• Panic attacks
  • Submitted on 16/06/2023

Καλησπέρα πηγενα τουαλέτα και με έπιασε να ζαλίζομαι ενιοσα κάτι στο κεφάλι μου μουντιασανε τα χέρια μου μου έχουνε πει έχω κρίσης πανικού αλλά αυτό πρώτη φορά το ένιωσα δεν το είχα ξανά νιώσει άγγελος το όνομα μου

18 specialists answered

  • Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία για διερεύνηση και παρέμβαση.

    Ρήγα Αναστασία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Peristeri

  • Καλησπέρα Άγγελε,
    Ναι έχεις δίκιο ακούγεται σαν κρίση πανικού και τα συμπτώματα διαφέρουν από φορά σε φορά και από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Θα ήταν καλό να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να διαχειριστείς αυτές τις κρίσεις και να πάψουν να υπάρχουν έτσι ώστε να έχεις μία πιο ήρεμη και ευτυχισμένη ζωή.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Varsamopoulou Anastasia

    Ψυχολόγος

    Panorama

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας,

    Αναφέρετε λίγες πληροφορίες οι οποίες αφορούν κυρίως σωματικά συμπτώματα. Έχετε διερευνήσει πιθανές παθολογικές αιτίες με κάποιον παθολόγο ή γενικό γιατρό;

    Κάτι σας κάνει να υποθέτετε κρίση πανικού, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα.

    Οπότε εάν έχετε αγχώδη συμπτώματα (η κρίση πανικού επί της ουσίας αποτελεί το ξέσπασμα ενός μεγάλου άγχους), θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε και κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνηθεί περαιτέρω.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc

    Μπορείτε να μας βρείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο:
    https://c
    ... Read more

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Η κρίση πανικου αντιμετωπίζετε πλήρως με ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio

  • Καλησπέρα Άγγελε η συγκεκριμένη συμπτωματολογία που ανέφερες θα μπορούσε να σχετίζεται τόσο με ψυχολογικους όσο και με σωματικούς παράγοντες. Για να εκτιμηθεί η κατάσταση εκτενέστερα και να ερμηνευτεί αν πρόκειται για κάποια συμπτωματολογία πανικού ή κάτι διαφορετικό θα ήταν βοηθητικό αρχικά να απευθυνθείς σε κάποιον προσωπικό σου γιατρό ο οποίος θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Χρειάζεστα ψυχοθεραπεία και ίσως και φαρμακευτική αγωγη για να α ντιμετωπίσετε το άγχος που προκαλεί τις κρίσεις πανικού

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Καλησπέρα, διαβάζοντας την ερώτησή σας θέλησα να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κρίση πανικού και πως αυτή μπορεί να αξιολογηθεί σε ένα αρχικό επίπεδο. Δεν αποτελεί διάγνωση απλά μία πρώτη επαφή με το τι ακριβώς είναι η κρίση πανικού.
    Η κρίση πανικού είναι μια ξαφνική και έντονη επίθεση άγχους που συνοδεύεται από σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα. Οι κρίσεις πανικού, γνωστές επίσης ως "panic attacks" στα αγγλικά, μπορούν να είναι πολύ επιβλαβείς και συνήθως δημιουργούν έντονη ανησυχία για την υγεία και την ευεξία του ατόμου που τις βιώνει.
    Κατά τη διάρκεια μιας κρίσης, μπορεί να παρουσιαστούν συμπτώματα
    ... Read more

    Κοτανίδου Χαρά

    Ψυχολόγος

    Kalamaria

  • Επομένως έχετε δει κάποιο γιατρό; είναι απαραίτητο πριν αποδώσουμε τα συμπτώματα σε άγχος να έχουμε αποκλείσει την πιθανότητα βιολογικού παράγοντα. Αν αυτός έχει αποκλειστεί τότε καλό είναι να διερευνήσετε αυτό που σας συμβαίνει με εναν ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο, σύμβουλο ψυχικής υγείας) με τον οποίο θα μπορείτε να μιλήσετε για όλα όσα σας απασχολούν σε ένα πλαίσιο εμπιστοσύνης. Η ψυχοθεραπεία είναι η ενδεδειγμένη λύση στα ζητήματα άγχους.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα Άγγελε, συνήθως οι κρίσεις πανικού ή άγχους οφείλονται σε αρνητικές σκέψεις που κάνουμε ή κάτι που μας αγχώνει πάρα πολύ. Παρατήρησε τις σκέψεις σου και τι είναι αυτό που σε πιέζει το τελευταίο διάστημα και προσπάθησε να βρεις κάποια λύση στο πρόβλημά σου και να αγνοείς τις αρνητικές σκέψεις σου

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Καλησπερα σας.Συνηθως εμφανιζεται ετσι ξαφνικα, σαν μια προειδοποιηση, λειτουργει σαν θερμοστατης σε ενα αγχογονο ερεθισμα.Επομενως καποιες τεχνικες χαλαρωσης πιθανοτατα να ηταν βοηθητικες και επειτα εκπαιδευση αφου κατανοηθει το γεγονος.Καλο υπολοιπο

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Panormou

  • Γειά σας!

    "μου έχουνε πει έχω κρίσης πανικού"
    Ποιος σας το έχει πει ; Καποις γιατρός κατόπιν εξετάσεων η κάποιος άσχετος;
    Κάντε καλού κακού τις απαραίτητες Ιατρικές εξετάσεις και μετά απευθύνθειτε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ιδιαίτερα στα ψυχοσωματικά συμπτώματα...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Papathanasiou Dimitrios

    Ψυχολόγος

    Aigaleo

  • Άγγελε η κρίση πανικού έρχεται με διάφορα συμπτώματα ότι είναι πιθανό να τραβήξει την προσοχή σου και ναι με το παραμικρό που θα νοιώσεις κάτι ξεκινάει ο φόβος και τα μουδιάσματα κλπ , ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν παθολόγο ώστε να αξιολογήσει την σωματική σας ακεραιότητα, όσο για τις κρίσεις πανικού, θα πρότεινα έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, που θα σας κατευθύνει σε κάποια , ίσως , θεραπεία.

  • για κρίση πανικού ακούγεται όντως. Πηγαίνετε σε έναν ψυχολόγο

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Φαίνεται να έχετε υπερβολικό άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα Άγγελε. Λυπάμαι για αυτό, ακούγεται τρομακτικό. Ωστόσο θα έλεγα ότι τόσο η ζαλάδα όσο και το μούδιασμα είναι και αυτά συμπτώμτα κρίσεων πανικού. Μιλάς με κάποιον ψυχολόγο; Αν όχι, θα ήταν μια καλή ιδέα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να διαχειρίζεσαι αποτελεσματικά τις κρίσεις πανικού, τόσο κατά τη διάρκειά τους όσο και τον φόβο επόμενων κρίσεων. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σου. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula