• Depression
  • Submitted on 02/05/2023

Βιβλία/μυθιστορήματα που από πίσω να κρύβουν έντονα ψυχολογικα προφίλ ή μηνυματα

20 specialists answered

  • Ντοστογιεφσκι Τολστοι εχουν πολλα ψυχογραφηματα
    Επισης εξαιρετικο εξυπνο γρηγορο και με νοηματα το
    «Ιπποτης με την σκουριασμενη πανοπλια» Ρομπερτ Φισερ

    Βλοντάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Κάθε σοβαρό λογοτεχνικό έργο που περιλαμβάνει την αλληλεπίδραση ανθρώπων περιλαμβάνει ψυχολογικές παραμέτρους-ψυχογραφήματα. Εμένα μου άρεσαν πολύ τα μυθιστορήματα του Yalom, όπως το "όταν έκλαψε ο Νίτσε", "στο ντιβάνι" κλπ. Δείτε τον σύνδεσμο αυτό και ψάξτε το και λίγο https://www.bookfeed.gr/2017/11/09/%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Δε θα μπορούσα να δώσω τέτοια πληροφορία εδω.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Ampelokipoi

  • Το χρονικό της τρέλας, τα περισσότερα του Stephen King, Blue Monday, η θεραπεία του Σοπενάουερ, το φάντασμα της όπερας, το πορτραίτο του Ντοριαν Γκρέι, το υπόγειο, ο πεταλούδας και αλλά πολλά.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Piraeus

  • Μπορείτε να διαβάσετε τα βιβλία του Irvin Yalom Αμερικανού ψυχιάτρου- ψυχοθεραπευτή.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας υπάρχει γενικότερα μεγάλη συλλογή διαφόρων βιβλίων και εκδόσεων σχετικά με βιβλία αυτοβοήθειας. Μπορείτε να δείτε τι είναι αυτό που θα θέλατε να μελετήσετε και σας ταιριάζει καλύτερα και να το επιλέξετε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας.Alice Miller
    Όταν έκλαψε ο Νιτσε. Irvin Yalom
    Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις. Leo Buscalia
    Η μυστική ζωή. Άγγελος Τερζάκης

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Neo Irakleio

  • Όλη η λογοτεχνία μπορεί να αναχθεί σε ένα ψυχολογικό προφίλ, ειδικά η κλασσική. Όποτε επιλέξτε ένα βιβλίο που σας ενδιαφέρει. Αν επιλέξετε κλασσικη λογοτεχνία και ειδικά μυθολογία και αρχαίες τραγωδίες θα βρείτε πολλές αναλύσεις από ψυχαναλυτική κυρίως σκοπιά.

    Πρωίου Αντιγόνη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Kolonaki

  • Ντοστογιέφσκι (αδελφοί καραμαζώφ , ο ηλίθιος , ο παίκτης και άλλα ... )

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Καλησπέρα σας,

    Βρίσκεστε σε κάποια θεραπεία;

    Εάν ναι, θα σας παρότρυνα να ρωτήσετε τον θεραπευτή σας. Σίγουρα θα μπορέσει να σας κάνει μια καλύτερη πρόταση από εμάς εφόσον συνεργάζεστε και σας γνωρίζει.

    Εάν όχι, ίσως να σκεφτείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον Θεραπευτή (εάν αντιμετωπίζετε δυσκολίες) γιατί δυστυχώς τα βιβλία δεν αποτελούν μέσο θεραπείας και βοήθειας. Μπορούν απλά να παρακινήσουν κάποιον ώστε να ζητήσει τη βοήθεια που έχει ανάγκη.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Msc (τροποποιήθηκε)

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Exarcheia

  • Σε ολα τα μυθιστορήματα , θριλερ, και αστυνομικα θα βρείτε πολυ ψυχοπαθολογία νευρώσεις , αγχώδεις διαταραχές, ακομα και ψυχώσεις ,στους ήρωες τους

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Τα βιβλία του Ίρβιν Γιάλομ έχουν μυθιστορηματική μορφή αλλά αφορούν την ψυχολογία. Για ένα ελληνικό που αναφέρεται στον τρόπο που ζούμε τις ομάδες στη συστημική ψυχοθεραπεία "Το ήρεμο φίδι του Θεού". Παραδείγματα. Φυσικά είναι τυχαία η επιλογή. Σημείωση: Τίποτα άλλο εκτός από προσωπικό γούστο. - Άγγελος.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Palaio Faliro

  • Υπάρχουν πολλά βιβλία και μυθιστορήματα που κρύβουν έντονα ψυχολογικά προφίλ. Εδώ είναι μερικά που μου έρχονται στο μυαλό:

    1. "Gone Girl" της Gillian Flynn - Αυτό είναι ένα κλασικό ψυχολογικό θρίλερ που εμβαθύνει στο μυαλό και τα κίνητρα των χαρακτήρων του.

    2. «The Girl on the Train» της Paula Hawkins - Άλλο ένα ψυχολογικό θρίλερ που εξερευνά τις σκοτεινές εσοχές του ανθρώπινου μυαλού και τις ασαφείς γραμμές μεταξύ αλήθειας και αντίληψης.

    3. "American Psycho" του Bret Easton Ellis - Αυτό το αμφιλεγόμενο μυθιστόρημα παρουσιάζει ένα ανησυχητικό πορτρέτο ενός πλούσιου νεαρού άνδρα που διολ
    ... Read more

    Fragkiadoulakis Ioannis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Ναι υπάρχουν τέτοια βιβλία και πολλές φορές οι συγγραφείς συμβουλεύονται ειδικούς ώστε να συγγράψουν ένα τέτοιο μυθιστόρημα ώστε να είναι αληθοφανές

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Ερνέστο Σάμπατο-Το τούνελ
    Φραντς Κάφκα- Η Δίκη, Μεταμόρφωση
    Φίοντορ Ντοστογεφσκυ- Το υπόγειο, έγκλημα και τιμωρία
    Στέφαν Τσβαιχ- Επικίνδυνος Οίκτος
    Χανς Φάλαντα- Ο πότης

    Κασούτσας Ηλίας

    Ψυχολόγος

    Marousi

  • Απλώς δεν πρέπει να πιστεύουμε πως γράφτηκαν ειδικά για εμάς, ότι περιέχουν ευρύτερα μηνύματα φυσικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Το Αναζητωντας το χαμενο χρονο του Προυστ, τα βιβλια του Κορτασαρ, Η κορη της Ανθης Αλκαιου της Τσαλικογλου, Ο ξενος του Καμυ...καλη αναγνωση

    Μουστάκα Άννα

    Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Kolonaki

  • Η Μεταμορφωση του Καφκα, Ναρκισσος και Χρυσοστομος του Εσσε, ο Ξενος του Καμυ.

    Κομνηνός Βασίλης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Υπάρχουν πολλά. Θα ήταν όμως δύσκολο να σας προτείνω κάτι χωρίς να ξέρω κάτι για σας.

    Morogiannis Konstantinos

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ilisia

  • Διαβάστε Jorge Bucai

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Deactivated account)

    Ψυχολόγος

    Lavrio