• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/05/2023

Βιβλία/μυθιστορήματα που από πίσω να κρύβουν έντονα ψυχολογικα προφίλ ή μηνυματα

20 ειδικοί απάντησαν

  • Ντοστογιεφσκι Τολστοι εχουν πολλα ψυχογραφηματα
    Επισης εξαιρετικο εξυπνο γρηγορο και με νοηματα το
    «Ιπποτης με την σκουριασμενη πανοπλια» Ρομπερτ Φισερ

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Κάθε σοβαρό λογοτεχνικό έργο που περιλαμβάνει την αλληλεπίδραση ανθρώπων περιλαμβάνει ψυχολογικές παραμέτρους-ψυχογραφήματα. Εμένα μου άρεσαν πολύ τα μυθιστορήματα του Yalom, όπως το "όταν έκλαψε ο Νίτσε", "στο ντιβάνι" κλπ. Δείτε τον σύνδεσμο αυτό και ψάξτε το και λίγο https://www.bookfeed.gr/2017/11/09/%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Δε θα μπορούσα να δώσω τέτοια πληροφορία εδω.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Το χρονικό της τρέλας, τα περισσότερα του Stephen King, Blue Monday, η θεραπεία του Σοπενάουερ, το φάντασμα της όπερας, το πορτραίτο του Ντοριαν Γκρέι, το υπόγειο, ο πεταλούδας και αλλά πολλά.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Μπορείτε να διαβάσετε τα βιβλία του Irvin Yalom Αμερικανού ψυχιάτρου- ψυχοθεραπευτή.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας υπάρχει γενικότερα μεγάλη συλλογή διαφόρων βιβλίων και εκδόσεων σχετικά με βιβλία αυτοβοήθειας. Μπορείτε να δείτε τι είναι αυτό που θα θέλατε να μελετήσετε και σας ταιριάζει καλύτερα και να το επιλέξετε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας.Alice Miller
    Όταν έκλαψε ο Νιτσε. Irvin Yalom
    Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις. Leo Buscalia
    Η μυστική ζωή. Άγγελος Τερζάκης

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Όλη η λογοτεχνία μπορεί να αναχθεί σε ένα ψυχολογικό προφίλ, ειδικά η κλασσική. Όποτε επιλέξτε ένα βιβλίο που σας ενδιαφέρει. Αν επιλέξετε κλασσικη λογοτεχνία και ειδικά μυθολογία και αρχαίες τραγωδίες θα βρείτε πολλές αναλύσεις από ψυχαναλυτική κυρίως σκοπιά.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Ντοστογιέφσκι (αδελφοί καραμαζώφ , ο ηλίθιος , ο παίκτης και άλλα ... )

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας,

    Βρίσκεστε σε κάποια θεραπεία;

    Εάν ναι, θα σας παρότρυνα να ρωτήσετε τον θεραπευτή σας. Σίγουρα θα μπορέσει να σας κάνει μια καλύτερη πρόταση από εμάς εφόσον συνεργάζεστε και σας γνωρίζει.

    Εάν όχι, ίσως να σκεφτείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον Θεραπευτή (εάν αντιμετωπίζετε δυσκολίες) γιατί δυστυχώς τα βιβλία δεν αποτελούν μέσο θεραπείας και βοήθειας. Μπορούν απλά να παρακινήσουν κάποιον ώστε να ζητήσει τη βοήθεια που έχει ανάγκη.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc (τροποποιήθηκε)

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Σε ολα τα μυθιστορήματα , θριλερ, και αστυνομικα θα βρείτε πολυ ψυχοπαθολογία νευρώσεις , αγχώδεις διαταραχές, ακομα και ψυχώσεις ,στους ήρωες τους

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα βιβλία του Ίρβιν Γιάλομ έχουν μυθιστορηματική μορφή αλλά αφορούν την ψυχολογία. Για ένα ελληνικό που αναφέρεται στον τρόπο που ζούμε τις ομάδες στη συστημική ψυχοθεραπεία "Το ήρεμο φίδι του Θεού". Παραδείγματα. Φυσικά είναι τυχαία η επιλογή. Σημείωση: Τίποτα άλλο εκτός από προσωπικό γούστο. - Άγγελος.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Υπάρχουν πολλά βιβλία και μυθιστορήματα που κρύβουν έντονα ψυχολογικά προφίλ. Εδώ είναι μερικά που μου έρχονται στο μυαλό:

    1. "Gone Girl" της Gillian Flynn - Αυτό είναι ένα κλασικό ψυχολογικό θρίλερ που εμβαθύνει στο μυαλό και τα κίνητρα των χαρακτήρων του.

    2. «The Girl on the Train» της Paula Hawkins - Άλλο ένα ψυχολογικό θρίλερ που εξερευνά τις σκοτεινές εσοχές του ανθρώπινου μυαλού και τις ασαφείς γραμμές μεταξύ αλήθειας και αντίληψης.

    3. "American Psycho" του Bret Easton Ellis - Αυτό το αμφιλεγόμενο μυθιστόρημα παρουσιάζει ένα ανησυχητικό πορτρέτο ενός πλούσιου νεαρού άνδρα που διολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δια Βίου Ανέλιξη και Φραγκιαδουλάκης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι υπάρχουν τέτοια βιβλία και πολλές φορές οι συγγραφείς συμβουλεύονται ειδικούς ώστε να συγγράψουν ένα τέτοιο μυθιστόρημα ώστε να είναι αληθοφανές

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Ερνέστο Σάμπατο-Το τούνελ
    Φραντς Κάφκα- Η Δίκη, Μεταμόρφωση
    Φίοντορ Ντοστογεφσκυ- Το υπόγειο, έγκλημα και τιμωρία
    Στέφαν Τσβαιχ- Επικίνδυνος Οίκτος
    Χανς Φάλαντα- Ο πότης

    Κασούτσας Ηλίας

    Ψυχολόγος - Οικογενειακός Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Απλώς δεν πρέπει να πιστεύουμε πως γράφτηκαν ειδικά για εμάς, ότι περιέχουν ευρύτερα μηνύματα φυσικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το Αναζητωντας το χαμενο χρονο του Προυστ, τα βιβλια του Κορτασαρ, Η κορη της Ανθης Αλκαιου της Τσαλικογλου, Ο ξενος του Καμυ...καλη αναγνωση

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Η Μεταμορφωση του Καφκα, Ναρκισσος και Χρυσοστομος του Εσσε, ο Ξενος του Καμυ.

    Κομνηνός Βασίλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Υπάρχουν πολλά. Θα ήταν όμως δύσκολο να σας προτείνω κάτι χωρίς να ξέρω κάτι για σας.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Διαβάστε Jorge Bucai

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο