• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Είμαι 24 άντρας..έχω περάσει μία έντονη στεναχώρια..και τώρα μου βγαίνουν κάποια συμπτώματα ..στην αρχή ταχικσρδιες...έκοψα τους καφέδες πέρασαν οι ταχυκαρδίες ...τώρα στο γυμναστήριο όταν πάω να λαχανιασω έντονα...νιοθω κάτι σαν φτερούγισμα στ στήθος σαν να χτυπάει σε δύο σημεία η καρδιά μου...έχω κάνει τρίπλεξ καρδιογράφημα και holter οι καρδιολόγοι μου είπανε ότι η καρδιά μου δουλεύει ρολόι...τι μπορεί να είναι φοβάμαι μην έχω κάτι σοβαρό ...

15 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας , πιθανώς να είναι κάποιου είδους αγχώδης απόκριση. Στο γυμναστηριο όπως και με την καφεΐνη , αυξάνονται οι παλμοι της καρδιάς με αποτέλεσμα να προκαλούνται σωματικές αποκρίσεις όπως και όταν είμαστε πολύ αγχωμένοι.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Ακούγεται να βιώνετε άγχος που σωματοποιείται με τα παραπάνω συμπτώματα που αναφέρετε. Δεδομένου ότι περάσατε έντονη στεναχώρια ταιρίαζει να έχετε αυτά τα συμπτώματα. Αν επιμένουν πάνω από1 μήνα θα σας έλεγα να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι ανησυχητικό να αντιμετωπίζετε αυτά τα συμπτώματα, αλλά φαίνεται ότι οι εξετάσεις που έχετε κάνει μέχρι τώρα δεν αποκάλυψαν κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά σας. Οι ταχυκαρδίες και τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και τη στεναχώρια που έχετε βιώσει. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει τον καρδιακό ρυθμό και να προκαλέσει αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε. Σε αυτήν την περίπτωση, θα ήταν καλό να συζητήσετε τα συμπτώματά σας με έναν ειδικό στην ψυχολογία ή έναν κλινικό ψυχολόγο. Οι ειδικοί αυτοί μπορούν να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε το άγχος και τη στεναχώρια και να αναπτύξετε μεθ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Εφόσον το διερευνήσατε παθολογικά και δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε οι ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες θα σας βοηθήσουν σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν ήπια συμπτώματα επεισοδίων πανικού χρειάζεται όμως να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση της καταστασης γιατί μόνο αυτή η πληροφορία δεν αρκει

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας, εφόσον αποκλειστούν οι ιατρικές καταστάσεις με καρδιολογικές εξετάσεις, εξετάσεις αίματος και έλεγχο του θυρεοειδή θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο- ψυχοθεραπευτή. Τα συμπτώματα που αναφέρατε (ταχυκαρδίες) και οι σκέψεις που τα συνοδεύουν (φοβάμαι μήπως έχω κάτι σοβαρό) εφόσον αποκλειστούν τα ιατρικά αίτια μας παραπέμπουν με συμπτώματα αγχώδους διαταραχής.

    Μπαμπίλη Αγγελική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλημερα σας.Εφοσον πραγματοποιηθει ενας ιατρικος ελεγχος, επειτα θα ηταν βοηθητικο να δουλεψετε με εναν ειδικο τις καταστασεις που σας αποδιοργανωνουν και τις σκεψεις οπου σας δημιουργουν δυσφορια.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα! Αφού κάνατε τις εξετάσεις σας και ειναι καλές, δε χρειάζεται να ανησυχείτε Απ’ ότι άλλη φαίνεται η στεναχώρια που περάσατε σας φέρνει άγχος και στρες.
    Καλό είναι να ζητήσετε βοήθεια από έναν Σύμβουλο Υγείας.!
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Βιώνοντας μια περίοδο έντονης στεναχώριας, είναι φυσικό να εμφανιστούν διάφορα συμπτώματα που μπορεί να επηρεάσουν το σώμα και το μυαλό. Όπως περιγράφετε, η εμπειρία σας με τις ταχυκαρδίες και η επακόλουθη μείωση της κατανάλωσης καφέ είναι κλασικό παράδειγμα του πώς το σώμα αντιδρά στο στρες και πώς μικρές αλλαγές στον τρόπο ζωής μπορούν να προσφέρουν ανακούφιση.
    Η εμφάνιση νέων συμπτωμάτων, όπως το αίσθημα φτερουγίσματος στο στήθος κατά τη διάρκεια έντονης άσκησης στο γυμναστήριο, αν και μπορεί να φαίνεται σοβαρό, σύμφωνα με τις διαγνωστικές εξετάσεις που έχετε κάνει, δεν φαίνεται να συνδέεται με κάποιο πρόβλημα υγείας.
    Τα αποτελέσμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μπορεί να έχετε πολύ άγχος, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα σας, τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η ταχυκαρδία και η αίσθηση φτερουγίσματος στο στήθος, μπορεί να συνδέονται με το άγχος και το στρες που έχετε βιώσει. Ενώ οι εξετάσεις καρδιάς σας είναι καλές, είναι σημαντικό να συνεχίσετε να επικοινωνείτε με τους γιατρούς σας και να συζητάτε τα συμπτώματα. Ένας ειδικός στην ψυχική υγεία ή ένας εξειδικευμένος γιατρός μπορεί να βοηθήσει να καταλάβετε και να διαχειριστείτε καλύτερα την κατάσταση.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Ευχαριστούμε πολύ για το μοίρασμα. Είναι πολύ σημαντικό που έχετε ήδη απευθυνθεί σε γιατρό ώστε να αποκλειστεί οποιαδήποτε παθολογικά αίτια. Αυτό είναι πάντοτε το πρώτο βήμα. Συμμερίζομαι την αγωνία σας και τον φόβο σας. Εάν έχουμε αποκλείσει οποιαδήποτε παθολογικά αίτια συνήθως μετά μια σειρά τέτοιων συμπτωμάτων μας παραπέμπουν σε άγχος, κρίσεις πανικού. Ο κατάλληλος για να κάνει την οποιαδήποτε διάγνωση θα ήταν ένας ψυχίατρος ωστόσο και η επιλογή της ψυχοθεραπείας θα μπορούσε να ήταν μια κατάλληλη προσέγγιση για εσάς καθώς φέρνετε και το γεγονός ότι περάσατε μια έντονη στεναχώρια προτού εμφανιστούν τα συμπτώματα σας.

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι έχετε περάσει μια περίοδο έντονης στεναχώριας, και είναι φυσιολογικό το σώμα σας να ανταποκρίνεται σε αυτήν την πίεση με διάφορα συμπτώματα. Είναι ενθαρρυντικό που οι εξετάσεις έδειξαν ότι η καρδιά σας είναι υγιής. Αυτό που βιώνετε μπορεί να σχετίζεται με την ψυχολογική σας κατάσταση, καθώς το στρες και το άγχος μπορούν να επηρεάσουν το σώμα με διάφορους τρόπους.

    Θα σας συμβούλευα να εξετάσετε τη δυνατότητα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να εργαστείτε πάνω στο άγχος και τη στεναχώρια που βιώνετε, να εντοπίσετε τις πηγές της πίεσης και να αναπτύξετε αποτελεσματικές στ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Συμβαίνει συχνά τα σωματικά συμπτώματα να είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών δυσκολιών, να εμφανίζονται δηλαδή για να μας προειδοποιήσουν ότι κάτι μέσα μας χρειάζεται να φροντιστεί. Ίσως μια ανάγκη που έχετε, δεν καλύπτεται ικανοποιητικά και κάνει την παρουσία της, μέσω των συμπτωμάτων που περιγράφετε. Η έντονη στενοχώρια ίσως χρειάζεται επεξεργασία από την πλευρά σας, για να τακτοποιηθεί μέσα σας και να νοηματοδοτηθεί. Ένας τρόπος να "μαλακώσει" θα μπορούσε να είναι μέσα από την ψυχοθεραπεία, δεδομένου ότι για τα σωματικά συμπτώματα έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αίτια. Μην ξεχνάτε ότι τα σωματικά συμπτώματα, δεδομένου του παραπάνω, έρχον... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε ότι οι σωματικές αντιδράσεις συχνά συνδέονται με την ψυχική κατάσταση και το στρες. Οι ταχυκαρδίες και οι αισθήσεις που περιγράφεις, μπορεί να είναι αποτέλεσμα της αντίδρασης του σώματος σε συναισθηματικό άγχος. Αυτό που βιώνεις μπορεί να είναι μια μορφή σωματικής αντίδρασης στο στρες που μπορεί να έχεις προκύψει απο διάφορα στρεσογόνα γεγονότα που έχεις ενδεχομένως βιώσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις, συνήθως συνιστάται να συνεργαστείς με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή, ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να αντιμετωπίσεις το στρες και τις συναισθηματικές δυσκολίες που αντιμετωπίζεις. Επίσης, είν... Διάβασε περισσότερα

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ιωάννινα