είναι να διερευνήσετε αυτό που σας συμβαίνει με εναν ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο, σύμβουλο ψυχικής υγείας) με τον οποίο θα μπορείτε να μιλήσετε για όλα όσα σας απασχολούν σε ένα πλαίσιο εμπιστοσύνης. Η ψυχοθεραπεία είναι η ενδεδειγμένη λύση στα ζητήματα άγχους.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα Άγγελε, συνήθως οι κρίσεις πανικού ή άγχους οφείλονται σε αρνητικές σκέψεις που κάνουμε ή κάτι που μας αγχώνει πάρα πολύ. Παρατήρησε τις σκέψεις σου και τι είναι αυτό που σε πιέζει το τελευταίο διάστημα και προσπάθησε να βρεις κάποια λύση στο πρόβλημά σου και να αγνοείς τις αρνητικές σκέψεις σου

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα σας.Συνηθως εμφανιζεται ετσι ξαφνικα, σαν μια προειδοποιηση, λειτουργει σαν θερμοστατης σε ενα αγχογονο ερεθισμα.Επομενως καποιες τεχνικες χαλαρωσης πιθανοτατα να ηταν βοηθητικες και επειτα εκπαιδευση αφου κατανοηθει το γεγονος.Καλο υπολοιπο

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Γειά σας!

    "μου έχουνε πει έχω κρίσης πανικού"
    Ποιος σας το έχει πει ; Καποις γιατρός κατόπιν εξετάσεων η κάποιος άσχετος;
    Κάντε καλού κακού τις απαραίτητες Ιατρικές εξετάσεις και μετά απευθύνθειτε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ιδιαίτερα στα ψυχοσωματικά συμπτώματα...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Άγγελε η κρίση πανικού έρχεται με διάφορα συμπτώματα ότι είναι πιθανό να τραβήξει την προσοχή σου και ναι με το παραμικρό που θα νοιώσεις κάτι ξεκινάει ο φόβος και τα μουδιάσματα κλπ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν παθολόγο ώστε να αξιολογήσει την σωματική σας ακεραιότητα, όσο για τις κρίσεις πανικού, θα πρότεινα έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, που θα σας κατευθύνει σε κάποια , ίσως , θεραπεία.

  • για κρίση πανικού ακούγεται όντως. Πηγαίνετε σε έναν ψυχολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Φαίνεται να έχετε υπερβολικό άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα Άγγελε. Λυπάμαι για αυτό, ακούγεται τρομακτικό. Ωστόσο θα έλεγα ότι τόσο η ζαλάδα όσο και το μούδιασμα είναι και αυτά συμπτώμτα κρίσεων πανικού. Μιλάς με κάποιον ψυχολόγο; Αν όχι, θα ήταν μια καλή ιδέα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να διαχειρίζεσαι αποτελεσματικά τις κρίσεις πανικού, τόσο κατά τη διάρκειά τους όσο και τον φόβο επόμενων κρίσεων. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σου. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα